ru
ua
ru
ua

Біткоін: майнінг, вартість, заробіток криптовалюти

Біткоін – це система платежів, суть якої полягає в такому: емісія валюти і обробка переказів здійснюється в рамках мережі рівноправних учасників, без наявності єдиного центру або посередників.

Біткоін – що це простими словами

Простими словами – це гроші, які можна передати безпосередньо, без необхідності використання банківської системи, а їхнє виробництво не залежить від центрального банку держави. Таким чином можна уникнути монополії надання фінансових послуг та загрози девальвації внаслідок роботи «друкарського верстата», оскільки неможливо надрукувати валюти більше певного значення, а сам процес розтягнуто на тривалий проміжок часу. Працездатність мережі захищена методами шифрування і аутентифікації – криптографії. Звідси походить термін «криптовалюта». Сама ж інформація про транзакції зберігається в спеціальній, розподіленій між учасниками мережі базі даних, – блокчейні, що значною мірою знижує можливість помилок або бухгалтерських махінацій з боку окремих учасників.

За сумісництвом біткоіном також називається і основна платіжна одиниця. Допоміжна одиниця – одна стомільйонна частина біткоіну – носить назву «сатоші» на честь творця протоколу і першого програмного забезпечення для біткоін-мережі – Сатоші Накамото. Про легендарного японця мало що відомо, а експерти схиляються до думки, що навіть ім’я – це псевдонім для групи розробників. Цілком сприятлива аура таємничої романтики епохи раннього кіберпанку, чи не так? Безсумнівно одне – у 2008 році з’явилася перша публікація, підписана Накамото, присвячена концепції біткоіну, а у 2009 вийшла перша версія клієнтської програми. Цей рік офіційно можна вважати датою початку золотої цифрової лихоманки, напади якої час від часу накривають простори інтернету. Зрозуміло, тоді мало хто припускав такий розвиток подій – біткоіни більшою мірою були лише забавою ґіків. Як платіжний засіб розробка Сатоші не розглядалася серйозно ніким з учасників ринку. Перша реальна покупка за цифрову валюту сталася тільки через рік, коли за 10000 біткоінів були продані дві піци. Через десять років ця угода бачиться зовсім у іншому світлі!

Як почати майнінг

Як майнити біткоіни

Майнінг – це процес введення передбачуваного списку транзакцій мережі й обробка їх за спеціальним алгоритмом шифрування – хешируванням – із метою виявлення підсумкового хеш-числа, яке менше певного значення. Оскільки число є результатом введення конкретних даних в алгоритм, який видає незмінний результат при незмінній інформації на вході, то воно означає, що введені дані є вірним списком транзакцій. Інформація перевіряється іншими учасниками і записується в новий блок бази даних. У результаті підтримується робота мережі й збереження інформації про всі переклади. Процес нагадує кидок кубика, або точніше, величезної кількості кубиків, адже потенційно необхідно перебрати велику кількість вихідних даних у надії виявити шукане хеш-число. В якості заохочення за надання обчислювальних потужностей для розрахунків, користувач, який відкрив новий блок, отримує фіксовану винагороду в розрахункових одиницях мережі. Це єдиний спосіб введення нових обсягів платіжних засобів у оборот, якщо йдеться про більшість криптовалюти і біткоінів як прабатьків концепції. Винагорода майнера включає також і комісії, передбачені за облік транзакцій. Роль комісій із часом виходить на перший план через «халвінг».

Витончене рішення нескінченної емісії і, як наслідок, знецінення в довгостроковій перспективі біткоіну, Сатоші реалізував у вигляді скорочення в два рази винагороди за новий блок при досягненні певного числа біткоінів у обороті – халвінга. Крім супутніх факторів фінансового середовища саме він впливає на циклічне зростання вартості біткоінів, і цей фактор варто враховувати, коли мова заходить про доцільність інвестицій і міркуваннях про «кріптовалютний міхур». У кінцевому результаті виробництво нових монет буде припинено зовсім, загальна маса валюти перестане рости і це ще більше позначиться на її вартості. Майнінг же буде підтримуватися тільки винагородою від комісій – система набуде завершеного вигляду.

Які ж знадобляться комплектувальні для майнінгу? На процес дуже сильно впливає кількість учасників мережі – чим більше, тим складніше добувати нові блоки. На зорі розвитку з таким завданням справлявся навіть один комп’ютер, але сьогодні, з ростом популярності біткоінів і після трьох халвінгів, по всьому світу задіяні величезні обчислювальні потужності, цілі дата-центри, що унеможливлює майнінг цифрового золота на звичайному домашньому столі. Для ефективної роботи потрібен спеціалізований пристрій – «асік». ASIC – application-specific integrated circuit – це інтегральна схема, створена для виконання строго певного завдання, у результаті чого можна домогтися дуже високої продуктивності, жертвуючи універсальністю. Сам же апарат є цілим комплексом таких схем, що працюють паралельно, що збільшує результативність. Оскільки схеми спроєктовані для розрахунків за конкретним алгоритмом, їх неможливо використовувати для майнінгу криптовалюти, що працює за іншим алгоритмом.

Головна проблема «домашнього» майнінгу за допомогою асіка, крім високої ціни самих пристроїв – необхідна інфраструктура. Мікросхеми виділяють величезну кількість тепла при розрахунках, і для ефективного охолодження потрібно гарне провітрювання, у свою чергу, кулери, працюючи навіть на знижених оборотах створюють шум, який несумісний з нормальною життєдіяльністю, адже майнінг передбачає активність 24/7. Не варто забувати, що енергоспоживання асіка в рази перевершує таке у будь-якого побутового приладу. Квартирна електропроводка просто не розрахована на підвищені навантаження, та й без них не відрізняється стабільністю, а перепади напруги можуть катастрофічно вплинути на електроніку. Раціональне використання асіка передбачає установку в звукоізольованих або віддалених від людей приміщеннях зі стабільним температурним режимом і хорошою електропроводкою. Дешева електрика буде додатковим плюсом – ціна кіловата безпосередньо впливає на прибутковість майнінгу. Великого поширення набули комплекси у промислових зонах, які здають площі в оренду під установку апаратури для майнінгу окремих користувачів. І на додаток, важливо розуміти, що після виходу нових продуктивних моделей, що значно підвищують складність обчислень, прибутковість більш ранніх необоротно падає. Це нескінченна гонка, в якій дуже важко позбутися від застарілого обладнання. Усі згадані чинники вкрай важливо враховувати при оцінці рентабельності видобутку, крім біржового курсу біткоіна.

Майнінгова ферма

Майнінг на комп’ютері

Але не біткоіном єдиним можна заробляти на майнінгу. Існує безліч альткоінів – альтернативних монет. Після успіху першої криптовалюти проєкти цифрових грошей стали виникати один за іншим. Далеко не всі з них мають біржову цінність, і жодна навіть близько не наближається до вартості «цифрового золота», але і майнінг їх можливий із куди меншими витратами. Крім того, деякі мережі спеціально створюють перешкоди для використання в них асіка. У цій ніші популярністю користується майнінг на відеокартах, через який геймери раз на декілька років стикаються із дефіцитом і зростанням ціни на ключовий елемент хорошої ігрової станції, проклинаючи майнер і всю крипту.

Принцип майнінгу тут аналогічний. Ви підключаєтеся через інтернет за допомогою клієнтської програми до майнінгового пулу потрібної криптовалюти і підтримуєте стабільну роботу апаратури. Більше учасників – більше складність – більше вимог до потужностей. На відміну від асіка, орієнтованого на один алгоритм, відеокарти більш універсальні, і в разі збитковості видобутку монети, відеокарту легко змінити на більш вигідну. Можна майнити в періоди простою робочого комп’ютера, що не дуже ефективно. Можна зібрати платформу з декількох пристроїв суто для цілодобового видобутку. Відеокарти менш гучні й виділяють менше тепла, так що цілком комфортно утримувати вдома в окремій кімнаті невелику установку. Залишаються актуальними вимоги до стабільності енергомережі й низькі тарифи на електрику. У гіршому випадку при збитковості майнінгу відеокарти завжди легко розпродати за хорошою ціною, на відміну від асіка. Головне, не спалити їх через необачність.

І пам’ятайте, що майнінг – це значною мірою гра на перспективу.

Не піддавайтеся хайпу і синдрому втраченої вигоди, не вкладайтеся в обладнаня для майнінгу на піку вартості, якщо задумалися про інвестиції в галузь. Слідом за зростанням курсу криптовалюти завжди йде падіння, а значить можна дочекатися кращих цін для покупки. Те ж стосується реалізації видобутого. Ймовірно, доведеться почекати кілька років вигідного курсу, щоб не розпродавати за безцінь поточні заощадження. Якщо очікування недозволено, краще не вкладайтеся. Криптовалюта – це нестабільний дохід, що вимагає терпіння і холоднокровності.

Хмарний майнінг

Хмарний майнінг

Якщо немає бажання возитися з технікою і забезпеченням інфраструктури, але майнінг все ще здається цікавою галуззю для капіталовкладень, зверніть увагу на сервіси хмарного майнінгу. По суті, це інвестиційний фонд, діяльність якого спрямована не на покупку акцій, а на створення майнінгових ферм у місцях, де це найбільш вигідно з точки зору енергоспоживання і обслуговування. Ви вкладаєте гроші, на які купується або орендується обладнання та інфраструктура. Все це може знаходитися за тисячі кілометрів від вас і не вимагає особистої присутності – ви просто отримуєте дивіденди на рахунок.

Головна проблема, крім коливань курсу крипти, полягає в тому, що майнінгова ферма може існувати тільки на папері, а вся діяльність компанії – типова фінансова піраміда, в якій виплати тривають тільки за рахунок приходу нових вкладників, і припиняються, коли їх потік вичерпується. Практика показує, що відсоток шахраїв у цій сфері надзвичайно високий, так що рекомендувати хмарний майнінг як надійне інвестування складно. Але навіть фінансова піраміда приносить дохід, якщо потрапити туди одним із перших і відмовитися від реінвестування.

Гаманець для криптовалюти

Біткоін-гаманець

Щоб отримувати і зберігати чесно намайнене, вам буде потрібен гаманець. Це програма, яка оперує криптографічними ключами і зберігає дані про активи, що належать окремому користувачеві мережі. Гаманці для біткоіна бувають двох типів:

 1. «Гарячі» – десктопні або мобільні додатки, онлайн-сервіси.
 2. «Холодні» – окремі фізичні пристрої.

Гарячі гаманці зручні для повсякденного використання при розрахунках. Будьте гранично обережні при виборі постачальника послуг при реєстрації. Довіряйте давно зарекомендованим на ринку іменам і відповідально ставтеся до зберігання паролів і ключів. Транзакції в мережі незворотні – ви не повернете викрадені кошти, і не відновите їх, якщо забули пароль від гаманця.

Холодні гаманці є окремим носієм і містять дані про криптовалюту без зв’язку з інтернетом. Вони надають найбільш надійний спосіб заощадження накопичень і підходять для довгострокового зберігання великих сум. Рекомендується купувати пристрої безпосередньо у виробника, щоб уникнути ризику крадіжки за допомогою заміни прошивки. Популярними і надійними брендами на ринку є Ledger і Trezor.

Де купити біткоіни

Як вивести або купити біткоіни

Хоча сфера використання цифрових грошей як платіжного засобу розширюється, і великі гравці ринку фінансів поступово включають їх підтримку в перелік опцій, все ще не можна говорити про повну рівноправність із фіатними грошима. Питання конвертації криптовалюти все ще залишається актуальним. Розглянемо доступні варіанти:

 1. Криптовалютна біржа – найбільш надійний спосіб цієї процедури. Вона представляє собою фондовий аналог, де торги ведуться валютними парами. Тут можна здійснити операцію за найпривабливішою ціною. З ростом уваги з боку державних регуляторів до такого роду діяльності біржі стають все більш надійними і прозорими, але за це доводиться розплачуватися анонімністю. Щоб завести на рахунок фіатні гроші для покупки біткоіна або альткоіна і навпаки, потрібно пройти процедуру KYC – надати документи, що засвідчують особу, а в разі великих сум – інформацію про джерело надходження. Також потрібно пам’ятати, що платіжні системи беруть свої відсотки при зарахуванні коштів на рахунок біржі, а сама вона – комісію за проведення операцій купівлі-продажу і виведення валюти на гаманець/карту користувача, що в сумі може значно позначитися на підсумковому курсі.
 2. Обмінник – онлайн-сервіс, що надає послуги миттєвого обміну валют, включаючи цифрові. Зазвичай не вимагає метушні з посвідченням особи, та й курс обміну рідко оптимальний. Варто проявляти підвищену увагу до надійності – на відміну від біржі, яка може іноді виявитися просто шахрайською схемою, запустити фейковий обмінник ще простіше.
 3. У приватних осіб – максимальні ризики в обмін на сумнівні вигоди анонімності або привабливого курсу. Можна знайти продавця/покупця в соцмережах, на форумі, або скориставшись послугами спеціальних сайтів.
 4. Термінал – аналог банкомату, де можна за готівковий або безготівковий розрахунок купити біткоіни прямо на вулиці. Деякі пропонують і зворотну можливість. По суті, аналог обмінника з додатковою гарантією надійності й супутніми мінусами в плані курсу, плюс комісія власника терміналу теж може неприємно здивувати. Поки не можна сказати, що криптомати набули широкого поширення. Можливо, з ростом популярності цифрових валют як платіжного засобу ситуація зміниться.

Прогноз біткоіна на 2021

Прогноз криптовалюти

Міркування про перспективи криптовалюти – заняття невдячне. Навколо багато суперечливої ​​інформації, проєкти різного ступеня довіри множаться, державні регулятори все більше розуміють, що біткоіни більше не іграшка для невеликого кола ентузіастів, ринкові кола впливу і великі власники активів грають курсом. Без потужного аналітичного апарату вкрай важко розібратися в цьому потоці, але кілька моментів можна виділити:

 1. Біткоін визнаний еталоном, «цифровим золотом». Курс альткоінів безпосередньо залежить від курсу старшого брата. Ринок падає, коли падає ціна біткоіна, і зростає, коли вона піднімається. За рідкісним винятком найчастіше є відвертими маніпуляціями великих власників активу.
 2. Ціна біткоіна хоч і коливається в значних проміжках, у тривалій перспективі зростає. А значить привертає все нових і нових інвесторів і все більш серйозні інститути звертають свою увагу на галузь. Довгострокові інвестиції окупаються, незважаючи на катастрофічні обвали ринку в короткі проміжки.
 3. Криптовалюта поступово знаходить практичне розрахункове застосування при оплаті товарів і послуг, а не тільки як спекулятивний інструмент. Цінність фіатних грошей і навіть дорогоцінних металів, якими ті забезпечуються – це продукт соціального договору. Настільки міцного, що життєдіяльність людини вже немислима без них. Цифрові гроші в цьому плані нітрохи не відрізняються від аналогових – скільки б не твердили про відсутність будь-якої цінності у біткоінів, вона визначається перш за все не витратами електрики на підтримку мережі, а саме соціальним договором. Чим більше постачальників визнають цінність, тим ця цінність стабільніше і тим складніше державі вводити обмежувальні санкції на неї без ризику невдоволення громадян.
 4. Існують власники великих запасів біткоінів, і вони можуть сильно впливати на ціну до певних меж, викликаючи паніку або наснагу на ринку, які в подальшому вже розганяють себе самі. Але ринок циклічний і не може перманентно перебувати в одному стані. Завжди будуть вигідні моменти для входу і виходу. Головне – терпіння.
 5. Екологічні наслідки і енергоспоживання майнінгу незначні в порівнянні з екологічними наслідками будь-якої галузі великої промисловості. Якщо проблеми навколишнього середовища до сих пір не знищили металургію і машинобудування, то криптовалюта вже точно далеко за горизонтом подій. Крім того, майнери самі зацікавлені в енергозбереженні та ефективному використанні обладнання, адже це безпосередньо впливає на рентабельність їхнього заняття.

Прогноз криптовалюти

Найперспективніші криптовалюти

Криптовалютних проєктів безліч, але не всі однаково корисні. Довіру заслуговують лише ті, що мають за собою підтримку великих девелоперських і фінансових груп. Не можна виключати, що якась розробка ентузіастів вистрілить так само, як свого часу біткоіни – таке відбувається періодично навіть зараз. Але якщо ви орієнтуєтеся на надійність, краще отримати менший прибуток, ніж грати в рулетку.

Як говорилося вище, біткоін закріпився практично монолітно на своїх позиціях і представляє найбільш надійний актив. Потіснити його з позиції може хіба що дивовижний збіг обставин.

Слідом за біткоіном йде ефір – Ethereum – прогресивна розробка, яка реалізує смарт-контракти, на базі блокчейну якої створено безліч альткоінів і відкриті широкі можливості для корпоративного бізнесу. Через великі можливості ефіру пророкують зміщення лідера з п’єдесталу, але поки це лише бажане для багатьох, але ніяк не дійсне явище.

Litecoin – валюта, що відокремилася від блокчейну біткоіна та позиціонується розробниками як «цифрове срібло». По суті, не надто відрізняється від прабатька, але має підтримку з боку найбільшої платіжної системи PayPal, а значить з високою ймовірністю не кане в безвість у доступному для огляду майбутньому.

Cardano – багато в чому повторює концепцію ефіру. Гнучка платформа для корпоративних розробок і добре балансує між анонімністю і відкритістю для державних регуляторів.

Binance Coin – токен найбільшої криптовалютної біржі Binance. Спочатку використовувався для розрахунку комісій з операцій, але з розширенням компанії та можливістю використання для первинних біржових пропозицій, став стрімко зростати в ціні.

Dogecoin – криптовалюта-мем, спочатку створена в рамках жарту, отримала завдяки цьому надзвичайну популярність серед інтернет-спільноти. Ще один доказ того факту, що соціальний договір наділяє цінністю що завгодно. Високоризиковий слабопередбачуваний актив, але в періоди сплеску уваги на реддіті й іміджбордах злетів високо!

Як заробити біткоіни

На закінчення, якщо майнінг не по кишені, торги на біржі здаються занадто ризикованими, а урвати трохи крипти хочеться прямо зараз, інтернет пропонує кілька варіантів і таким претендентам. До поширених способів заробітку криптовалюта відносяться наступні:

 1. Біткоін-крани – сайти, де за виконання певних простих дій нараховується невелика кількість сатоші або альткоінів. Перегляд відеороликів, кліки по рекламних оголошеннях, введення капчі, опитування, лайки в соцмережах і коментарі під постами – стандартний набір активності, яка принесе жменю цифрових монет навіть найбільш ледачим.
 2. Ігри онлайн – деякі ігрові проєкти заради залучення користувачів готові платити, інші базуються на концепції блокчейну і генерують власні маркери, які потенційно можуть набрати вартість, а криптовалютні онлайн-ігри в усьому аналогічні будь-яким іншим онлайн-закладам подібного плану, тільки оперують цифровими грошима.
 3. Платформи, які оплачують контент, – блогові й новинні портали в рамках розкрутки і залучення авторів і аудиторії нерідко заохочують генерацію постів і коментарів фінансово.
 4. NFT-аукціони – останній писк моди – перетворення мережевого контенту в невзаємозамінні токени на базі блокчейну Ethereum з подальшим продажем. NFT – це аналог альткоіна, представлений у єдиному екземплярі й несе унікальну інформацію, яка використовується як свідоцтво права на володіння цифровим продуктом. До такого токена можна прив’язати що завгодно – від поста в соцмережах і мема з котиками до повноцінної картини і відео. А потім продати! Слід розуміти, що NFT ніяк не захищає продукт від копіювання, а лише декларує право власності, але навіть цього достатньо колекціонерам цифрової ери.

Головні навички, які варто розвинути в собі, перш ніж занурюватися в привабливий світ крипти – холоднокровність і здоровий глузд.

Умійте чекати, інвестуйте тільки те, що готові втратити назавжди. Золота лихоманка – це не тільки легкі гроші, але і великий ризик втрати.

Зображення взяті з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0