ru
ua
ru
ua

Чи потрібно заколисувати дитину: за і проти

На питання, чи потрібно заколисувати дітей, однозначної відповіді немає. Навіть у фахівців думки різняться. Прихильники заколисування наводять безліч аргументів на користь свого погляду. Наприклад, у животику в мами малюк звик перебувати в постійному ритмічному русі — для нього це природний комфортний стан. Заколисування на руках або в сучасних колисках являє собою такі ж ритмічні рухи. Заспокійлива вібрація заколисувальних центрів, шезлонгів і крісел-гойдалок допомагає малюкам розслабитися й заснути.

Доводи прихильників заколисування

Одним із головних аргументів у суперечці є величезний досвід наших предків. Багато поколінь дітей виростало під заколисування на руках або в колисках. Сучасні психологи зібрали довідну базу про користь заколисування.

 1. Усі системи органів людського організму працюють ритмічно — свої ритми є в дихальної, серцево-судинної системи, мозкової діяльності. Є фази сну, періоди активності. Під час заколисування в немовляти швидше налагоджується ритм. Якщо немовля заснуло від заколисування, яке впливає на певні зони головного мозку, то малюк міцно спатиме, прокинеться веселим і бадьорим. Якщо малюк заснув після тривалого плачу, то сон його буде неглибоким і недовгим, по-справжньому не відпочине ні тіло, ні мозок.
 2. Учені, що проводили дослідження у сфері раннього розвитку дитини, вважають, що рівень інтелектуального розвитку залежить від ступеня тренованості вестибулярного апарату. А він тренується під час кружляння й підкидання татом, катання на гойдалках і каруселях, заколисування. Водночас розвиваються зони головного мозку, які відповідають за рухові функції і просторову орієнтацію.
 3. Заколисування нормалізує внутрішньочерепний тиск. Є навіть спеціальна гімнастика із вправами на хитання, яка показана людям із невралгічними захворюваннями.
 4. Заколисування допомагає розвивати рівновагу і відчувати своє тіло. Коли мама заколисує крихітку на руках, вона відчуває її тепло й запах, биття серця. Малюк почувається коханим і захищеним, він краще розвивається й росте з довірою до світу.

Заколисування корисне не тільки для малюка, але і для мами. Воно діє на неї заспокійливо й допомагає прийти в норму після пологів. Але необхідно знати, як правильно заколисувати малюка. Не можна робити це занадто інтенсивно — так дитина може перезбудитися, не можна різко піднімати й опускати дитину — це негативно позначається на внутрішньочерепному тиску. Потрібно дотримуватися повільного ритму. Його може забезпечити електронна гойдалка Joie Serina з двома можливими напрямками гойдання й шістьма швидкостями. Можна заколисувати малюка, сидячи з ним на гімнастичному м’ячі — так не будуть напружені м’язи спини, а м’язи живота, навпаки, зміцняться.

Заколисування — природна потреба дитини, а коли вона зникне, малюк сам відмовиться від такої процедури. У кожного це може статися в різний час. Але найчастіше діти перестають потребувати заколисування віком приблизно один рік.

Доводи супротивників заколисування

Головним аргументом проти є те, що, звикнувши засинати тільки після заколисування, малюк уже не зможе зробити це без цієї процедури. Складно дотримуватися ритуалу відходження до сну, який можна починати здійснювати вже з піврічного віку — купання, перевдягання, колискова чи казка на ніч і, нарешті, засинання.

Деякі педіатри вважають, що дитину не потрібно заколисувати, позаяк у неї слабкий вестибулярний апарат і може розвинутися схильність до запаморочень. Але ці аргументи швидко розбиваються об факти абсолютно нормального розвитку тих дітей, яких у дитинстві заколисували — їм така процедура не завдала жодної шкоди. Тут більш вагомим аргументом є трата свого часу й сил. Особливо це важко для матусі, яка не встигла повністю оговтатися від пологів, і в неї нема помічників з догляду за немовлям. Важко колисати дитину на руках, якщо вона вже підросла й суттєво додала у вазі. Ніж постійно заколисувати малюка, натомість краще виспатися і приділити увагу чоловікові й іншим дітям.

Ще одна небезпека — нервовий зрив втомленої матері, якій ніяк не вдається заколисати дитину. Якщо вона почне сильно струшувати малюка, то це може призвести до ушкодження незміцнілих судин, що подають кров до мозку. Але для того, щоб мама не перевтомлювалася, а дитина міцно й щасливо засинала, сучасні виробники виготовляють усілякі різновиди заколисувальних колисок.

Різновиди колисок для малюків

Пристрій для заколисування малюка став уже практично необхідним предметом у списку покупок для дитячої. Є різні їхні типи — заколисувальні центришезлонги і крісла. Сучасні моделі розробляються за участю провідних педіатрів, ортопедів і робототехніків.

 1. У період активності дитини вона може перебувати на очах у мами, зайнятої відновними заходами після пологів, домашніми справами або відпочинком. Конструкція сучасних виробів дає змогу створювати відчуття перебування в мами на руках.
 2. Заколисувальні аксесуари — незамінна річ у той період, коли дитині ще рано сидіти, а лежати вже набридло. Сидіння багатьох моделей можна встановлювати в три положення — сидячи, напівлежачи й лежачи.
 3. Матеріали виготовлення й конструктивні особливості забезпечують комфортне положення малюка; є вироби з ортопедичними матрациками. Анатомічна форма шезлонга допомагає розвитку правильної постави.
 4. Кілька швидкостей гойдання дають змогу вибрати відповідну. Є моделі з вібрацією — вона не входить у резонанс із біологічними ритмами дитини, не викликає розладів вестибулярного апарату і звикання.
 5. Заколисувальні вироби відомих виробників, як-от електрогойдалка Graco Sweet Snuggle, виготовлені з високоякісних високотехнологічних матеріалів, абсолютно безпечних для малюків.
 6. Конструкції вирізняються стійкістю — високі борти не дають змогу дитині випасти, м’які ремені безпеки й амортизаційні подушечки біля голови створюють додатковий захист.
 7. Для розваги й розвитку малят пристрої комплектуються підвісними іграшками та музичними центрами з декількома мелодіями. Є мелодії для заколисування маляти, заспокійливі звуки природи. Є моделі, до яких можна приєднати плеєри зі своєю улюбленою музикою.

Заколисувати крихітку чи ні, вирішувати батькам. Це залежить від їхніх переконань і багатьох життєвих обставин. Важливо водночас керуватися здоровим глуздом. Якщо дитина спокійно засинає сама, то не варто привчати її до заколисування — для швидкого засинання та міцного сну достатньо дати дитині можливість проявити активність. Якщо ж дитині подобається заколисування, то можна створити їй таке задоволення. Поготів, коли є девайси, як-от заколисувальний центр 4Moms Mamaroo Multi Plush, рухом і звуком якого можна керувати за допомогою смартфона або планшета, лежачи на дивані.

Вам сподобалася стаття?

0