ru
ua
ru
ua

Чий ніж міцніший: різновиди та конструкція замків складаних ножів

Сьогодні складаний ніж — невіддільна частина щоденного вмісту кишень не тільки відвертих ножеманів, а й багатьох людей, для яких цей предмет є просто корисним інструментом.

Однією з найважливіших частин складаного ножа є його замок, який одночасно є і плюсом, і мінусом ножів такого типу. На одній шальці терезів — можливість складатися майже вдвічі та забезпечувати безпечне носіння, а на іншій — недостатня міцність замка, порівнюючи з нескладаним клинком. У цій статті ми спробуємо висвітлити конструкції більшості популярних типів замків від всесвітньо відомих виробників ножів.

Попередня підготовка

Якщо перед купівлею вам випаде можливість потримати бажану модель ножа в руках, то за допомогою невеликого тесту ви зможете самі визначити надійність замка. Звичайно, він не дасть вам усе уявлення про те, яким максимальних навантажень можна піддавати ніж, але дасть змогу відсіяти ненадійне замкове з’єднання вже на ранньому етапі. Для переважної більшості повсякденних завдань надійності замка вистачить, якщо тест пройдений успішно.

Найпростіший метод визначення надійності замка — це постукування (спочатку легке, а потім трохи сильніше) обухом відкритого ножа по руці або нозі.

Водночас не варто тримати пальці в площині закривання леза ножа. Якщо від невеликого удару ніж склався, отже, ставитися до нього вже треба обережно та з невеликою недовірою. Звичайно, зазвичай ножем працюють у зворотному напрямку — вектор зусилля спрямований на лезо, а не обух, але порізатися від раптового закривання клинка нікому не буде приємно.

Складаний ніж

Типи замків

Liner lock

Найпоширеніший тип замка, порівняно простий у виготовленні та водночас досить надійний для більшості повсякденних завдань. Механізм замка ґрунтується на плоскій пружині, що є частиною лайнера й упирається у хвостовик клинка у разі відкривання ножа.

Треба звернути увагу, наскільки пружина заходить на хвостовик — це неабияк визначає надійність замку. Ця відстань має бути більшою за товщину самої пружини, інакше ніж може скластися від легкого натискання.

Framelock (monolock, integral lock)

Різновид замка liner lock. Різниця полягає лише в тому, що роль запірної пластини виконує частина колодки ножа, яку в таких випадках виготовляють із металу. Це додає міцності всьому замку, тому що деформувати пружину в такому разі стає важче. Крім того, рука, яка утримує ніж, додатково притискає і пластину-фіксатор.

Back lock

У замках типу back lock хвостовик клинка фіксується з боку обуха підпружиненим важелем-коромислом. Ці замки складніші у виготовленні через те, що частина коромисла, яка входить у зачеплення, і проріз на хвостовику мають бути досить точно підігнаними один до одного. В іншому разі клинок або погано фіксується (коромисло не до кінця входить у хвостовик) або хитається (коромисло входить вільно). І навіть якщо вони будуть ідентичними, за певного вектора навантаження буде присутній невеликий люфт, що зумовлено самою конструкцією.

У 2008 році компанія Cold Steel допрацювала замок типу back lock і представила своє нове творіння — Tri-Ad Lock. Вихідна конструкція отримала невеликі доопрацювання: був доданий стопорний штифт, який бере на себе майже все механічне навантаження, перероблена геометрія самого зачеплення коромисла та паза у хвостовику, а отвір осі коромисла зроблено овальним. Як наслідок, міцність радикально збільшилася, а в разі зношування дотичних частин коромисло просто змінюватиме своє положення, не збільшуючи люфт конструкції.

Compression lock

Є гібридом замків liner lock і (до деякої міри) back lock. Особливість полягає в тому, що плоска пружина впирається у хвостовик не ззаду, як в liner lock, а зверху. Ще одна особливість — пружина з одного боку заходить на хвостовик, а з іншого боку впирається в стопорний штифт. Незаперечний плюс механізму — у разі закривання ножа жоден палець не перебуватиме на шляху леза. Замок застосовується, наприклад, у популярному ножі, як-от Spyderco Para-Military 2.

Levitator lock

Ножі з замками такого типу випускає компанія Benchmade. Через свої особливості замок може застосовуватися тільки в ножах із ручкою з металу. На колодці вирізаний особливий візерунок, який утворює пружну пластину, у разі натискання на яку стрижень, що входить у хвостовик клинка, зміщується і звільняє клинок.

Муфтовий замок

Під назвою Viroblock використовується в більшості сучасних ножів торгової марки Opinel. Фіксація леза здійснюється поворотною металевою муфтою з поздовжнім розрізом. У крайньому положенні муфта блокує відкривання клинка, а коли ніж перебуває у відкритому положенні, поворот муфти в будь-який бік блокує його закривання. За невеликої вартості таких ножів замок у них просто чудовий.

Штифтові замки

  1. Тип замка AXIS є запатентованою звабинкою компанії Benchmade. Фіксується клинок веретеноподібним штифтом, який входить у відповідні гнізда на хвостовику ножа. Водночас фіксація здійснюється й у відкритому, і в закритому положенні ножа, що дає змогу уникнути випадкового закривання леза. За результатами міцності замків бюджетних ножів ентузіастами сайту найміцнішим виявився AXIS у моделі Benchmade Griptilian 551. Основним ворогом такого замка є бруд, який може вивести ніж із ладу.
  2. Arc lock, запатентований компанією SOG, за принципом роботи дуже схожий на AXIS, однак має невеликі відмінності — штифт додатково закріплений на невеликому хитному коромислі всередині колодки.
  3. Rolling lock — ще один замок від Benchmade. Тут штифт повністю розміщений всередині колодки та приводиться в дію Г-подібним важелем із виведеним назовні шпеньком.
  4. Ultra Lock — ще один різновид штифтового замку, цього разу від компанії Cold Steel. У цьому варіанті штифт переміщається U-подібним пазом у хвостовику клинка. Запірний стрижень блокує клинок у крайніх точках, що забезпечує надійну фіксацію у відкритому та в закритому положенні.

Кнопковий замок

Замок типу button lock (або plunge lock) найчастіше трапляється на автоматичних ножах. Підпружинена кнопка-штифт змінного діаметра в разі натискання на неї переміщається більш тонкою частиною в площину клинка та звільняє його. Утримує клинок і у відкритому, і в закритому стані.

Якість замків такого типу цілком залежить від фірми-виробника. Загалом можуть бути дуже міцними, але, як і всі штифтові замки, боїться потрапляння бруду.

Axial lock — досить незвичайний замок, який більшість недосвідчених ножеманів вводить у стан легкої задуми. Відкривається й закривається такий ніж за допомогою натискання на вісь ножа та її повороту великим пальцем. На осі розміщуються виступи, що входять у зачеплення з пазами на клинку та в колодці.

Кнопковий замок

Stud Lock

Конструкція замку з рухомим шпеньком, яка трапляється в ножах з асортименту компанії Kershaw. У разі відкривання підпружинений шпеньок на клинку ножа входить у зачеплення з виїмкою в передній частині колодки. Для розблокування клинка потрібно змістити шпеньок у бік вістря. За належної вправності закривання ножа виходить цілісним і швидким, а замок гарантує належну міцність.

Ригельні замки

Замок ram safe lock встановлений на досить незвичному та пізнаваному ножі Cold Steel Pocket Bushman. За всієї своєї технологічної простоти замок є дуже потужним. У ньому хвостовик клинка закривається стрижнем (ригелем), який переміщається паралельно обуху. Стрижень зі зворотного від клинка боку притискає жорстка спіральна пружина, а для того, щоб відкрити ніж, необхідно потягнути за темляк. Відкриття (і поготів закриття) однією рукою надзвичайно ускладнене, але і для того, щоб зламати такий замок, доведеться неабияк потрудитися.

Конструкція bolt lock відрізняється від попереднього замка наявністю шпенька, прикріпленого до ригеля і виведеного на бічну поверхню колодки. За принципом роботи замок дуже схожий на штифтові конструкції.

Шестеренчастий замок

У конструкції ratchet lock (або cogwheel lock) округлений хвостовик клинка виготовлений у формі гребінки з прямими або злегка зігнутими зубцями, а замикання здійснюється пластиною-накладкою з прорізом на один зубець. У разі відкривання ножа пластина піднімається, і через неї проходять усі зубці цієї половинчастої шестерінки, а для того, щоб закрити ніж, необхідно вручну підняти пластину-фіксатор (найчастіше — за кільце). Замок традиційний для іспанських ножів наваха, але трапляється й на південноафриканських окапі (і на сучасному їхньому втіленні Cold Steel Kudu).

Балісонг

Замком назвати конструкцію ножа балісонг (в народі — «метелик») важко, й, однак, опишемо й цей спосіб фіксації клинка. У складеному вигляді клинок закривається половинками колодки з обох боків. У разі відкривання кожна половина розвертається на 180 градусів; у деяких конструкціях після цього вони скріплюються засувкою, а в інших просто утримуються разом однією рукою.

Slip-joint

Мабуть, один із найпростіших типів замка, який знайшов своє застосування в безлічі бюджетних моделей туристичних ножів. У крайніх положеннях клинок притримується зверху за округлений хвостовик плоскою пружиною. Замок не забезпечує жорсткої фіксації клинка, але проте не дає клинку випадково скластися й ушкодити пальці.

Ніж мультитул

Фіксація тертям

Так званий friction folder — найдавніша конструкція складаного ножа, клинок у якому утримується у відкритому стані внаслідок тертя хвостовика об колодку в зоні осі. У більшості таких ножів на хвостовику є важіль, який у закритому ножі виступає з колодки. Натисканням на нього можна вивести клинок із колодки, а потім довідкрити ніж за клинок. У відкритому ножі цей же важіль під час роботи притискається рукою й додатково перешкоджає складанню. За таким принципом виготовлені відомі всім небезпечні бритви, європейські середньовічні селянські ножі та японські ножі хігонокамі.

Підсумки

Наостанок хочеться зазначити, що ми не ставили перед собою мету вибрати «найкращий» замок — сам тип замка ще не гарантує якісну конструкцію й надійну фіксацію клинка. Всі типи теоретично забезпечують достатню для більшості завдань надійність, і сумлінне ставлення виробника до виготовлення впливає тут набагато сильніше. Найпростіший замок в іменитих моделей може виявитися на перевірку набагато міцнішим та довговічнішим, ніж просунутий замок на бюджетних моделях.

Визначити переможця в плані зручності також вкрай складно. Руки у всіх різні, і заочно визначити, що найкраще підійде конкретному користувачеві, неможливо. На ергономіку впливають і розміри різних елементів конструкції, і навіть матеріали, з яких вони виготовлені.

Пробуйте, і ви обов’язково знайдете варіант, який влаштує саме вас!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

1