ru
ua
ru
ua

Дерев’яні іграшки: у чому причина їхньої популярності

Дерев’яні іграшки з’явилися багато століть тому. Але, попри наявність величезного асортименту сучасних виробів із різних матеріалів і наділених мультимедійними властивостями моделей, іграшки з дерева залишаються й у наші дні популярними як у дітей, так і в батьків. Причин цьому кілька, головна – натуральність матеріалу.

Дерев’яні іграшки – це вироби з позитивною енергетикою, які викликають позитивні емоції в дітей і дарують їм тепло довкілля.

Зараз багато сімей сповідують здоровий спосіб життя, одним із складників якого є екологічність предметів, що нас оточують. Дерев’яні іграшки мають особливі заспокійливі властивості й надають позитивну дію на психіку дитини. Іграшки мають цілющу силу дерева: береза генерує енергію і сприяє концентрації уваги, сосна підвищує імунітет і стресостійкість, покращує настрій, ялина надає заспокійливу дію, бук покращує кровообіг.

Сучасні компанії намагаються навіть не використовувати фарби, шліфують деталі або просочують їх природними оліями. Наприклад, вітчизняний виробник «Руді» виготовляє нефарбовані каталки-конструктори для дітей від року, а ArinWood – дерев’яні конструктори для дітей від 6 років. Якщо іграшки все ж фарбують, то використовують тільки натуральні барвники, які не містять фенол та інші токсичні речовини.

Історія розвитку дерев’яних іграшок

Про те, що в дитини виникає емоційний зв’язок з іграшкою, яка впливає на розвиток її характеру і світогляду, знали давно. Турботливі батьки вирізали своїм дітям вироби з дерева. Це були милі фігурки звіряток або предметів побуту. Найдавнішу дерев’яну іграшку, яка дійшла до наших днів, археологи виявили в Єгипті. Цій ляльці 4000 років, зроблена вона з невеликих дощок, одяг заміняв орнамент, замість волосся на голові – дерев’яне намисто. Під час розкопок знаходили іграшки стародавніх римлян і греків – ляльки, фігурки коней, інших тварин, колісниці. У кожного народу були свої характерні іграшки з національними рисами.

До XVIII століття дерев’яні іграшки виготовляли кустарним способом. Часто це робили в сім’ях, або народні умільці виставляли на продаж прості фігурки, тріскачки, свищики. Перше промислове виробництво з’явилося в Європі – спочатку тут випускали ляльки та фігурки тварин. Популярними були іграшкові споруди з дерева – будинки, альтанки, колодязі. Упродовж століть асортимент розширювався, додалися лялькові будиночки, солдатики. На початку XX століття особливим попитом почали користуватися дерев’яні потяги й автомобілі. У сім’ях заможних людей обов’язково були дерев’яні іграшки-гойдалки у формі конячки зі стременами і вуздечкою.

Переваги іграшок із дерева

Дрібну моторику рук дитини розвивають вироби з будь-яких матеріалів. Але найкраще це роблять предмети з дерева, і причина – у текстурі матеріалу. Особливо позитивно впливають на розвиток моторики рук кубики, конструктори, лабіринти та шнурівки. Дерево гіпоалергенне і приємно пахне лісом. Вироби мають незвичайний, тільки властивий дерев’яним виробам дизайн. Дерев’яні іграшки дають дитині:

 • Тактильне пізнання світу. Вироби приємні на дотик, практично миттєво набувають температури рук дитини.
 • Розвиток фантазії та уяви. Точна деталізація під час виготовлення іграшок із дерева не застосовується – це дає можливість малюкам самим додумувати елементи, яких бракує, а простота іграшок спонукає до створення власних сюжетів і сценаріїв гри.
 • Перші навички взаємодії – беззвучні іграшки заохочують малюка до самостійного озвучення процесу гри, вони вчать не тільки вибудовувати процеси комунікації, а й освоювати навички розмовної мови.
 • Здатність до концентрації уваги і вміння міркувати – іграшки не відволікають і не дратують дитину, здійснюють позитивний емоційний вплив.
 • Тренування пам’яті та уваги, уміння спостерігати, зіставляти й порівнювати. Щодо цього особливо корисні найпростіші конструктори – пірамідки-веселки.
 • Розвиток навичок просторового мислення. Дерев’яні конструктори, сортери й балансири краще за інші іграшки допомагають у цьому.
 • Уміння сприймати красу довкілля.

Дерев’яні іграшки вирізняються універсальністю і практичністю, забруднені вироби легко відмиваються. Вони не тонуть у воді, що розширює сферу застосування, вирізняються невеликою вагою. Перевагою дерев’яних виробів є їхня безшумність і міцність. Не страшно, що дитина наступить на іграшку або впустить її – вона не розіб’ється. Вироби з твердих порід дерева мають максимальний рівень експлуатаційної безпеки, вони довговічні, роками добре зберігають зовнішній вигляд. Їх можна передавати в родині від однієї дитини до іншої або віддати друзям.

Різновиди дерев’яних іграшок

Умовно іграшки з дерева можна розділити на такі різновиди:

 1. Класичні – кубики, пірамідки, пазли й сортери. Це спрощені щодо конструктивності вироби.
 2. Комплексні іграшки – дерев’яні споруди і вироби, що входять із ними до комплекту.
 3. Розвивальні іграшки спеціального призначення – найпростіші музичні інструменти, оригінальні вироби та дерев’яні конструктори.

Дерев'яні кубики

Для кожного віку – своя іграшка

Купуючи іграшку малюку до року, потрібно пам’ятати, що він її гризтиме й облизуватиме. Краще вибирати нефарбовані шліфовані вироби або покриті натуральним барвником, без дрібних деталей, які дитина може відірвати і проковтнути.

Крихітці до року цікавими будуть брязкальця з дерева, гризунки, мобілі, тріскачки, дзвіночки або набори з фігурками різної форми, кубики й пірамідки. Уже з народження можна використовувати брязкальце-кільце для руки Lucia німецької компанії Bino. Є розвивальні дошки з дерева з рухомими деталями у формі геометричних фігурок, кнопок, дзвіночків – з їхньою допомогою малюк познайомиться з різними кольорами та формами. Іграшки-каталки з дерева допоможуть освоїти навички ходьби і стануть опорою для дитини, що робить перші кроки.

Від року до двох років допоможуть удосконалювати фізичний і психічний стан малюка пірамідки-веселки, іграшки-спіральки, калатала, неваляйки, шнурівки й лабіринти. Дерев’яні пазли допомагають розвивати посидючість і логічне мислення, конячки-гойдалки – координацію рухів і фантазію. Дерев’яні книжки почнуть формувати цікавість до читання. Яскраві, барвисті, зі сторінками, що легко перегортаються й не рвуться, приємні на дотик і на запах вироби точно зацікавлять дитину.

Для малюків від двох до чотирьох років призначені дерев’яні балансири з різними комбінаціями для балансування, іграшки зі шнурівкою, рамки і вкладиші. Музичні інструменти з дерева допоможуть розвинути слух дитини, барвистий сортер – логічне мислення.

Дітям віком чотири-п’ять років цікаво грати в дерев’яні пазли, складні конструктори й мозаїки. Дерев’яна залізниця або кухня для ляльки – чудові іграшки для сюжетних ігор.

Є іграшки й для дітей старшого віку. Розвивальні логічні ігри зроблять цікавим дозвілля для всієї родини, навчать дитину стратегічно мислити, прораховувати наперед свої дії. Творчі дерев’яні іграшки допоможуть дітям розвивати свої творчі здібності. Математичні ігри та незвичайні стратегії допоможуть навчитися рахувати й активізують розумові здібності дитини.

Іграшки з дерева

Вимоги до іграшок із дерева

Для виготовлення іграшок використовується дерево різних порід. Іграшки для дітей мають:

 • Виготовлятися з якісного матеріалу;
 • Мати рівну поверхню без тріщин і задирок;
 • Не містити деталей, які зовсім маленькі діти можуть проковтнути, і гострих поверхонь, об які можна поранитися.

Всі матеріали виготовлення (дерево, лаки і фарби) мають відповідати державним стандартам і мати гігієнічні сертифікати відповідності.

Вам сподобалася стаття?

0