ru
ua
ru
ua

Дифавтомати, автомат або ПЗВ – що вибрати

Захист побутової техніки й домашньої електромережі загалом від перевантажень, струмів витоку й короткого замикання стає сьогодні все більш актуальним питанням. Пояснюється це просто. Кількість побутової техніки в населення з кожним роком збільшується. Крім того, зростає і споживана потужність. Тому не дивно, що облаштування нового житла починається з монтування електромережі та підбирання захисних пристроїв.

Аж до кінця 1980-х років роль захисних пристроїв мережі виконували порцелянові запобіжники, названі в народі «корками». Трохи пізніше з’явилися запобіжники-автомати. Але на сьогодні здебільшого використовуються диференціальні автомати та пристрої захисного вимкнення (ПЗВ). Хоча в будинках зі старими лічильниками запобіжники з «жучками» можна побачити і сьогодні.

ПЗВ й дифавтомат відрізняються за своїми функціями й можливостям, але далеко не всі розуміють між ними різницю. Зовні вони дуже схожі. Тому є сенс розібратися в цьому питанні. Тим пче, що часто вибір пристрою залежить від конкретної ситуації й однозначно сказати, який варіант кращий, не завжди можливо.

Відмінність ПЗВ від диференціального автомата за функціональним призначенням

Обидва ці прилади є захисними пристроями. ПЗВ спрацьовує, якщо в мережі, яку він захищає, струми у фазному й нульовому дротах неоднакові, тобто з’являється струм витоку. Ця ситуація небезпечна тим, що власник може отримати удар струмом, якщо доторкнеться до ушкодженого обладнання.

Але якщо одночасно увімкнути всі наявні в будинку електроприлади, тобто навмисне створити перевантаження, ПЗВ не спрацює. А проводина, якщо немає інших пристроїв захисту, може згоріти разом з ПЗВ.

Висновок: ПЗВ не захищає мережу від перевантаження й короткого замикання. У той час як багато хто думає, що, встановивши в мережі ПЗВ, вони убезпечать себе від будь-яких неприємностей.

Диференціальний автомат – це пристрій, що сполучає в собі автоматичний вимикач і ПЗВ. Іншими словами, диференційний автомат може захистити проводину в будинку і від коротких замикань, і від перевантажень, а також і від струмів витоку. Застосовуючи замість ПЗВ дифавтомат, власник будинку, по суті, гарантовано захистить себе від вище описаних неприємностей.

 

Висновок: основна відмінність дифавтомату від ПЗВ полягає в тому, що дифавтомат захищає мережу і від коротких замикань, і від витоку струму і від перевантажень.

Однак є ще деякі обставини, що можуть вплинути на вибір пристрою. Це може бути наявність вільного місця на DIN-рейці електричного щитка. Тим паче, що ПЗВ, незалежно від моделі, має бути захищений від перевантаження або короткого замикання ще й автоматичним вимикачем. Для нього теж потрібно знайти місце. Якщо вільного місця для монтажу на щитку немає, то питання відпадає сам собою.

Якщо основне завдання – захистити пральну машину або, наприклад, бойлер, то встановлення дифавтомата може бути цілком удосталь. Головне – правильно підібрати його технічні характеристики відповідно до навантаження.

Якщо ж потрібно захистити від пошкодження цілу лінію, що містить групу розеток, світильників і тому подібного, то використання ПЗВ буде більш раціональним рішенням. Пояснюється це досить просто – якщо навантаження на мережу згодом зросте (наприклад, під час під’єднання нових приладів), то диференційний автомат буде регулярно вимикатися під час перевантаження, і його доведеться змінити з розрахунком на більший номінальний струм. А в разі, якщо встановлено ПЗВ, змінити доведеться тільки автоматичний вимикач.

Не можна не згадати й цінові нюанси. Якщо захист ділянки проводини, що складається з ПЗВ й автоматичного вимикача, з якоїсь причини вийшов з ладу, то треба замінити тільки один із цих пристроїв. Але якщо (незалежно від причини) з ладу вийшов диференційний автомат, міняти його доведеться повністю, що більш витратно.

У разі, якщо ПЗВ з якихось причин вийшов із ладу, живлення квартири або будинку можна (хоча й дуже не рекомендовано) тимчасово відновити за допомогою встановлення перемички між вимикачем і навантаженням. Якщо ж проблема виникла з дифавтоматі, то відновити живлення можливо лише, якщо ви маєте в наявності резервний дтфавтомат або автоматичний вимикач.

Чому вони вимикаються?

Вибираючи пристрій захисту мережі потрібно розуміти, що для ПЗВ і для дифавтомата причини вимкнення можуть бути різні. ПЗВ може вимкнутися тільки в тому разі, якщо в мережі вашого житла з’явився струм витоку. Якщо вимкнувся автомат захисту ПЗВ, це означає, що або тапилося перевантаження мережі, або коротке замикання. А ось якщо вимкнувся дифавтомат, то визначити причину допоможе спеціальний механічний індикатор, який є в більшості таких пристроїв. Він спрацьовує тільки за наявності струму витоку.

Як відрізнити за зовнішнім виглядом

Як уже йшлося вище, зовні ПЗВ й дифавтомат досить схожі як за формою, так і за розмірами. Тому найкраще буде, якщо з покупкою вам допоможе досвідчений електрик, якщо вже ви вирішили вибирати ці пристрої самостійно. Проте деякі ази знати буде не зайвим.

 

Найпростіший спосіб розрізнити пристрої – це маркування струму. Якщо на корпусі приладу нанесена тільки сила струму (наприклад, 12 А або 16 А), то перед вами ПЗВ. Але якщо перед числом стоїть ще й латинська буква (зазвичай це В, С або D, й означає вона струм миттєвого спрацювання), то ви тримаєте в руках диференційний автомат. Деякі виробники просто пишуть на корпусі назву пристрою, але, на жаль, це трапляється не часто.

Важливі нюанси:

  • Під’єднання одного ПЗВ до групи автоматів треба розглядати як варіант економного рішення.
  • Поріг спрацьовування ПЗВ може бути різним. Якщо йдеться про захист приладів, що мають контакт, наприклад, з водопроводом (бойлер, пралка або посудомийна машина) або газопроводом (плита), то треба вибирати ПЗВ зі струмом спрацьовування 0,01 А. Для інших пристроїв можна обійтися ПЗВ зі струмом спрацьовування 0, 03 А.

Автоматичні вимикачі

Як ішлося вище, автоматичні вимикачі часто працюють в одній системі з ПЗВ. За своєю сутністю автоматичний вимикач – це пристрій, що може проводити струм певної сили за нормального стану ланцюга, тобто за відсутності перевантаження.

У разі перевантаження або короткого замикання автоматичний вимикач вимикає подавання струму, але на відміну від простого запобіжника або корку автомата, призначений він на велике число циклів спрацьовування. Монтуються автомати на спеціальних щитах або в шафах і закріплюються на DIN-рейках. Крім того, є моделі, що можуть реагувати й на інші порушення в роботі мережі, наприклад, на різке зниження напруги.

Вам сподобалася стаття?

0