ru
ua
ru
ua

Mortal Kombat – гра, фільм, легенда

Вихід нового фільму за мотивами легендарної серії Mortal Kombat пробудив у мені спогади про перше знайомство з героями. Тут і дикий перший захват від виду фігурок бійців на екрані, якими можна керувати за допомогою різних комбінацій клавіш. І багатогодинні баталії з друзями з вічними суперечками про те, хто все-таки крутіше: Скорпіон або Саб-Зіро, Лю Кан або Шан Цунг, Шао Кан або Горо – «філософські» питання для дітей і підлітків, які так і залишилися без відповіді, адже кожен герой по-своєму гарний.

У цій статті хочемо розповісти про історію створення Мортал Комбат, згадати фільми та ігри, починаючи з 1995 року. Молоді фанати познайомляться з захопленням геймерів 90-х, а гравці зі стажем зможуть трохи поностальгувати, разом простеживши еволюцію «Смертельної битви!»

Народження легенди: як з’явилася Mortal Kombat

У Mortal Kombat двоє батьків: Ед Бун і Джон Тобіас. Спочатку файтинг розроблявся для аркадних автоматів – це були такі величезні ящики з дисплеєм і панеллю управління, куди діти і підлітки закидали гроші або спеціальні жетони, щоб трохи пограти в ігри. Отже, перша частина Мортал Комбат була випущена в 1992 році для аркадних автоматів, і це був класичний файтинг для двох, в якому для перемоги потрібно три речі:

 • хороша швидкість реакції;
 • розуміння особливостей свого персонажа для грамотного комбінування здібностей і побудови тактики;
 • заучування комбо.

І останнє – найважливіше. Заучування комбо в Mortal Kombat було, є і буде головним фактором перемоги. У 90-х і початку 2000-х діти із захопленням і заздрістю дивилися на старшокласників, які вміли протиснути якісь здібності крім стандартних ударів руками і ногами. Заучування комбінацій тоді здавалося чимось неймовірно складним. На ділі ж вивчити якісь здібності було досить легко, а ось швидко і в правильному порядку протиснути комбінації цих здібностей – це вже було складно і вимагало докласти чимало зусиль.

Аркадні автомати Mortal Kombat

У 90-х роках популярність аркадних автоматів поступово почала знижуватися – причиною послужила поява і популяризація домашніх консолей і приставок.

І це не дивно: навіщо ходити в спеціальні гральні зали і платити гроші за ігровий час, якщо можна купити домашню консоль і грати стільки, скільки хочеться в будь-який час дня і ночі? Ед Бун і Джон Тобіас, які працювали тоді в компанії Midway, розсудили так само, тож було прийняте рішення терміново перенести Мортал Комбат на домашні приставки, і всі наступні частини також випускати з упором на консолі.

Отже, у 1992 році світ побачив найпершу частину файтингу Mortal Kombat, а пізніше гра була перенесена на різні домашні приставки зусиллями хлопців із Acclaim Entertainment:

 1. У 1993 році гру портували на Sega Mega Drive/Genesis, Sega Mega-CD/Sega CD, Amiga, Game Boy, MS-DOS, Sega Game Gear, Sega Master System і SNES.
 2. У 2004 році оригінальний Мортал Комбат був перевиданий і включений у преміум-видання «Mortal Kombat: Deception» для консолей Xbox і PlayStation 2. Саме цю версію пізніше стали вважати найбільш досконалою аркадною емуляцією.
 3. У 2011 році гру знову перевипустити для Xbox 360, PlayStation 3 і Windows – на цей раз гра була частиною Mortal Kombat Arcade Kollection, яка представляла собою компіляцію трьох класичних файтингів, що виходили з 1992 по 1995 роки.

Герої оригінальної Мортал Комбат

Мортал Комбат – одна з найстаріших відеоігрових франшиз взагалі. Через рік їй виповниться 30 років – значна цифра для простенького, на перший погляд, файтингу. Особливо якщо врахувати, скільки повноцінних номерних частин вийшло за весь цей час.

Ігри у всесвіті MK – таймлайн

На сьогодні серія ігор за MK включає 15 ігор, що виходили з 1992 по 2021 роки:

 1. Mortal Kombat, 1992 рік (Amiga, Game Gear, Game Boy, ПК, Sega CD, Sega Genesis, Sega Master System, SNES).
 2. MK2, 1993 год (Amiga, Game Gear, Game Boy, ПК, PlayStation, PS3, Sega Genesis, Sega Master System, Sega Saturn, SNES, SEGA 32X).
 3. MK3, 1995 рік (Game Gear, GB, ПК, PlayStation, Sega Genesis, Sega Master System, SNES).
 4. Mortal Kombat: Trilogy, 1996 год (N64, ПК, PlayStation, Sega Saturn).
 5. MK4, 1997 рік (Game Boy, GBC, N64, ПК, PlayStation).
 6. MK: Deadly Alliance 2002 рік (GameCube, GBA, PS2, Xbox).
 7. Mortal Kombat: Armageddon, 2006 рік (Wii, PS2, Xbox).
 8. MK: Unchained, 2006 рік (PSP, PS Vita).
 9. Ultimate Mortal Kombat, 2007 рік (Nintendo DS).
 10. Mortal Kombat vs. DC Universe, 2008 рік (Xbox 360, PS3).
 11. Mortal Kombat (2011) (PS3, Xbox 360).
 12. MK Arcade Kollection, 2011 рік (ПК, PS3, Xbox 360).
 13. Mortal Kombat (2012) – ексклюзив для PS Vita.
 14. Mortal Kombat X, 2014 рік (Android, iOS, ПК, PS4, Xbox One).
 15. Mortal Kombat 11, 2019 рік (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, ПК).

У цей список ми не включали рідкісні перевидання для якихось конкретних платформ, тому що в іншому випадку інформації стало б мало не в два рази більше.

До речі, нещодавно вийшла оновлена ​​і поліпшена версія Mortal Kombat 11 для PlayStation 5, так що рекомендуємо зацінити. Покращена графіка зі стабільними 60 FPS виводить відчуття від файтинга на новий рівень. Також насолодитися останньою частиною МК зможуть власники ігрового ПК на базі відеокарти GTX 1660 Ti й потужніше.

Особливості ігрового процесу Мортал Комбат

За що люди полюбили МК? У кожної людини, напевно, свої причини, але ми все ж спробуємо виділити деякі загальні фактори, завдяки яким школярі дев’яностих і нульових божеволіли від цієї гри.

Це змагальний файтинг

У кого пам’ять краща, хто вправніше, сильніше і швидше? За вдачею своєю діти досить азартні й часто змагаються один з одним у всьому – це невід’ємна частина процесу дорослішання. Мортал Комбат надавав дітям практично безмежні можливості для змагань між собою. Хто знає більше здібностей, кому відомі найцікавіші й найнезвичайніші добивання, хто просто найсильніший і найспритніший гравець з усієї компанії.

Загалом, ті чиє дитинство хоча б частково припадає на 90-ті,  обов’язково згадають, наскільки сильно тодішні хлопці були захоплені цією грою, і як вони постійно змагалися один з одним, «хто тут батя».

Фотореалістічна графіка

Зараз це, можливо, звучить смішно, але в 90-ті графіка цієї гри шокувала і дивувала своєю фотореалістичністю. Розробники вчинили досить хитро, використавши фотографії реальних людей замість повноцінних комп’ютерних моделей. Через це графіка навіть перших частин МК досі виглядає непогано. Про останні дві частини говорити не доводиться – тут вже повноцінна тривимірна графіка без всяких там хитрощів і підробки. Навіть на старенькій PlayStation 4 Мортал Комбат виглядає розкішно, не кажучи вже про консолі нового покоління.

Sub Zero

Складні прийоми

Хоч МК і позиціонується як аркадний файтинг, на ділі він вимагає від гравця зібраності й концентрації. Ви можете, звичайно, випадково натискати на різні кнопки в надії на перемогу (більшість школярів у 90-х саме так і робило), але ні про який скіл тут не йдеться. Справжні метри своєї справи запам’ятовували десятки найскладніших комбінацій і чітко знали, які прийоми краще використовувати в тих чи інших ситуаціях. Перемогти такого «про» без досвіду і розуміння тонкощів гри практично неможливо.

Вам може бути цікаво

Кращі шутери на ПК 2021: ТОП-5

Видовищні та брутальні битви з ефектними Фаталіті

Як не крути, а Мортал Комбат – один із найбільш видовищних і натуралістичних файтингів за всю історію ігрової індустрії. Чого варті тільки легендарні Fatality і Brutality – жорстокі й ефектні добивання з відривом кінцівок, вириванням нутрощів і роздавлюванням кісток. Для запуску ультимативних добивань потрібно виконати якусь складну послідовність дій – а її мало того, що потрібно просто запам’ятати, так ще й треба було вміти правильно відтворити на клавіатурі або геймпаді.

І так, це були часи, коли розробники не сильно переживали з приводу здоров’я дитячої психіки, що, втім, не завадило більшості вирости й еволюціонувати в нормальних соціалізованих людей. Напевно.

Мортал Комбат 11

Файтинг для всіх і кожного

В історії ігрової індустрії не існує платформи, на якій би не виходив Мортал Комбат у тому чи іншому вигляді. За рахунок цього кожен міг причаститися до цієї культури, незалежно від того, на чому саме людина вважала за краще грати в ігри:

Так, в цілому, перераховувати можна довго, так що не будемо на цьому зациклюватися і рушимо далі.

Вам може бути цікаво

Кращі ігри на PS5 у 2021 році

Персонажі Mortal Kombat

Персонажі – ще одна причина, з якої люди стають фанатами Mortal Kombat. Усі герої тут не просто безликі колоди з набором якихось умінь, кожен із них має свою передісторію, характер і мотивацію. Копатися в лорі цього всесвіту досить цікаво, але складно, адже за 25 років існування цієї франшизи персонажів стало ну дуже багато. І тому нам було складно підступитися до цієї теми, адже для докладного опису всіх героїв потрібно написати цілу книгу. Зрештою ми вирішили більш-менш докладно розповісти тільки про ключових героїв, а інших згадати тільки побіжно, тезово.

Скорпіон

Почнімо з культових фігур Мортал Комбат, чиї імена добре відомі всім фанатам:

 1. Лю Кан. Головний герой перших чотирьох частин гри, який кілька разів ставав чемпіоном Смертельної битви. В іграх є  небезпечним супротивником, але вимагає від гравця високої майстерності і заучування складних комбінацій.
 2. Саб-Зіро. Взагалі їх двоє – старший Бі-Хан, який пізніше став Нуб Сайботом, і молодший, більш відомий як Кібер Саб-Зіро (Куай Ліенг). Цей герой є мало не культовим у всій франшизі, улюбленець мільйонів школярів по всьому світу. Вміє заморожувати, залишати свої крижані клони, переміщуватися тощо. Загалом, повелитель холоду.
 3. Скорпіон. Член клану Ширай Рю, убитий старшим із братів Саб-Зіро, Бі-Ханом. Переродився в Пеклі й присягнув у що б то не стало помститися своєму злому ворогові. Вміє кидати гарпун, що притягує ворогів, телепортується, має вогняний подих і здатний проводити неймовірно видовищні й жорстокі добивання, від розрізу гарпуном до Руки з Пекла, яка виривається з-під землі і затягує ворога в Пекло.
 4. Шао Кан. Головний антагоніст перших частин серії, кривавий тиран і безжалісний завойовник світів із Широкого Світу, який поставив собі єдину мету – захопити і підпорядкувати всі планети.
 5. Шан Цунг. Могутній чаклун, що володіє темною магією. Народився на Землі, але зрадив свій народ і став служити Шао Кану.
 6. Джонні Кейдж. Багатий плейбой і актор, який досконало володіє східними єдиноборствами. Після першої Смертельної битви, в якій він брав участь, Джонні став членом Загону особливого призначення і допомагав відбивати навалу на Землю Шіннока і його армії. Джонні егоїстичний і самовдоволений, але при цьому харизматичний персонаж.
 7. Рейден. Той самий міфічний бог Грому, століттями захищає Земне Царство від Шао Кана, Шіннока і Онаги. Є втіленням світлої сторони.
 8. Соня Блейд. Спочатку лейтенант Загону особливого призначення, яка згодом стала на захист Землі.  Уперта, ризикова і сильна жінка, готова йти до кінця заради своїх цілей.
 9. Джакс. Напарник Соні, який став найсильнішою людиною на Землі за рахунок імплантації кібернетичних потужних рук із високотехнологічного металевого сплаву.
 10. Китана, Джейд і Мілін. Три подруги і прийомні дочки Шао Кана, які разом росли і вчилися. Подорослішавши, вони надійшли на службу до імператора Зовнішнього Світу. По суті, були найманими вбивцями, які бездумно виконували будь-яку примху Шао Кана. Пізніше Китана зрадила імператора, а також убила Мілін і Джейд, після чого втекла на Землю і стала допомагати Рейдену в його боротьбі.
 11. Барака. Мутант-кочівник із Широкого Світу. Нещадний, злий і непередбачуваний супротивник, схильний до раптових спалахів гніву.
 12. Горо. Принц підземного царства Куантан Зовнішнього Світу, вважається найсильнішим воїном своєї раси. Має величезне тіло з чотирма сильними руками, а також вміє вивергати вогонь.
 13. Єрмак. Витканий із душ полеглих воїнів, яких убив Шао Кан. Є породженням чорної магії.
 14. Кано. Безжальний злочинець і найманець, наділений хитрим розумом і підступністю. Є вкрай небезпечним супротивником через здатність знаходити уразливі точки своїх опонентів. Сам при цьому не відрізняється видатними здібностями.
 15. Рептилія. Воїн раси Зауріан – людиноподібних рептилій зі світу, захопленого Шао Каном. Багатьом Рептилія може здатися негативним персонажем, але насправді він самовіддано намагається домогтися єдиної мети – воскресити свою расу і відродити колишню велич.
 16. Сайракс і Сектор. Кіборги, створені кланом Лін Куей. Знаряддя війни і потужні машини для вбивства, здатні скласти конкуренцію будь-яким захисникам Землі.

Коталь Кан

Крім цих персонажів є також Таня, Шива, Шіннок, Такеда Такахаші, Смоук, Сіндел, Рейн, Онага, Нічний Вовк, Кунг Лао і безліч інших персонажів, що з’являлися то тут, то там. Ми розповіли лише про класичних персонажів, які з’являлися у всіх частинах серії Mortal Kombat.

Фільми і серіали за всесвітом Мортал Комбат

За всесвітом «Смертельної битви» вийшло багато фільмів, і велика частина з них були успішними.

Смертельна битва (1995 року)

Оригінальний, найперший фільм, вийшов у 1995 році – його зняв американський режисер Пол У. С. Андерсон, за плечима якого на той момент був єдиний фільм «Закупівля» з Джудом Лоу в головній ролі. Андерсон впорався чудово, явивши світу зухвалий, ефектний і дуже видовищний бойовик, що розповідає глядачам про давній турнір під назвою «Смертельна битва». Сюжет його досить простий і нехитрий – воїни Землі, що представляють сили добра і порядку, повинні битися з силами Зла, які уособлюють хаос і руйнування. У головних ролях абсолютно різні за типажем і характером персонажі, які так чи інакше будуть розкриватися в ході сюжету.

Кадр з фільму "Смертельна битва" 1995 року

Незважаючи на зовнішню простоту, фільм «Смертельна битва» 1995 року, виявився досить цікавим і проривним з точки зору візуальних ефектів, що його досі час від часу переглядають фанати. І навіть ваш покірний слуга, який пише зараз ці рядки, вирішив освіжити пам’ять. Звичайно, через 25 років він вже не відчувається таким же видовищним, та й актори місцями сильно переграють, але, незважаючи на це, фільм все ще здатний викликати почуття ностальгії, прямо як у дитинстві.

Смертельна битва 2: Винищення

Друга частина вийшла через 2 роки, у 1997 році, але її зйомками займався вже інший режисер – Джон Р. Леонетті. Сюжет цього фільму розгортається навколо імператора Шао Кана, який не збирається здаватися після минулої поразки і в цей раз планує особисто взяти участь у боях проти захисників Землі.

Шао Кан прибуває не один, але в супроводі кількох кіборгів, які мають смертоносну зброю, неймовірну швидкість реакції і силу, непідвладну звичайним смертним. Проти Шао Кана виступить сам лорд Рейден, а головним воїном і захисником Землі стане Лю Кан. Крім них, у фільмі показали також Соню Блейд, Джакса, Джонні Кейджа, Мілін, Мотаро, Шиву, Нічного Вовка і безліч інших яскравих персонажів, яких ми бачили в іграх Мортал Комбат.

Китана у фільмі "Смертельна битва 2: Винищення"

У цілому, друга частина вийшла досить цікавою і непоганою, але її успіх і поруч не стояв із першою частиною, знятою Андерсеном. Зрештою, третю частину так ніхто знімати і не зважився, тож на довгі роки у сфері кінематографа всесвіт «Смертельної битви» просто стагнував і ніяк не розвивався.

Смертельна битва: Переродження

У 2010 році вийшов короткометражний фільм Кевіна Танчароена, що розкриває альтернативну історію світу Mortal Kombat. Усі персонажі тут значною мірою відрізняються від своїх оригіналів, вони стали більш реалістичними і «живими».

Кадр з короткометражки "Смертельна битва: Переродження"

У рамках короткометражки Кевін розкрив кількох персонажів: Джаксона Бріггса, Соню Блейд, Джонні Кейджа, Бараку, Скорпіона, Рептилію і Шан Цунга. Цей маленький фільм став променем світла в багаторічних сутінках, і він вийшов дійсно непоганим. Правда, зараз знайти і подивитися цю картину  складно, доведеться постаратися. Але якщо ви фанат – рекомендуємо. Особливо шикарно тут виглядає Рептилія – ​​на 12 з 10.

Смертельна битва: Завоювання

А це вже повноцінний телесеріал, який виходив з 1998 по 1999 рр. Сюжет розповідає про Кун Лао, який після перемоги над Шан Цунгом береться навчати нове покоління бійців, щоб Земля була готова до наступного вторгнення.

Для цього телесеріалу сценаристи створили кілька нових персонажів:

 • Міка;
 • Сора;
 • Крия;
 • Омеджіс;
 • Сіань;
 • Берон Рейланд;
 • Анка і безліч інших.

Ці імена, швидше за все, взагалі ні про що вам не говорять, навіть якщо ви фанат. І це нормально, адже жоден із цих героїв так і не прижився в каноні. Утім, у деяких серіях з’являлися і легенди: Саб-Зіро, Нуб Сайбот, Скорпіон, Мілін, Рейн та інші. У цілому, серіал непоганий, але він так і не отримав великої уваги і залишився відомий лише вузькому колу фанатів.

Смертельна битва: Спадщина

І ще один серіал, вже більш сучасний – перший сезон вийшов у 2011 році. Його сюжет повністю базується на історії першої частини Мортал Комбат. Шао Кан і Шан Цунг хочуть захопити Землю, а захисники Землі повинні йому в цьому перешкодити. Історія ця добре відома кожному фанату серії.

Барака

Сам сюжет будується у вигляді ланцюжка історій різних персонажів, які перегукуються один з одним і постійно перемежовуються. Кожна серія розповідає про якогось окремого персонажа, показуючи події, якими вони виглядали з його точки зору і перспективи. Тут глядачі зможуть дізнатися історію Джакса, Скорпіона, Кано, Соні Блейд, Страйкера, Бараки, Рейда, Мілін, Сайракса, Сектора та інших добре відомих персонажів. Сам серіал знятий досить добре і по-дорослому, місцями сюжет дуже похмурий і жорстокий, так що рекомендується до перегляду строго 16+.

Mortal Kombat – фільм 2021: дата виходу

Тепер, коли ми все більш-менш розклали по полицях і привели інформацію до ладу, прийшов час поговорити про найголовніше – швидкий реліз нового фільму «Мортал Комбат». Його ми чекаємо з нетерпінням, так що вже дещо вивчили і готові поділитися інформацією з вами.

Для початку – його режисером став Саймон Маккуойд, який до цього ніде ще не засвітився. Це його дебют, а значить, висока ймовірність, що Саймон буде дуже старатися, щоб не обрушити на себе гнів фанатів. Фінансуванням зйомок займається Warner Bros, а продюсування лягло на плечі Джеймса Вана, відомого із серії жахів «Закляття».

Головний герой нового фільму Мортал Комбат – Коул Янг, герой, який раніше ніде не з’являвся. Фільм розповість про його дорослішання і становлення. Крім Коула, у фільмі з’являться Саб-Зіро, Скорпіон, Райден, Соня Блейд і Шан Цунг, чиї долі так чи інакше будуть пов’язані з молодим Янгом.

Саб-Зіро з офіційного трейлера

Судячи з офіційної трейлеру, графіка у фільмі буде на дуже високому рівні. Спецефекти, костюми, анімації здібностей – все виглядає чудово і природно, як і має виглядати у 2021 році. Трейлер наганяє героїчний пафос, але при цьому у глядача створюється відчуття, що історія буде дорослою і жорсткою. У кращих традиціях Mortal Kombat. І, здається, у фільмі буде багато темних сцен, а це значить, що його найкраще дивитися на телевізорі OLED, оскільки тільки ці матриці здатні відобразити всю глибину відтінків чорного.

В Україні показ фільму в кінотеатрах розпочався 8 квітня 2021 року. Також його можна побачити в онлайні на HBO Max – стрімінговий сервіс відкриє доступ до перегляду вже 16 квітня. Рейден, Соня, Кун Лао, Джакс, Саб-Зіро – великі майстри бойових мистецтв знову зійдуться у кривавій битві на арені. Чи зможуть герої здолати Шан Цунга і його бійців цього разу, чи Земля нарешті впаде до ніг імператора Зовнішнього Світу? Дивіться самі.

На цьому все, дякуємо, що дочитали наш об’ємний епос про Mortal Kombat.

До нових зустрічей!

Зображення взяті з джерел: mk.reactor.cc, xtrafondos.com.

Вам сподобалася стаття?

0