ru
ua
ru
ua

Навіщо косметиці ПАР: що це й чи можна знайти альтернативу

Не кожен шампунь чи гель для душу може похвалитися безпечним складом. Як правило, ПАР в косметиці – це поверхнево-активні речовини, які є основою миючих засобів. Наскільки вони шкідливі, чи є м’які і які види ПАР існують, чи можна знайти їм безпечну альтернативу – поговоримо далі в нашій статті.

Навіщо косметиці ПАР: що це й чи можна знайти альтернативу
Шкода ПАР для людини підтверджена багатьма дослідженнями, але загалом вона залежить від конкретної речовини. З урахуванням цього можна підібрати найбільш щадні засоби. Але варто зазначити, що в цих хімічних сполук є і свої переваги. Загалом це стосується м’яких ПАР і сполук на натуральній основі. Зокрема, ці хімічні речовини збільшують проникність захисного бар’єра епідермісу, завдяки чому активні компоненти проникають у більш глибокі шари шкіри.

ПАР додають у косметичні засоби для:

 • Полегшення видалення бруду зі шкіри і волосся;
 • Піноутворення;
 • Створення емульсії на основі води й олії;
 • Перешкоджання осідання частинок бруду на волоссі;
 • Збільшення в’язкості шампунів.

Усі поверхнево-активні речовини впливають на ліпідний бар’єр шкіри, що виконує захисну функцію. Водночас агресивні ПАР змінюють його проникність, подразнюють або пошкоджують епідерміс.

Згідно з вимогою стандартів, після дії ПАР ліпідний шар шкіри має відновлюватися на 60-70% упродовж 4 годин. Токсичні ж речовини впливають набагато сильніше, надовго знежирюючи шкіру.

Найчастіше в косметиці поєднують різні складники, щоб поліпшити властивості того чи іншого засобу. Зокрема, використовуються м’які ПАР, що знижують подразнення від більш агресивних сполук. Наприклад, до складу звичайнісінького шампуню можуть входити основна мийна речовина, загусник і ПАР м’якої дії. Крім них, для поліпшення засобу використовують кондиціонери, консерванти й біологічно активні компоненти.

Чим небезпечні ПАР

Під час оцінки ступеня впливу поверхнево-активних речовин враховується вміст основних сполук, які можуть чинити негативний вплив на організм. Одне з перших місць у цьому списку займає лаурилсульфат натрію, який використовують з 1930-х років. Також увага приділяється речовинам мийної дії, що використовуються для розчинення жирів. За високої концентрації сполуки небезпечні для шкіри і внутрішніх органів людини.

Зокрема, натрієві солі можуть затримуватися в очних тканинах у середньому до п’яти днів. Речовина змінює їхню структуру і зменшує загоювальні властивості.

Негативні властивості ПАР:

 • Подразнення слизових оболонок;
 • Порушення кислотно-лужного балансу шкіри й мікрофлори;
 • Можливе накопичення в тканинах мозку, печінки й серця;
 • Можливе порушення роботи печінки, центральної нервової системи й репродуктивних органів;
 • Токсичність;
 • Сприяння появі алергії;
 • Викликання сухості шкіри та волосся;
 • Провокування утворення зморшок і старіння шкіри;
 • Викликання свербіння.

Косметика без ПАР

Види ПАР:

 1. Аніонні. Містять негативно заряджені частинки молекул, водночас найдешевші у виробництві й мають негативний вплив на людський організм. Вони входять до складу більшості засобів, від дитячих шампунів до дорогих брендових складів.
 2. Катіонні. Частинки молекул заряджені позитивно. Зазвичай, такі ПАР використовують як добавку до продуктів, що змиваються водою. У них слабкий мийний ефект, але високі бактерицидні властивості. Катіонні ПАР діють на волосся як кондиціонер, роблячи його більш м’яким і слухняним. Найчастіше ці сполуки використовують у масках і шампунях для фарбованого волосся, а також у дитячих шампунях із позначкою «без сліз».
 3. Неіоногенні. Ці речовини мають незначну подразнювальну дію. Вони сприятливо впливають на шкіру, а волосся роблять більш шовковистим, водночас майже не піняться. Неіоногенні ПАР повністю біорозкладаються.
 4. Криптоаніонні. Мають властивості аніонних і неіоногенних ПАР, знижуючи подразнювальну дію речовин.
 5. Амфотерні. Це найбільш «м’які» та безпечні, але дорогі ПАР, молекули яких змінюють свій заряд залежно від кислотності середовища. Такі сполуки якісно очищають шкіру, щадно діють на захисний бар’єр і можуть знімати подразнення.

М’які ПАР

М’які мийні речовини називаються допоміжними ПАР і використовуються для створення безпечних засобів. Їхнє додавання виключає негативні ефекти більш жорстких сполук і покращує структуру піни. Також м’які ПАР подрібнюють жири та виступають як загусники. Вони не тільки вибірково розчиняють шкірне сало, а й захищають ліпідний бар’єр. Крім того, такі речовини зволожують шкіру й легко змиваються.

Природна косметика

Навіщо косметиці ПАР: що це й чи можна знайти альтернативу
У складі шампунів без сульфатів ПАР із м’якою дією представлені сульфосукцинатами, ефірокарбоксилатами, саркозинатами, бетаїнами і силіконами. Дорогі засоби можуть містити емульгатори з воску або на основі силіконів. Вони замінюють речовини, які подразнюють шкіру.

Вибрати органічну косметику для догляду за волоссям на ROZETKA

Агресивні ПАР

Агресивні ПАР – це аніонні сполуки з нафтохімічної сировини, що мають негативний вплив на організм. За високих концентрацій вони можуть накопичуватися в органах, вражаючи тканини мозку, печінки й легенів. Такі ПАР руйнують клітини організму, порушують імунітет і викликають алергію. Крім того, сполуки повністю не розкладаються й роблять воду токсичною.

Найчастіше в косметику зі вмістом агресивних ПАР додають біоферменти, щоб зменшити їхню концентрацію й послабити вплив на шкіру.

Також до накопичення й утримання тривалий час в організмі схильні фосфати. Водночас обезжирюється шкіра й можуть порушуватися властивості крові. Фосфати можуть посилювати розвиток ракових клітин і можуть бути небезпечні для вагітних жінок. Через шкоду для людини й негативний вплив на екосистему ці сполуки заборонені в багатьох країнах.

Органічна косметика

Найнебезпечніші ПАР:

 • Лаурилсульфат натрію. Послаблює ліпідний бар’єр, порушує кислотно-лужний і бактеріальний баланс, викликаючи подразнення шкіри.
 • Дистеарат поліетиленгліколю-150. Застосовується як антисептик і консервант у деяких різновидах шампунів, кондиціонерів для волосся й очищувальних засобів. Подразнює шкіру та слизові.
 • Діетаноламід лауринової кислоти. Використовується для піноутворення і згущення. Сушить шкіру і волосся, може викликати свербіж і алергію.

Натуральні ПАР

Найбільш безпечними є поверхнево-активні речовини, які виробляють із рослинної або тваринної сировини. Назвати їх натуральними в повному сенсі слова не можна, позаяк усі ПАР хімічно синтезовані. Водночас цей різновид найбільш екологічний, біорозкладається, що не шкодить організму й довкіллю.

Зазвичай, натуральні ПАР зроблені на основі глюкози й жирних спиртів із ріпакової, кокосової або пальмової олій. Водночас глюкозу отримують із рису, картоплі або пшениці. Також до складу таких сполук можуть входити корисні мікроорганізми, серед яких бактерії, дріжджі та гриби.

Джерелами натуральних ПАР є також рослини із сапонінами – речовинами з поверхнево-активними властивостями. Зокрема, їх отримують із різних частин мильниці лікарської, яку ще називають мильним коренем. Містяться вони і в плодах дерев сапіндус (мильне дерево) – так званих «мильних горіхах». До натуральних мийних засобів входять також мильні боби індійського дерева-чагарнику. Сапоніни утворюють густу піну й розчиняються у воді, водночас не використовуються в шампунях.

Екологічні мийні засоби не містять таких небезпечних речовин, як хлор, фталати, фосфати й парабени. Немає в їхньому складі й синтетичних ароматизаторів, водночас органічні продукти збагачені корисними інгредієнтами. Наприклад, шампуні без ПАР містять амінокислоти, вітаміни, олії і рослинні екстракти. Також до них можуть входити конденсати з білком і силікони.

Але навіть натуральні ПАР можуть бути небезпечними. Сапоніни подразнюють слизову, а великі дози мильного кореня під час ковтання викликають нудоту, блювоту, пронос і кашель. Також є ймовірність виникнення алергічних реакцій. Тому, використовуючи косметику з ПАР, необхідно не забувати про заходи безпеки.

Вибрати натуральну косметику для тіла на ROZETKA

Натуральна косметика для тіла

Органічна косметика

Найбільш безпечна у використанні органічна косметика, позаяк вона не містить агресивні ПАР – продукти нафтоперероблення та штучні добавки. Натуральні засоби проходять сертифікацію відповідно до міжнародних стандартів. Водночас рослини для продуктів вирощують в екологічно чистих місцях або на плантаціях без добрив і пестицидів. Після ручного збирання урожай переробляють максимально щадно, щоб зберегти корисні властивості сировини. У такій косметиці допустимо використовувати тільки м’які ПАР.

 • Органічна косметика містить:
 • Рослинні компоненти (приблизно 95%);
 • Синтезовані сполуки;
 • Ефірні олії;
 • Вітамін Е;
 • Олію жожоба;
 • Бензойну, сорбінову або саліцилову кислоти.

Вибрати органічну косметику для тіла на ROZETKA

Допустимі ПАР у натуральній косметиці:

 • Децилглюкозид (неіоногенний загущувач рослинного походження для косметичних мийних засобів);
 • Лаурилглюкозид (піноутворювальний ПАР для гелів, шампунів, піни для ванни й засобів інтимної гігієни);
 • Пальмітат натрію (речовина з м’ясистих частин плодів олійної пальми);
 • Кокамідопропілгідроксисултаїн (піноутворювальна жирна кислота з кокосової олії);
 • Кокоамфоацетат натрію (амфотерний піноутворювальний ПАР на основі жирних кислот кокосової олії);
 • Децилполіглюкозид (піноутворювальний ПАР із кукурудзяного крохмалю, пшеничного зерна й кокоса);
 • Похідні кукурудзи (природний загусник, що поліпшує всотувальні властивості й м’яко шліфує шкіру);
 • Двонатрієвий цитрат кокоглюкозиду (жирної кислоти з кокосової олії);
 • Гідролізовані протеїни пшениці (ПАР з оливкової олії і пшениці з властивостями кондиціонера, які знижують подразнення шкіри).

Корисна косметика без ПАР

Ознаки органічної косметики:

 • Найчастіше упаковка засобу виготовлена з картону або паперу для вторинного перероблення.
 • На засобі є напис organic, bio або eco.
 • На пачці вказано знак сертифікувальної організації.
 • В описі зазначено повний список інгредієнтів.
 • Найчастіше засіб має трав’яний запах. Якщо продукт містить ефірні олії, аромат може бути фруктовим або квітковим.
 • Продукт слабо піниться.
 • Засіб має неоднорідну структуру, можуть відокремлюватися шари.

В органічній косметиці не має бути:

 1. Мінеральних олив (парафіну, гірського воску). Ці субстрати перероблення нафти забивають пори шкіри.
 2. Вазеліну. Цей засіб – похідний від мінеральної оливи з пом’якшувальною дією, згодом викликає сухість шкіри.
 3. Консервантів. Вони використовуються як стабілізувальна речовина. Токсичні, викликають сильне подразнення й можуть накопичуватися в тканинах печінки. Можуть сприяти виникненню алергії, хронічних дерматозів і раку.
 4. Ацетаніліду. Цей компонент часто застосовується під час створення парфумів, може бути токсичним.
 5. Алюмінію. Він використовується під час створення дезодорантів. Сприяє виникненню запалень на шкірі й інтоксикації важкими металами.
 6. Нафтолу. Ця речовина застосовується як барвник для волосся, може викликати алергію.
 7. Толуолу, ксилолу і диметилбензолу. Вони використовуються в складі розчинників, водночас є канцерогенами.
 8. Парабенів. У засобах щоденного догляду вони виконують функції стабілізаторів-консервантів. Мають слабку естрогенну дію, особливо небезпечні під час вагітності або раку грудей.
 9. Ди- і триетаноламіну (ТЕА). Піноутворювальні речовини, що містять аміак. Вони токсичні за довгого застосування, викликають алергію, подразнення очей і сухість шкіри.
 10. Пропіленгліколю (ПЕГ). Ця речовина складається з продуктів нафтохімічного перероблення, які можуть викликати захворювання шкіри.
 11. Хлориду стеаралконію. Він застосовується в кремах і кондиціонерах для волосся, попри токсичність і алергічні реакції.
 12. Синтетичних ароматизаторів. Вони можуть містити у своєму складі до 200 шкідливих хімічних компонентів і викликати головний біль, висипання на шкірі, кашель і блювоту.

Переваги шампунів без сульфатів

Велика перевага органічних шампунів у тому, що вони не містять сульфати (продукти перероблення нафти). Також у їхньому складі немає парабенів, що продовжують термін зберігання засобів. Такі речовини захищають шкіру від грибків і утворюють піну, але часто викликають алергічні реакції.

Водночас подібні шампуні містять синтетичні інгредієнти, безпечні для здоров’я. Переважно це продукти ферментації кокосового горіха, які легко змиваються. Хоча такі засоби погано піняться, зате вони не пошкоджують захисний шар шкіри.

Дія бессульфатних шампунів:

 • Відновлюють структуру волосся;
 • М’яко очищають і зволожують шкіру і волосся;
 • Не перешкоджають живленню шкіри голови;
 • Зберігають рівень рН;
 • Не викликають подразнення і свербіння;
 • Зменшують кількість лупи;
 • Не вимивають кератин;
 • Нормалізують виділення шкірного сала;
 • Уповільнюють вимивання фарби;
 • Не обтяжують пасма;
 • Забезпечують легке розчісування;
 • Надають волоссю шовковистості та блиску.

Особливо корисні шампуні без сульфатів для фарбованого волосся. Компоненти таких засобів не пошкоджують волосся, «запечатуючи» фарбу. Водночас частинки сульфатів «наїжачують» лусочки волосся, що призводить до швидкого вимивання фарби.

Шампуні без ПАР не роблять волосся пухнастим, тому після миття не потрібні засоби з ефектом anti-frizz. Але будьте готові наносити продукт два-три рази для повного промивання волосся, позаяк він погано піниться. Піноутворення можна посилити, підставивши голову з нанесеним засобом під душ.

Не варто очікувати, що шампуні без сульфатів після першого ж застосування подарують вашому волоссю бажаний об’єм. Пасмам потрібен час, щоб звикнути до нового продукту і відновити рівень кислотності.

Водночас фахівці радять користуватися шампунями із сульфатами хоча б раз на тиждень. Особливо це корисно під час укладання волосся з використанням лаку або гелю, оскільки такі шампуні здатні якісно змивати силікон.

Вам сподобалася стаття?

0