ru
ua
ru
ua

Який одяг потрібен новонародженому: види і поради щодо вибору

Чим ближче до народження дитини, тим більше молоді батьки переживають про майбутні покупки, особливо, про перший одяг. У що і як одягати, як вибрати одяг для новонародженого? Про це ми і поговоримо в нашій статті. 

Види одягу для новонароджених

Дитяча білизна

Натільний одяг немовляти передовсім має бути безпечним. Шкіра новонародженого тонша за шкіру дорослої людини приблизно вп’ятеро. До чотирьох років у неї немає рогового шару, який захищає від проникнення бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів, що можуть викликати шкірні захворювання. Знання властивостей тканин і їх правильний вибір зменшить можливість появи шкірних захворювань і алергії.

Шкіра є найбільшим за масою і площею поверхні органом людини. Співвідношення площі поверхні до маси тіла новонародженого втричі перевищує аналогічне співвідношення в дорослої людини.

Через це дитина набагато швидше за дорослого втрачає тепло або перегрівається. Тому дуже важливо правильно підбирати для немовляти одяг, у якій його шкіра буде дихати і тримати оптимальну температуру тіла.

Льоля

Льоля – це коротка сорочка без застібки, яка одягається на голе тіло й застібається спереду або ззаду. Дитину в неї загортають, що набагато зручніше, ніж надягати одяг через голову, особливо, на дуже маленького немовляти.

Свою назву така сорочка отримала завдяки марновірству про те, що через зав’язки на одязі новонародженого, він може задихнутися за активного крутіння. Тому спочатку сорочечка була без застібок і зав’язок, через що часто розкривалася, що і дало їй свою назву. На сучасній сорочечці вже з’явилися кнопки-застібки, завдяки чому вона вже так не розкривається, але назва збереглася. Багато малят дуже вередують, коли їм надягають кофтинки через голову, тому легке і швидке загортання новонародженого в сорочечку – її головний плюс.

Найчастіше під час їх виробництва використовують бавовну, але найвідповідніший матеріал – суміш шовку і вовни. Він більш м’який і найкраще відводить вологу. Сорочечки шиються для малюків від народження до трьох і від трьох до шести місяців, але до того моменту дітей уже зазвичай одягають у боді й футболки.

Боді

Дуже зручна комбінація футболки і трусів називається боді. Найчастіше боді надаватися через голову й застібається на кнопки між ніжок немовляти. Рукав у нього буває довгим, коротким або може бути відсутнім повністю.

Перевага боді в тому, що одяг не вилізе з повзунків або штанів навіть у найбільш активних малюків, спина й живіт завжди будуть закриті. Кнопки, які застібають боді, розташовані між ніжок, тому можна швидко змінити підгузок за потреби. Бувають боді, які потрібно надягати через голову або із застібками спереду. Для зручності деякі виробники роблять застібки на плечі або зшивають передню й задню поличку на плечових частинах нахлистом, завдяки чому горловина більше розтягується.

Є три різновиди цієї зручної речі – дитячого боді:

  1. Боді-сорочечка відрізняється від інших тим, що застібається на кнопки посередині або із заходом. Така модель зручна тим, що боді не потрібно надягати малюку через голову. Такий фасон часто називають сповивальне боді. Застібки можуть бути збоку уздовж усієї довжини: від горловини до ніжки. Він найзручніший, особливо, для батьків-початківців, які тільки вчаться поводитися з первістком. Немовля просто потрібно покласти зверху на розкритий боді й застібнути кнопки. Водночас малюк не тривожиться й поступово звикає до частої зміни одягу.
  2. Боді-майка. У такому фасон використовується широка горловина, що тягнеться, для надягання через голову. Такий різновид боді поширений серед імпортних виробників. Якщо малюк не вередує під час переодягання, то цей варіант зміни одягу буде дуже зручним для мам.
  3. Боді-гольф вигадали для холодів. Від звичайного боді його відрізняє комір-стійка або відворот під шиєю, застібається знизу. На плечі боді-гольфу є застібки для більш комфортного і швидкого одягання дитини.

Боді з довгими рукавами із нефарбованої шовко-вовни – найкращий варіант для малюка в будь-яку пору року. Для спекотної літньої погоди можна вибрати бавовняний або шовковий боді з короткими рукавами або боді-майку без рукавів.

Одяг для малюка

Середній шар одягу

Другий шар одягу вдягається зверху дитячої білизни й підгузків. Його головна функція – зберігати тепло. За принципом багатошаровості саме повітря, розташоване між шарами одягу й у них самих, нагрівається й підтримує відповідну для малюка температуру. Чим більше шарів – тим тепліше немовляті. На дитину, яка на прогулянці перебуває тільки в колясці й мало рухається, треба вдягнути на один шар одягу більше, ніж на себе. І навпаки, якщо малюк уже ходить, бігає й активно грає в рухливі ігри на вулиці, його одягають на один шар легше, ніж дорослу людину.

Комбінезон

Одяг для немовляти, у якому поєднані верхня частина і штани, також називають «чоловічок» або «сліп» (англ.Sleep – спати). Крім теплих зимових комбінезонів дуже популярні легкі натільні, у яких малюк лежачи проводить більшу частину часу. Це незамінний одяг для немовляти, у ній він вільно рухається. Комбінезон легко і швидко знімається й вдягається, не завдаючи малюкові дискомфорту, особливо, якщо застібки розташовані уздовж всієї довжини спереду або ззаду. Для дому та сну можна вибрати звичайний трикотаж, за більш холодної температури можна вибрати матеріал із начосом. Для прогулянок на вулиці в міжсезоння є велюрові комбінезони з утеплювачем або без нього. У комбінезона є одна вада: якщо малюк відригнув або обмочився, то доведеться переодягати дитину повністю, замінити тільки сорочечку або повзунки не вийде.

Пісочник

Одяг, у якому футболка (майка) з’єднана із шортами, – літній варіант для немовляти. Внизу передбачені застібки для зручної заміни підгузка.

Повзунки

Так називають напівкомбінезон із закритими штанинами, але повністю відкритими руками, який надягають малюкам, що починають повзати. Повзунки закривають спинку й животик малюка й водночас не тиснуть на дуже чутливу ділянку в районі пупка. Застібки в повзунках розташована на плечах, багато виробників випускають повзунки із застібками знизу, щоб можна було швидко і зручно змінити підгузки. Напівкомбінезон добре поєднуються з будь-якими кофтинками. Для теплої погоди виробники дитячого одягу випускають повзунки з бавовни, для холодної – з вовни.

Штани

Для новонароджених штанці шиють із широкою еластичною гумкою, яка не тисне на чутливий живіт. Якщо вона все ж залишає сліди на шкірі, то потрібно придбати штани на розмір більше. Найкраще комбінувати їх із боді, щоб не оголювалася спина. Штанини бувають відкриті або закриті. Деякі виробники вшивають у п’яту гумку, фіксуючу штанину на ніжці дитини.

Кофта

Натільна кофтинка з коміром, що застібається на кнопки або ґудзики. Її одягають поверх дитячої білизни з повзунками або штанами. Для немовляти рекомендовано придбати кофтинку із застібкою уздовж всієї довжині спереду або збоку. Така застібка полегшує перевдягання дитини, не завдаючи їй зайвого занепокоєння. Її кладуть на розстібнуту розстелену кофту, засовують руки в рукава й застібають ґудзики або кнопки. Кофтинка для зовсім маленьких шиється з бавовни з начосом або з мериносової вовни.

Для діток трохи старше й побільше випускають кофти із застібкою на плечі. Завдяки великій горловині голова малюка легко проходить через неї. Такі кофтинки шиються з тонкої вовни або різних видів бавовни.

Колготки

Новонародженому маляті колготки завдаватимуть багато занепокоєння: їх незручно вдягати через те, що вони щільно облягають ніжку. Але з десяти місяців багато мам вибирають як нижній одяг для малюка колготки разом зі штанами, оскільки їх швидко можна вдягати і знімати, коли дитина проситься на горщик.

Пінетки

Це в’язані або трикотажні шкарпетки для немовлят, які схожі на дитяче взуття. Пінетки виготовляються з утеплювачем або без нього. Організму новонародженого найскладніше зберігати тепло в ніжках. Пінетки та шкарпетки не тільки гріють ніжки, а і внизу фіксують занадто великий комбінезон або повзунки. Коли малюк починає вчитися ходити, пінетки треба замінити на взуття з твердою підошвою.

Рукавиці-«дряпки»

Так називають легкі домашні рукавиці без відділення для великого пальця. Їх надягають на ручки немовлятам, які нігтиками можуть себе подряпати. Тому рукавиці називають ще дряпками. Вони можуть спадати з рук малюка, тому має сенс купити комбінезон або боді із закритими рукавами або рукавами, що закриваються. Дряпки будуть корисні в тих рідкісних випадках, коли дуже сподобався якась одяг без рукавів.

Очіпок

Головний убір із зав’язками під підборіддям або без них. Очіпок захищає голову малюка від перегрівання, переохолодження, підвищеної вологості або сухості, а також від шуму. Для дому та під теплу шапку очіпки шиють із легкого трикотажу, бавовни, шовку-вовни, бавовни із вовною, але бувають і більш теплі для прогулянок на свіжому повітрі.

Одяг для немовляти

Популярні тканини дитячого одягу

Одяг для немовлят має проводити повітря, зберігати тепло, бути м’яким і не подразнювати шкіру дитини. Як натільну білизну рекомендовано купувати речі з натуральних тканин, а верхній одяг має бути з багатофункціональної синтетики.

Бавовна

Це основний матеріал, з якого шиють одяг для малюків. Бавовна дешева й має міцне, теплостійке, м’яке, легкофарбоване волокно.

Ткане бавовняне полотно (бязь, ситець, фланель) використовується для пошиття сорочечок, пелюшок і постільної білизни для дітей. З трикотажу шиють комбінезони, боді та інші описані вище предмети одягу для малюка. Але цей матеріал теж буває різним у зв’язку з різними способами його плетіння. Трикотаж буває щільний або тонкий, теплий або легкий, з ворсом, з начосом або без них. У виробництві дитячого одягу з трикотажу зазвичай використовується чотири способи його плетіння: велюр, футер, інтерлок, кулір.

  • Велюр – щільний трикотаж із густим м’яким ворсом. Часто, щоб підвищити зносостійкість і еластичність, у нього додають близько двадцяти відсотків поліестеру. Тому речі з велюру підходить для другого шару одягу і їх одягають зверху на натільну білизну.
  • Футер – щільний трикотаж із гладкою лицьовою стороною і ворсистою виворітною. З нього шиють зимовий одяг: теплі повзунки, боді, комбінезони. Футер дуже міцний, теплий і добре тримає форму.
  • Інтерлок – найпопулярніший і універсальний трикотаж для пошиття одягу для немовлят. Завдяки подвійному плетінню й однаковим виворітній і лицьовій сторонам, інтерлок дуже міцний, пружний і не розтягується. Одяг із нього м’який, теплий і комфортний.
  • Кулір або кулірна гладь – це легкий, тонкий і міцний трикотаж для літа. Кулірний матеріал добре дихає і пропускає повітря. Часто до нього додають лайкру, тому що сам по собі він погано тягнеться. Кулір буває ажурним, гладким і фактурним (з малюнком). Зворотний бік має смуги, а лицьовий — рівний і гладкий.

Льон

Натуральна тканина, з якої не шиють одяг для новонароджених, але її можна побачити в літніх сукнях і сорочках для немовлят. Льон міцніший за бавовну, краще вбирає вологу і проводить повітря й тепло. Але лляна тканина погано розтягується й сильно мнеться, через що шити комбінезони та боді з нього непрактично.

Вовна

Тепла, легка натуральна тканина, яка не мнеться й добре пропускає повітря. З вовни часто шиють одяг для новонароджених. Але її мінусами залишаються колючість на дотик і в рідкісних випадках вона може викликати алергію.. Вовняні штани, кофти, комбінезони найкраще одягати зверху на трикотажну білизну.

Синтетика

Для малюків з алергією на натуральну вовну виробники дитячого одягу вигадали вовну синтетичну – фліс. Він виготовляється з поліестрових мікроволокон, які за своїми характеристиками не поступаються вовні. Фліс – м’яка і приємна на дотик тканина, за якою легко доглядати. Увесь верхній одяг для немовлят теж шиється із синтетичних тканин, які мають вітрозахисні й водовідштовхувальні властивості.

Вам сподобалася стаття?

0