ru
ua
ru
ua

Огляд птахів для утримання в будинку

Перше, що спадає на думку тим, хто вирішив завести птицю в клітці — покупка папужки. Вони красиві, здатні вивчити слова, легко звикають до людини. Але є багато інших представників пернатих, зміст яких буде не менш цікавим.

Під час вибирання птаха потрібно ознайомитися з умовами його утримання й особливостями поведінки. Господарю та вихованцеві має бути комфортно в одному будинку. Щебет співочих птахів добре впливає на психологічний клімат у родині. Птахи з яскравим барвистим оперенням естетично привабливі, вони життєрадісні й потішні.

Але, купуючи декоративного птаха, потрібно знати, що вони по-різному звикають до життя в неволі — не всі з них будуть відразу раді спілкуванню з людиною. Одні види птахів можуть жити в невеликих клітках, для утримання інших будуть потрібні вольєри або просторі клітки, оскільки для них рух — це життя. Є види птахів, які не вибагливі до харчування, а є такі, для годівлі яких знадобляться певні знання та вміння. Комахоїдних птахів потрібно буде годувати двічі на день спеціальними безхребетними або кормами. Багато птахів, які самі харчуються насінням, як-от горобці або щиглики, пташенят годують комахами.

Для деяких видів обов’язковою умовою утримання є наявність ванни для купання. Є акуратні пташки, прибирати в клітках яких доведеться раз на 2-3 дні, а є такі життєлюби, які розкидають корм і граються постійно — прибирання біля них доведеться робити кілька разів на день.

Є види птахів, наприклад, щиглики й зяблики, в яких самці вирізняються гарним оперенням і гарним голосом, самиці ж є лише їхньою блідою тінню. Але щоб пернаті почувалися комфортно, їх потрібно селити парами.

Особливої згадки заслуговують голуби. Їх люди утримували здавна, зараз налічується понад 800 порід, і кожна з них не схожа на інших — ні зовнішністю, ні характером. Їхня гідність — красивий політ, ефектні зовнішні дані. А ось співаки з голубів нікудишні. Можна містити по 1-2 птиці будинку у великих клітках, але найкраще — у спеціальних голубниках. До корму не вимогливі, догляд не складний.

Канарка — пташка співоча

Фахівці вважають канарок, разом із папугами, найкращими декоративними птахами. Їх легко приручити, вони розмножуються в неволі й можуть прожити до 12 років, більшість має інтенсивне жовте забарвлення. Співають тільки самці, голос їхній удосконалювався внаслідок селекційного добору: у домашніх канарок він сильніший, але спів одноманітний, у диких родичів більше музичних фраз. Для канарки потрібна висока вузька клітка. А ще краще, якщо кліток буде дві — для весняно-літнього та осінньо-зимового періодів. Перша потрібна для співу, а друга — для відпочинку.

Птахи акуратні, але постійно потребують води — як для пиття, так і для купання. Воду потрібно міняти щодня. Канарки люблять поспілкуватися з господарем.

Лісові мешканці

 1. Щиглики в природному середовищі живуть у лісах. Мають приємний голос і привабливе оперення — червоний лоб і горло, чорні крила з яскраво-жовтими смужками. Приручити їх легко, птах розумний, енергійний і веселий, але з характером. З родичами зживається погано, тому краще їх селити поодинці — серед щиглів трапляються забіяки. Харчуються зерном, взимку потрібне насіння будяків — це основна їхня їжа в цю пору року в живій природі.
 2. Чижі люблять влітку селитися в ялинових лісах, а до осені перебиратися до берези й вільхи, насінням яких харчуються. Пташенят вигодовують гусеницями, попелицями, пагонами й нирками рослин. Їхній ореол проживання — Європа й Далекий Схід. Ось уже про кого можна сказати «і розумна, і красива». Чудова зовнішність (у самців зелене тільце, жовта грудка, чорна головка), прекрасний спів, життєрадісність, товариськість у будь-якому колективі, а й на самоті вони не занудьгують. До того ж, вони можуть передражнювати інших птахів і співати їхніми голосами. Клітка має бути просторою — пташка любить погратися. Чижі не вимагають особливого корму й догляду. До їжі не вибагливі, задовольняються зерновою сумішшю.
 3. Снігур. Красиве оперення робить їх впізнаваними й запам’ятними — чорні шапочка, крила та хвіст, червона нижня частина. Живуть у хвойних лісах. Харчуються самі й вигодовують пташенят рослинною їжею. До неволі звикають швидко, господаря потішать простою пісенькою, товариським, миролюбним характером. Невибагливі до їжі та догляду.
 4. Шпак має чорне забарвлення з металічним блиском і білі плями на тілі, довгий гострий дзьоб, який допомагає добувати живу їжу. Наприкінці літа люблять поласувати фруктами та ягодами. До місця проживання особливих вимог не подають — це може бути не густий ліс або степ. Співають не особливо мелодійно, зате голосно й весело. Імітують як спів інших птахів, так і найрізноманітніші звуки — від жаб’ячого квакання до собачого гавкоту. Можуть наслідувати голос людини й навіть вивчити деякі слова й повні фрази. У неволі освоюються швидко, але їм потрібна простора клітка — птицю маленькою не назвеш.
 5. Синиця дуже красива — жовто-зелене або жовто-блакитне яскраве забарвлення з блискітливо-чорними вставками. Живе в листяних лісах Європи, Азії, Африки. Їхній спів не вирізняється різноманітністю, але загалом приємний. Пташенят годують тваринною їжею, водночас дотримуються всіх вимог до дитячого харчування — спочатку дають вичавлений під час роздавлювання комах сік, потім м’яких личинок і тільки потім переходять до грубої їжі. Дорослі особини всеїдні, винищують шкідливих комах. До неволі звикають швидко, але з клітки постійно намагаються вибратися — можуть зруйнувати сильним дзьобом дерев’яні частини або вийти на волю через щілини. Це потрібно враховувати, вибираючи житло для синиць.
 6. Зяблик поширений у Європі, живе в лісах. Самці красивіші за самок — червона грудка, блакитна головка, зеленувате тільце. Птахи легко приручаються, не вимагають складного догляду, самці потішать своїм співом — ритмічним, дзвінким і сміливим.
 7. Жайворонок — зовнішність не вражає, а ось спів — чистий і мелодійний, зачарує будь-кого. Харчується безхребетними й насінням. Спочатку в неволі бігає по клітці й б’ється об стінки, але швидко звикає й починає радісно співати.

Екзотичні красені

 1. Амадини — представники тропіків. Птахи красиві, догляд за ними не буде особливо важким, людині довіряють, до неволі швидко звикають. Щоправда, ви не дочекаєтеся від них переливчастих трелей, що тішать слух. Є кілька видів амадин. Японські — хоч і не найкрасивіші з них, зате найохайніші, за ними буде легко прибирати. У зебрових амадин привабливе оперення й життєрадісний характер. Яскраве забарвлення і в амадин Гульда, але вони сором’язливі, співають неголосно, вимагають делікатного ставлення. Рисові амадини здивують вас незвичайним «електронним» голосом, вони більші за своїх побратимів та є єдиним підвидом, якому комфортно й на самоті. Решту амадин потрібно тримати парами.
 2. Строката розела — птах з Австралії. Яскравий та красивий, веде активний спосіб життя, для утримання підійде тільки просторий вольєр. Харчуються як тваринною, так і рослинною їжею. З іншими видами птахів уживаються мирно, а ось зі своїми ладнають не надто. Проблем зі звиканням до неволі немає.
 3. Сіра астрильда добре почувається в тіні, в її вольєрі має бути багато зелені й кущів. Можна поселити й в клітці, але просторій. У самців яскравіше оперення в біло-сіро-коричневих тонах, дзьоб червоний. Корм для цих птахів — дрібні сорти проса, канаркове насіння, насіння (зокрема пророщене) трав і салату, пророщені зернові.
 4. Амазони в природних умовах живуть у Центральній і Південній Америці. Оперення самиці й самця не відрізняється — здебільшого це зелений колір, хоча трапляється й інше забарвлення. У птахів потужний дзьоб, здатний перегризти прути клітки — це потрібно враховувати під час вибору їхнього житла. Раціон складається з зерна з додаванням овочів, фруктів, зелені. Синьолобий амазон вирізняється тим, що може відтворювати мову людини.

Цих птахів не просто приручити

 1. Соловей — не красень, але як він співає! Ореол проживання великий — частина Європи, Африки та Сибіру. Любить селитися в заростях на узліссях лісів. Дуже любить співати — щебече всю ніч, а іноді й вдень із невеликими перервами. У жодного іншого птаха немає такого розмаїття, повноти й сили звуків — від ніжних мелодійних до гучних бравурних, від радісних до сумних. Солов’ї — гарні імітатори. Молоді птахи можуть імітувати спів старих, а в найкращих співаків вчаться птахи з талантом скромнішим. Харчуються живим кормом — жуками, мухами, павуками, гусеницями, восени їдять у невеликих кількостях ягоди й насіння. Приручити солов’я не просто — вони полохливі. У неволі їм потрібно підв’язати крила й набратися терпіння. Але, звикнувши до життя в клітці, починають співати.
 2. Сіра славка вирізняється скромним сіруватим забарвленням із білим горлом і рожево-білою очеревиною. Спів своєрідний — тиха спокійна мелодія закінчується бравурним крещендо. Харчуються живим кормом, наприкінці літа урізноманітнюють харчування плодами та ягодами. Птах дуже полохливий, після вилову йому підв’язують крила й поміщають у темне приміщення. Тільки після того, як славка трохи звикне, клітку можна поставити у світле приміщення, але підвісити її потрібно вище, щоб не лякати птаха. Після повної адаптації славка почне співати, може дожити до 7 років.
 3. Оливково-зелена зеленушка живе в негустих лісах, ореол проживання великий, зокрема це наша країна. Утримувати її потрібно у вольєрі, вона гарний сусід для інших птахів, ніколи не образить слабшого. Харчується ягодами, насінням трав, зеленню. До неволі звикає не відразу, для цього потрібен досить тривалий час і терпіння.
 4. Горихвістка — птах красивий. Оперення яскраве, є червоний, білий, чорний колір. Живуть у лісах (змішаних і листяних), співають майже цілий день. Харчуються безхребетними, ягодами й насінням рослин. Після вилову їм підв’язують крила — птахові не просто змиритися з неволею. Але, звикнувши, починають співати й проживуть кілька років.
 5. Приручити дрозда непросто, знадобиться завзятість і терпіння, адже птах полохливий і недовірливий. Зате потім можна буде насолоджуватися чудовим співом — гучним, дзвінким і тривалим. Дроздам потрібне просторе житло, багато світла та вода для купання. Харчуються переважно живим кормом, але урізноманітнюють раціон ягодами.
 6. Дуже гарні сойки, а ще вони — прекрасні імітатори будь-яких звуків, можуть навіть вимовляти слова. Усеїдні. Пташенят приручити можна швидко, а ось із дорослою особиною доведеться повозитися — їй потрібно дати час, щоб заслужити довіру.

Вибір птахів для утримання величезний. Прислухайтеся до своїх бажань і вибирайте пернатого, який буде розважати своїм чудовим співом і тішити прекрасним естетичним виглядом.

Вам сподобалася стаття?

0