ru
ua
ru
ua

Перші зубки: як полегшити страждання дитини

Іноді поява перших зубів не завдає сильних страждань, а бувають випадки, коли прорізування зуба проходить вкрай болісно й завдає багато неприємностей немовляті й батькам. Щоб полегшити цей процес, є чимало способів. Успішно подолати болісні прояви, пов’язані з появою перших зубів, допоможуть, серед іншого, прорізувачі й ортодонтичні пустушки.

Коли з’являються перші зубки

Терміни прорізування зубок необхідно знати як для того, щоб розуміти, що раптове підвищення температури, поява проносу є не ознакою захворювання, а реакцією на появу зубів, так і для того, щоб підготуватися до цього непростого періоду в житті дитини й постаратися максимально полегшити її страждання.

Часові межі для нормального прорізування зубів не є догмою, адже кожна дитина індивідуальна. Тому необхідно знати загальноприйняті терміни появи зубів у немовлят, але не переживати, якщо у вашої дитини прорізаються зубки трохи раніше або пізніше цього часу.

Дитині виповнилося півроку — чекайте упродовж двох місяців появи перших зубів. Це педіатрична норма. А під час святкування першої річниці малюк має вразити гостей чарівною усмішкою й демонстрацією перших восьми зубів.

Усього ж молочних зубків — 20, і вони мають бути в повному складі в трирічного малюка.

Бувають випадки, коли зубки починають прорізатися на два місяці раніше часу. У цьому немає нічого страшного. Найімовірніше, мама під час вагітності приймала препарати, що містять кальцій, або в її раціоні було багато кисломолочних продуктів, які багаті цим макроелементом. Вживання мамою комплексів із вітаміном D також сприяє прискоренню прорізування зубів. Потрібно тільки буде частіше проводити самостійний огляд і відвідувати стоматолога, тому що карієс найчастіше з’являється саме на таких рано прорізаних зубах.

Буває, що перший зубчик з’являється вже у два місяці. У такому разі необхідно звернутися до лікаря — можливі гормональні порушення або неправильно проходить мінеральний обмін у дитини. Повна відсутність зубів на рік — також свідчення неправильного розвитку дитячого організму.

Адентія — відсутність зачатків молочних зубів. Це вроджений порок розвитку, за якого молочних зубів не буде взагалі. Передані на генетичному рівні спадкові захворювання можуть бути причиною пізньої появи зубів. Фіксують затримку прорізування зубів у недоношених дітей, причому, чим раніше з’явився малюк на світ, тим пізніше батьки побачать його молочні зубки.

Черговість появи молочних зубів

Черговість появи молочних зубів

Здебільшого спочатку з’являться зубки внизу по центру — вони називаються центральними різцями. Потім такі ж зубки прорізуються вгорі. За верхніми центральними різцями з’являться верхні бокові різці. Потім настане черга нижніх бічних різців.

Наступні на черзі верхні, а потім нижні перші корінні зуби. Передостанніми з’являються ікла — спочатку верхні, потім нижні, а останніми — другі корінні зуби, у такий самій черговості.

Чи варто турбуватися, якщо у вашої дитини зубки з’являються в іншому порядку? Ні, причиною цього можуть бути просто індивідуальні особливості організму. А ось якщо не з’являється другий парний зуб, а починають прорізатися інші, варто відвідати стоматолога.

Що відбувається під час прорізування зубів

Спочатку ми побачимо почервоніння і припухлість ясен, потім їх розрихленість. Ясна стають болючими, іноді кровоточать, у малюка тече слина. Спостерігається підвищення температури тіла дитини, малюк стає примхливим, роздратованим, бувають порушення сну. Це відповідь організму на запалення ясен у місці прорізування зуба. Температура зазвичай підвищується на 1-2 градуси за день-два до появи зубчика і зникає, щойно той покажеться з ясен. Якщо висока температура триває довше — це може бути ознакою якогось захворювання.

Може бути нежить, кашель і навіть пронос. Під час проходження зубчика крізь ясна відбувається їх подразнення і виділяється багато слини. Слина затікає в носоглотку, слизова оболонка носа відповідає на це виділенням секрету. З’являється нежить у вигляді слизу, який витікає з носа, закладення не спостерігається. А можуть відреагувати на подразнення бронхи — і тоді з’являється кашель, що посилюється, коли малюка кладуть на спину.

Здавалося б, що спільного між проносом і прорізуванням зуба? Слини виділяється так багато, що, потрапляючи в травний тракт, вона випорожнення більш рідким і рясним. Тому дитина частіше ходить у туалет або ж спостерігається пронос. У нормі зберігається коричневий колір виділень без сторонніх домішок.

Реакція на материнські груди або соску може бути прямо протилежною. Для одних дітей ссання — це спосіб заспокоїтися, помасажувати ясна і зняти неприємні відчуття. Тому вони частіше вимагають груди. Для інших біль під час годування настільки сильний, що вони можуть взагалі відмовитися від приймання їжі. Апетит з’являється, коли зуб виходить із ясен. Якщо з’являються зригування або блювання, то причиною може бути висока температура. Але в нормі ці симптоми не бувають тривалими й частими.

Особливо складно прорізаються ікла й корінні зуби. Причому, у кожної дитини все проходить індивідуально — більш-менш виражені симптоми, сильні страждання або взагалі відсутність неприємних відчуттів.

У разі прорізування зуба ясна починають свербіти, малюк тягне в рот усе підряд.

Прорізування зубів

Чим ми можемо допомогти малюкові

Увага, материнська любов і турбота здатні полегшити страждання малюка. У цей період близьким людям потрібно взяти на себе всі домашні клопоти й дати можливість мамі опікуватися дитиною. Необхідно створити спокійну комфортну атмосферу в кімнаті малюка — чистота, свіже повітря, оптимальна вологість, приглушене світло, відсутність зовнішніх подразників. Не відмовляти дитині, якщо вона проситься на руки, частіше прикладати до грудей, якщо після цього малюкові легшає. Якщо ж ссання грудей або соски викликає негативну реакцію, спробуйте дати питво з ложки.

Масаж ясен допоможе зняти подразнення. Ефективними масажерами є прорізувачі — існують моделі самої різної форми, зроблені з інноваційних матеріалів, нешкідливих для дітей. Популярні прорізувачі з водою, як-от Baby Team ведмедик — вони масажують ясна і зменшують больові відчуття. Воду потрібно охолодити в холодильнику 2-3 хвилини, тоді дитина може не тільки почухати ясна, але й частково зняти запалення.

Є моделі з декількома функціями. Прорізувач-щітку для зубів Lindo можна використовувати як під час появи зубів для масування ясен, так і для чищення перших зубів дитини. До того ж, у малюка з’являться навички самостійного чищення зубів. А є прорізувачі-брязкальця , як-от Nuby з контейнером. Різні поверхні виробу виконують функції щодо стимулювання появи зубів, подальшого зміцнення зубів і ясен, розвитку дрібної моторики рук.

Є спеціальні силіконові ортодонтичні пустушки , наприклад, Nuby або Tommee Tippee. Рельєфна поверхня й силіконові шишечки всередині пустушок Nuby масажують ясна і сприяють прискоренню прорізування зубів. У Tommee Tippee форма повністю імітує материнський сосок. До того ж, такі пустушки є заспокійливим засобом. Для зручності їх зберігання є спеціальні тримачі та кліпси.

Можна масажувати ясна немовляти своїми пальцями, а ще краще надягти на них спеціальні напальчники. Ненадовго можуть зняти біль спеціальні гелі зі знеболювальними компонентами, але не потрібно їх застосовувати часто й без консультації з педіатром. Лікар вирішує, коли малюкові необхідні препарати для знеболювання, визначає частоту приймання й дозування. Можуть полегшити страждання малюка гомеопатичні препарати на основі лікарських трав. Дуже зручно, коли активні речовини в ректальних свічках.

Ефективним протизапальним ефектом характеризується ромашка. Необхідно робити відвари і змащувати ясна дитини. Можна робити відвари з декількох трав — ромашки, м’яти, шавлії. Або використовувати розчин питної соди — половину чайної ложки потрібно розчинити в 100 мл води, змочити бинт і прикладати до запалених ясен.

Приділіть особливу увагу правильному харчуванню дитини — вона має отримувати з продуктами достатню кількість кальцію і вітаміну D, тоді процес прорізування зубів пройде швидше. Збільшувати споживання продуктів або препаратів, багатих цими речовинами, потрібно до початку прорізування зубів. Під час їх появи не потрібно ні змінювати раціон харчування, ні робити щеплення.

Зубки з’явилися: догляд за ними

Догляд за першими зубами

Є спеціальні щіточки й пасти, якими можна й потрібно чистити зубки вже з моменту їх появи. Наприклад, компанія Chicco виготовляє спеціальні набори для дітей з перших років життя. Особливим чином сконструйована ручка, закруглена основа, щоб не вколоти дитини, підібрана щетина, яка ефективно очистить зубки й не травмує ясна. Якщо дитина проковтне пасту — це не завдасть шкоди організму.

Коли з’явилися перші зубки, то користування пустушками й сосками, які призначені для дітей до півроку, може призвести до формування неправильного прикусу. Тому потрібно звертати увагу на рекомендації виробника.

Після появи зубів необхідно поступово вводити в обіг поїльник, чашку та ложку.

Зображення взято з джерел: pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0