ru
ua
ru
ua

Розберімось в особливостях водонагрівачів

Навіть у порівняно розпещеній комунальними послугами столиці гаряче водопостачання — річ не безумовна. Щорічні планові перевірки тепломереж, регулярні аварії, ремонти в сусідів із вимиканням усього під’їзду — кому це не знайомо? А в інших містах ситуація найчастіше ще більш безрадісна — майже у всіх населених пунктах нашої країни централізоване подавання гарячої води або відсутнє повністю, або здійснюється кілька годин на добу. У таких умовах установленняавтономної системи нагрівання води є вже практично необхідністю.

Варіантів тут (якщо не враховувати традиційні тазики та чайники), власне, всього три: газовий котел і електричні водонагрівачі — проточні та накопичувальні. Для встановлення першого з них потрібен дозвіл, отримати який вкрай важко, а в деяких випадках просто неможливо. Проточний нагрівач вимагає наявності електропроводки високої потужності (5-20 кВт), що робить цей варіант недоступним для 80% жителів країни. Тому в більшості випадків найкращим виходом буде встановлення електричного накопичувального водонагрівача (в народі — бойлера).

Бойлер являє собою теплоізольований бак об’ємом 5-300 літрів з одним або двома трубчастими електронагрівачами (ТЕНами) і термостатом, що вимикає ТЕНи після нагрівання води в баку до заданої температури та вмикає їх у разі охолодження води. Час нагрівання води до максимальної робочої температури (зазвичай у межах 70-80 ° С) може варіюватися від пари десятків хвилин до декількох годин залежно від об’єму та потужності бойлера.

Об’єм бака

Мабуть, перше питання, яким потрібно задатися під час вибору накопичувального нагрівача — який об’єм бака потрібно? Відповідь «чим більше — тим краще» навряд чи можна вважати правильною — крім очевидного економічного чинника, великий бойлер займе чимало простору у квартирі, та й гріти воду він буде в середньому довше, ніж маленький. Тому під час вибору доцільно орієнтуватися на той об’єм гарячої води, який можуть за короткий час спожити всі мешканці будинку або квартирі.

Якщо гаряча вода в трубах у вас хоч іноді є, і водночас встановлено її лічильник, ви можете самостійно прикинути потрібний об’єм. Отримане значення потрібно збільшити на 20-30%: водночас з відбором гарячої води з бака він доливається холодною водою, і через змішування реальний вихід гарячої води з нагрівача становить приблизно 75-80% від його номінального об’єму.

Зрозуміло, на вибір об’єму бойлера впливають також і можливості його встановлення в конкретній квартирі. Крім наявного вільного місця, зверніть увагу на стіну, на яку ви плануєте вішати нагрівач. Практика показує, що найчастіше бойлер встановлюють у санвузлі, стіни якого далеко не завжди мають міцність, достатню для навішування предмета вагою в кілька десятків (а то й сотень) кілограмів. Якщо ви сумніваєтеся в міцності стіни, краще встановити нагрівач на спеціально виготовленій підлоговій основі.

В окремих випадках доцільніше придбати два бойлери. Скажімо, при постійному користуванні мийкою та епізодичному — душем немає потреби постійно підтримувати високу температуру у великого об’єму води. У цьому разі можна встановити один нагрівач великого об’єму для душу та ванної, і ще один маленький (10 або 15 літрів) тільки для мийки.

Вертикальний або горизонтальний?

Хоча зараз випускаються нагрівачі, призначені для горизонтального встановлення, а також моделі, що допускають і вертикальне, і горизонтальне монтування, по можливості краще вибрати вертикальний нагрівач. Пов’язано це з тим, що поділ гарячої та холодної води в баку відбувається природним способом — питомо легша гаряча вода піднімається нагору, а холодна залишається внизу. І чим меншою буде площа їхнього контакту, тим повільніше буде остигати нагріта вода, і тим більший вихід гарячої води зможе забезпечити бойлер при заданому обсязі бака.

Тому нагрівач з горизонтальним розміщенням варто купувати тільки у разі відсутності місця для встановлення вертикальної моделі.

Форма

Зараз на ринку наявні нагрівачі в трьох форм-факторах:

  1. Звичайні (циліндричні, «бочка») зі співвідношенням діаметра до висоти приблизно 1:2;
  2. Тонкі («слім»), у яких це співвідношення становить приблизно 1: 2,5..3,5;
  3. Прямокутні.

Останній варіант, зазвичай, за розмірами можна порівняти з круглими моделями, але дає змогу в деяких випадках більш вдало вписати бойлер у нішу на стіні. «Слім», крім економії займаної площі квартири (завдяки збільшенню висоти), забезпечують ще і трохи більший вихід гарячої води.

Нагрівачі невеликого об’єму (5-15 літрів), призначені насамперед для встановлення в тумбочку під мийку, найчастіше випускаються в прямокутних корпусах.

Бак

Вибір матеріалу бака — також не зовсім просте завдання. У переважній більшості сучасних бойлерів бак виготовлений або зі звичайної сталі з покриттям (емаль або засклення), або з неіржавкої сталі. Обидва різновиди баків мають свої переваги та вади.

Баки з покриттям помітно дешевші, ніж їхні неіржавкі побратими. У разі вибору з двох нагрівачів із близькою ціною пам’ятайте, що в бака з неіржавкої сталі майже напевно стінки будуть помітно тоншими й, відповідно, будуть мати меншу міцність. Якщо у вашій водовідній мережі часто трапляються гідроудари (різкі перепади тиску), то в менш міцного бака шанси отримати пошкодження будуть вище.

З іншого боку, неіржавка сталь має вищу корозійну стійкість. Покриття на баку зі звичайної сталі згодом може потріскатися, після чого бак швидко прийде в непридатність. Швидкість зношування покриття залежить переважно від складу водовідної води — від її жорсткості (великий вміст солей у воді призводить до швидкого утворення накипу) і наявності в ній абразивних часток (дрібного піску).

Електрична частина

У баку бойлера розташовані ТЕНи, які, власне, і нагрівають воду. Частина моделей випускається з двома незалежними ТЕНами, і це досить зручно — у разі підвищеного навантаження на електропроводку з боку інших приладів у будинку один із ТЕНів можна вимкнути та цим запобігти спрацьовуванню автоматів захисту. А коли інші потужні прилади вимкнені, можна ввімкнути обидва ТЕНи та підвищити швидкість нагрівання води в баку.

ТЕНи сучасних нагрівачів діляться на два типи — мокрі і сухі. Як нескладно зрозуміти з назви, мокрі ТЕНи своєю металевою поверхнею безпосередньо контактують із водою. Сухі ТЕНи відокремлені від води герметичною трубкою — скляною, керамічною або мінеральною; вони довговічніші, забезпечують більш високий рівень електробезпеки та менше схильні до утворення накипу, але трохи дорожчі.

Для додаткового захисту від корозії бака всі бойлери обладнані системою електрохімічного захисту з протекторним анодом (магнієвим, рідше — цинковим). Анод є витратним елементом — під час експлуатації він поступово окислюється й розчиняється, забезпечує цілісність металу бака.

Термостат, як уже говорилося, керує вмиканням і вимиканням ТЕНів, підтримує задану температуру води в баку з точністю приблизно 5 ° С. У всіх бойлерах температуру спрацьовування термостата можна регулювати, але в деяких моделях регулятор захований під захисною кришкою. Це здається не дуже зручним, однак практика показує, що бажання крутити ручку регулятора зазвичай зберігається в користувача не довше кількох днів — після настройки водонагрівача з урахуванням індивідуальних потреб регулятор залишається в спокої.

Частина бойлерів обладнана також термометром зі стрілковим або цифровим індикатором реальної температури води в баку. У разі інтенсивної експлуатації ця функція може виявитися дуже корисною.

Комплектація, встановлення й обслуговування

Під час вибору звертайте увагу і на наявність у комплекті супутніх деталей — вони все одно будуть потрібні для встановлення, і їх окреме придбання виллється в додаткові витрати. Як мінімум разом із бойлером добре б отримати кабель електроживлення достатньої довжини і підривний клапан (встановлюється на вході холодної води в нагрівач і захищає бак від надлишкового тиску).

У будь-якому випадку вам доведеться додатково придбати (або доручити зробити це установника) кріпильні елементи, водопровідні труби для підключення бойлера, сполучну фурнітуру до них, вентилі і дренажну трубку (надівається на підривний клапан і виводиться в найближчу раковину або безпосередньо в каналізацію). Бажано також встановити фільтр грубого очищення води (якщо у вас його ще немає) й окремий автоматичний вимикач для лінії електроживлення водонагрівача.

Зазвичай, виробники не заперечують проти самостійного встановлення бойлера користувачем — але врахуйте, що для збереження можливості гарантійного ремонту необхідно виконати зазначені в інструкції зі встановлення вимоги. Вони трохи варіюються, але загалом зводяться до такого набору:

  • Наявність грамотного реалізованого захисного заземлення (поширені варіанти «на корпус квартирного щитка» й «на батарею» таким не є);
  • Відповідність тиску холодної води у водоводі робочому тиску нагрівача — у разі надмірного значення потрібне встановлення редуктора тиску;
  • Під’єднання бойлера до водоводу пластиковими або металопластиковими трубами (використання гнучких гумових шлангів не допускається);
  • Забезпечення вільного простору навколо бойлера для доступу до нього (конкретні розміри вказані в інструкції до кожної моделі).

Пам’ятайте також, що електричний водонагрівач — пристрій, що потребує регулярного (раз на рік, деякі моделі — раз на два роки) обслуговування. Воно проводиться уповноваженими сервісними центрами з занесенням відмітки про роботи в гарантійний талон і полягає в чищенні бака та підривного клапана від сміття й накипу, а також у заміні відпрацьованого анода на новий. Робота ця платна, проте її все ж варто проводити — у разі виходу бойлера з ладу через несвоєчасне або некваліфікованого обслуговування вам можуть відмовити в гарантійному ремонті.

Підсумки

Вибір нагрівача, що відповідає всім вашим вимогам — завдання хоч і не зовсім тривіальне, але не таке складне, як може здатися. Визначтесь з об’ємом і місцем установлення бойлера, потрібними вам функціями, відберіть декілька відповідних моделей, ознайомтеся з їхніми характеристиками — і вибір стане зовсім простою справою, і гаряча вода у вашому будинку буде радувати вас цілий рік.

Щасливої вам покупки!

Вам сподобалася стаття?

0