ru
ua
ru
ua

Як вибрати бойлер

Як обрати бойлер важливе питання, адже навіть у порівняно розпещеній комунальними послугами столиці гаряче водопостачання річ не безумовна. Щорічні планові перевірки тепломереж, регулярні аварії, ремонти в сусідів із вимиканням усього під’їзду кому це не знайомо? А в інших містах ситуація найчастіше ще більш безрадісна майже у всіх населених пунктах нашої країни централізоване подавання гарячої води або відсутнє повністю, або здійснюється кілька годин на добу. У таких умовах установлення автономної системи нагрівання води є вже практично необхідністю.

Варіантів тут (якщо не враховувати традиційні тазики та чайники), власне, всього три: газовий котел і електричні водонагрівачі проточні та накопичувальні. Для встановлення першого з них потрібен дозвіл, отримати який вкрай важко, а в деяких випадках просто неможливо. Проточний нагрівач вимагає наявності електропроводки високої потужності (5-20 кВт), що робить цей варіант недоступним для 80% жителів країни. Тому в більшості випадків найкращим виходом буде встановлення електричного накопичувального водонагрівача (в народі бойлера).

Бойлер це прилад, який являє собою теплоізольований бак об’ємом 5-300 літрів з одним або двома трубчастими електронагрівачами (ТЕНами) і термостатом, що вимикає ТЕНи після нагрівання води в баку до заданої температури та вмикає їх у разі охолодження води. Час нагрівання води до максимальної робочої температури (зазвичай у межах 70-80 ° С) може варіюватися від пари десятків хвилин до декількох годин залежно від об’єму та потужності бойлера.

Який об’єм бака бойлера вибрати

Мабуть, перше питання, яким потрібно задатися під час вибору накопичувального нагрівача який об’єм бака потрібно? Відповідь «чим більше тим краще» навряд чи можна вважати правильно крім очевидного економічного чинника, великий бойлер займе чимало простору у квартирі, та й гріти воду він буде в середньому довше, ніж маленький. Тому під час вибору доцільно орієнтуватися на той об’єм гарячої води, який можуть за короткий час спожити всі мешканці будинку або квартирі.

Якщо гаряча вода в трубах у вас хоч іноді є, і водночас встановлено її лічильник, ви можете самостійно прикинути потрібний об’єм. Отримане значення потрібно збільшити на 20-30%: водночас з відбором гарячої води з бака він доливається холодною водою, і через змішування реальний вихід гарячої води з нагрівача становить приблизно 75-80% від його номінального об’єму.

Зрозуміло, на вибір об’єму бойлера впливають також і можливості його встановлення в конкретній квартирі. Крім наявного вільного місця, зверніть увагу на стіну, на яку ви плануєте вішати нагрівач. Практика показує, що найчастіше бойлер встановлюють у санвузлі, стіни якого далеко не завжди мають міцність, достатню для навішування предмета вагою в кілька десятків (а то й сотень) кілограмів. Якщо ви сумніваєтеся в міцності стіни, краще встановити нагрівач на спеціально виготовленій підлоговій основі.

В окремих випадках доцільніше придбати два бойлери. Скажімо, при постійному користуванні мийкою та епізодичному душем немає потреби постійно підтримувати високу температуру у великого об’єму води. У цьому разі можна встановити один водонагрівач великого об’єму для душу та ванної, і ще один маленький (10 або 15 літрів) тільки для мийки.

Який бойлер краще вертикальний або горизонтальний

Хоча зараз випускаються водонагрівачі горизонтального встановлення, а також моделі, що допускають і вертикальне, і горизонтальне монтування, по можливості краще вибрати вертикальний бойлер. Пов’язано це з тим, що поділ гарячої та холодної води в баку відбувається природним способом питомо легша гаряча вода піднімається нагору, а холодна залишається внизу. І чим меншою буде площа їхнього контакту, тим повільніше буде остигати нагріта вода, і тим більший вихід гарячої води зможе забезпечити бойлер при заданому обсязі бака.

Тому нагрівач з горизонтальним розміщенням варто купувати тільки у разі відсутності місця для встановлення вертикальної моделі.

Форма бойлера

Зараз на ринку наявні нагрівачі в трьох форм-факторах:

  1. Звичайні (циліндричні, «бочка») зі співвідношенням діаметра до висоти приблизно 1:2;
  2. Тонкі («слім»), у яких це співвідношення становить приблизно 1: 2,5..3,5;
  3. Прямокутні.

Останній варіант, зазвичай, за розмірами можна порівняти з круглими моделями, але дає змогу в деяких випадках більш вдало вписати бойлер у нішу на стіні. «Слім», крім економії займаної площі квартири (завдяки збільшенню висоти), забезпечують ще і трохи більший вихід гарячої води.

Бойлери невеликого об’єму (5-15 літрів), призначені насамперед для встановлення в тумбочку під мийку, найчастіше випускаються в прямокутних корпусах.

Бак бойлера

Вибір матеріалу бака також не зовсім просте завдання. У переважній більшості сучасних бойлерів бак виготовлений або зі звичайної сталі з покриттям (емаль або засклення), або з неіржавкої сталі. Обидва різновиди баків мають свої переваги та вади.

Баки з покриттям помітно дешевші, ніж їхні неіржавкі побратими. У разі вибору з двох нагрівачів із близькою ціною пам’ятайте, що в бака з неіржавкої сталі майже напевно стінки будуть помітно тоншими й, відповідно, будуть мати меншу міцність. Якщо у вашій водовідній мережі часто трапляються гідроудари (різкі перепади тиску), то в менш міцного бака шанси отримати пошкодження будуть вище.

З іншого боку, неіржавка сталь має вищу корозійну стійкість. Покриття на баку зі звичайної сталі згодом може потріскатися, після чого бак швидко прийде в непридатність. Швидкість зношування покриття залежить переважно від складу водовідної води від її жорсткості (великий вміст солей у воді призводить до швидкого утворення накипу) і наявності в ній абразивних часток (дрібного піску).

Вам може бути цікаво

Як вибрати душову кабіну

Електрична частина водонагрівача

У баку бойлера розташовані ТЕНи, які, власне, і нагрівають воду. Частина моделей випускається з двома незалежними ТЕНами, і це досить зручно у разі підвищеного навантаження на електропроводку з боку інших приладів у будинку один із ТЕНів можна вимкнути та цим запобігти спрацьовуванню автоматів захисту. А коли інші потужні прилади вимкнені, можна ввімкнути обидва ТЕНи та підвищити швидкість нагрівання води в баку.

ТЕНи сучасних водонагрівачів діляться на два типи мокрі і сухі. Як нескладно зрозуміти з назви, мокрі ТЕНи своєю металевою поверхнею безпосередньо контактують із водою. Сухі ТЕНи відокремлені від води герметичною трубкою скляною, керамічною або мінеральною; вони довговічніші, забезпечують більш високий рівень електробезпеки та менше схильні до утворення накипу, але трохи дорожчі.

Для додаткового захисту від корозії бака всі бойлери обладнані системою електрохімічного захисту з протекторним анодом (магнієвим, рідше цинковим). Анод є витратним елементом під час експлуатації він поступово окислюється й розчиняється, забезпечує цілісність металу бака.

Термостат, як уже говорилося, керує вмиканням і вимиканням ТЕНів, підтримує задану температуру води в баку з точністю приблизно 5 ° С. У всіх бойлерах температуру спрацьовування термостата можна регулювати, але в деяких моделях регулятор захований під захисною кришкою. Це здається не дуже зручним, однак практика показує, що бажання крутити ручку регулятора зазвичай зберігається в користувача не довше кількох днів після настройки водонагрівача з урахуванням індивідуальних потреб регулятор залишається в спокої.

Частина бойлерів обладнана також термометром зі стрілковим або цифровим індикатором реальної температури води в баку. У разі інтенсивної експлуатації ця функція може виявитися дуже корисною.

Комплектація, встановлення й обслуговування бойлера

Під час вибору звертайте увагу і на наявність у комплекті супутніх деталей вони все одно будуть потрібні для встановлення, і їх окреме придбання виллється в додаткові витрати. Як мінімум разом із бойлером добре б отримати кабель електроживлення достатньої довжини і підривний клапан (встановлюється на вході холодної води в нагрівач і захищає бак від надлишкового тиску).

У будь-якому випадку вам доведеться додатково придбати (або доручити зробити це установника) кріпильні елементи, водопровідні труби для підключення бойлера, сполучну фурнітуру до них, вентилі і дренажну трубку (надівається на підривний клапан і виводиться в найближчу раковину або безпосередньо в каналізацію). Бажано також встановити фільтр грубого очищення води (якщо у вас його ще немає) й окремий автоматичний вимикач для лінії електроживлення водонагрівача.

Зазвичай, виробники не заперечують проти самостійного встановлення бойлера користувачем але врахуйте, що для збереження можливості гарантійного ремонту необхідно виконати зазначені в інструкції зі встановлення вимоги. Вони трохи варіюються, але загалом зводяться до такого набору:

  • Наявність грамотного реалізованого захисного заземлення (поширені варіанти «на корпус квартирного щитка» й «на батарею» таким не є);
  • Відповідність тиску холодної води у водоводі робочому тиску нагрівача у разі надмірного значення потрібне встановлення редуктора тиску;
  • Під’єднання бойлера до водоводу пластиковими або металопластиковими трубами (використання гнучких гумових шлангів не допускається);
  • Забезпечення вільного простору навколо бойлера для доступу до нього (конкретні розміри вказані в інструкції до кожної моделі).

Пам’ятайте також, що електричний водонагрівач пристрій, що потребує регулярного (раз на рік, деякі моделі раз на два роки) обслуговування. Воно проводиться уповноваженими сервісними центрами з занесенням відмітки про роботи в гарантійний талон і полягає в чищенні бака та підривного клапана від сміття й накипу, а також у заміні відпрацьованого анода на новий. Робота ця платна, проте її все ж варто проводити у разі виходу бойлера з ладу через несвоєчасне або некваліфікованого обслуговування вам можуть відмовити в гарантійному ремонті.

Підсумки

Вибір водонагрівача, що відповідає всім вашим вимогам завдання хоч і не зовсім тривіальне, але не таке складне, як може здатися. Визначтесь з об’ємом і місцем установлення бойлера, потрібними вам функціями, відберіть декілька відповідних моделей, ознайомтеся з їхніми характеристиками і вибір стане зовсім простою справою, і гаряча вода у вашому будинку буде радувати вас цілий рік.

Щасливої вам покупки!

Вам сподобалася стаття?

0