ru
ua
ru
ua

Роздільна здатність телевізора: просто про складне

Пам’ятайте, як у далекому 1968 році був тільки один телевізор – «Веселка»? Ну так, ми теж не пам’ятаємо. Але тоді проблем із вибором телевізора не було, позаяк у нього не було жодних заморочених параметрів. А тепер: роздільна здатність, діагональ, частота оновлення, контрастність, яскравість… Цей список можна продовжувати ще довго. Але головний параметр усе-таки роздільна здатність, так що про неї ми й поговоримо.

Що таке роздільна здатність і з чим її їдять?

Запам’ятовуємо: роздільна здатність – не довжина й не площа. Роздільна здатність – кількість пікселів.

А тепер усе по черзі.

Зображення на екрані складається з декількох тисяч різнокольорових «точок», іменованих пікселями. Один піксель – один колір. А це означає, що чим більше пікселів, тим кращими і плавнішими будуть переходи й лінії на екрані. І зображення матиме детальніший і красивіший вигляд.

Тобто, роздільна здатність 1920×1080 – це 1920 ліній із пікселів за вертикаллю і 1080 за горизонталлю.

Якою буває роздільна здатність у телевізорів?

Підемо від більшого до меншого з невеликими поясненнями.

8K Ultra HD. Роздільна здатність 7680х4320 (4320 p). Це дуже багато. Телевізори з такою роздільною здатністю тільки починають з’являтися й не дуже-то популярні (бо дорогі). Найімовірніше, що за 3-4 роки вони почнуть входити в наше життя, але поки така роздільна здатність просто на марне, адже контенту у 8К практично немає.

4K Ultra HD з роздільною здатністю 3840×2160 (2160 p). Все ще багато, але такі телевізори вже порівняно популярні. Відеоконтенту вже достатньо і постійно з’являється новий. Всі сучасні серіали і фільми є в такій роздільній здатності, не бракуватиме.

Full HD. Роздільна здатність 1920×1080 (1080 p). Чудово! Зараз на ринку це одні з найпопулярніших моделей, позаяк співвідношення ціни і якості просто чудове. Якість картинки буде просто прекрасною (але тільки якщо діагональ не надто велика, про це трохи пізніше).

HD Ready. Роздільна здатність 1366×768 або 1280х720 (720 p). Спочатку саме поняття «HD Ready» було придумане маркетологами, щоб залучити покупців. І воно спрацювало. Суть у тому, що телевізори з такою роздільною здатністю можуть відтворювати фільми з роздільною здатністю Full HD, але фактично кількість пікселів менша й картинка буде не такою деталізованою.

Роздільна здатність телевізора

А я думав, що головне в телевізорі – діагональ

І ви частково маєте рацію. Насамперед, діагональ – це розмір екрана. Так можна приблизно уявити перед купівлею, який вигляд матиме телевізор на стіні. Але є ще один прямий вплив на якість картинки. Чим менша діагональ і чим більша роздільна здатність – тим кращою буде картинка. Але є ще одна характеристика, яка й має максимально впливати на вибір телевізора – ppi.

Що таке ppi?

З англійської ppi розшифровується як pixels per inch, що в перекладі – «пікселів на дюйм». Саме ця характеристика й визначатиме, побачите ви пікселі на екрані чи картинка буде абсолютно чіткою і гладкою.

У сучасних смартфонах ppi може досягати позначки на 600 пунктів, але чи варто купувати телевізор із таким же показником? Відповідь – ні. На смартфон ми дивимося з відстані приблизно 30 сантиметрів, а на телевізор – з двох метрів. Дослідження показали, що людське око не розрізнятиме пікселі на екрані з меншим ppi, якщо дивитися на нього з певної відстані.

Підбираємо телевізор за відстанню до дивана

Це означає, що якщо ви вирішили поганяти в PlayStation з друзями й сидітимете за метр на підлозі, то телевізор із 40 ppi не дуже підійде для цієї справи. А якщо у вас велика кімната й телик стоїть далеко, то вистачить і меншого значення.

А як рахувати цей ppi?

На жаль, маркетологи люблять кидатися тільки гучними назвами на кшталт «Ultra HD 4K», вважаючи, що показник ppi для звичайного користувача не важливий. Тому його часом не пишуть у характеристиках. Але оскільки ми розібралися, що це найважливіша характеристика, що впливає на якість картинки, то нам потрібно навчитися його рахувати. Для цього є формула:

[√ (a² + b²)] /d

де a і b – це пікселі за горизонталлю і вертикаллю (роздільна здатність), а d – кількість дюймів.

Ну так, важкувато порахувати просто на коліні. Але інтернет практично всемогутній, а тому в пошуковику ви з легкістю знайдете онлайн-калькулятор ppi.

То це виходить, що 4К не потрібен?

Чому ж, зовсім ні. Взяти хоча б телевізор LG 49UJ630V. Його роздільна здатність 3840×2160, а діагональ екрана – 49. Скориставшись нашою формулою, ми дізнаємося, що значення ppi – 89,91, а це ідеально для перегляду телевізора з відстані на 1 метр. Тобто, якщо ви маєте приставку або просто любите сидіти близько, щоб повністю занурюватися у фільми, то це чудовий варіант.

Телевізор для гри на приставці

А який телевізор купувати, якщо я хочу дивитися тільки телеканали?

Україна з 1 вересня переходить на цифрове телебачення Т2, а тому зараз усі популярні вітчизняні канали можна дивитися у чудовій якості. Ну, це так говорять по телевізору. Насправді картинка буде в HD, але в якості 1080i або навіть 720i. Це означає, що вистачить навіть HD Ready телевізора. І якщо в телевізора буде роздільна здатність вищою, то картинка показуватиметься з інтерполяцією й не буде занадто якісною.

Вам може бути цікаво

Як вибрати телевізор

Що таке інтерполяція?

Якщо роздільна здатність екрана вища, ніж картинка, яка транслюється, то вона або виводиться як є з погіршеною якістю, або інтерполюється, що трохи згладжує огріхи. Суть у тому, що телевізору просто бракує пікселів із поданої картинки, а тому він їх «домальовує» сам, ґрунтуючись на колір сусідніх пікселів. Така функція є практично у всіх сучасних телевізорах із великим екраном, так що телебачення Т2 можна буде дивитися навіть на Ultra HD 4K телевізорі.

1080i, 1080p – що це таке й у чому різниця?

Обидва значення показують кількість горизонтальних ліній у роздільній здатності, але ось буква вказує різновид розгортання.

  • i – черезрядкове;
  • p – прогресивне.

Якщо розгортання черезрядкове, то картинка на екрані оновлюватиметься по черзі – спочатку парна, а потім непарна лінія. А ось прогресивне оновлює всі рядки одночасно. Тому якість картинки другого різновиду розгортання набагато краща.

Це все, що потрібно знати?

Так, вже з цими знаннями ви можете вибрати собі телевізор із якісною картинкою й під свої потреби. Ну або блиснути знаннями перед друзями. Якщо хочеться заглибитися в тему, то почитайте ще про частоту оновлення екрана, яскравість і контрастність.

Вам сподобалася стаття?

0