ru
ua
ru
ua

Що таке Wi-Fi 6 і які пристрої його підтримують

Wi-Fi 6, він же 802.11ax, являє собою новітню сертифікацію бездротової локальної мережі, анонсовану у вересні 2019 року. У порівнянні з попереднім стандартом, маршрутизатори з Wi-Fi 6 забезпечують:

 1. Більш високу пропускну здатність – аж до 11 Гбіт/с. Для порівняння, максимальна швидкість передачі даних для пристроїв із бездротовими можливостями Wi-Fi 5 не може перевищувати 6,77 Гбіт/с.
 2. Підвищену енергоефективність за рахунок підтримки TWT (Target Wake Time). Енергоспоживання клієнтів значно знижується завдяки можливості переходу Wi-Fi-приймача у сплячий режим через деякий час після обміну пакетами даних. Це позитивним чином позначається і на часі роботи смартфонів, планшетів та інших портативних пристроїв із підтримкою Вай Фай 6.
 3. Можливість використання нових частотних діапазонів для розвантаження мереж і очищення радіоефіру. Маршрутизатор із Wi-Fi 6 у теорії можуть використовувати смуги від 1 до 7 ГГц, що особливо актуально для великих міст із високою щільністю інфраструктури.
 4. Функціонування одночасно у двох діапазонах: 2,4 ГГц і 5 ГГц. Мережа на частоті 2,4 ГГц має більший радіус покриття, такий сигнал краще пробиває товсті стіни. Мережа на частоті 5 ГГц забезпечує велику швидкість, вона ідеально підходить для багатоквартирних будинків, де ефір «забитий» величезною кількістю маршрутизаторів, що працюють на стандартній частоті 2,4 ГГц.
 5. Підвищену безпеку. Маршрутизатори із підтримкою нового стандарту використовують технологію WPA3 зі 192-бітовим шифруванням, завдяки чому зламати мережу стає відчутно складніше. Це особливо важливо для громадських мереж, до яких щодня підключаються сотні людей.
 6. Можливість одночасного підключення більшої кількості пристроїв без втрат швидкості й стабільності сигналу. Роутери з Wi-Fi 5 не можуть одночасно обмінюватися пакетами з декількома пристроями, через що виникають ситуації, коли кілька пристроїв конкурують один з одним. На практиці це призводить до того, що Інтернет починає «тупити». Роутери з Wi-Fi 6 позбавлені цього недоліку, вони можуть обмінюватися даними з декількома пристроями паралельно – це стало можливим завдяки застосуванню нового методу просторового кодування сигналу MU-MIMO.

Вам може бути цікаво

Як вибрати роутер для дому

Настільки значні переваги в швидкості обумовлені переходом на більш ефективні алгоритми стиснення даних – сучасні технології дозволили виробляти більш потужні мікросхеми, що відповідають за кодування та декодування сигналів.

Що стосується паралельного обміну даними, то це реалізовано за допомогою технології OFDMA. Вона розділяє основну смугу пропускання на кілька каналів без шкоди швидкості передачі даних і часу відгуку. Роутери з підтримкою OFDMA дозволяють одночасно підключати до 74 гаджетів, тому перехід на Вай Фай 6 особливо актуальний для великих офісів, торгових центрів і будь-яких інших місць із сильно завантаженими мережами.

Структура каналу передачі даних на базі OFDMA

Як бачимо, змін у порівнянні з Wi-Fi 5 досить багато, і вони відчутні, тому загальний перехід на сертифікацію 2019 року неминучий і бажаний для всіх. Мережі стануть менш завантаженими, працюватимуть стабільніше, а швидкість передачі даних зросте майже на 80%. Загалом, ефективність використання радіосереди у випадку з Wi-Fi 6 значно зростає.

Які пристрої підтримують Wi-Fi 6

Головний недолік стандарту Wi-Fi 6 – недостатня поширеність пристроїв, які б його підтримували. А якщо смартфон, планшет, ноутбук або будь-який інший девайс оснащений Wi-Fi модулем попереднього покоління, то і переваг від використання Вай Фай 6 відчути не вийде. З іншого боку, роутери купують, як правило, із доробком на 5-6 років вперед, а в цьому ключі маршрутизатори з Wi-Fi 6 виглядають куди більш вигідно.

Якщо говорити про смартфони, то Wi-Fi 6 покоління підтримують практично всі флагмани, що вийшли після 2019 року. Це і iPhone 11, iPhone 12, Samsung Galaxy S10, Galaxy S20, Xiaomi Mi 10, і навіть ZTE Axon 10s Pro. Виробники флагманів закладають технологічний потенціал у свої топові смартфони, щоб девайси залишалися актуальними як мінімум 3-4 роки з моменту виходу. Що стосується моделей 2020 і 2021 років, то тут підтримкою Wi-Fi 6 можуть похвалитися навіть деякі смартфони середнього цінового сегменту.

Щоб зрозуміти, чи підтримує ваш пристрій Вай Фай 6, загляньте в докладний опис характеристик на сайті виробника, або в документації. Якщо там є позначка 802.11ax, значить підтримує.

Чи варто купувати маршрутизатор із Wi-Fi 6

Якщо всі вищеописані переваги і технології для вас важливі й значні – безперечно варто. Перехід на 6 покоління Wi-Fi-мереж неминучий, тому що цей стандарт значно перевершує попередній у плані швидкості, стабільності, безпеки, енергоефективності, багатозадачності тощо. І навіть якщо прямо зараз ви не зможете оцінити абсолютно всі переваги від такого апгрейду, з кожним роком вони ставатимуть все більш відчутними і необхідними.

Модуль Wi-Fi 6

У 2021 році найбільш масовими все ще залишаються маршрутизатори з бездротовими можливостями Wi-Fi 4 і Wi-Fi 5, тому що вони дешевші, більшості людей вистачає їх функцій і швидкості. Якщо ж для вас безпеку, швидкість і додаткові можливості в пріоритеті, настійно рекомендуємо дивитися в бік моделей із підтримкою стандарту Wi-Fi 6.

ТОП-3 роутерів із Wi-Fi 6

Прийшов час розповісти про три найкращі й технологічні роутери з підтримкою стандарту Wi-Fi 6, які вийшли на момент написання статті:

 1. TP-LINK Archer AX73.
 2. Huawei WIFI AX3 (Dual-core) White.
 3. Asus RT-AX82U.

Розберемо характеристики і особливості кожної моделі детальніше.

Одна з найбільш високотехнологічних моделей на сьогодні, оснащена 6-ма антенами, дві з яких працюють на частоті 2,4 ГГц, а решта чотири на 5 ГГц. Антени незнімні, зате оснащені поворотним механізмом, що дозволяє грамотно регулювати спрямованість сигналу.

Апаратна начинка маршрутизатора TP-LINK Archer AX73 дуже просунута – девайс працює на базі 3-ядерного чипа Broadcom BCM6750, який добре себе зарекомендував у плані стабільності й швидкодії. На корпусі є 6 портів:

 • 1 x 1 Гбіт/с WAN;
 • 4 x 1 Гбіт/с LAN;
 • 1 x USB 3.0.

TP-LINK Archer AX73

TP-LINK Archer AX73

Швидкість LAN-портів становить 1 Гбіт/с, що робить цей роутер ідеальним рішенням для користувачів високошвидкісного Інтернету. Швидкість передачі даних через Wi-Fi досягає 4804 Мбіт/с – це, можна сказати, з величезним запасом на майбутнє, тому що навряд чи вам вдасться відшукати провайдера, здатного надати підключення на такій швидкості. До додаткових особливостей TP-LINK Archer AX73 можна віднести:

 • FTP-сервер;
 • Мультимедіа-сервер;
 • Підтримку Beamforming;
 • Підтримку IPTV;
 • Підтримку MU-MIMO;
 • Підтримку VPN;
 • Підтримку WPS;
 • Пріоритезацію трафіку (QoS).

Загалом, повний набір усіх функцій і технологій, які тільки можуть знадобитися у 2021 році. Більш докладний розбір усіх переваг і недоліків цієї моделі можна подивитися в нашому відео:

Маршрутизатор Huawei WIFI AX3 (Dual-core) White

Двохдіапазонний роутер від компанії Huawei, який здобув популярність завдяки витонченому, можна навіть сказати, вишуканому дизайну. Сувора геометрія і лаконічний білий колір – корпус Huawei WIFI AX3 виглядає максимально презентабельно і преміально. Враження посилюється при більш тісному знайомстві. Характеристики цієї моделі теж вражають:

 • 3 LAN-порти RJ45 зі швидкістю 1 Гбіт/с;
 • 2976 Мбіт/с швидкість Вай Фай 6;
 • новітні механізми захисту: функція безпеки DMZ-зона, захист від DoS-атак, гостьовий доступ, батьківський контроль і фільтрація MAC-адрес;
 • підтримка OFDMA дозволяє істотно збільшити кількість одночасних підключень до 74 одиниць.

Huawei WIFI AX3 (Dual-core) White

Huawei WIFI AX3 ( Dual-core) White

Працює цей китайський маршрутизатор на базі двоядерного процесора Gigahome Dual-core з частотою 1.2 ГГц. Окремо варто відзначити інформативну та зручну панель управління роутером – там є все необхідне для глибокого налаштування параметрів безпеки, рівнів доступу та робочих режимів роутера.

Єдиний недолік Huawei WIFI AX3 (Dual-core) White – він оснащений всього чотирма антенами, по 2 на кожну частоту. Ці антени дозволяють регулювати тільки кут нахилу, навколо своєї осі їх обертати не можна, тому змінювати спрямованість сигналу буде проблематично.

Маршрутизатор Asus RT-AX82U

Мабуть, найбільш наворочений роутер серед усіх із нашої трійці. Компанія позиціонує цю модель як ігровий роутер, і це зрозуміло, якщо взяти до уваги його неймовірні характеристики:

 • 5378 Мбіт/с швидкість Wi-Fi;
 • можливість роботи на двох частотах одночасно: 2,4 ГГц + 5 ГГц;
 • підтримка MU-MIMO, VPN;
 • є вбудований торент-клієнт;
 • новітні функції безпеки: DMZ-зона, гостьовий доступ, захист від DoS-атак, міжмережевий екран SPI, батьківський контроль і фільтрація MAC-адрес;
 • просунуте шифрування WPA і WPA3.

Роутер Asus RT-AX82U оснащений 4-швидкісними LAN-портами RJ45, а також має додатковий USB -порт для підключення зовнішніх пристроїв.

Asus RT -AX82U

Роутер Asus RT-AX82U

Високотехнологічну «начинку» підкреслює агресивний дизайн у геймерському стилі з налаштованим RGB-підсвічуванням. Якщо ви хочете максимально потужний, швидкий і стабільний роутер, який гарантує безпрецедентну стабільність підключення під час спекотних ігрових сесій, Asus RT-AX82U – саме те, що потрібно.

Тепер ви знаєте, що таке Вай Фай 6, які переваги забезпечує цей стандарт і які пристрої його підтримують. На цьому ми закінчуємо наш матеріал і дякуємо вам за увагу.

До нових зустрічей!

Фото взяті з джерел: unsplash.com, cradtech.com.

Вам сподобалася стаття?

0