ru
ua
ru
ua

Що таке пілатес: правда, міфи, особливості тренувань

Будь-який різновид тренувань періодично зазнає критики, стикається з аргументами «за» і «проти». Пілатес – не виняток. З початку ХХ століття й до цього дня він уже встиг стати предметом захоплення, глузувань, пережити метаморфози і зміцнитися в системі тренувань багатьох спортивних клубів. Якщо ви ніяк не наважуєтеся почати тренуватися пілатесом через твердження, які чули про нього, то пропонуємо вам ознайомитися з істинною картиною.

Міф: пілатес – це легко

Часто пілатес називають «спортом для людей похилого віку», маючи на увазі, що інтенсивність вправ дуже низька. Багато хто стверджує, що особливого результату такі заняття не дають, позаяк після них тіло не покривається потом.

Факт: Відсутність надриву і стресу на тренуванні не означає, що воно неефективне. Спокій і комфорт – головні супутники пілатесу. Є певна закономірність виконання вправ — від легкого до більш складного. Отже, опрацьовуються всі групи м’язів, навіть «найприхованіші», які в більшості спортсменів або ослаблені, або перенапружені. Потрібна чимала сила і витримка для виконання основних вправ пілатесу, які іноді не до снаги навіть найзавзятішим спортсменам. Крепатура після пілатесу абсолютно не поступається тій, яка відчувається від занять на тренажерах.

Гнучкість пілатесу як різновиду спорту є його основною перевагою. Залежно від віку, фізичної підготовки, статі, потреб і кінцевого результату, ступінь навантаження може легко змінюватися. Тому й новачок, і досвідчений спортсмен обов’язково винесуть для себе щось корисне з такого різновиду тренувань.

Пілатес на килимку

Міф: пілатес – виключно для жінок

Багато представників сильної статі скептично ставляться до пілатесу, сприймаючи його як чергову жіночу новинку. На сьогодні у світі налічується приблизно 11 мільйонів людей, які практикують таку систему вправ. Невже всі вони жінки?

Факт: Таке твердження апріорі абсурдне, адже творцем цієї системи тренувань є саме чоловік – Йозеф Хубертус Пілатес. Першу практику засновник пілатесу проводив саме з чоловіками, перебуваючи в таборі для інтернованих. Нова система вправ допомагала ослабленим тілом і духом ув’язненим знову стати на ноги. Йозеф створював умови навіть для лежачих пацієнтів, які отримували можливість тримати м’язи в тонусі за допомогою вправ із пружинами, прикріпленими до ліжка. Надалі таку практику запозичили представники англійської поліції для зміцнення фізичних здібностей своїх працівників. І це не дивно, адже пілатес чудово розвиває силу, витривалість, гнучкість і спритність. Сьогодні багато професійних спортсменів вводять техніку пілатесу у свій план тренувань. Деякі роблять це, навіть не підозрюючи, що використовують саме пілатес. Розтягування, вправи на баланс, статика – все це елементи пілатесу, які все частіше входять до списку «чоловічих» тренувань, як-от бодібілдинг, наприклад.

Міф: пілатес – це йога

Так стверджує майже кожен, хто спостерігає за обома різновидами тренувань тільки з боку. Ті, хто пізнали пілатес і йогу на власному прикладі, запевняють у зворотному.

Факт: Йога – філософське вчення з елементами фізичного навантаження. Пілатес, навпаки, являє собою систему вправ з елементами взаємодії розуму й тіла. Йога – езотеричне вчення, пілатес – практичне. Порівнюючи вправи, можна помітити, що йога більш статична. У пілатесі є елементи йоги, але лише частково. Обидва різновиди тренувань включають концентрацію на диханні, але в пілатесі, на відміну від йоги, немає практики медитації. Правильні вдихи і видихи виконуються для досягнення максимального ефекту від фізичних вправ, а не для пізнання свого внутрішнього світу. Для занять йогою цілком вистачає килимка, а ось пілатес містить вправи з використанням фітболу, гантелей, еластичної стрічки та інших предметів спортивного інвентарю, завдяки яким тренування стає ще більш ефективним і незвичайним.

Міф: пілатес не допомагає схуднути

Багато хто не наважується відвідувати заняття пілатесом, якщо їхня мета – скинути зайві кілограми. Є думка, що спалювати жир можуть лише динамічні тренування, після яких складно дихати, спостерігається підвищене потовиділення і фізичне виснаження. Чи так це?

Факт: Закони фізіології ще ніхто не скасовував. Хочеш схуднути – споживай менше калорій, ніж витрачаєш. У разі правильного здорового харчування будь-який різновид тренувань допоможе привести тіло до норми. І тут пілатес якраз показує свій сильний бік, адже діє за правилом «повільно, але впевнено». Різке схуднення – це стрес для організму, який не принесе користь здоров’ю. Пілатес допомагає пропрацювати абсолютно всі м’язи, що покращує обмін речовин, підтягнути шкіру, позбутися жирових накопичень у проблемних зонах. Худнувши саме за такою системою, організму простіше не набрати вагу заново. До речі, пілатес – ідеальний спосіб худнути після пологів, позаяк він включає роботу м’язів корсета (преса й попереку) і навіть м’язів тазового дна.

Пілатес зі стрічкою

Міф: пілатес ідеально підходить для вагітних

Причиною існування такого твердження є міф, описаний нами вище, що пілатес – це система дуже легких і простих вправ. Але ж ми вже знаємо, що це далеко не так.

Факт: Більшість вправ у пілатесі виконуються з акцентом на м’язи преса, що вкрай небезпечно для жінок при надії. Іноді дівчатам, які активно практикували пілатес до вагітності, дозволяється продовжувати заняття, але з істотним коригуванням вправ і під постійним контролем фахівця.

Особливості пілатесу

Якщо ви, розвіявши для себе всі сумніви, вирішили тренуватися пілатесом, то варто звернути увагу на деякі особливості цієї системи вправ:

  • Почніть із мінімального навантаження й адаптуйтеся до програми, відточивши техніку виконання базових вправ.
  • Від малих до великих навантажень необхідно переходити повільно й поступово.
  • Не робіть різких рухів, виконуйте вправи розмірено і плавно.
  • Робіть акцент на тих м’язах, які працюють у цій конкретній вправі, а решту, що не бере участі в ньому, намагайтеся розслабити.
  • Тренуйтеся регулярно, не менш ніж 3 рази на тиждень – тільки так можна досягти всіх поставлених цілей і побачити прогрес у тренуваннях.
  • Під час тренування контролюйте положення хребта, поставу й дихання (вдихи і видихи робіть грудною кліткою, а не животом) – це важливо для забезпечення всіх м’язів киснем.

Вам сподобалася стаття?

0