ru
ua
ru
ua

Скрапбукінг і кардмейкінг із дітьми — захоплива творчість для всієї родини

Скрапбукінг є одним із різновидів декоративно-прикладного мистецтва. Слово англійське, у буквальному сенсі перекладається як шматочок і книга, а в смисловому значенні — книга шматочків життя. Техніка скрапбукінгу — це вишукане оформлення свідчень історії сім’ї. Прикрашати та вклеювати в альбоми можна фотографії, малюнки, записи, вирізки з газет тощо.

У нас мода на скрапбукінг з’явилася не так давно, хоча схожий спосіб самовираження знали ще народи Стародавньої Греції та Риму. Наприкінці XVI століття були зошити, до яких люди вносили власні коментарі до віршів і афоризмів. А початком розвитку сучасного скрапбукінгу можна вважати 1775 рік. У книзі «Біографічна історія Англії» були залишені порожні місця, які читач міг заповнити самостійно. Ідея так сподобалася британцям, що відтоді вони стали видавати подібні книги.

За цей різновид рукоділля можна братися всією сім’єю. Особливо подобається такий процес дітям. Прикрашати можна як фотоальбоми, так і листівки, сувеніри, фоторамки, шкатулки.

Техніка кардмейкінгу має схожість зі скрапбукінгом. Це мистецтво виготовлення листівок своїми руками. Зародилося мистецтво в Стародавньому Китаї, а в Європу потрапило в XVI столітті. Впродовж трьох століть європейці вітали один одного зі святом за допомогою саморобних листівок. Потім їх витіснили друковані вироби, що з’явилися. Але техніка кардмейкінгу не втратила популярності. Адже приємно і створювати оригінальні креативні листівки, й отримувати їх.

Що таке скрапбукінг

Яким має бути набір для скрапбукінгу

Починати потрібно із найпростішого. Водночас пам’ятати, що творчі предмети призначені для тривалого зберігання. А отже, і матеріали для них треба купувати якісні та міцні. Це стосується й робочих інструментів — з гарними наборами працювати приємніше й комфортніше. Тим, хто хоче взятися за скрапбукінг або кардмейкінг, необхідно придбати:

 1. Набір кольорового паперу різної фактури. Довго зберігаються вироби з паперу без кислоти й лігніну, як-от продукція бренду Santi.
 2. Самоклейні аплікації. Це різні малюнки, картинки або написи, які наносяться на найрізноманітніші поверхні — папір, тканину, пластик, кераміку, метал, дерево.
 3. Спеціальні набори, що складаються з паперу різної щільності, наклейок букв і цифр, з яких можна скласти привітання, а також мотивів для різних декорів, наприклад, Interdruk Folk.
 4. Самоклейну паперову стрічку для оброблення й декорування твердих поверхонь — листівок, фотоальбомів, шкатулок. Наприклад, набір паперових скотчів Heyda Метелики, або будь-який інший, за допомогою якого можна втілити в життя свої ідеї з декорування.
 5. Набір заготовок різного кольору для листівок.
 6. Безпечний роликовий ніж, що дає змогу вирізати різні фігури й не порізатися. Діти можуть користуватися таким інструментом, починаючи із шести років. Дискове лезо з’являється тільки у разі натискання на корпус. Брендові вироби довговічні та витримують десятки тисяч циклів різання. Є моделі, встановлені на прозорій підйомній лінійці з розміткою й обладнані фіксатором. Ними можна різати звичайний папір, папір для декупажу, картон, фетр і тонкий пластик.
 7. Роликовий ніж для перфорації.
 8. Фігурні ножиці, наприклад, компанії Heyda. Є вироби для вирізання різних фігур — хвилі, прості та складні візерунки. Причому одними ножицями можна вирізати кілька варіантів фігур.
 9. Класичні, фонові й бордюрні діркопробивачі для створення елегантних і стильних фігурних елементів. З їхньою допомогою оформлюються краї й кути листівок або фотографій. Утворені під час роботи відходи можна застосовувати як декор. Брендові вироби пропонують цікаві мотиви, високу якість продукції, зручно здійснюється проколювання. Є різні типи й форми діркопробивачів. Ними можуть користуватися навіть діти.
 10. Клей. Добре підійде фотоклей — він призначений для роботи з фотографіями й тонким папером. Або інший високоякісний нетоксичний клей, як-от Toy Color «Марвін», який після сушіння стає прозорим і дає змогу вільно згинати виріб. Є спеціальний клей для скрапбукінгу, ним можна склеїти декоративні елементи з різних матеріалів.
 11. Кольорові олівці, ручки, фломастери, лінійка.
 12. Трафарети.
 13. Степлер.

Інструменти для скрапбукінга

Можна доповнити свої інструменти спеціальним набором для різання. Він складається з металевого цангового ножа зі змінними лезами, металевої лінійки й самовідновлювального килимка. Інструмент чудово справляється з папером. Але леза тут тонкі й гострі, дозволяти дітям працювати з таким ножем потрібно під наглядом дорослих.

За допомогою професійного макетного ножа можна проводити фігурне різання по фетру, папері, картону, пластику, шкірі, декупажному папері, велуму, рисовому папері.

Створювати паперові квіти, пелюстки з прожилками допоможе килимок для тиснення. Є двобічні вироби, на іншому боці яких розташований самовідновлювальний килимок. Ще знадобиться професійний цанговий ніж зі змінними наконечниками для тиснення. Такий ніж — необхідний інструмент не тільки для скрапбукінгу, а і для кардмейкінгу, пергамано, об’ємного декупажу та моделювання в роботі з пастами й полімерною глиною. З його допомогою можна створювати рельєфні малюнки, додавати об’єм і виконувати тиснення.

Чим можна прикрасити предмети творчості

Особливого шарму додадуть предметам декорування такі оздоблювальні елементи:

 1. Стрази. Багато виробників випускають вироби на клейовій основі, прикріпити їх на будь-яку тверду поверхню можна легко і просто. Є набори одноколірних і багатобарвних стразів.
 2. Декоративні прикраси з різних матеріалів — пластику, поліпропілену, повсті, тканини. Це можуть бути кружечки, сердечка, листочки, квіточки та інші фігури.
 3. Бісер, намистини, камінчики на клейовій основі, паєтки.
 4. Об’ємні декоративні прикраси з дерева. Їх можна використовувати в натуральному вигляді або фарбувати, покривати лаком.
 5. Декоративні ґудзики, які кріпляться на поверхню за допомогою двох металевих ніжок — вони називаються «брадси». Є об’ємні брадси-перлини, металеві цвяшки, обрамлені в’язаним візерунком перлини й безліч інших брадсів різної конфігурації, текстури й забарвлень.
 6. Об’ємні наклейки у формі квітки, паперові квітки на довгому стеблі.
 7. Самоклейні перлини різного кольору й діаметра, самоклейні фігурки у формі сердечок і будь-якої іншої форми.
 8. Декоративні стрічки різного кольору із золотою або срібною ниткою, текстильні самоклейні стрічки, мереживні стрічки.
 9. Еластичні декоративні шнурки.
 10. Самоклейні стикери багаторазового використання з матовою поверхнею — на них можна наносити напис крейдою, яка легко стирається.
 11. Стикери з інших матеріалів — коркові, синтетичні.
 12. Підвіски з вушком — їх можна як повісити на шнурок, так і приклеїти до основи. Форма виробу може бути різною — пташки, метелики, бантики тощо.
 13. Скрап-фішки — схожі на значки об’ємні прикраси на клейовій основі.
 14. Вироби із сизалю — міцних тонких волокон із листя агави, дають змогу створювати різноманітні форми.
 15. Набори прищіпок різної текстури у формі сердечок, квітів, листочків, геометричних фігур.

Виробляються готові набори для виготовлення листівок будь-якої тематики. Наприклад, у наборах Rosa Kids є покрокова інструкція, основа для листівки й різні прикраси, як-от стрічки, паєтки, бісер, об’ємні деталі.

Тим, хто вирішив долучитися до техніки скрапбукінгу або кардмейкінгу, можна пошукати прикраси в себе вдома. Напевне у вас знайдеться багато цікавих речей — бусинок, брошок, стрічок, бантиків, красивих ґудзиків.

Секрети скрапбукінгу

Секрети скрапбукінгу й кардмейкінгу

Освоївши ази науки й навчившись створювати прості роботи з паперу та готових прикрас, можна перейти до більш складних витворів. Цікавий вигляд має робота, зроблена в техніці «каскад», коли кожен наступний малюнок частково прикриває попередній. Особливого шарму виробам додадуть прикраси з полімерної глини. Можна використовувати техніки старіння, створюючи потертості й подряпини. Або скористатися відбитками, створити за допомогою тиснення опуклий малюнок, а за допомогою квілінгу — візерунки зі згорнутих особливим чином смужок паперу. Цікавий вигляд мають композиції, створені в техніці «поп-ап», коли під час відкривання альбому утворюються об’ємні фігури або частини, що виїжджають.

Для того, щоб створити фотоальбом у певному стилі, потрібно дотримуватися заданої тематики й колірного оформлення. На одній сторінці мають бути об’єднані за кольором і манерою виготовлення елементи. Треба враховувати, яке фото розміщене, й постаратися, щоб воно не загубилося на занадто яскравому тлі з великим малюнком. Роблячи фотоальбом із дитиною, потрібно, щоб саме вона вибрала тематику — так цікавіше втілювати задумане.

Для дітей користь від занять скрапбукінгом і кардмейкінгом безсумнівна. Вони розвивають фантазію і дрібну моторику рук. Потрібно тільки довіряти думку дітей, пропонувати їм певні варіанти творчої роботи й залишати право прийняття остаточного рішення за дітьми. Виконання роботи з наклеювання стикерів або стразів, оформлення краю або кутів листівки також довірте юному майстрові — просто стежте за його роботою й підказуйте.

Цікавий скрапбукінг

Для заняття скрапбукінгом або кардмейкінгом знадобиться правильна організація робочого місця. Насамперед потрібне достатнє природне освітлення, тоді можна добре розглянути найдрібніші деталі й нюанси колірних відтінків. Важливо оформляти виріб якісними матеріалами. Спочатку необхідно складати композиції з невеликої кількості деталей, а коли прийде досвід — розвивати сюжетну лінію.

У техніці скрапбукінгу можна зробити весільний або дитячий альбом, листівки, календарі, розклад занять або режим дня для дитини. Заняття з дитиною творчістю допоможе створювати гарний настрій і зміцнити взаємини в родині.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0