ru
ua
ru
ua

Як дізнатися, чи прослуховується телефон, і захистити від шпигунських програм

Сучасному кіберзлочинцю прослухати мобільний телефон так само просто, як нам з вами прикласти вухо до перегородки з гіпсокартону. Тільки ми будемо чути все через слово, а у хакера будуть аудіозаписи і роздруківки кожної розмови.

Наше завдання – виявити шпигунську програму і припинити її дії. Зробити це не так складно, якщо розуміти, що на втручання шкідливих додатків вказують конкретні ознаки.

Як дізнатися, чи прослуховується телефон?

Шуми під час розмови

Будь-які підозрілі звуки і шум – найвірніший ознака можливого прослуховування апарату. Шурхіт або рівний гул майже прямий доказ стороннього втручання. Рідкісні потріскування можуть бути просто випадковими перешкодами. Якщо підозрілі звуки з’являються занадто часто – віднесіть смартфон на діагностику.

Звуки в режимі очікування

Зазвичай характерний скрип лунає, якщо покласти телефон біля динаміка. Але іноді телефон скрипить і без прослушки. Приблизно раз на годину або трохи рідше він автоматично перевіряє якість з’єднання сигналу найближчої базової вишки.

Але якщо динамік (біля якого ви поклали смартфон) скрипить кілька разів на годину, і така ж історія повторюється з іншими динаміками – це ще один серйозний привід перевірити свій пристрій.

Людське вухо не чує деякі звуки. Визначити їх допоможе низькочастотний датчик. Якщо стрілка зашкалює кілька разів на хвилину – це привід для підозр.

Для цієї мети краще використовувати зовнішнє обладнання. Тому що додатки з вимірювання шуму можуть не давати потрібних результатів через обмежені параметри самого смартфона.

Як зрозуміти, що телефон прослуховується?

Довге з’єднання

Набридає чекати з’єднання з абонентом? Телефон занадто довго «думає» після розмови і відключається тільки через якийсь час? У більшості випадків це стандартна реакція на установку додатків для прослуховування пристрою.

Батарея сідає занадто швидко

Якщо відкинути підозри про несправність акумулятора, варіантів неприродно швидкої витрати енергії не так багато. Крім прослушки, це може бути установка вірусу-Майнер, який намагається заробляти криптовалюту за допомогою ресурсів вашого телефону.

Хочете дізнатися, куди дівається енергія батареї?

 1. Якщо у вас «Андроїд», зайдіть у «Налаштування», потім натисніть «Акумулятор» або «Батарея».
 2. Якщо у вас iOS, зайдіть у «Налаштування» і натисніть «Акумулятор».
 3. Скачайте і запустіть додатки Saver або GO Battery для Android або Battery LED і BatteryLife LX для iOS.

Перезавантаження, відключення і гальмування без причини

Прослуховувальні додатки часто перевантажують ресурси мобільного пристрою, і в його роботі відбуваються збої. Ці ознаки непрямо, але опосередковано підтверджують наявність прослушки.

Неконтрольований витрата трафіку

Деякі шпигунські програми накопичують дані і передають їх великими обсягами через Wi-Fi або 4G. Якщо ви користуєтеся Інтернетом, як зазвичай, а гігабайти тануть на очах, перевірте, яка програма з’їдає найбільше трафіку:

 1. Шлях для пристроїв на ОС «Андроїд» – «Налаштування» – «Передача даних» -Wi-Fi або «Мобільний трафік».
 2. Шлях для пристроїв на iOS: «Налаштування» – «Передача даних»-перехід в спеціальний додаток для Wi-Fi. Приклад програми Traffic Monitor.
 3. Відстежити споживання трафіку також допоможуть додатки My Data і Internet Speed ​​Meter Lite.

Незрозумілі SMS

Наприклад, з текстом із цифр і букв, розташованих у хаотичному порядку з невідомого номера. Саме в такому форматі шпигунські програми відправляють свої зашифровані команди. Спробуйте переставити sim-карту в звичайний кнопковий телефон. Якщо незрозумілі повідомлення продовжують приходити – це вже серйозний привід для підозр.

Як визначити, чи прослуховується мобільний телефон?

Як захистити свій телефон від прослуховування прямо тут і зараз?

 • встановлюйте додатки тільки через офіційні магазини App Store і Play Market;
 • не працюйте у важливих акаунтах через безкоштовні Wi-Fi мережі;
 • коли отримуєте електронні листи, не переходьте за підозрілими і невідомими посиланнями;
 • після того як ви позичили телефон знайомим і особливо невідомим особам, обов’язково перевірте пристрій на появу нових програм і підозрілих звуків;
 • вимкніть автоматичне отримання файлів і MMS в WhatsApp, Skype і інших програмах, де є така опція;
 • пам’ятайте, що відео дзвінки в Telegram набагато безпечніші і захищені, ніж аналогічна функція Viber і Skype;
 • у разі реальної загрози шпигунської атаки розгляньте покупку звичайного CDMA телефону без підтримки Wi-Fi – це знизить ризик скачування шпигунських програм і ускладнить алгоритм злому вашого пристрою.

Найдорожчий спосіб захиститися від прослуховування телефону

Найнадійнішим у світі телефоном вважається криптофон. Він захищає свого власника не тільки від дрібних кіберхуліганів, але і від спроб прослуховування з боку спецслужб, розвідувальних управлінь і приватних професійних детективів.

Криптофони шифрують голосові сигнали за допомогою складних алгоритмів і вміють перехоплювати телефонні дзвінки. У серці такого пристрою встановлений криптографічний чіп. Його головне завдання – розшифровувати і зашифровувати сигнали зв’язку.

У сучасним криптофонах зазвичай використовується алгоритм симетричного ключа або алгоритм обміну ключами. Обидва вони захищають канал зв’язку між двома криптофонами.

Мінуси криптофонів, про які варто знати

 • вартість одного пристрою приблизно в п’ять разів вище ніж у iPhone;
 • відчувати себе безпечно можна тільки під час розмови або листування з іншим власником криптофона;
 • побічний ефект криптофонного зв’язку – затримка телефонних дзвінків через роботу складних алгоритмів всередині пристрою.

Як захистити від прослушки iPhone?

Як дізнатися, що твій телефон прослуховується?

Існує два види захисту:

 1. Апаратний.
 2. Програмний.

Апаратний має на увазі використання зовнішніх пристроїв. Вони фіксують зашифровані з’єднання, виявляють «жучків» і в основному допомагають встановити сам факт прослушки.

З відомих на сьогоднішній день апаратів для захисту «Айфона» серія пристроїв PROTECT моделей 1203, 1205m, 1206i, 1207i, 1210. Ще є прилади GSM SAFE і GSM BOX. Вони допомагають не тільки виявити, але і протидіють роботі прослуховувальних пристроїв.

Щоб активувати роботу такого приладу, його потрібно включити, підібрати потрібне розташування і підключити до iPhone. Якщо активність виявлена, автоматично зашумить мікрофон або пролунає інший сигнал. Цей спосіб допомагає не тільки встановити факт прослуховування, а й блокує ведення запису через приховані дзвінки.

Програмний захист – це спеціальні програми антишпигуни, які заважають несанкціонованому перехопленню інформації, а також частково або повністю блокують роботу шпигунських програм.

Кращі антишпигунські програми для iPhone

 1. McAfee Mobile Security – захищає від крадіжки даних за допомогою CaptureCam, що робить знімок злодія. А також відновлює, робить резервне копіювання і видаляє дані для збереження їх у максимальній безпеці.
 2. iAmNotified – захищає від побутового стеження і допомагає дізнатися, хто ще крім вас користувався вашим мобільним телефоном.
 3. Phone Guardian – перевірений VPN-сервіс для безпечного серфінгу в інтернеті. Використовує аналізатор даних, зібраних додатком.
 4. Lookout Mobile – захищає від крадіжки ідентифікаційних даних, шкідливого контенту, фішинг-атак на браузер і трафік додатків.
 5. Avira Mobile Security – повідомляє, якщо шкідливий сайт намагається дізнатися вашу секретну інформацію про кредитні картки, паролі або зайти в електронну пошту.

Як борються з прослуховуванням розробники операційної системи Android

У всіх нових версіях Android, які вийдуть у 2021 році і пізніше, анонсований захист від прослушки за замовчуванням. Наприклад, у налаштуваннях можна буде виставити запит дозволу на використання камери кожен раз при завантаженні нової програми. І це стане серйозним бар’єром для численних зловмисників.

У актуальній на 2020 рік 10-ій версії «Андроїд» система запитує дозвіл на використання камери щоразу під час запуску програми з даними геолокації.

У 11-й версії Android з’явиться аналогічний запит на дозвіл використовувати камеру і мікрофон. Дозволити або заборонити доступ до додатка можна буде тільки один раз, якщо цього захоче користувач. За допомогою цієї опції вийде знизити ймовірність прослуховування розмови і перегляду відео, яке людина знімає на камеру.

Багато додатків вже працюють і доступні до використання зараз.

Кращі антишпигунські програми Google Play

 1. Видалення Spyware – виявляє шпигунські програми, які працюють через різні елементи або додатки смартфона.
 2. Spyware сканер – ідентифікує спам, SMS від шахраїв, фальшиві додатки і приховану рекламу.
 3. Microphone Block Free – відключає мікрофон при роботі додатків і під час телефонних дзвінків для додаткового захисту від шкідливого софту.
 4. «Антишпигун» – блокує камеру і мікрофон для захисту від шпигунства.
 5. Anti Spy Mobile – аналізує додатки, завантаження, вебсайти і захищає телефон від можливих загроз.
 6. Spyware Remover – допомагає боротися з додатками телефону, у які вже впроваджений шкідливий вірус.

Секретні коди проти прослушки

Виробники намагалися не афішувати ці комбінації, але вони все одно потрапили в інтернет. Ці команди допоможуть визначити коректність роботи телефону і вкажуть на можливу наявність шпигунських програм всередині пристрою.

*#21# – ця комбінація інформує про включену переадресацію і повідомляє, якщо ваші дзвінки, повідомлення та інші конфіденційні дані отримують сторонні особи.

*#62# – визначає номер переадресації, на який ідуть виклики, коли смартфон за межами зони покриття або повністю відключений.

*###002# – відключає всі переадресації телефону. Після запуску цієї команди всі дзвінки приймаєте тільки ви.

*#30# – повідомляє інформацію про номер абонента, який зробив вхідний дзвінок.

*#06# – повідомляє унікальний номер IMEI вашого смартфона, навіть якщо у вас iPhone.

*#33# – інформує про заблоковані сервіси. Наприклад, SMS, дзвінки та інше.

Ознаки, що телефон прослуховується

Як ще виробники смартфонів борються з прослуховуванням?

Виробник телефонів BlackBerry OS заявляє, що деякі моделі з їхнього каталогу захищені від прослушки особливою системою шифрування. Але працювати вона буде тільки в тому випадку, якщо ви зателефонуєте на такий же захищений пристрій.

За словами експерта лабораторії практичного аналізу захищеності «Інфосистеми Джет» Дмитра Кураміна, телефони, які використовують шифрування стандарту А5/3 за технологією VoLTE, прослуховувати набагато складніше.

Швидше за все, спецслужби ще не дісталися до вашого смартфона. Але порад із цієї статті точно вистачить, щоб виявити і видалити шкідливі програми, які використовують звичайні кіберзлочинці.

Зображення взяті з джерела: pixabay.com.

Вам сподобалася стаття?

0