ru
ua
ru
ua

Як користуватися компасом

Докладно розповідаємо, як користуватися компасом, як орієнтуватися у лісі з картою і без неї. Описуємо особливості роботи компаса на iPhone та Android, наприкінці статті покажемо кращі моделі 2021 року для орієнтування на місцевості.

Як користуватися компасом, якщо у вас є карта

Спочатку потрібно зняти фіксатор і відпустити стрілку у «вільне плавання». Далі чекаємо, коли вона зупиниться і вкаже, де знаходиться північ. Щоб напрямок визначався коректно, тримаємо компас горизонтально, бажано подалі від будь-яких виробів із металу.

Запам’ятайте! Верхня частина карти завжди «дивиться» на північ, у нижній частині південь, праворуч – схід, а ліворуч – захід.

Спочатку потрібно визначити азимут – це напрямок, якого дотримуються, щоб дійти до наміченої цілі. Для цього стаємо обличчям на північ і поєднуємо N (C) компаса з верхньою частиною карти. При цьому важливо, щоб центр компаса збігався з місцем на карті, де ви знаходитеся в даний момент.

По суті азимут – це кут між північчю і прокладеним курсом. Щоб визначити азимут, потрібно провести дві лінії, одна буде вказувати на північ, а друга поведе до наміченої цілі. Важливо, щоб обидві лінії виходили з точки, де ви знаходитесь.

Запам’ятайте! Азимут завжди відраховують у напрямку ходу годинникової стрілки.

Як визначити поточне місце розташування

Оптимальний варіант – враховувати особливості місцевості й орієнтуватися на них. Для цього найкраще підходять дороги, стежки, річки і якісь помітні особливості рельєфу, наприклад низини, пагорби або гори.

Наприклад, перед вами пагорб або річка, частина якої спрямована на північ. Запам’ятовуємо цю особливість і знаходимо на карті схожі ділянки. Ще приклад. Ви бачите на карті гору, яка стоїть на північ під кутом. Переміщуємо компас і знаходимо, в якій точці кут буде таким самим, як на місцевості.

Вибір цілі на карті

Для цього поєднуємо верхню частину карти (північ) із літерою N (С) на лімбі. Поєднуємо азимут з ​​об’єктом, який намітили на карті. Не поспішаючи обертаємося, поки намагнічена стрілка не встановиться на північ.

Рухаємося за вказівником і стежимо за тим, щоб північна стрілка і літера N (C) збігалися одна з одною. Якщо постійно відстежувати потрібний напрямок і коригувати відхилення, рано чи пізно вийде досягти наміченої цілі.

Що означають літери на компасі

На компасі є всього чотири літери і всі вони позначають сторони світу. На більшості сучасних моделей зображені англійські літери:

N – North, він же Північ;

S – South, він же Південь;

W – West, він же Захід;

E – East, він же Схід.

Як влаштований стандартний компас

Всі букви намальовані на лімбі – це коло компаса з поділами від 0 до 360⁰, тобто по 90⁰ на кожну сторону світу. Щоб виробляти компаси невеликих розмірів, ділення наносять тільки через кожні 5⁰, а підписані тільки числа, кратні двадцяти.

У центрі лімба поміщають стрілку. Одна її половина пофарбована в червоний, інша в синій колір. Запам’ятати значення кольорів дуже просто. На Півдні завжди жарко, тому на нього вказує червона стрілка, на Півночі завжди холодно, тому в цей бік світу показує синя стрілка. У більшості компасів стрілка покрита фосфором, це потрібно для того, щоб вона світилася в темний час доби і полегшувала орієнтування в темряві.

Будь-які ліхтарики, сірники та інші джерела світла в поході потрібно використовувати економно, тому стрілка, яка світиться, є дуже доречною не тільки звичайним туристам, а й любителям гаджетів.

Як правильно користуватися компасом

Як орієнтуватися у лісі, якщо у вас немає карти, але є компас

Спочатку знаходимо орієнтир. Для цього підійде будь-який довгий об’єкт, наприклад, стежка в лісі, дорога, річка або просіка. Уявіть, що ви стоїте на лісовій стежці. Найкраще йти від неї в ліс під кутом 90 градусів.

Пройдіть трохи вперед так, щоб стежка залишалася в полі зору. Дістаньте компас, розблокуйте стрілку і повертайтеся, поки вона не вкаже на нульову позначку.

Далі проводимо умовну лінію через центр циферблата до стежки, фіксуємо, через яку оцінку на шкалі (градус) проходить уявна лінія у напрямку до стежки. Це так званий градус повернення. Градус із протилежного боку – підходящийнапрямок, щоб заглибитися в ліс.

По суті, ці зафіксовані градуси будуть азимутами, яких потрібно дотримуватися, щоб відійти від стежки і не заблукати, а також благополучно повернутися до початку маршруту.

Щоб не збитися з курсу, потрібно періодично перевіряти правильність обраного напрямку в міру віддалення від взятого орієнтира.

Як будувати складний маршрут

Для цього знадобиться вимірювати кроки, а також запастися блокнотом і транспортиром. Постарайтеся виміряти приблизну середню довжину кроку. Для зручності багато туристів рахують пари кроків.

Далі порядок дій наступний:

 1. На аркуші паперу поставте умовну точку свого поточного місцезнаходження.
 2. Відкладіть азимут, з урахуванням що північ буде у верхній частині ескізу. Проведіть лінію, яка буде вказувати напрям руху.
 3. Рухайтесь за лінією азимута і рахуйте пари кроків.
 4. Після досягнення цілі запишіть, скільки пар кроків пройдено і позначте ціль на ескізі.
 5. Візуально визначте інший відповідний орієнтир, відкладіть азимут і продовжуйте рух до наступної цілі.
 6. Досвідчені туристи складають маршрут із похибкою до 2-3 градусів. Назад повертаються за таким же принципом – проводять зворотні азимути і звіряються за кількістю пар кроків.

Як орієнтуватися за компасом

Вам може бути цікаво

Як вибрати намет

Як користуватися компасом на телефоні

Android

GPS відносно непогано працює в містах, але навряд чи стане в пригоді на пересіченій місцевості. Зате в такій ситуації точно допоможе цифровий компас. Спочатку, потрібно завантажити один зі спеціалізованих додатків, а потім відкалібрувати компас, щоб він показував коректний напрямок.

Зручно, що за ефективністю всі додатки приблизно однакові. Тому скачати з Play Market можна будь-який із них. А для тих, хто хоче розібратися в додаткових можливостях цифрових компасів, розповімо про деякі додатки більш докладно.

NIXGAME

Зручний дизайн у стилі мінімалізму. Повністю безкоштовний додаток допомагає зорієнтуватися в реальному часі, визначає місце перебування і адресу, легко перемикається між полюсами. А також показує маршрут від точки старту.

FULMINE SOFTWARE

Простий компас із декількома функціями. Безкоштовна русифікована версія доступна в Play Маркет. Для роботи необов’язкове підключення до інтернету. Додаток запам’ятовує координати, визначає висоту, пройдену відстань і напрямок руху.

360 PRO FREE

Простий і зрозумілий безкоштовний додаток. Працює без інтернету, додатково показує погоду і навігаційні назви в скороченому вигляді.

 Цифровий компас буде працювати тільки в тому випадку, якщо у вашому телефоні є магнітометр, він же магнітний датчик. Для його перевірки завантажуємо додаток «Датчікер».

Інструкція з калібрування

 1. Установлюємо будь-який мобільний додаток, де є компас.
 2. Дозволяємо йому зчитувати дані про місцезнаходження.
 3. Переходимо в настройки, де є відключення GPS, вибір магнітної або дійсної півночі, а також калібрування азимута.
 4. Повертаємося на головний екран, кладемо смартфон на стіл у горизонтальному положенні.
 5. Робимо кілька обертів навколо своєї осі.
 6. Переводимо телефон у вертикальне положення.
 7. Робимо ще кілька обертів навколо своєї осі.
 8. Компас відкалібрований і готовий до використання.

На iPhone

В «айфоні» компас – це одна з базових, встановлених програм. Перед початком використання його теж потрібно відкалібрувати. Для цього перевертаємо смартфон в повітрі, поки прозора шкала з розподілу не забарвиться в білий колір. Якщо у вас iPhone старої версії, можливо він попросить намалювати в повітрі вісімку.

Після калібрування на екрані з’явиться магнітна північ. Щоб поміняти її на графічну, потрібно зайти в «Налаштування», вибрати меню «Компас» і пересунути коло навпроти рядка «Істинна північ».

Щільна біла смужка на екрані компаса показує градуси обраного напрямку. Наприклад, 80 градусів на Захід. Фактично можна сказати, що компас автоматично визначає азимут в обраному вами напрямку. Завдяки навігатору GPS-додаток також визначає висоту над рівнем моря і характер місцевості.

Знайти північ також легко, як і на звичайному компасі. Обертаємо компас, поки червона стрілка (так, в «айфоні» вона не синя, а червона) не збігається з літерою С (N), що позначає північний напрямок.

Головна зручність компаса iPhone в тому, що він легко запам’ятовує напрямок і відразу повідомляє, як тільки людина відхиляється від маршруту. Для вибору напрямку потрібно повернути в бік маршруту і натиснути на дисплей. Якщо хочете скасувати маршрут, просто натисніть на дисплей ще раз.

Компас також використовується Apple-картами і Google Maps. Для активації програми в одній із цих програм, потрібно кілька разів натиснути на геолокацію.

Як користуватися компасом на телефоні

Вам може бути цікаво

Як вибрати валізу для подорожей

Кращі компаси 2021

Компас Grand Way TSC-6

Компас із плаваючою картушкою у військовому стилі. Половинки міцного і легкого алюмінієвого корпусу скріплює і фіксує скоба. Знизу виробник розмістив добре помітну метрову лінійку. У верхній кришці є проріз, де закріплена прицільна нитка. На корпусі також є лінза і візир для більш зручного визначення показань. Магнітну стрілку закріпили на шкалі з подвійним градуюванням.

Зовнішня шкала в міллірадіанах – ці одиниці частіше використовують військові. Азімутну шкалу виробник розмістив у градусах. В оглядовому склі є пеленгова система і збільшувач. Пристрій коректно справляється зі своїми функціями за температури від -30 до + 50 градусів.

Модель TSC-6 часто вибирають спортсмени, мисливці, рибалки, туристи, грибники, а також любителі реконструкцій історичних військових битв та інших схожих захоплень.

Компас Grand Way TSC-6

Компас Grand Way TSC-6

Вам може бути цікаво

Як вибрати гамак

Рідинний планшетний компас IVN 50 мм

Планшетний компас, оснащений трьома лінійками і збільшувальним склом. Для використання в похідних умовах передбачено надійне кріплення зі шнурком і кільцем.

IVN розроблений для визначення азимута і сторін світу в туристичних походах. Стрілка визначає північний напрямок всього за кілька секунд, тому що знаходиться в колбі з амортизуючою рідиною, яка прискорює цей процес.

Переваги:

 • збільшувальне скло підвищує комфорт використання IVN;
 • північна стрілка й північна лінія швидко знаходять одна одну;
 • три лінійки з різними одиницями вимірювання для виконання різних завдань;
 • зручні лінії для орієнтування на місцевості;
 • на дні колби компаса зручні напрямні лінії.

Рідинний планшетний компас IVN 50 мм

Рідинний планшетний компас IVN 50 мм

Компас Tactical Force, код: K60

Магнітний компас у закритому корпусі з пластику і металу. Відмінно визначає азимут і сторони світу на будь-якій місцевості під час турпоходів, риболовлі, полювання або історичних реконструкцій. Працює на взаємодії магнітного поля землі і стрілки компаса. Стрілка на магніті, постійно обертається, тому що знаходиться вздовж силової лінії по відношенню до магнітного поля.

Компас визначає азимут із ​​точністю до градуса, поставляється в комплекті з чохлом і зручним шнурком, який надійно кріпиться до спеціального кільця на корпусі.

Компас Tactical Force, код: K60

Компас Tactical Force, код: K60

Вам може бути цікаво

Як вибрати мангал

Компас Camping магнітний, код: G44-2

Цей магнітний компас полегшує орієнтування на місцевості за рахунок швидкого і коректного визначення сторін горизонту. Пристрій працює на підставі взаємодії магнітів всередині корпусу і магнітного поля Землі. Стрілка вільно обертається навколо своєї осі, намагнічена і знаходиться по відношенню до магнітного поля уздовж його силової лінії. Це допомагає максимально швидко визначити північний напрямок.

Додаткові переваги – зручний відкритий корпус і компактні розміри з діаметром всього 44 мм. Корпус із пластику й металу стійкий до зносу і розрахований на тривалий термін експлуатації.

Компас Camping магнітний, код: G44-2

Компас Camping магнітний, код: G44-2

Вам може бути цікаво

Як вибрати ехолот для риболовлі

Компас TSC 40-15

Компас TSC 40-15

Компас TSC 40-15

Надійний компас для полювання, риболовлі та туристичних походів. Допоможе зорієнтуватися на місцевості при розрядженому телефоні й у разі відсутності інших заряджених гаджетів. Міцна кришка надійно захищає циферблат від ударів. Розміри компактні, діаметр колби всього 45 мм. Працює за температури від -40 до +50 градусів.

Додаткові переваги – корпус зі стійкого до зносу і механічних пошкоджень пластика з чітко означеними градусами. При використанні бажано класти на рівну поверхню і по можливості не рухати компас.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com.

Вам сподобалася стаття?

0