ru
ua
ru
ua

Як правильно заряджати телефон, щоб батарея прослужила довше

У цій статті ми поговоримо про те, як правильно заряджати смартфон. Новий або старий, дорогущий флагман або бюджетну модель – не важливо. Ми зібрали багато цікавої та корисної інформації, яку вам ніде більше не розкажуть. Сідайте зручніше і насолоджуйтеся.

Як працюють акумулятори в смартфонах: загальні принципи

У сучасних смартфонах використовується два типи акумуляторів:

 1. Літій-іонні (Li-Ion). Щільність енергії, що вміщається, варіюється в межах 125-200 Втч на кілограм. Витримують близько 1000 циклів зарядки/розрядки, після чого починають деградувати. Саморозряд – 10% на місяць. Робоча напруга 3,6V. У виробництві обходяться недорого, тому займають близько 90% ринку.
 2. Літій-полімерні (Li-Poly). Щільність енергії досягає 250 Втч на кілограм, а число зарядних циклів у 5 разів більше в порівнянні з літій-іонними. У плані саморазряду теж перевершують конкурента – близько 3-5% в місяць. Робоча напруга 2,7V. Правда, їх виробництво вимагає більше часу і ресурсів, у зв’язку з чим використовуються тільки в дорогих флагманських моделях.

В обох випадках допускається експлуатація при температурі від -20 до +60°С. Батареї на основі літію влаштовані таким чином: всередині них розташовані два електроди з позитивним і негативним значенням. Коли на електроди подається зарядна напруга, іони літію мігрують з літієвмісного катода у вугільний анод. У результаті відбувається окислення – батарея заряджається.

При повсякденному використанні смартфона реакція відбувається у зворотному напрямку, а акумулятор розряджається. І все було б чудово, якби не одне маленьке «але» – відновлюється батарея після таких циклів не повністю.

Оксидовані продукти з роками накопичуються, через що ємність акумулятора невблаганно зменшується. А слідом за нею і час автономної роботи. Коли батарея втрачає 30% ємності від початкової, це сигнал, що пора замінити джерело живлення на нове.

Зазвичай період деградації становить від двох до п’яти років. Тут все залежить від того, наскільки дбайливо господар поводився зі смартфоном і чи дотримувався він рекомендації з експлуатації.

Смартфон зсередини

Правила зарядки телефонів з акумуляторами Li-Ion і Li-Poly

Настав час дізнатися, як правильно заряджати телефон і які є поради щодо продовження терміну служби акумулятора:

 1. Літій-іонні батареї погано переносять перезарядку, саме тому в Інтернеті так багато порад на тему того, що смартфон не можна залишати на ніч підключеним до електромережі. Через часті перезарядити на матричній поверхні, що складається з вуглецю, утворюється металевий осад. Це може бути результатом інтенсивного виділення тепла, через що виникають реакції з електролітом. Також підвищується тиск, наслідком чого може стати розгерметизація. Це може статися не відразу, може і зовсім не відбутися, але ризик виходу з ладу акумулятора підвищується. Але це стосується тільки недорогих смартфонів, у яких немає спеціального чіпа для контролю. Зараз такі практично ніхто не випускає.
 2. Не треба при «першій зарядці» залишати смартфон на 8-10 годин, як радять «експерти» з Інтернету. Ця порада шкідлива і є абсолютною нісенітницею – літій-іонні акумулятори не потрібно залишати на зарядці більше, ніж це необхідно. Нічого доброго з цього не вийде, тільки скоротить його термін служби. Побачили на дисплеї, що телефон повністю заряджений – знімаєте і користуєтеся. Ніяких танців з бубном більше за це не потрібно.
 3. Якщо у вас сучасний смартфон, його можна сміливо залишати на зарядку хоч на всю ніч. У більшості моделей вже встановлено спеціальний чіп, який припиняє зарядку після досягнення позначки 100%. Навіть якщо кабель підключений, зарядження не відбуватиметься. А значить, ніяких перезаряджень не трапиться. Чи є такий чіп у вашому смартфоні – доведеться йти і питати у Google.
 4. Деякі стверджують, що потрібно 3-4 повних циклів зарядки, «щоб акумулятор набрав ємність». Це теж помилка. Уже після першої зарядки батарея починає працювати на повну. У перші дні люди часто відзначають, що акумулятор розряджається швидше. Це дійсно так, але причина криється в іншому – після покупки людина більше часу проводить з новим смартфоном. Вивчає його, налаштовує, встановлює додатки, тестує, перевіряє. Знайомиться, в цілому. Звідси і швидка розрядка.
 5. У мережі часто можна наштовхнутися на ствердження, що перед зарядкою краще почекати, поки смартфон розрядиться до мінімуму – 10-15%. Коріння цього міфу тягнуться з часів, коли в телефонах використовувалися нікель-кадмієві акумулятори – вони просто вміщували більше заряду, якщо їх перед зарядкою розрядити до мінімуму. З літій-іонними це не актуально.
 6. Ще одна поширена помилка щодо того, як заряджати смартфон – нібито для цього потрібно використовувати тільки оригінальний зарядний пристрій, передбачений виробником. Особливо часто подібні твердження можна почути від представників компанії Apple, яка всіма правдами і неправдами намагається просувати свої дорогі зарядні пристрої. А правда в тому, що якщо зарядний пристрій якісний, то не має значення, хто його виробник. Головне, щоб воно надавало стабільну заявлену напругу, рекомендовану для конкретної моделі смартфона. Якщо напруга вище, це призведе до поступового зносу і згорянню контролера. А слідом за ним вийде з ладу вже батарея. Якщо ж напруга нижче необхідного, то акумулятор не зможе заряджатися повністю. Висновок простий – використовуйте якісні зарядні пристрої, але не обов’язково оригінальні.

Якість зарядних пристроїв регулюється стандартами, які визначаються законами фізики і електротехніки, а не брендами. Будь-який смартфон можна заряджати неоригінальним зарядним пристроєм, адже сучасні акумулятори досить просунуті, щоб споживати рівно стільки енергії, скільки їм потрібно. Для цього вони оснащені спеціальним контролером.

Наприклад, iPhone 11 спокійно можна заряджати зарядним пристроєм від iPad, хоча зарядка для планшета видає напругу в два рази вище, ніж необхідно iPhone. Просто контролер візьме від зарядки рівно таку напругу, яка йому потрібна – ні більше, ні менше.

Те ж саме стосується і всіх інших виробників. Виняток – бюджетні телефони з дешевою батареєю без хорошого контролера. Тут уже як пощастить. Але купувати дешеві зарядки від незрозумілих виробників теж не рекомендуємо. Пристрій повинен бути як мінімум сертифікованим.

Літій-іонна батарея

Як швидко зарядити телефон

Теж досить слизька тема, навколо якої існує багато міфів і помилок. У реальності немає ніяких лайфхаків або хитрощів, які допоможуть зарядити ваш старенький пристрій швидше, ніж передбачено виробником. Є обмеження, обумовлені законами фізики, і їх не обдурити. Тим не менш, є кілька дієвих порад:

 1. Вимкніть смартфон. Поки він включений, він витрачає батарею, навіть якщо ви ним не користуєтесь. Витрата мінімальна, так що багато виграти не вийде, але якісь 10-15 хвилин часу заощадите.
 2. Використовуйте зарядний пристрій з рекомендованими характеристиками в плані потужності і напруги. Наприклад, iPhone 12 підтримує зарядку потужністю 18 Вт. Значить, щоб домогтися максимальної швидкості заповнення заряду батареї, потрібно використовувати відповідний зарядний пристрій Apple на 18 Вт. Якщо трохи більше – не переживайте, нічого страшного не трапиться. Ваш iPhone візьме рівно стільки, скільки йому потрібно для зарядки.
 3. Не перегрівайте і не намагайтеся надмірно охолодити смартфон. Літій-іонні батареї розраховані на роботу при температурах від -20 до +60°С, але оптимальним показником вважається кімнатна температура, +22°С. Якщо батарея перегріється, спрацює автоматичний захист і телефон вимкнеться. З охолодженням те ж саме, при досягненні мінімального порогу в -20°С акумулятор просто перестає віддавати струм.
 4. Увімкніть режим «у літаку». Теж непогана думка, адже в цьому режимі смартфони споживають мінімальну кількість заряду батареї – трохи більше, ніж у вимкненому стані.
 5. Правильно заряджати телефон тільки від розетки. USB-порт на ноутбуці або комп’ютері не підійде для швидкої зарядки, адже вихідна потужність у цьому випадку буде вкрай низькою. Заряджати смартфон через USB можна, нічого страшного не буде, але швидкість заповнення заряду в цьому випадку вас точно не порадує. Особливо якщо ваша модель підтримує функцію швидкої зарядки (Quick Charge).

Ось і все, ніяких секретів або хитрощів ми озвучувати не будемо, тому що все це не працює. Найбільш ефективний варіант – купити якісний зарядний пристрій з тими показниками потужності і напруги, які рекомендовані самим виробником смартфона. Усе інше – безглузді домисли, які не допоможуть.

Зарядний пристрій із двома інтерфейсами: USB Type C і стандартним USB

Поради щодо зарядки батареї мобільного телефону

А тепер коротко пройдемося основними моментами:

 1. При покупці дивіться на рік випуску акумулятора. Чим новіша батарея, тим краще. Після покупки поставте смартфон на зарядку і повністю його зарядіть, до 100%. Одного разу достатньо.
 2. Під час експлуатації уникайте повної розрядки, оскільки це прискорює процес деградації. Також намагайтеся не залишати телефон повністю розрядженим надовго.
 3. Не слід намагатися заряджати смартфон при мінусовій температурі.
 4. Використовуйте сертифіковані зарядні пристрої, здатні видавати заявлені в характеристиках потужність і напругу.
 5. Якщо у вас сучасний смартфон, не бійтеся залишати його на ніч на зарядку. Нічого страшного не буде – контролер обірве процес зарядки після досягнення 100%.

На цьому все. Сподіваємося, стаття виявилася для вас корисною та інформативною.

Всього найкращого!

Фото взяті з джерел: unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

1