ru
ua
ru
ua

Як вибрати 3D ручку

Як вибрати 3D-ручку для подарунка дитині або дорослому? На які параметри звернути увагу в першу чергу? Щоб підібрати вдалу модель було простіше, ми підготували статтю про основні види, функції та особливості 3Д-ручок.

Поява 3D-принтерів у свій час стала технологічним проривом у сфері просторового моделювання. За їх допомогою створюють об’ємні моделі з пластику, різноманітні макети, посуд, предмети інтер’єру та багато іншого. Але як бути, якщо покупка цього дорогого устаткування недоцільна? У цьому випадку варто звернути увагу на 3D-ручки. Вони набагато компактніші й простіші у використанні, коштують порівняно недорого, а за можливостями лише злегка поступаються принтерам.

Перша 3D-ручка була винайдена Пітером Ділвортом і Максом Боугом. Необхідність у девайсі виникла тоді, коли треба було усунути дефект у пластиковому макеті, надрукованому на тривимірному принтері. Гаджет отримав назву 3Doodler і спочатку виступав в якості допоміжного інструменту при 3Д-друку. У міру вдосконалення пристрою розширювалася і галузь його застосування. Зараз він використовується для:

 • ремонту або вдосконалення побутових предметів;
 • виготовлення дитячої біжутерії, інструментів, аксесуарів;
 • створення іграшок, виробів.

Результат творчості 3D ручки

Можливості девайсів обмежені лише фантазією користувача і властивостями витратного матеріалу – пластику. Дорослі часто використовують їх у творчих і побутових цілях, а для дітей вони стають відмінною заміною набридлим матеріалами для ліплення і малювання.

Вам може бути цікаво

Як вибрати 3D принтер

Види 3D-ручок

Своєю формою і технікою малювання гаджети нагадують звичайні канцелярські приналежності, але замість чорнила заправляються пластиком або фотополімером. На виході з сопла ручки матеріал пластичний, але швидко застигає на повітрі. Зараз виробники пропонують два види пристроїв, що працюють за різним принципом.

Гарячі 3Д ручки

Моделі цього типу оснащені нагрівальним елементом, який розплавляє пластиковий пруток. Розм’якшений до текучого стану полімер видавлюється через наконечник у вигляді тонкої нитки. За рахунок того, що матеріал швидко застигає, ним можна не тільки малювати на поверхнях, але і створювати об’ємні фігури в повітрі.

Для роботи нагрівального елементу необхідна електроенергія, тому гарячі 3Д-ручки підключаються до електромережі , портативним зарядним пристроєм або комп’ютером. Витратним матеріалом виступають пластикові прутки діаметром 1,75 мм. Для їх розплавлення на пристрої виставляється необхідна температура – різна для різних видів пластику. Наприклад, стрижні KID плавляться при 75-95 градусах, а прутки ABS – при 240 градусах.

3Doodler

Після виставлення температури потрібно дочекатися нагріву ручки, а потім вставити в неї стрижень із пластику. Подача розплавленої нитки починається при натисканні на кнопку. У міру того як пластик виділяється з наконечника, користувач розподіляє її по поверхні або в просторі, формуючи таким чином бажаний об’єкт. Після завершення малювання залишки стрижня витягають, а сам пристрій відключають від електроживлення і залишають до повного охолодження.

Гарячі 3D-ручки – компактні й ергономічні, при роботі вбудовані в них механізми видають невисокий рівень звуку. Конструкція моделей дозволяє швидко змінювати прутки прямо в процесі малювання, що дає можливість комбінувати матеріали різних кольорів і фактур. При роботі з обладнанням слід пам’ятати, що сопло, яке подає розплавлений пластик, нагрівається, тому торкання до нього може стати причиною опіку.

Холодні 3Д ручки

На відміну від гарячих, у холодних 3D-ручках немає нагрівального елементу. Вони малюють не розплавленим пластиком, а фотополімером. На корпусі пристроїв встановлені діоди, які опромінюють нитку, що виходить із наконечника, ультрафіолетовим світлом і викликають її миттєве затвердіння. Гаджети не потрібно підключати до джерела живлення, вони працюють від вбудованого акумулятора і тому більш мобільні й зручні. Відсутність нагрівних елементів робить роботу з цими моделями безпечною, тому вони вважаються кращими 3d-ручками для дітей. Проте певних запобіжних заходів слід дотримуватися. Зокрема, при використанні девайсів необхідно захищати очі від ультрафіолетового випромінювання.

Холодні 3Д-ручки працюють у трьох режимах:

 1. Подача фотополімерної нитки з одночасним опроміненням ультрафіолетовим світлом .
 2. Подача фотополімерної маси і формування об’єкта, потім – включення діодів для затвердіння готового виробу.
 3. Уключення джерел ультрафіолетового випромінювання без подачі фотополімеру.

Для початку роботи в пристрій вставляють картридж, заповнений плинною полімерної масою. Подачу матеріалу забезпечує вбудований механізм.

Види пластика для 3D ручок

Для роботи гарячих пристроїв застосовують пластик чотирьох видів:

 1. ABS. Цей матеріал використовується практично в усіх моделях 3Д-ручок. Він дозволяє створювати міцні об’єкти, стійкі до впливу хімічно-агресивних середовищ. Готові вироби можна навіть обробляти побутовою хімією. Пластик випускається в широкій кольоровій гамі, причому відтінки щільні й насичені. Є також полімери зі світлопоглинальною здатністю, вироби з яких видають у темряві м’яке світіння. Температура плавлення матеріалу складає 210-240 градусів.
 2. PLA. Вважається екологічним матеріалом. Вироби з нього міцні і жорсткі, мають гладку поверхню з глянцевим блиском. У розплавленому стані пластик цього виду видає приємний солодкувато-масляний аромат, при затвердінні стає схожим на прозорий цукровий льодяник. Полімерна маса PLA призначена для ручок з дисплеєм, температура її плавлення становить 180-220 градусів.
 3. PRO. Матеріал прозорий і еластичний, без запаху. За рахунок високої міцності дозволяє створювати тривимірні й плоскі об’єкти великих розмірів. Представлений у широкому спектрі кольорів, інколи світиться, з кристалічною структурою, може імітувати скло або метал. Температура плавлення PRO становить від 200 до 220 градусів.
 4. KID. Цей вид пластика для 3D-ручок має найнижчу температуру плавлення – від 75 до 95 градусів. Це дає можливість використовувати його багато разів. Щоб розм’якшити виріб із цього матеріалу, досить полити його гарячою водою. Полімер нетоксичний, не має запаху, представлений у палітрі натуральних відтінків.

Розплавлений стрижень 3Д ручки

У холодних 3D-ручках використовуються фотополімери, які твердіють під ультрафіолетовими променями. Вони відрізняються різноманітністю: бувають кольоровими, ароматичними, люмінесцентними, прозорими і непрозорими, магнітними, змінюють колір при нагріванні. Оскільки ці матеріали не потрібно розплавляти, робота з ними більш безпечна, ніж із плавким пластиком.

Як вибрати 3Д ручку

На сьогоднішній день асортимент пристроїв настільки широкий, що орієнтуватися в ньому буває складно. Для тих, хто хоче купити кращу 3D-ручку, ми підготували перелік основних характеристик, на які слід звертати увагу:

 1. Технологія моделювання. Пристрої з нагрівальними елементами рекомендовані для дорослих, оскільки при роботі з ними є ризик отримати опік як від розігрітого наконечника, так і від гарячого матеріалу. З міркувань безпеки дітям краще вибрати холодні 3Д-ручки.
 2. Витратні матеріали. Вигідніше купувати пристрої, сумісні з декількома видами пластику. Якщо ви купуєте гаджет на додаток до 3Д-принтера, то доцільно вибрати модель, яка працює на ідентичному пластику.
 3. Функціональність. Для професійного використання більш зручними будуть моделі, оснащені терморегулятором, дисплеєм, регулюванням швидкості подачі матеріалу. Якщо ж девайс буде використовуватися в якості іграшки, цими функціями можна знехтувати на користь більш доступної ціни.
 4. Джерело живлення. Гарячі моделі підключаються до джерела живлення шнуром, що створює певні незручності при маніпуляціях. Холодні працюють від вбудованого акумулятора, тому автономні й не мають дротів, що постійно плутаються. Відсутність нагрівального елементу в холодних моделях робить їх більш безшумними і легкими, ніж гарячі.
 5. Діаметр сопла. Від цього розміру залежить товщина полімерної нитки.
 6. Матеріал наконечника. Сопла в 3Д-ручках виготовляються з металу і кераміки. Металеві наконечники міцніші і довговічніші, а керамічні менше нагріваються.

Ще одна важлива характеристика пристрою – його ергономіка. Девайс повинен зручно розташовуватися в руці, не викликати дискомфорту в кисті при маніпуляціях, кнопки управління повинні розташовуватися так, щоб натискати їх було просто.

Вам може бути цікаво

Як вибрати фарби для малювання

Безпека дітей при роботі з 3D-ручками

Оскільки робота з пристроями вимагає певної обережності, рекомендується не залишати дітей без нагляду, коли вони малюють пластиком. Для малюків до 12 років кращі 3d-ручки – холодні пристрої, в яких немає ризику отримати опік. Проте ультрафіолетове випромінювання в таких пристроях становить певну небезпеку для зору. Тому дорослим потрібно контролювати, щоб дитина не направляла світло діодів у очі.

Пластик для 3Д ручки

Якщо для дитячих ігор використовується девайс гарячого типу, то для його заправки слід використовувати екологічні види пластика для 3D-ручки. Працювати з приладом необхідно у провітрюваному приміщенні, оскільки деякі види розплавленого полімеру можуть виділяти шкідливі для здоров’я речовини. При роботі з пристроями, що підключаються до електромережі, слід дотримуватися правил безпеки при поводженні з електрообладнанням.

ТОП-5 кращих 3D-ручок: рейтинг 2021 року

Пропонуємо вашій увазі рейтинг 3D- ручок, які отримали найкращі відгуки від покупців нашого інтернет-магазину:

 1. MyRiwell 2 RP100B;
 2. ArtStiK 2;
 3. RXstyle 2;
 4. Polaroid Play;
 5. Polaroid Fast Play.

Розглянемо особливості цих моделей більш детально.

MyRiwell 2 RP100B

Цей пристрій йде в комплекті з кольоровими стрижнями з екологічного пластику PLA і набором трафаретів. Таким чином, при покупці ви отримуєте все, що необхідно для початку творчості. Ручка також сумісна з витратними матеріалами ABS. Для різних видів прутків можна вибирати необхідний температурний режим, параметри якого відображаються на рідкокристалічному дисплеї.

MyRiwell 2 RP100B

MyRiwell 2 RP100B

Особливості моделі:

 • наявність терморегулятора;
 • подача полімерної нитки у двох напрямках;
 • регульована швидкість подачі матеріалу;
 • автоматичне відключення після 5 хвилин бездіяльності.

Пристрій рекомендовано для дорослих і дітей від 8 років.

ArtStiK 2

Пристрій має компактні розміри і просту конструкцію, зручно лежить у руці. Гаряча 3D-ручка працює від мережі 220В і має два режими роботи – для пластиків PLA і ABS. У комплект поставки входить набір кольорових стержнів PLA 60 метрів і комплект трафаретів – усе, що необхідно для початку роботи.

ArtStiK 2

ArtStiK 2

Особливості моделі:

 • регулювання температури і швидкості подачі пластика;
 • рідкокристалічний дисплей для візуального контролю параметрів;
 • подача нитки у двох напрямках;
 • автоматична подача пластика;
 • автовідключення після 5 хвилин бездіяльності.

Девайс рекомендований для використання дорослими і дітьми від 8 років.

RXstyle 2

Пристрій працює на екологічному пластику PLA, сумісний зі стрижнями з ABS. Вага гаджета складає всього 62 грами, компактні розміри в ньому поєднуються з поліпшеною ергономікою. Для роботи нагрівального елементу необхідно підключення до мережі 220В.

RXstyle 2

RXstyle 2

Відмінні риси обладнання :

 • удосконалена конструкція сопла для зниження ризику утворення засмічень;
 • керамічний наконечник;
 • LCD-дисплей;
 • цифрове регулювання швидкості подачі пластика;
 • терморегуляція.

У комплект поставки входить сам прилад, блок живлення, інструкція користувача, набір стрижнів PLA 39 метрів і трафарети. Пристрій рекомендовано для дорослих і дітей від 7 років.

Polaroid Play

Легка і компактна ручка відкриває нові можливості для просторового моделювання. Її корпус виготовлений із нековзкого пластика і тоншає до сопла, що сприяє комфортному захопленню. Пристрій оснащений OLED-дисплеєм, має 4 швидкості подачі пластика, сумісний зі стрижнями PLA і ABS.

Polaroid Play

Polaroid Play

Особливості 3d-ручок Polaroid Play:

 • робота від мережі 220В і USB;
 • автоматична подача пластика з функцією «дабл-клік»;
 • керамічний наконечник;
 • автоматичне відключення після 2 хвилин простою.

Прилади рекомендовані для використання дорослими і дітьми від 8 років.

Polaroid Fast Play

Пристрої цієї серії зберегли переваги дизайну своїх попередників і отримали кілька додаткових:

 • удосконалену конструкцію керамічного сопла для меншого засмічення;
 • три розміри сопла для створення моделей із пластикової нитки різної товщини;
 • автоматичне регулювання швидкості подачі пластика;
 • захист від термічного впливу.

Polaroid Fast Play

Polaroid Fast Play

Прилад сумісний із пластиком ABS і PLA, укомплектований зручною підставкою, набором кольорових стрижнів. Рекомендований вік використання – від 12 років. На цьому ми закінчуємо наш матеріал.

Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

Фото взяті з джерел: newatlas.com.

Вам сподобалася стаття?

0