ru
ua
ru
ua

Як вибрати дощівник для поливання

Побутовий дощівник (розбризкувач, спринклер) призначений для зрошення поверхні ґрунту без використання ручної праці. Він є штучною заміною звичайного дощу, але, на відміну від нього, йде в потрібний вам час і тільки на потрібній вам ділянці.

У чималому ступені популярність дощівників зумовлена тим, що з їхньою допомогою можна легко зволожувати найскладніші й нерівні ділянки штучних міні-ландшафтів на кшталт всіляких альпійських гірок та східних садів. Дощування не погіршує структуру ґрунту й не перешкоджає життєдіяльності корисних мікроорганізмів, які мають бути присутніми в землі. Правильно підібраний режим зрошення дасть змогу не тільки напоїти рослини, але і змити пил із їхнього листя, не розмиваючи ґрунт навколо коріння.

Спринклери-дощівники випускаються як у потужному промисловому виробленні (моделі сільськогосподарського призначення), так і в побутовому — для дачників і городників. Сільськогосподарські розбризкувачі в цьому огляді ми розглядати не будемо.

Побутові дощівники поділяються на поверхневі і висувні. Поверхневі встановлюються на поверхні ґрунту. Висувні містяться в землі (урівень із газоном) і виходять на поверхню тільки в момент поливання.

Конструкція дощівника

Обов’язковими вузлами, які присутні в конструкції кожного дощівника, є корпус, патрубок для під’єднання подавального шланга і форсунки, за допомогою яких струмінь води розбивається на водяний конус або окремі цівки потрібної форми. Оптимально, якщо форсунки є знімними. Це дає змогу легко прочищати їх.

У конструкцію більш досконалих дощівників може також входити гідронасос (подібні моделі забезпечують найбільшу «далекобійність»), а також поворотні й регулювальні механізми (для зрошення суворо визначених ділянок ґрунту).

Поверхневі дощівники

Левова частка моделей, що випускаються сьогодні, належить саме до поверхневого типу. Оскільки сюди входять як найпростіші, так і найбільш «наворочені» дощівники, то ціновий діапазон є чималим.

Якщо відштовхуватися від особливостей конструкції, то їх можна поділити на кругові статичні, роторні, віялові, а також осцилювальні й імпульсні.

Статичний круговий дощівник

Є найбільш архаїчним і випробуваним варіантом. По суті, являє собою порожнисту пластикову насадку на шланг, закриту знизу і із соплами (або одним соплом) нагорі. Вода з такого дощівника розбризкується одночасно на всі боки (по колу), тому він називається круговим. А оскільки форсунки (або форсунка) водночас зберігають одне й те ж положення, подібні моделі звуться статичними.

Найбільш простий варіант статичного кругового дощівника містить тільки одну форсунку. Вона формує з монолітного потоку води, що надходить у дощівник, водяний конус, що складається з безлічі тонких цівок. У сучасних кругових моделях форсунка може регулюватися (водночас змінюється радіус водного конуса). Однофорсункові кругові дощівники, як звичайно, обладнані довгою ніжкою-багнетом для фіксації їх у ґрунті.

Корпус мультифункціонального кругового дощівника складається з двох дископодібних частин: нерухомої нижньої й верхньої, що обертається. У нижню частину подається вода, що виходить через форсунки, розташовані у верхньому диску-барабані. Повертаючи його, користувач змінює режими розбризкування. Кількість варіантів зволоження в моделей, представлених на нашому ринку, зазвичай становить від 4 до 10.

До плюсів статичного спринклера можна віднести низьку ціну. До мінусів — відсутність функції секторального поливання і не найвищу «далекобійність».

Роторний круговий дощівник (нерегульований)

Складається з нерухомої частини з пластиковим багнетом внизу (встромляється в ґрунт) і верхньої рухомої, що обертається під напором води, що надходить. Рухома частина водночас обертається на 360°.

До недоліків нерегульованого роторного зрошувача можна віднести високу чутливість до чистоти використовуваної води. Сопла його форсунок досить легко забиваються різними зависями (піщинками, шматочками іржі й подібними включеннями). Втім, ці засмічення досить легко усуваються. Головне, щоб форсунки в цій моделі були змінні.

Віяловий (секторальний) дощівник

Віялові дощівники є підвидом статичних і роторних. Особливість їхньої конструкції полягає в тому, що в ній передбачена можливість зменшення кількості робочих форсунок за допомогою перекриття їх. Водночас зволоження ґрунту буде проводитися не на 360° навколо дощівників, а тільки через ті форсунки, які залишилися незакритими. Це дає змогу налаштовувати спрямованість поливання. Наприклад, зробити так, щоб вода потрапляла на посадження, але не поливала розташований поруч паркан.

Вода, що виривається із секторального спринклера, утворює не водяний купол, а тільки частину його, за формою схожу на віяло. Ця особливість і дала назву цьому підвиду.

У найбільш простих випадках вам можуть траплятися статичні віялові дощівники з фіксованим кутом поливання (зазвичай у 90° зі 180°). Спринклери з фіксованим сектором зволоження найменш універсальні, але найдешевші.

Імпульсний (пульсувальний) дощівник

За зовнішнім виглядом такий дощівник схожий на роторний, але вода з нього не тече безперервною цівкою, а періодично «вистрілює» (пульсує з певною частотою). Спеціальний маятниковий механізм на короткий час блокує потік води (водночас її тиск усередині дощівника різко збільшується), а потім дає змогу йому миттєво «вискочити» із сопла. Такий спосіб зволоження істотно збільшує відстань, яку пролітає водяний струмінь.

За одного й того ж тиску у водопровідній мережі імпульсний дощівник здатний зволожити більшу ділянку, ніж простий роторний. Ця риса є характерною перевагою всіх пульсувальних спринклерів. Крім цього, їхні форсунки набагато менш чутливі до сторонніх включень, які трапляються у воді. Струмінь води, що виходить під тиском, ефективно промиває сопло, не даючи змоги накопичуватися в ньому шматочкам іржі та бруду.

До цього додамо, що більшість імпульсних моделей має функцію віялового поливання, найчастіше в дуже широкому діапазоні — від 0° (спринклер залишається нерухомим) до 360° (він робить повний оберт).

Осцилювальний (коливальний, маятниковий) дощівник

Відмітна особливість осцилювальних моделей — можливість зрошувати ділянку не круглої, а прямокутної форми. Досягається це внаслідок того, що форсунки розташовуються в один горизонтальний ряд уздовж пластикової трубки, що лежить і провертається у своїх кріпленнях то в один, то в інший бік. Рухатися її змушує вода, що обертає шестерні поворотного механізму.

Як жартують самі виробники, осцилювальний спринклер — це роторний віяловий дощівник, покладений набік. Тільки форсунок у нього багато, а не одна. У цьому жарті є чимала частка істини: цівки води в осцилювального дощівника і покладеного на бік роторного віяльного дійсно будуть рухатися за однаковими траєкторіями.

До позитивних моментів коливальних спринклерів можна віднести зручність поливання (прямокутне зрошення в ряді випадків зручніше від кругового).

Поверхневі зрошувачі з гідродвигуном

Оскільки основний параметр, що впливає на «далекобійність» зрошувача — це тиск води в мережі, то площа зрошуваного ґрунту безпосередньо залежить від тиску у водогоні, до якого приєднаний зволожувач. Зважаючи на це, на сучасних моделях дощівників нерідко встановлюються гідродвигуни. Основне призначення такого двигуна — гарантувати рівномірність і підвищену ефективність зрошення.

Гідродвигун забезпечує необхідний тиск газу пальника, а отже, вода розбризкується на відстань не меншу, ніж зазначено в технічному паспорті, причому незалежно від тиску у водогоні. Мінімальний тиск, за якого дощівник може більш-менш ефективно працювати — дві атмосфери. Максимальний тиск для більшості моделей доходить до чотирьох атмосфер.

Вартість дощівників із гідродвигуном, природно, вища, ніж без нього. Але позитивна динаміка продажів таких моделей підтверджує, що дедалі більша частина споживачів віддає перевагу надійності поливання, а не мінімальній ціні дощівників.

Висувні дощівники (трансформери)

У неробочій фазі висувні дощівники урівень «заховані» в землі, не виступаючи над її поверхнею. Тому вони анітрохи не заважають пересуванню газонокосарки або проведенню пікніка на прибудинковій галявині.

Коли в систему поливання подається вода, під її тиском дощівник висувається назовні й починає зволожувати ґрунт. Після завершення поливання, коли вода перекривається, тиск падає, дощівник знову ховається в ґрунт.

Висувні дощівники бувають як статичними, так і роторними, причому останні бувають регульованими (віяловими) і нерегульованими (круговими).

Основна перевага висувних дощівників — їхня «скритність». Завдяки цьому чиннику з них можна формувати досить густу мережу поливання в місцях, для яких важлива зовнішня естетичність: на альпійських гірках, газонах, у східних садах, патіо. У своїй «неробочій» фазі подібні дощівники є зовсім непомітними.

Критерії вибору

  1. Потрібно чітко розуміти, наскільки велику площу вам потрібно поливати і яку форму має зрошувальна ділянка (або ділянки). Це допоможе вам визначитися з необхідними технічними характеристиками спринклерів і неабияк полегшить їхній подальший вибір.
  2. Якщо ви збираєтеся поливати не тільки низькорослі рослини, а й чагарники, придивіться до дощівників, які можна встановлювати високо над поверхнею ґрунту (моделі на триногах або розсувних штативах). Найкраще, якщо вони будуть імпульсними, з досить потужним струменем, який не зупинить перший же листочок.
  3. Для установлення уздовж садових доріжок ідеально підходять дощівники з віяловим поливанням: вода має зрошувати рослини вздовж доріжки, а не ноги того, хто нею іде.
  4. Якщо ви розраховуєте під час поливання обійтися одним дощівником, який за потреби буде переставлятися з місця на місце, то для цього найкраще придбати круговий мультифункціональний спринклер. Це дасть вам змогу змінювати на різних ділянках форму й натиск водяного струменя, підганяючи його під необхідні умови.
  5. Оптимально, якщо до комплекту дощівника входить не одна, а кілька форсунок. Можливість заміни форсунок не тільки допоможе змінювати за необхідності радіус водяного конуса, але й забезпечить легкий доступ до засміченої форсунки.
  6. Під час вибору певної моделі дощівника треба враховувати, що відстань, на яку він викидає воду, реальна тільки в тому разі, якщо тиск у водогоні відповідає розрахунковому (не менше від двох атмосфер). Або, як варіант, якщо зрошувач обладнаний гідродвигуном і не залежить від тиску в мережі водопостачання.
  7. Дуже добре, якщо дощівник обладнаний внутрішнім знімним фільтром для води. Його наявність позбавить вас від більшості неприємностей, пов’язаних із засміченням форсунок.

Вам сподобалася стаття?

0