ru
ua
ru
ua

Як вибрати фарби для малювання

Малювання — давній вид мистецтва. Не дивно, з розвитком з’явилося багато видів фарб, тому сьогодні перед споживачем великий вибір. Розглянемо докладніше художні фарби, їхні типи й призначення.

Класифікація фарб для малювання

Класифікація фарб

Є кілька класифікацій. Найчастіше художні фарби діляться за типом:

Крім цього, фарби поділяються за призначенням:

 • вітражні (для малювання на склі);
 • для обличчя;
 • для малювання на папері;
 • для малювання на тканинах.

Досить просто розгубитися в усьому цьому достатку. Проте, знаючи особливості кожного з типів, вибрати відповідну фарбу буде не складно.

Акварельні фарби

Акварельні фарби — це суміш дрібно розтертих пігментів, які зв’язуються за допомогою спеціальних речовин (частіше гуміарабік, якщо йдеться про якісні фарби).

Іноді на упаковці є напис «містить мед». Дійсно, його додають як пластифікатор, що не робить їх їстівними через інші інгредієнти.

Є три форми випуску акварельних фарб:

 1. тверді фарби в плитках;
 2. рідкі фарби в тюбиках;
 3. м’які фарби в кюветках.

Акварельні фарби — водорозчинні, прозорі й швидко сохнуть. Вони прекрасно підходять для шкільних занять, а також перших спроб юних художників.

Акрилові фарби

Акрилові фарби

Акрилові фарби щільніші. Під час їхнього створення використовується вже не тертий пігмент, а водно-дисперсійна фарба. Їхня висока пластичність забезпечується великою кількістю синтетичної смоли, що додається як пластифікатор.

Фарби водорозчинні тільки в процесі роботи. Виправити неправильно намальований штрих можна тільки до моменту засихання.

Випускаються найчастіше в маленьких пляшечках через те, що швидко засихають, якщо ними не користуватися. Оптимальними вважаються упаковки по 10 і 20 мл.

Гуашеві фарби

Гуашеві краски

Гуашеві фарби виготовляються з пастоподібних пігментів із додаванням клею рослинного походження. Серед особливостей гуаші виділяють бархатистість і матовість висохлого зображення.

Мінус — гуаш довго сохне. У середньому, кожен шар фарби висихає не менш ніж півгодини. Тому її вважають найкращою художники старшого віку, у яких вистачає терпіння чекати повного висихання.

Олійні фарби

Олійні фарби — суміш сухих пігментів та олії. У різних цінових сегментах трапляються фарби на базі лляної, макової й горіхової олії. Через їхню важку структуру й нерозчинність у воді таким фарбам надають перевагу досвідчені художники, які вже освоїли гуаш і акварель.

Є два типи олійних фарб:

 1. лесувальні (прозорі);
 2. покривні / покривані (непрозорі).

Лесувальні олійні фарби допоможуть створити глянцевість малюнка завдяки прозорості й глибині кольору. Цим типом фарб користувалися Рубенс, Рембрандт та інші майстри. Покривні фарби теж пропускають світло, але водночас вони дуже щільні. Найчастіше їх використовували імпресіоністи різних століть.

Форми випуску олійних фарб різноманітні — у блістерах, у тубах і невеликих банках по 100-250 мл.

Вітражні фарби

Вітражні фарби мають акрилову основу. Після висихання малюнок стає напівпрозорим і пропускає світло. Вітраж створюється на вікні, на скляних дверях або навіть на посуді. Маленьким художникам неодмінно сподобається пити компот із власноруч розмальованої склянки.

Якщо говорити про дитячі вітражні фарби, то найчастіше вони продаються в комплекті із шаблоном, який юним декораторам належить прикрасити відповідними кольорами. Кольорів у комплекті може бути від шести до дванадцяти.

Фарби для обличчя

Фарби для обличчя

Фарби для обличчя — спеціальна водорозчинна суміш пігментів, яка легко наноситься на шкіру за допомогою змоченої водою губки або пензлика. За її допомогою хлопчики й дівчатка легко перетворюються на казкових персонажів і на звірів. Фарби легко змиваються водою й милом.

Дорослі теж не залишаються осторонь — фарби для обличчя активно використовуються під час Геловіна та інших свят..

Форми випуску різноманітні — крейда, олівці, плитки й тюбики різного об’єму.

Цей тип фарб завжди проходить особливе тестування, позаяк призначений для контакту зі шкірою.

Пальчикові фарби

Пальчикові фарби — це гуашевий вид художнього приладдя для найменших. Вони рекомендовані малюкам, для яких пензлик і олівець — це ще складно.

Фарби їстівні завдяки натуральним пігментам, але в них додають спеціальну речовину, через яку фарба стає гіркою. Отже, виробники не дають змоги маленьким художникам використовувати її не за призначенням.

Для малювання підійдуть будь-які поверхні — скло, картон, папір і навіть шпалери. Тому залишати дитину саму з фарбами не варто.

Темперні фарби

Темперні фарби складаються зі спеціальної олійної емульсії з додаванням води й сполучної речовини (гуміарабік або декстрин). Це не олійні фарби, але й не гуаш.

Такі фарби дуже стійкі, швидко сохнуть, легко змішуються з різними відтінками й світлішають після висихання. Так що малюнок юного обдарування збережеться надовго, особливо якщо він був нанесений на проґрунтоване полотно.

Випускаються в тюбиках, блістерах і невеликих пляшечках. Чудово підійдуть як для початківців, так і для досвідчених художників будь-якого віку.

Як вибрати відповідну фарбу

Як вибрати відповідну фарбу

 1. Потрібно визначитися з метою купівлі фарби. Хто буде малювати: дитина чи дорослий, початківець чи досвідчений художник? Від відповіді на це питання буде залежати тип фарби. Для новачків найкраще підійде акварель. Для найменших — пальчикова гуаш. А ось досвідченим художникам можна спробувати себе в живописі олією або розписі на склі.
 2. Який матеріал буде використовуватися для малювання: скло, папір, тканина чи полотно? Деякими фарбами можна малювати на будь-яких поверхнях, а ось акварель найкраще підходить для паперу.
 3. Якщо йдеться про дитячі фарби, варто вивчити всі супровідні документи. Виробник, сертифікати, термін придатності, відповідність стандартам безпеки. До того ж варто відкласти вбік неприродні кольори дитячих фарб. У них навряд чи використовувалися натуральні пігменти.

Вибрати фарби на Rozetka.com.ua

Фарби для малювання — інструмент, з яким кожен зможе зробити свій світ трохи яскравішим незалежно від віку й досвіду. А від правильного вибору буде залежати задоволення від процесу й результат.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0