ru
ua
ru
ua

Як вибрати і доглядати за мурашиною фермою

Якщо ви хочете здивувати своїх дітей або шукаєте для них незвичайний подарунок – зверніть увагу на формікарій. Що таке мурашина ферма, як вибрати і правильно доглядати за мурахами в домашніх умовах, щоб комахи були активними і здоровими – розповімо докладно в нашій статті.

Що таке мурашина ферма

Навіщо потрібна мурашина ферма

Спостереження за взаємовідносинами в колонії буде цікаво дітям та дорослим. Мурашина ферма – це домашній мурашник в розрізі, спеціальна форма, в якій живуть комахи. Конструкція влаштована так, що дозволяє спостерігати за тим, що відбувається всередині. Як виглядає мурашина ферма? Вона нагадує будиночок з лабіринтами, подібний до того, що існує в природі. На відміну від натурального середовища проживання, в якій мурахи самі проробляють собі ходи, тут є готові лабіринти. Це мікросоціум, цілий світ на вашому столі.

Можливо, ви дивуєтеся, навіщо потрібна мурашина ферма. Плюси такого захоплення:

 • можливість прищепити дитині відчуття турботи;
 • спосіб відволіктися, розслабитися, заспокоїтися;
 • мурашки не приносять шкоди, не викликають алергії, не створюють шуму;
 • догляд за ними практично не вимагає витрат.

Формікарії купують в основному для дітей. Батьки хочуть пояснити малюкам важливість комах, привчити до відповідальності, зростити любов до природи.

Якщо дитина знайде однодумців, зможе переймати досвід, робити фото, знімати відео, обговорювати свої спостереження з іншими.

Види мурашиних ферм

Як виглядає мурашина ферма

Відрізняються формою та розміщенням в просторі. Покривне скло горизонтального будинку розташовується над камерою, завдяки чому добре видно, що відбувається всередині. Недолік такого варіанту в тому, що система займає багато місця. Горизонтальним конструкціям властиво запотівання скла при підвищеній вологості або температурі.

Вертикальна система поміститься на невеликій площі. В ній легше дотримати необхідний градієнт вологості. З мінусів можна відзначити швидке забруднення скла, тому що по ньому повзають мурахи. Формікаріі також класифікують за матеріалами, з яких вони виготовлені.

Гіпсові

Поширений варіант. Його може зробити своїми руками навіть дитина. Матеріал добре поглинає і тримає вологу, кращий для тропічних видів. Необхідно стежити за тим, щоб виріб не впав, оскільки він крихкий та може розбитися. Ще один недолік – схильність до швидкого забруднення, втрати привабливого вигляду.

Пісочні

Саморобні конструкції. У вузьку ємність з прозорими стінками насипають суміш піску і глини. У пісочній мурашиній фермі мурашки самі роблять ходи і камери, тому ті виглядають природно. У цього варіанту є особливості. Наприклад, складно підтримувати прийнятний мікроклімат, велика ймовірність утворення цвілі. Також пісок може обсипатися, а тунелі – руйнуватися.

Дерев’яні

Підходять тільки для мурашок деревних порід. Дерев’яна мурашина ферма виглядає дуже гарно. Її роблять з дерева твердих сортів. Беруть товсту дошку або брус і випилюють в ній доріжки. Але зустрічаються і ексклюзивні вироби. Майстри використовують необроблений пень або колоду. З одного боку заготовку залишають незайманою, а з іншого формують систему ходів.

Акрилові

Користуються великою популярністю в сучасному мірмекіперстві. Акрилові мурашині ферми легкі, екологічно чисті, в них легко підтримувати оптимальну вологість. Завдяки тому, що матеріал прозорий, легко спостерігати за життям колонії. Конфігурація камер може бути прямокутною або наближеною до природної.

Зустрічаються також комбіновані ферми, в яких поєднані різні матеріали. Вони пристосовані до потреб та особливостей різних видів мурах.

Як вибрати мурашину ферму

Види мурашиних ферм

Головний критерій – це безпека для комах. Формікарій повинен бути зроблений з нетоксичних матеріалів, без гострих елементів, які могли б зашкодити мешканцям чи спостерігачам. Важливо правильне і повне оснащення:

 • терморегулятор;
 • поїлка;
 • вентиляційна система;
 • арена (місце для виносу відходів).

Ємність повинна бути досить просторою, а її розміри визначаються чисельністю колонії.

Для початкового маленького сімейства не підійде занадто місткий будинок.

Всі невикористовувані відсіки будуть використовуватися в якості звалища. Це призведе до загнивання сміття, також може з’явитися грибок. Якщо є зайві камери, доступ до них потрібно закрити. По мірі збільшення сім’ї можна прибирати перегородки. Ферму заповнюють піском.

Як доглядати за мурашиною фермою

Як вибрати мурашину ферму

Мабуть, це найневибагливіші вихованці, яких тільки можна собі уявити. Догляд за ними під силу навіть маленькій дитині. Інструкція для утримання мурашиної ферми проста і зрозуміла. Комах потрібно годувати приблизно раз в тиждень. Необхідно регулярно давати воду. Достатнє зволоження – важлива умова для підтримки мікроклімату і здоров’я. Воду заливають у спеціальні камери. Фермі середніх розмірів досить близько 3 мл двічі на тиждень. Не допускайте утворення калюж.

Мурахи виносять відходи і тіла мертвих товаришів в призначений для цього відсік – арену. Вам доведеться прибирати сміття пінцетом або ватним диском раз в 6-7 днів. В іншому випадку там можуть завестися кліщі. Не менш важлива вентиляція. Ємність потрібно провітрювати раз в 5 днів. Ось і вся клопоти! Турботи не порівнюється з тим, яку радість принесе вивчення життєдіяльності малюків.

Де взяти мурах для мурашиної ферми

Як заселити мурашину ферму

Ви дізналися, як вибрати формікарій, і ознайомилися з основними принципами утримання. Залишилося дізнатися, як заселити мурашину ферму. Комахи продаються в спеціалізованих магазинах або ж їх можна купити у людей, які займаються розведенням. Брати мурашок з вулиці небажано, оскільки ви можете зруйнувати сім’ю.

У колонії обов’язково повинні бути матка, няньки, робоча сила, солдати та інші трудівники, що виконують різні ролі. Тільки в такому випадку сім’я буде злагоджено функціонувати.

Різні види мурах мають свої особливості. Фахівці рекомендують в якості першого досвіду купити женців (Messor structor). Вони досить великі, неквапливі, харчуються рослинною їжею, зокрема насінням. Lasius niger відомі пристрастю до риття ходів. Їх легко утримувати, вони швидко розвиваються. Camponotus nicobarensis – екзотичний вид. Вони активні і гарні, за ними цікаво спостерігати. Поєднувати в одному замкнутому просторі два види – велика помилка, тому що вони не уживуться.

Заселення мурашиної ферми займає кілька годин або навіть 2 дні. Не можна просто витрусити особин з пробірки, оскільки це може призвести до стресу і навіть загибелі. Інкубатор кладуть на арену і чекають, поки новосели вийдуть.

Чим годувати мурах у мурашиній фермі

Чим годувати мурах

Харчування залежить від виду мурашок. Женці їдять рослинну їжу. Їм можна давати мак, кунжут, гарбузове, кабачкове та соняшникове насіння. Також підійдуть овочі, фрукти. Використовують сирі продукти без спецій та будь-яких добавок. Кількість їжі повинна бути невеликою, щоб вона не встигла зіпсуватися. Обсяг розраховують так, щоб вона закінчилася через кілька годин.

Руді лісові мурахи потребують продукти тваринного походження. Їх можна годувати мухами, павуками, гусеницями, цвіркунами, а також сушеними гамарусами, вареними яйцями та куркою. Жири та вуглеводи в чистому вигляді давати не можна. Несвіжа їжа або та, що містить шкідливі речовини, може призвести до загибелі колонії.

Скільки живуть мурахи в мурашиній фермі

Тривалість існування безпосередньо залежить від умов. Термін життя королеви досягає 15 років. Протягом цього періоду вона відкладає яйця. При заповненні формікарія на 70% частину колонії потрібно переселити. Мурахи живуть в середньому 2-3 роки. При перших ознаках мору обов’язково потрібно з’ясувати причину.

На те, скільки буде жити мурашина ферма, впливають:

 • температурний режим;
 • рівень вологості;
 • дієта;
 • стресові ситуації;
 • захворювання;
 • паразити.

Варто уникати ситуацій, які заподіюють мурашкам надмірного занепокоєння. Не ставте конструкцію поруч з радіатором, біля вікна або світильника, джерела вібрації, сильного шуму, різких запахів.

ТОП-5 мурашиних ферм

Мірмекіперство стало захопленням для багатьох людей. Зважаючи на це з’явилася велика різноманітність моделей розплідників. Розглянемо найбільш популярні варіанти.

«Осіннє Дерево» VinniAnts Набір базовий

Продумана система забезпечить комфортні умови для життя комах. Завдяки накладки, що затемнює, можна насолоджуватися красою малюнка стовбура і гілок дерева. Ферма безклейова, а значить, безпечна. Малюнок можна міняти, оскільки форма розбірна. Передбачені додаткові вентиляційні канали, які забезпечують оптимальний повітрообмін. Конструкція стоїть на ніжках і не дряпає поверхню. У комплект включені прилади для догляду. Мурахи в набір не входять.

Мурашина ферма «Осіннє Дерево» VinniAnts Набір базовий

Мурашина ферма «Осіннє Дерево» VinniAnts Набір базовий

Горизонтальна система з колонією мурах і запасом корму на півроку. Додаються інструкція по догляду, камінчики, пісок, декоративні елементи і необхідні інструменти. Цей простий і функціональний набір призначений для початківців мірмекіперів. Відмінний вибір для першого знайомства.

Мурашина ферма Стандарт Амазонка Комплект для новачка

Мурашина ферма Стандарт Амазонка Комплект для новачка

Смарт Амазонка Комплект для новачка

Привертають барвистий дизайн та практична побудова. У комплект входить не тільки ферма, але й необхідні прилади. Біля камер зволоження вбудовані гіпсові прошарки для підтримки належної вологості. Кришка, що над вентильованої ареною, знімається та полегшує прибирання. Комплектація включає колонію мурах, річний запас зернового корму. Також є декоративні сходи, кольоровий пісок і галька. Ємність може вмістити до 500 особин.

Мурашина ферма Смарт Амазонка Комплект для новачка

Мурашина ферма Смарт Амазонка Комплект для новачка

Тришарова мурашина ферма Стандарт Амазонка Комплект для новачка

Велика і простора конструкція для розширення сімейства. Вміщує до 1500 особин. Додаткові бонуси – безліч декоративних елементів, а також запас корму на рік. Щільна кришка вбереже квартиру від розповзання комах. Побудова комплекту добре продумана. У вас буде можливість почати хобі з маленької групи і побачити, як вона розростається.

Тришарова мурашина ферма Стандарт Амазонка Комплект для новачка

Тришарова мурашина ферма Стандарт Амазонка Комплект для новачка

Тришарова мурашина ферма Смарт Амазонка Комплект для новачка

Тришарова мурашина ферма Смарт Амазонка Комплект для новачка

Тришарова мурашина ферма Смарт Амазонка Комплект для новачка

Тепер сімейство матиме широкий простір для розвитку. У наборі – 10 мурах і матка. Трьох шарів акрилу і камер висотою 9 мм вистачить для життя 500 мурашок. Будова будиночка задовольняє всі їхні потреби. Арена добре вентилюється, а знімна кришка полегшує прибирання. Тут є біла галька, пакетик піску, гарне дерево і сходи. Їжі вистачить на 12 місяців. Додаються пінцет і піпетка.

Купівля формікарія – хороший старт для захоплюючого хобі. Дізнавшись основні принципи догляду за мурахами і піклуючись про них, ви отримаєте справжнє задоволення.

Зображення взяті з джерел: unsplash.com, pexels.com.

Вам сподобалася стаття?

0