ru
ua
ru
ua

Як вибрати кращі пазли для дітей і дорослих

Як вибрати пазли для дітей і дорослих, що подарують море задоволення і цікаве дозвілля? Наша нова стаття буде корисна тим, хто серед безлічі головоломок та настільних ігор шукає найкращі пазли. Також розповідаємо, як пазли впливають на розвиток дитини і чому корисно збирати пазли для дорослих.

Види пазлів

Сучасний світ пазлів дуже різноманітний. Величезний плюс такої кількості варіантів в тому, що можна легко вибрати потрібну головоломку відповідно до зацікавлень та віку.

Є такі види пазлів:

 1. За віком (0+, 3+, 7+ тощо). Насправді навіть дорослі люблять збирати пазли вдома. Звичайно, позначки 99+, як на конструкторах LEGO, на коробках пазлів немає, але складність картинки підкаже, що перед вами саме доросла гра.
 2. За кількістю деталей (4, 55, 100 тощо). Кількість елементів “прив’язана” до вікової категорії: чим менше деталей, тим молодший за віком “експерт” впорається з мозаїкою.
 3. За розміром деталей (дрібні, середні, великі). Великі пазли – для малюків, середні – для віку 5+, а дрібне “насіння” – для підліткової та дорослої аудиторії.
 4. За формою деталей (прямокутні, фігурні). Так, ми не помилилися – повністю прямокутні елементи з рівними краями теж існують і вони родом із вашого дитинства. Йдеться про кубики, на гранях яких наклеєні фрагменти одного зображення. По краю фігурних деталей є характерний вигин.
 5. За формою готової картинки (плоска, об’ємна, механічна). Плоскі головоломки збирають на столі або на підлозі. Об’ємні можна взяти в руку і розглянути з усіх боків, а механічні вироби – рухомі.
 6. За матеріалом (картонні, магнітні, дерев’яні, пластикові, з піни).

Розповідаємо, як збирати пазли, що відрізняються нестандартною формою або матеріалом.

Кращі дитячі пазли

Плоскі пазли

Плоскі класичні пазли – це картинка, розрізана на фігурні шматочки, які потрібно зібрати. Тематика картинок абсолютно різна:

 • люди і мультяшні герої;
 • рослини і тварини;
 • природа і натюрморти;
 • країни і міста;
 • космос і абстракція;
 • транспорт і техніка;
 • мистецтво та архітектура.

Список тем можна продовжувати до нескінченності.

Найбільш популярні варіанти – картонні та магнітні.

Картонні пазли з великою кількістю елементів – відмінне доповнення до інтер’єру. Складену картинку наклеюють на тверду основу і в красивій рамці вішають на стіну.

А от невеликі магнітні пазли “підробляють” магнітами-тримачами на холодильнику.

Плоскі головоломки бувають:

 • контурні;
 • односторонні;
 • двосторонні.

У контурних пазлах картинка складається в спеціальній рамці-контурі з підставкою (дерев’яною, картонною). Для зручності складання на основу підставки може бути нанесений основний малюнок. Як правило, такі варіанти призначені для дітей від 1,5 до 3-4 років.

На односторонніх пазлах зображення нанесено тільки з однієї сторони, а на двосторонніх – із двох сторін (наприклад, на звороті є чорно-білий варіант картинки).

Об’ємні пазли

Загалом об’ємні пазли – це конструктор. Фігурні елементи з’єднують за інструкцією, плоска картинка набуває об’ємної форми. Серед об’ємних головоломок є:

Серед тематики 3D переважає архітектура, транспорт, кораблі, тварини. Іноді потрібно не просто скласти зображення, а додатково склеїти або розфарбувати.

Вам може бути цікаво

Як вибрати фарби для малювання

Розібрати готову роботу не вийде. Але в цьому й немає необхідності – навряд чи вам захочеться заховати в коробку красу типу піратського корабля або Колізею. 3D пазли оригінально виглядають на полицях, підвіконні або комоді.

Механічні пазли після складання “оживають” – елементи з’єднані рухомо. “Живою” головоломкою граються, тому в цій категорії можна зустріти динозаврів, транспорт, годинники-хронометри і шкатулки зі секретами.

Загалом об’ємну мозаїку виготовляють із твердого картону, фанери чи пластику.

Навчальні дерев'яні пазли

М’які пазли-килимки

М’які пазли-килимки виготовлені з безпечного ізолону (спіненої гуми). Великі фрагменти складаються і утворюють килимок, на якому діти охоче граються. Такі килимки яскравих кольорів, із зображеннями мультяшних персонажів. Зустрічаються варіанти з буквами, цифрами, геометричними фігурами.

Флуоресцентні і голографічні пазли

Сяюча флуоресцентна мозаїка світитися вночі. Готові настінні картини-пазли з флуоресцентним покриттям, наприклад, Ейфелева вежа або зоряне небо, виглядають дуже ефектно. Щодо голографічних головоломок, то зображення на них змінюється  залежно від кута зору (виникає ілюзія об’єму ).

 Складні пазли

Користь пазлів для дітей різного віку

Інтелектуальна гра-головоломка підходить малюкам із раннього віку. Її користь складно недооцінити:

 • тренує дрібну моторику, що впливає на розвиток мовлення;
 • розвиває візуальне сприйняття, уяву і просторове мислення;
 • вчить будувати логічні зв’язки.

Вам може бути цікаво

Як навчити дитину читати

Діти від 1 року

Звичайно, складати картинки такі крихітки ще не вміють. Тому знайомство з грою можна почати з килимка-пазла з піногуми або просто з м’яких пазлів. Шорстка фактура матеріалу сприяє розвитку тактильних відчуттів дитини. А яскравий колір привертає увагу – малюки із задоволенням гратимуться на м’якому килимку. Коли дитя подорослішає, покажіть йому пазли на 2-4 елементи. Ідеальними вважаються і дерев’яні пазли-вкладки – на деталях є зручні ручки і дитині простіше вкласти фрагмент у потрібне місце. А пазли зі звуком – це хороший спосіб вивчити “мову” тварин.

Діти від 3 років

Дітки цього віку перестають пробувати світ «на зуб», їх поведінка вже усвідомлена. Пазли на 4-20 фрагментів не втомлюватимуть, а навчать краще маніпулювати предметами, концентрувати увагу на монотонній роботі. Зазвичай для такого віку обирають максимально зрозумілі картинки.

Якщо дитина нудьгує і відверто не хоче гратися головоломкою, відкладіть набір на місяць-два – його час ще обов’язково настане.

Діти від 5 років

Малюк вже вміє самостійно з’єднати елементи. Настав час вчитися сортувати дрібні фрагменти за кольором або частинами зображення на картинці. В цьому віці переходять на “дорослі” пазли. До речі, готуватися до школи теж можна за допомогою мозаїки (є варіанти з буквами, цифрами).

Діти від 7 років

Школярам потрібна уважність, посидючість. І пазли вироблять ці навички у дитини не гірше, ніж шахи. А 3D-мозаїка ще й допомагає розвинути здібності конструювання та моделювання.

Важливо, щоб дитина отримувала задоволення від процесу, тому при виборі гри враховуйте хобі.

Незалежно від віку всі набори повинні бути виготовлені з безпечних нетоксичних матеріалів.

Як вибрати пазли для дорослих

Щоб відповісти на це питання, спочатку потрібно зрозуміти чому взагалі дорослі дядьки й тітки люблять їх складати.

Кращі пазли для дорослих

Ні, вони не “впали в дитинство”, а просто втомилися. Психологи одноголосно стверджують – головоломка знімає стрес, заспокоює. Монотонна копітка робота діє на нервову систему, як антидепресант. Коли людина складає картинку, її увага зосереджена на маленьких фрагментах – так простіше відволіктися від побуту та проблем. Складні пазли для дорослих налічують декілька тисяч деталей.

Але головне вгадати з тематикою. Адже якщо ваша подруга захоплюється живописом, то пазли за мотивами картин відомих художників їй сподобаються, а ось зображення мосту – навряд чи. Простіше кажучи, згадайте хобі людини і подаруйте відповідну мозаїку.

До речі, настільні ігри – чудова нагода зібратися разом сім’єю або веселою компанією.

На чому можна збирати пазл

Є лише два способи зручно збирати пазли вдома:

 • на столі;
 • на підлозі.

Якщо йдеться про м’які килимки-пазли, то вони складаються тільки на підлозі. А ось класичні плоскі пазли – це і “підлогова”, і настільна гра. Набори з маленькою і середньою кількістю елементів швиденько складають на підлозі або на столі, а потім розбирають назад у коробку. А от як бути з грою із 500 і більше пазликів? Таке “дрібне” захоплення потребує багато часу і ще більше простору. Малоймовірно, що ви обходитиметесь кілька днів без обіднього столу, а дитина – без письмового. Повзати всією сім’єю по кімнаті в пошуках потрібного фрагмента теж не зовсім зручно. Тому збирати набір із великої кількості елементів потрібно на спеціальному килимку. Його розміри дозволяють впорядкувати фрагменти за кольором, розмістити окремо вже складені елементи картинки. При необхідності просто скрутіть килимок із мозаїкою в рулон і будьте впевнені – нічого не змішається.

ТОП-7 найкращих пазлів: рейтинг 2021

Якщо ви ще не обрали конкретний набір, ознайомтесь із нашим рейтингом, до якого потрапили найкращі пазли для дітей.

Пазл DoDo Космос 100 елементів

Як допомогти дитині запам’ятати планети Сонячної системи? Подаруйте “космічний” пазл. Тоді освітній процес пройде в цікавій ігровій формі. Яскрава картинка одразу привертає дитячу увагу, а великі елементи так зручно брати маленькими пальчиками. Підійде для вікової категорії 5+.

 Пазл DoDo Космос 100 елементів

 Пазл DoDo Космос 100 елементів

Пазл-вкладка Tatev дерев’яний

Дерев’яний пазл-вкладка освітньої тематики дозволить дитині швидше стати своїм у світі літер. Фрагменти гладкі, без задирок. Дітям подобається торкатися буквочок, крутити-вертіти їх в руках і викладати на тверду основу. Набір належить до еко-продукції.

Пазл-вкладка Tatev дерев'яний

Пазл-вкладка Tatev дерев’яний

Механічний 3D пазл Ukrainian Gears Навігатор дат

21 дерев’яна деталь формує механічний календар, що вказує на який день тижня припадає будь-яка дата до 2044! Дитині буде цікаво зробити корисну річ власноруч або з вашою допомогою.

Механічний 3D пазл Ukrainian Gears Навігатор дат

Механічний 3D пазл Ukrainian Gears Навігатор дат

Тривимірна головоломка-конструктор CubicFun National Geographic “Тауерський міст”

Дитина захоплюється історією і мріє про поїздку в Лондон? Підтримайте її прагнення та подаруйте можливість побачити Тауерський міст зблизька. Конструктор зі 120 фрагментів із вражаючою точністю відтворює кожну деталь реальної конструкції.

Механічний 3D пазл Ukrainian Gears Навігатор дат

 Тривимірна головоломка-конструктор CubicFun National Geographic “Тауерський міст”

Пазл магнітний Viga Toys Карта світу з маркерною дошкою

Набір складається з двосторонньої дошки, пазлів і маркера. Допомагає запам’ятати назви і розташування континентів. Дитина із задоволенням розмістить між країнами літак, а в океані – морських мешканців. 106 барвистих дерев’яних фрагментів надовго зацікавлять малюка від 3 років.

Пазл магнітний Viga Toys Карта світу з маркерною дошкою

 Пазл магнітний Viga Toys Карта світу з маркерною дошкою

Пазл Eurographics Антична карта світу 1000 елементів

Карта античного світу підійде підліткам і дорослим. Класичні пазли складаються в картинку розміром 48*68 см – наклеєна на тверду основу вона пасуватиме до інтер’єру будь-якої кімнати. Щоб зібрати зображення доведеться добряче попрацювати – все-таки картографія наука складна.

Пазл Eurographics Антична карта світу 1000 елементів

 Пазл Eurographics Антична карта світу 1000 елементів

Пазл-розмальовка Same Toy Світ тварин 50 елементів

 Пазл-розмальовка Same Toy Світ тварин 50 елементів

 Пазл-розмальовка Same Toy Світ тварин 50 елементів

Комплект пазлів 2-в-1: настільна гра і набір для творчості одночасно. На лицьовій частині картинки надруковані барвисті зображення тварин, а на звороті – чорно-білий варіант. Склали кольоровий малюнок – переверніть і розфарбуйте з іншого боку. В комплекті є 4 воскові олівці.

Пазли – чудовий тренажер терпіння і здорової наполегливості, а радість від зібраної картинки – нагорода за кропітку роботу!

Зображення взято з джерел: unsplash.com., pixabay.com.

Вам сподобалася стаття?

0