ru
ua
ru
ua

Як вибрати насіння для розсади

Правильно вибрати насіння для розсади – з цього процесу починається кропітка праця справжнього городника. Задовго до традиційної роботи на земельній ділянці, взимку або ранньою весною дачники сіють насіння в домашніх умовах. Навесні отримані паростки пересаджують на відкриті ділянки.

Із нашої статті ви дізнаєтеся, як вибрати насіння для розсади, який ґрунт підходить тим чи іншим культурам і в якому місяці висаджувати розсаду, щоб зібрати щедрий врожай.

Насіння для розсади: види

Кожна рослина-мешканець городу або саду має свій спосіб вирощування, в основному – насіннєвий.

Розрізняють насіння для:

Насіння для розсади

Деякі рослини (фруктові дерева, декоративні та плодові кущі, квіти) вирощують із саджанців. Наприклад, обожнювану всіма королеву квітів – троянду, найпростіше висаджувати саме саджанцем.

Крім саджанців і насіння є ще цибулини і бульби, а також міцелії грибів, які можна вирощувати на власному городі.

Правила вибору якісного насіння для розсади

Подвір’я, що тоне в квітах, овочеве різнобарв’я на городі – який садівник або фермер не мріє про таку картину біля свого будинку? Реалізувати цей план цілком під силу навіть аграрію-початківцю. Для цього починайте з головного – вибору якісного насіння для розсади.

А тепер більш конкретно про важливі правила вибору насіння.

Упакування товару

Зазвичай, насіння продається в паперових або поліетиленових пакетах. Не варто купувати товар в пошкодженій пачці з неякісною поліграфією – якщо виробник зекономив на презентабельному зовнішньому вигляді товару, то дуже сумнівно, що всередині хороший продукт.

І навпаки – яскраве барвисте пакування насіння не гарантує щедрий врожай. Що робити в такому випадку? Придивитися до інформації на пачці. Добросовісний виробник, як мінімум, вкаже свою повну назву, контактні дані, номер партії, відповідність товару держстандартам.

Розсада овочевих рослин

Інформація про насіння

На кожному упакуванні повинні бути такі конкретні дані:

 1. Термін придатності. Якщо він минув, то про жодну високу врожайність немає й  мови. В гіршому випадку – насіння не проросте взагалі.
 2. Рік врожаю насіння. Важливий момент, на який звертають увагу мало покупців. Справа в тому, що насіння рослин зберігає свої родючі властивості довго. Але тільки за умови правильного зберігання (вологість і температура сховища, герметичність тари). Оскільки ви не знаєте чи дотримувався виробник цих стандартів, радимо купувати “молоде” насіння, наприклад, минулорічне.
 3. Вага, а ще краще – кількість насіння. Насіння одних рослин дрібне (наприклад, 1 г моркви – це 600-1000 насінин), а інших – велике (1 г гарбуза – це всього 10 зерняток). Вказана на пачці кількість насіння допоможе правильно розрахувати необхідну земельну ділянку під розсаду.
 4. Відсоток сходження. Запам’ятайте: 100% гарантії сходження всього насіння жоден сумлінний виробник не дає – все-таки кліматичні умови і капризи природи ніхто не відміняв. Оптимальне “чесне” сходження – 80-85%.
 5. Попередня підготовка. Деяке насіння, наприклад, гарбузове, потребує попередньої обробки перед посівом. Але така рекомендація повинна бути вказана на упакуванні. Іноді зустрічаються написи «Не прогрівати і не протравлювати” – будь-які ваші дії тільки зіпсують продукт.
 6. Техніка посіву. Вказує, на яку оптимальну глибину сіяти насіння.

Сортові й гібридні рослини

Сорт і гібридність – абсолютно різні поняття, що вказують на зовнішній вигляд рослини або смакові якості майбутнього врожаю.

Сортове насіння – це кращі представники своїх культур, виведені селекційним методом. Як правило, сортові культури добре сходять і дають високу врожайність. Такі плоди відрізняються смаком, привабливим зовнішнім виглядом. Рослини добре переносять температурні стрибки, невибагливі до умов вирощування.

Гібрид – це насіння, отримане в результаті схрещування двох або більше сортів.

Хочете виростити відро огірків-близнюків однакової довжини й ваги? Обирайте гібриди.

На гібридність вказують позначки на упакуванні:

 • F1 і F2 (гібриди 1-го і 2-го покоління);
 • S1 і S2 (елітні гібриди 1-го і 2-го покоління).

Вища якість у насіння з цифрою 1. Гібриди досить “примхливі”: рослини потребують певного виду ґрунту, кількості води, добрив. Немає часу або бажання вовтузитися – купуйте сортове насіння.

Вирощуємо розсаду з насіння

Зовнішній вигляд насіння

Купівля насіння схожа на славнозвісного «кота в мішку». Щоб ваші кошти і кропітка праця на землі даремно не пропали, влаштуйте насінинам з пачки “кастинг”. Перед безпосередньою висадкою обов’язково перевірте аромат, колір і зовнішній вид насіння загалом.

Ароматність вказує на “профпридатність” посівного матеріалу. Наприклад, свіже насіння прянощів (кріп, орегано, майоран, чебрець) пахне дуже сильно.

Колір і зовнішній вигляд додатково допоможуть визначити “вік” насіння: зморщені посірілі зернята висаджувати неварто. Хоча насіння деяких рослин має природну зморшкувату оболонку.

Сортове насіння

Вибираючи насіння враховуйте також клімат, склад ґрунту і географічне розташування ділянки загалом. Це допоможе уникнути необдуманих покупок і зайвої фізичної праці.

Вам може бути цікаво

Як вибрати культиватор

Коли купувати насіння

У “зелений” весняний сезон вибір культур для посіву закономірно зменшується. І хоча ніякого ажіотажу навколо насіння насправді немає, ми б радили зробити закупи заздалегідь:

 • лютий-травень – овочеві рослини;
 • січень-травень – однорічні квіти;
 • вересень – багаторічні квіти;
 • вересень-листопад – цибулинні і бульбові рослини.

При правильних умовах зберігання (запечатане упакування, темне сухе місце) посівний матеріал збереже свої властивості і потішить вас якісною розсадою для городу.

Вам може бути цікаво

Як вибрати дощівник для поливу

Календар посіву насіння на розсаду

Майбутній урожай залежить не тільки від якості посівного матеріалу. Для пророщування квітів, овочів та інших рослин не менш важливі спосіб, час посіву та ґрунт.

Більшість квітучих культур висівають на початку лютого. Вже в травні розсада досить міцна для висадки у відкритий ґрунт.

Насіння теплолюбних овочів (томат, перець, капуста) сіють пізніше – якщо розсада “переросте”, то пристосуватися до природних умов після тепличних буде складно.

Тепер, коли ви знаєте, як вибрати насіння на розсаду, перейдемо безпосередньо до посіву.

Ґрунт для розсади

Розповідаємо про 2 найбільш поширені серед садівників способи визначення дати посіву на розсаду:

 1. Місячний календар. Для кожної культури чітко визначені сприятливі дати посіву. Овочів і квітів так багато, що помістити їх в рамки цієї статті важкувато. Тому ми просто вказуємо дні, які категорично не підходять для посівів у 2021 році: 11.02, 27.02, 13.03, 28.03, 12.04, 27.04, 11.05, 26.05.
 2. Математичний спосіб. Дата посіву визначається в залежності від того, коли ви плануєте висадити розсаду на грядку. Спочатку від бажаної дати висаджування віднімаєте кількість днів вегетаційного періоду, а потім віднімаєте кількість днів, що потрібна на сходження паростків. Всі дані про тривалість проростання і вегетаційного періоду виробники вказують на упакуванні.

Якщо часу на пророщування насіння немає, можна купити готову розсаду.

Яку розсаду можна садити

Серед найпопулярніших овочів, які вирощують розсадою, є:

 • томати;
 • перець (солодкий болгарський, гострий);
 • баклажани;
 • селера;
 • капуста (всі сорти і види);
 • цибуля-порей.

Деякі овочі не вирощуються розсадою. Наприклад, насіння буряка, моркви, петрушки, кропу і листових овочів (салат) сіють одразу у відкритий ґрунт. Так роблять і з насінням газонної трави.

Вам може бути цікаво

Як вибрати газонокосарку

Підбірка однорічних квітів для розсади:

 • гвоздика китайська і шабо;
 • лобелія;
 • ротики;
 • сальвія (однорічна шавлія);
 • петунія;
 • целозія;
 • вербена;
 • бальзамін.

Багаторічні квіти з розсади

Який ґрунт краще для розсади

Для розсади категорично не підходить ґрунт з садової ділянки або грядки – земля може бути заражена грибком або бактеріями. Найкращими для розсади є готові субстрати, що насичені достатньою кількістю поживних речовин. Такий ґрунт чистий, пухкої консистенції, тобто добре пропускає воду і повітря. Ніяких додаткових добрив купувати не треба – в субстраті достатньо “корисностей” на 5-6 тижнів.

Як посадити насіння на розсаду

Зі шкільних уроків біології відомо, що рослинам потрібні світло, тепло, вода, ґрунт і простір:

 1. Підготуйте ємність і субстрат. Низькі ящики, горщики, торф’яні стаканчики з дренажем наповніть свіжим субстратом.
 2. Негусто посійте насіння. Дотримуйтеся рівних інтервалів – для здорового розвитку кожен паросток повинен мати достатньо простору.
 3. Поставте горщики і ящики на світле тепле місце в будинку, наприклад, підвіконня. Врахуйте, що температура на вікні може бути нижча, ніж в кімнаті. Холодним може виявитися і саме підвіконня. Тепло – важлива складова проростання насіння. Тому краще виміряйте температуру саме біля ящиків з насінням, а підвіконня перевірте на дотик. Якщо воно холодне – поставте ящики на пінопласт.
 4. Накрийте ємності поліетиленовою плівкою, склом або фольгою. Такий крок попередить випаровування вологи з ґрунту і підтримає температуру.
 5. Поливайте водопровідною водою. Але не одразу з-під крана, а відстояною: хлор протягом 24 годин випарується, а шкідливі солі важких металів осядуть. Але не перестарайтеся з водними процедурами, інакше насіння зігниє. Поливайте в міру висихання субстрату.

Не впадайте у відчай, якщо з дня посіву пройшло 2 доби, а ніяких паростків і близько не помітно. Кожна культура має свої терміни проростання, наприклад:

 • огірок – до 5 днів;
 • помідор – до 11 днів;
 • баклажани – до 21 дня;
 • капуста (броколі, брюссельська, білокачанна) – до 12 днів;
 • кабачки – до 8 днів.

Розсада для багатого врожаю

Уважно прочитайте інформацію на упакуванні насіння, дотримуйтесь наших правил і наберіться терпіння: вирощування розсади з насіння справа делікатна.

Отриману розсаду висаджують на ретельно підготовлені земельні ділянки – жодних бур’янів і заростей трави “до пояса”.

Користуйтеся нашими нехитрими правилами вибору насіння для розсади і ваша ділянка ощасливить вас щедрим врожаєм!

Зображення взято з джерела: unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0