ru
ua
ru
ua

Як вибрати окуляри віртуальної реальності

У цій статті ми детально розповімо, як вибрати окуляри віртуальної реальності, яких видів вони бувають і які додаткові особливості можуть мати.

Окуляри віртуальної реальності – спеціальний прилад, що складається з лінз, корпусу і ременя. Він надівається на голову і підключається до будь-якого зовнішнього пристрою, дозволяючи насолодитися повним зануренням у тривимірний світ VR. Такі пристрої можуть працювати з персональним комп’ютером, ігровою приставкою, телевізором або навіть смартфоном – багато залежить від моделі, її характеристик і можливостей.

Деякі моделі й зовсім не потребують синхронізації із зовнішніми пристроями для перегляду фільмів або серіалів у 3D – вони оснащені власним чіпом пам’яті, на який можна завантажувати необхідний контент.

Загалом, різноманітність моделей справді величезна – розберемося в тонкощах вибору потрібного варіанту.

Види окулярів віртуальної реальності

Спершу найголовніше – далеко не всі окуляри VR є універсальними. Більшість моделей вузькоспеціалізовані й призначені для роботи з якимось конкретним типом пристроїв. Розглянемо основні види за призначенням.

Окуляри VR для ігрової консолі

Ці моделі, як правило, коштують дорого, але мають просунуті характеристики і підходять для тривалого використання. Підключаються до консолі й дозволяють отримувати ігровий досвід на зовсім іншому рівні за рахунок повного занурення в події. Яскравий приклад – PlayStation VR – це відносно недорогі, але дуже якісні окуляри, сумісні тільки з PlayStation 4 і PlayStation 5.

Окуляри віртуальної реальності для дитини

Для персональних комп’ютерів шолом віртуальної реальності PS VR не підійде, будьте уважні. У цьому випадку необхідно дивитися в бік пристроїв від інших виробників – HTC, HP, Omimo й інших брендів.

Вам може бути цікаво

Кращі шутери на ПК 2021: ТОП-5

Окуляри віртуальної реальності для ПК

Те ж саме, що і для консолей,  тільки вибір пристроїв значно ширший. VR для ПК коштує дорожче, але при цьому, як правило, такі окуляри більш технологічні й просунуті. Яскравий приклад – Oculus Rift S, у яких дозвіл мікроекранів становить повноцінні 1280×1440 на кожне око. Частота оновлення 80 Гц забезпечить плавну зміну кадрів, а для відстеження оточення передбачено 5 просунутих датчиків із технологією Oculus Insight, які забезпечують високу точність позиціонування гравця в просторі. Взагалі, в асортименті бренду Oculus досить багато цікавих моделей, більшість з яких оснащені власним акумулятором і працюють без проводів.

Контролер VR

Справжні ПК-бояри можуть піти ще далі, замовивши, наприклад, HTC VIVE COSMOS Elite з AMOLED-дисплеями, де роздільна здатність на кожне око становить 1440×1700 пікселів. Картинка в цьому випадку буде мати чудову деталізацію.

Переваги VR очок для ПК:

 • безліч адаптованих ігор та програм;
 • підходять для перегляду фільмів, серіалів, фотографій;
 • відкривають нові можливості для відеоконференцій, зустрічей, навчання, віртуальних подорожей;
 • часто мають дуже складну систему з вбудованих датчиків, які відстежують стан у просторі користувача, що робить досвід використання VR глибшим.

Загалом, для ПК на ринку дуже великий вибір моделей – як недорогих, вартістю близько 100-200 доларів, так і пристроїв high-end класу, напханих сучасними технологіями і можливостями під зав’язку.

3D окуляри для квадрокоптера

Більшість сучасних дронів і квадрокоптерів оснащуються однією або декількома камерами огляду. Так ось, окуляри віртуальної реальності для квадрокоптера приймають зображення і показують його користувачеві, створюючи ефект занурення, ніби це ви літаєте в декількох десятках метрів над землею.

Як правило, такі 3D окуляри коштують недорого, так що їх можна подарувати дитині з нагоди якогось свята або себе порадувати, якщо це ваше хобі.

Моделі, призначені для синхронізації з квадрокоптерами і дронами, представлені брендами VR Box, DJI, Eachine та іншими. Причому пристрої VR Box є найбільш бюджетними і доступними, а продукція DJI відноситься вже до hi-end сегменту, та й характеристики має відповідні.

Окуляри віртуальної реальності для смартфона

Функцію дисплея тут виконує смартфон, який встановлюється безпосередньо в окуляри – для цього передбачений спеціальний відсік. Як правило, VR для смартфонів коштують недорого і мають такі переваги:

 • мобільні, оскільки немає прив’язки до стаціонарної техніки;
 • якість зображення визначається тільки якістю дисплея вашого смартфона;
 • більшість моделей можна також використовувати для роботи з ПК – підключення здійснюється через USB за допомогою спеціальних додатків;
 • дозволяють грати в багато мобільних ігор із повним зануренням у процес.

Віртуальні окуляри для смартфона

Ігри, перегляд фільмів, серіалів і будь-якого іншого контенту виходять на новий рівень при використанні таких ось недорогих віртуальних окулярів для смартфона. Головне, вибирайте моделі з можливістю налаштування міжзіничної і фокусної відстані, щоб не псувати зір.

VR для телевізора

Як правило, це не повноцінні пристрої віртуальної реальності, а стереоскопічні окуляри 3D, що дозволяють переглядати тривимірний контент, як у кінотеатрах. Найчастіше можливість підключення до телевізора є додатковою і наявна у багатьох моделях, розрахованих на використання з ігровою консоллю або смартфоном.

Як вибрати окуляри віртуальної реальності

Тепер, коли з призначенням розібралися, перейдемо до характеристик:

 1. Тип дисплея. Переважна більшість пристроїв оснащуються або OLED дисплеями, або TFT. Матриці OLED забезпечують еталонну контрастність, приголомшливу передачу кольору і деталізацію зображення, але коштують досить дорого. TFT – більш бюджетний варіант. Ці матриці коштують дешево, але не здатні відображати всю глибину чорних відтінків, та й в цілому перенесення кольорів сильно кульгає на тлі OLED.
 2. Роздільна здатність мікроекранів. Тут все те ж саме, що і зі смартфонами, моніторами та телевізорами. Чим вище роздільна здатність дисплея, тим краще – зображення буде більш детальним за рахунок збільшення кількості пікселів на дюйм.
 3. Кути огляду. Як правило, кут огляду у різних моделей коливається в межах 85-110°, адже такі параметри збігаються з бінокулярним зором людини. Ідеальний показник становить 110°, в цьому випадку зображення буде максимально об’ємним і реалістичним.
 4. Час відгуку. Цю характеристику рідко вказують виробники, але вона важлива, адже визначає затримку виведення інформації. Для перегляду фільмів, серіалів та іншого контенту вона не має жодного значення, а ось для ігор або пілотування квадрокоптера грає істотну роль.
 5. Частота оновлення зображення на дисплеї. Визначає кількість кадрів на секунду, які здатний відобразити дисплей.

Шолом VR від HTC

Усі ці характеристики відносилися до вибору дисплея. При виборі окулярів віртуальної реальності для смартфона вони не відіграють ролі, адже в якості дисплея буде використовуватися екран вашого смартфона.

Перейдемо до наступного важливого моменту – датчикам. У віртуальних окулярах вони бувають наступних видів:

 • гіроскоп – визначає швидкість і напрямок повороту пристрою у трьох осях, що важливо для коректного розпізнавання рухів голови;
 • акселерометр – служить для визначення положення пристрою у просторі;
 • датчик наближення – дозволяє VR-пристрою автоматично вмикатися і вимикатися при зніманні і надяганні;
 • магнітометр – свого роду компас, також сприяє більш точному позиціонуванню у віртуальному світі;
 • G-сенсор – реєструє різкі зміни при початку руху, зупинки, обертанні і поворотах;
 • IPD-сенсор – дозволяє підлаштовувати положення лінз під відстань між зіницями;
 • обробка 3D звуку – цей сенсор дозволяє формувати тривимірну звукову сцену для більш повного занурення.

Природно, чим більше в окулярах віртуальної реальності всяких датчиків, сенсорів та інших технологій, тим глибший досвід занурення в VR вони нададуть. Багато що залежить ще і від програмного забезпечення, так що уважно читайте огляди і вивчайте відгуки перед покупкою.

Наступний пункт – комплектація і додаткові функції:

 1. Навушники. Кращі окуляри віртуальної реальності з тих, що доступні на ринку, оснащуються спеціальними навушниками, які формують об’ємну звукову сцену. Це забезпечує більш точне позиціонування у просторі.
 2. Мікрофон. Важливий тільки в тому випадку, якщо ви плануєте спілкуватися з близькими та друзями по VR, або грати за допомогою цих окулярів у онлайн-ігри.
 3. Контролер рухів. Це спеціальний прилад, що дозволяє користувачеві взаємодіяти з об’єктами у віртуальному світі. Усі ваші рухи будуть реєструватися і передаватися в VR, де ви будете бачити безпосередній результат. Найбільш високотехнологічний комплексний контролер рухів використовується в шоломі HTC VIVE PRO FULL KIT EYE (2.0) та інших моделях цього бренду.
 4. Пульт ДУ. Розширює функціональні можливості пристрою. Наприклад, пульт можна використовувати в якості геймпаду, щоб перемикати ролики в плеєрі.
 5. Лицьова накладка для шолома. Приємна дрібниця, що дарує комфорт вашому обличчю під час використання очок.
 6. Налаштування оголів’я – знову ж таки, для зручності.

Важлива ремарка – як би ви не старалися, хоч як не шукали, купити недорогі та водночас хороші окуляри віртуальної реальності не вийде. Тут все гранично просто – чим дорожче пристрій, тим повніший і глибокий досвід занурення він надає.

Дешеві моделі в ціновій категорії до 100 доларів можуть стати непоганою іграшкою на певний час, але вони і поряд не стоять з окулярами hi-end класу вартістю від 400 до 2000 доларів.

Як можна використовувати окуляри віртуальної реальності

Перш ніж ми перейдемо до нашого власного рейтингу окулярів віртуальної реальності, подивимося, які можливості відкривають ці пристрої перед власником:

 1. Ігри та розваги. Перегляд фільмів, серіалів, а також комп’ютерні, мобільні й консольні ігри – ринок додатків та ігор для VR активно поповнюється новими проєктами, і той ігровий досвід, який ви зможете там отримати, не йде в жодне порівняння з традиційними формами гейминга.
 2. Віртуальні подорожі, екскурсії. За допомогою VR людина може миттєво відправитися в будь-яку точку світу, вивчити місцеві визначні пам’ятки. Так, наживо все одно краще, зате такі подорожі не вимагають фінансових вкладень і не виривають вас зі звичного способу життя.
 3. Навчання. Картинки та ілюстрації хоч і дають зразкове розуміння про різні явища, але все-таки за допомогою VR ви можете більш комплексно вивчити будь-яку тему. Будову людини, будову Всесвіту, протікання хімічних реакцій, особливості архітектури – усе що завгодно. Маючи доступ до віртуального освітнього контенту ви зможете краще зрозуміти суть досліджуваної теми, зануритися в неї з головою. З цієї причини окуляри віртуальної реальності стали настільки популярні у школах і вищих навчальних закладів на Заході. Там подібний підхід активно культивується і вдосконалюється, тому що результативність у рази вище в порівнянні з будь-якими традиційними методологіями навчання.
 4. Вчинення віртуальних продажів. За останні роки VR стали активно використовувати у сфері нерухомості – це так звані віртуальні тури, які дозволяють миттєво перенести клієнта в будь-яку квартиру, щоб той міг уявити, як це буде, і відчути себе господарем своєї житлоплощі прямо зараз. Аналітичні дослідження VRARA показують, що близько 46% респондентів з більшою ймовірністю погоджуються на покупку житла після ознайомлення з інтер’єром і плануванням квартири в VR. Те ж саме стосується і будь-яких інших товарів, від побутової техніки до споживчої електроніки.
 5. Дизайн інтер’єрів. За допомогою VR дизайнери у два рахунки можуть пожвавити рендер інтер’єру і продемонструвати клієнтові не просто картинку, а реальну тривимірну модель приміщення.
 6. Спілкування. Старе добре спілкування за допомогою окулярів віртуальної реальності також виходить на новий рівень завдяки тому самому ефекту присутності.

Шолом віртуальної реальності

Потенціал VR справді величезний, і з кожним роком знаходиться все більше різних способів застосування цієї технології. І ви самі можете стати частиною цього глобального процесу, випробувавши всі принади технології на собі. А тепер ми переходимо до найсмачнішого – рейтингу кращих моделей.

ТОП-5 кращих окулярів віртуальної реальності у 2021 році

Ми уважно вивчили ринок пристроїв VR на момент 2021 року, ознайомилися з професійними оглядами і відгуками. Вашій увазі добірка з 5 кращих моделей віртуальних окулярів для різних цілей і завдань.

Вам може бути цікаво

Як вибрати ноутбук в 2021

HTC VIVE COSMOS Elite – для ПК

Ергономічний, технологічний і вкрай якісний шолом віртуальної реальності, призначений для персональних комп’ютерів і ноутбуків. Пристрій має оновлений відкидний корпус і, найголовніше, систему внутрішнього відстеження, що ідеально підходить для малогабаритних кімнат. По суті, це шолом-трансформер, адже він має модульну конструкцію, що дозволяє при необхідності замінити:

 • убудовані навушники;
 • накладки;
 • фронтальну панель.

Можна також замінити додаткові модулі, кастомізувати девайс під себе.

VIVE Cosmos Elite оснащений двома просунутими LCD-дисплеями з роздільною здатністю 1440×1700 точок на кожне око. Сумарно виходить 2880 x 1700 точок – значний показник, тому, якщо ви плануєте його використовувати для ПК-гейминга, вам буде потрібна потужна відеокарта рівня RTX 3070 або вище. Це щоб отримати високий FPS і реалізувати потенціал шолома, адже частота оновлення дисплеїв тут становить 90 Гц.

HTC VIVE Cosmos Elite

Окуляри віртуальної реальності HTC VIVE Cosmos Elite

Кути огляду оптичної системи складають 110°, тобто максимально близько до повного охоплення людського зору. Девайс оснащений вбудованими стереонавушниками і мікрофоном, який можна активувати натисканням бічної кнопки. З датчиків:

 • акселерометр;
 • гіроскоп;
 • сенсор IPD для налаштування міжзіничної відстані;
 • Flip-up visor;
 • налаштування міжзіничної відстані;
 • регулювання оголів’я;
 • SteamVR Tracking.

Загалом, повний набір для того, щоб випробувати всі принади сучасного геймдеву. До речі, важить шолом HTC VIVE Cosmos Elite всього 570 г, що дозволяє його використовувати кілька годин до ряду, не відчуваючи втоми. Це один із найкращих ігрових шоломів віртуальної реальності, який, до того ж, коштує досить недорого для свого класу. Він зручний, функціональний і технологічний, але призначений тільки для ПК і ноутбуків. Власникам консолей не підійде.

Sony PlayStation VR – для PlayStation

Це ексклюзивні окуляри віртуальної реальності, розроблені компанією Sony для власників ігрових консолей PlayStation. Пристрій сумісний як з PS4, так і з PS5. Технічні характеристики PS VR:

 • 960 × 1080 роздільна здатність (загальна здатність виходить 1920 × 1080);
 • 90/120 Гц частота оновлення зображення;
 • 100° кути огляду;
 • 18,7 × 18,5 × 27,6 см – габарити.

Важить шолом 610 грамів, що цілком нормально для девайса цього класу. На відміну від багатьох інших віртуальних окулярів, тут екран всього один, і зроблений він за технологією OLED, за рахунок чого забезпечується еталонна контрастність і шикарна передача кольору.

Відстеження рухів користувача здійснюється за допомогою стандартної PlayStation Camera – вона йде в комплекті, так що докуповувати нічого не доведеться. І хоча технологія ця значно простіша, ніж у того ж HTC Vive, вона справно виконує свою функцію і не викликає помилкових або некоректних спрацьовувань.

PlayStation VR

Окуляри віртуальної реальності PlayStation VR

Переваги PlayStation VR:

 • низька ціна;
 • корпоративний контроль якості від Sony щодо розроблюваних ігор, що виключає ймовірність виходу на консоль погано оптимізованих під даний VR-шолом ігор;
 • відмінна ергономіка – навіть при тривалому носінні не виникає відчуття втоми;
 • безпечні для очей і вестибулярного апарату;
 • непогані характеристики;
 • у комплекті є все необхідне для підключення, налаштування і комфортного геймінгу;
 • більше кількість адаптованих ігор – як кросплатформених, так і ексклюзивних.

І єдиний недолік – несумісність з усіма іншими платформами. Ні до ПК, ні тим більше до Xbox підключити ці окуляри віртуальної реальності не вийде. Тільки PlayStation 4 і PlayStation 5. Принаймні, офіційних способів немає, і щоб підключитися до ПК, доведеться дуже багато і старанно танцювати з бубном.

Вам може бути цікаво

Кращі ігри на PS5 у 2021 році

BoboVR Z6 – для смартфона

Якщо ваш смартфон має хороший дисплей, і ви хочете випробувати на собі всі принади сучасних VR технологій, ці окуляри підійдуть ідеально. BoboVR Z6 підключаються до смартфону бездротовим способом, через Bluetooth. Оснащені власними стереонавушниками і зручною конструкцією, де всі деталі добре підігнані.

Пристрій має такі характеристики:

 • лінзи діаметром 52 мм;
 • сумісність зі смартфонами з діагоналлю від 4,7″до 6,2″;
 • кути огляду 110°;
 • навушники з 50 мм амбушурами;
 • вбудований акумулятор ємністю 350 мАг;
 • габарити – 140 х 181 х 115 мм;
 • вага – 395 г.

У комплект, крім віртуальних окулярів, входить інструкція, кабель microUSB для зарядки і серветки для протирання лінз. Пристрій дуже легкий, незважаючи на вбудований акумулятор, але до його ваги додасться також вага смартфона. При використанні шолом буде важити від 500 до 550 г, в залежності від моделі телефону.

BoboVR Z6

Окуляри віртуальної реальності BoboVR Z6

Ці окуляри VR зроблені з якісних матеріалів, відмінно сидять на голові й дозволяють підлаштовувати їх відповідно до індивідуальних переваг. Прокладки виготовлені з дихаючого матеріалу, так що ефекту сауни не виникне. Окуляри BoboVR Z6 призначені для смартфонів, але їх також можна використовувати для ПК-геймінгу, підключивши через Trinus або RiftCat. Ігри з SteamVR в обох випадках будуть добре відчуватися, немов для цього і створювалися.

Oculus Quest 2 – для тих, у кого немає потужного ПК

Друге покоління легендарного VR від компанії Oculus. Цей шолом коштує близько 400-500 доларів, але для своєї ціни має воістину космічні характеристики:

 • власний вбудований процесор Qualcomm Snapdragon XR2;
 • дозвіл мікроекранів – 1832×1920 точок на кожне око;
 • еталонні кути огляду 110°;
 • від 64 до 256 ГБ вбудованої пам’яті, куди можна завантажувати різний контент;
 • можливість тонкого налаштування IPD для підлаштування положення лінз під відстань між зіницями;
 • відмінна вбудована аудіосистема і мікрофон;
 • літій-іонний акумулятор, що забезпечує роботу протягом 2-3 годин без підзарядки;
 • новітні контролери Oculus Touch 3-го покоління;
 • вага – 503 г.

Oculus Quest 2

Окуляри віртуальної реальності Oculus Quest 2

Це один із найлегших шоломів віртуальної реальності у своєму класі. Він оснащений подушками із трикотажної сітки і еластичним тканинним мішком для підвищення ергономіки і зручності. Пристрій здатний відстежувати 6 ступенів різкості Oculus Insight на основі камери з контролерами руху, але для повноцінного розгортання потрібно приміщення з площею як мінімум 2 м².

Окуляри віртуальної реальності Oculus Quest 2 ідеально підійдуть для тих, у кого немає потужного стаціонарного ПК. Ви зможете грати в автономному режимі, насолоджуватися віртуальними атракціонами, дивитися тривимірне відео, вчитися тощо. За якістю зображення ця модель нічим не поступається HTC Vive Cosmos Elite, але коштує значно дешевше.

Samsung Gear VR CE SM-R322NZWASEK

Недорогі окуляри VR, призначені для використання зі смартфоном. Коштують недорого, оскільки мають досить просту конструкцію і не оснащені власним дисплеєм. Плюси:

 • приємний дизайн;
 • хороша ергономіка;
 • інтуїтивно зрозуміле управління;
 • підходять для людей з поганим зором.

Samsung Gear VR CE SM-R322NZWASEK

Окуляри віртуальної реальності Samsung Gear VR CE SM-R322NZWASEK

І все було б добре, якби не одне маленьке «але» – ці окуляри віртуальної реальності сумісні тільки зі смартфонами Samsung. Якби не цей нюанс, вони здобули б велику популярність завдяки просунутим характеристикам і зручності. Але Samsung з якоїсь причини вирішили піти іншим шляхом. Результат – ця модель хоч і хороша, але через «вузьку спеціалізацію» програє навіть більш дешевим і простим BoboVR Z6.

На цьому у нас все, дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

Фото взяті з джерел: unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0