ru
ua
ru
ua

Як вибрати оперативну пам’ять DDR4

Щоб розібратися, як вибрати оперативну пам’ять DDR4, досить знати всього три речі:

 1. На що впливає частота ОП і яка підійде для вашої материнської плати.
 2. Що таке таймінг оперативної пам’яті й на що він впливає.
 3. Який обсяг ОП потрібний для ваших завдань.

Далі ми постараємося комплексно відповісти на ці питання і дамо конкретні рекомендації: як підібрати кращу оперативну пам’ять DDR4 із тих, що представлені на ринку. Але спершу трохи теорії.

Чим оперативна пам’ять DDR4 відрізняється від DDR3

DDR4 – четверте покоління ОП, розробка якої велася комітетом інженерної стандартизації напівпровідникової продукції JEDEC ще з 2005 року. Стандарт цей вперше був представлений у 2010 році в Японії, і тоді стало ясно, що в порівнянні з DDR3 оперативна пам’ять DDR4 має куди більш видатні характеристики і потенціал. У вигляді таблиці це можна уявити так:

Тип пам’яті DDR3 DDR4
Тактова частота (офіційна) 800-2400 МГц 1600-3200 МГц
Таймінги 5~14 9~24
Пікова швидкість передачі даних 19 200 Мб/с (для DDR3-2400) 25 600 Мб/с (для DDR4-3200)
Номінальна робоча напруга 1.5В 1.2В
Мінімальна робоча напруга 1.35В 1.05В
Кількість внутрішніх блоків пам’яті 8 16

Оперативна пам'ять

Тобто ми бачимо, що DDR4 функціонує на більш низькій напрузі, і при цьому забезпечує куди більш високі робочі частоти і пропускну здатність.

Варто розуміти, що дві планки оперативної пам’яті DDR3 і DDR4, що працюють на однакових частотах, будуть показувати приблизно ідентичну продуктивність. Різниця буде складати 2-3%, що можна вважати статистичною похибкою. Саме тому купувати пам’ять DDR4 має сенс лише в тому випадку, якщо ви шукаєте планки з частотою 2400 МГц і більше.

При цьому важливо відзначити, що офіційна тактова частота пам’яті – це не те ж саме, що максимальна. На сьогодні існують планки DDR4 з частотою 4600 МГц і навіть більше, тобто виробники вже підібралися до показників, на яких буде працювати пам’ять нового покоління DDR5. Пікова швидкість передачі даних у цих випадках може досягати 36 800 МБ/с, в залежності від екземпляра. Але це розігнана на заводі пам’ять зі збільшеним вольтажем, і купувати таку є сенс тільки у двох випадках:

 1. Якщо ви займаєтеся рендером або іншими професійними завданнями, для яких важлива висока швидкість передачі даних.
 2. Якщо ви геймер і збираєте суперпотужний за нинішніми мірками ПК.

Тепер розберемося більш детально і ґрунтовно, що означають і на що впливають усі ці параметри.

ОП з RGB-підсвічуванням

Обсяг пам’яті – на що впливає і як визначитися

Люди, які задаються питанням, як вибрати оперативну пам’ять DDR4, часто не можуть розібратися, скільки її потрібно для їхніх завдань. Простий факт – оперативної пам’яті багато не буває. Вона служить тимчасовим сховищем для даних і команд, які використовуються процесором для виконання певних функцій і операцій. Дані в ОП завантажуються або безпосередньо, або через надшвидку пам’ять.

Усі програми і додатки, які ви запускаєте на комп’ютері або ноутбуці, споживають під час роботи оперативну пам’ять. Запустили браузер – 1-2 гігабайти оперативної пам’яті витратили. Запустили який-небудь Photoshop – ще мінус пару гігабайт, адже ще сама Windows споживає пам’ять та інший софт, який працює у фоні. І чим більше у вас у цілому оперативної пам’яті, тим комфортніше буде працювати, оскільки у вас просто не буде виникати ситуацій, коли комп’ютер починає глючити через дефіцит оперативної пам’яті.

Ігровий ПК

У 2021 році для різних завдань оптимально мати:

 1. 8 ГБ оперативної пам’яті – для мультимедійних завдань і роботи з невибагливими додатками. Браузер, таблиці, текстові документи – для подібного роду завдань поки що досить такого обсягу. Якщо плануєте мультимедійну збірку для навчання і такої нескладної роботи, беріть два модулі по 4 ГБ і встановлюйте у двоканальному режимі, щоб отримати за рахунок цього 10-15% приросту продуктивності.
 2. 16-32 ГБ. Це золотий стандарт 2021 року для геймерів. Ми якраз перебуваємо на тому етапі, коли 16 ГБ у принципі ще вистачає для сучасних відеоігор, але вже впритул. Маючи комп’ютер із гарною відеокартою і 16 ГБ оперативної пам’яті, ви зможете запускати і комфортно грати у досить вимогливі відеоігри, починаючи з Wasteland 3 і закінчуючи Red Dead Redemption 2. Якщо ж збираєте комп’ютер із доробком на 4-5 років вперед, краще беріть відразу 32 ГБ, щоб із запасом.
 3. 32 ГБ і більше – для ігор і професійної роботи. Якщо ви працюєте з вимогливими програмами, часто рендерите і для вашої діяльності життєво необхідно мати великий обсяг ОП, то ви і так прекрасно уявляєте, скільки саме вам її потрібно.

Тільки будьте уважні й не думайте, що на будь-який комп’ютер можна встановити скільки завгодно ОП. Усі материнські плати з підтримкою DDR4 дозволяють встановити строго певний обсяг пам’яті – цю інформацію ви легко знайдете в специфікаціях моделі на сайті виробника або в описі товару в магазині.

Вам може бути цікаво

Як вибрати жорсткий диск

Частота оперативної пам’яті

Тактова частота ОП вимірюється в мегагерцах, вона визначає, який обсяг даних ваша система здатна обробити за одиницю часу. Ось три простих прикладу для більшої наочності:

 • для DDR4-2133 пікова швидкість передачі даних досягає 17066.67 Мб/с
 • для DDR4-2400 пікова швидкість передачі даних становитиме 19 200 Мб/с;
 • для DDR4-3200 пікова швидкість передачі даних складе вже 25600 Мб/с.

При цьому, говорячи про частоту ОП, насправді ми маємо на увазі ефективну швидкість, а не тактову частоту. Ці поняття слід розрізняти, адже у оперативної пам’яті окремо є характеристики частоти пам’яті й частоти шини.

Реальна і ефективна частота пам’яті – різні речі й, якщо в характеристиках товару вказана частота, скажімо, 3000 МГц – йдеться саме про ефективну швидкість. Реальна частота в цьому випадку буде становити 1500 МГц. Це ми можемо прекрасно розглянути у програмі AIDA64 на прикладі комп’ютера автора:

Показники в AIDA64

Аїда нам підказує, що реальна тактова частота встановленої пам’яті DDR4-3000 складає 1500 МГц.

А тепер про те, чи варто сильно переплачувати за дорогу оперативну пам’ять із підвищеними частотами. Якщо збираєте ПК для ігор – ні, не варто. Краща оперативна пам’ять DDR4 для ігрового ПК – та, що працює на частоті від 2933 МГц до 3466 МГц. Більше не потрібно – скільки не проводили різноманітних тестів і порівнянь, скільки не намагалися розглянути під лупою приріст продуктивності від розгону ОП, нічого не вийшло. Точніше як, приріст є, але він дуже скромний, у чому ви самі можете переконатися, переглянувши відео від зарубіжних експертів:

Якщо показаний у відео приріст продуктивності для вас виправдовує ринкову різницю у вартості, тоді у матросів немає питань. Справа виключно ваша.

Що стосується повсякденних завдань та роботи, то так, частота вирішує. Програми та додатки працюють швидше, швидкість рендера також значно прискорюється. Тож якщо вам потрібен універсальний ПК, який буде використовуватися для різноманітних завдань, то намагайтеся вибирати ОП з якомога високою частотою.

Таймінги оперативки

Тепер розберемося, які таймінги краще для DDR4. Ось, що потрібно знати – таймінгами називають затримки, що виникають під час операцій читання/запису. Це неймовірно важливий параметр, який безпосередньо впливає на:

 • швидкість зчитування даних;
 • швидкість обміну даними між ОП і процесором.

Простіше кажучи, чим нижче таймінги, тим краще. Ось, як виглядає опис і перелік основних таймінгів у програмі HWiNFO64:

Таймінги оперативки

Сильно вникати в тему таймінгів і розбиратися в них вам не потрібно, якщо тільки ви не плануєте займатися ручним розгоном. Знайте одну просту річ, коли будете вибирати ОП: чим нижче, тим краще. Для DDR4-3200 оптимальні таймінги складають CL16, але можна підшукати планки і з більш низькою латентністю.

Таймінги ОП

Чим вище частота пам’яті, тим вище таймінги, затримки. При збільшенні частоти пам’яті, як правило, доводиться збільшувати таймінги і завищувати напругу, в іншому випадку система «не заведеться».

Однак пікова швидкість передачі даних при цьому збільшується. Оцінювати потрібно не окремі характеристики і параметри, а продуктивність оперативної пам’яті в цілому.

Для DDR4 найбільш оптимальними будуть планки ОП із такими таймінгами:

 • CL14 і CL15 – дорога «геймерска» пам’ять з еталонною продуктивністю;
 • CL16 – золота середина для DDR4, що працює на частоті від 3000 до 3466 МГц;
 • CL17 – оптимальні таймінги для пам’яті з частотою 3466-3600 МГц і більше;
 • CL18 – нормальна латентність для планок із частотою в межах 3600-4000 МГц;
 • CL19 – робочі таймінги для ОП з ефективною частотою понад 4000 МГц.

Оперативна пам'ять

Те, що ми описали вище – грубе спрощення, яке допоможе зрозуміти саму суть, як правильно вибрати оперативну пам’ять для комп’ютера, не вникаючи в технічні нетрі.

Як відрізнити типи пам’яті

Останній пункт, який потрібно розглянути, – типи ОП у залежності від форм-фактора. У 2021 році розрізняють два основних форм-фактори:

 1. SO-DIMM (Small Outline Dual In-Line Memory Module). Компактний форм-фактор пам’яті для ноутбуків і планшетів.
 2. DIMM (Dual in-Line Memory Module). Двосторонні модулі пам’яті з незалежним розташуванням контактів.

SDRAM, у свою чергу, це не форм-фактор, а тип оперативної пам’яті. Якщо говорити конкретно, йдеться про Synchronous Dynamic Random Access Memory, тобто про синхронну динамічну пам’ять із довільним доступом.

За фактом, у більшості випадків DDR4 DIMM і DDR4 SDRAM – це одне і те саме. Для більшості ПК просто вибирайте стандартну SDRAM, не помилитеся. А ось SO-DIMM потрібна тим, хто планує купувати ОП для ноутбука.

ТОП-3 DDR4: рейтинг 2021

Розглянемо трійку кращих комплектів оперативної пам’яті DDR4, які можна сміливо купувати у 2021 році. Кожен із представлених комплектів найкраще підходить для своїх завдань:

 1. Оперативка HyperX DDR4-3000 16384MB PC4-24000 (Kit of 2×8192) Predator – для повсякденних завдань, навчання і роботи з базовими програмами.
 2. Комплект HyperX DDR4-3466 16384MB PC4-27700 (Kit of 2×8192) Fury – мастхев для геймерів.
 3. Оперативна пам’ять Crucial DDR4-3600 32768MB PC4-28800 Ballistix – для професійних завдань.

Розглянемо особливості та переваги кожного комплекту.

HyperX DDR4-3000 16384MB PC4-24000

Цей «кит» включає дві планки по 8 ГБ, і кожна з них має наступні характеристики:

 • частота – 3000 МГц;
 • тайминги – CL15-17-17;
 • ефективна пропускна здатність – 24 000 Мб/с;
 • напруга – 1.35В.

Кожна планка укладена в алюмінієвий радіатор, який сприяє виведенню надлишків тепла, що виключає ризик перегріву навіть у разі екстремального розгону. Сумарно ви отримуєте 16 ГБ оперативної пам’яті з еталонними низькими таймінгами CL15, завдяки чому цей комплект ідеально підійде для будь-яких повсякденних завдань із хорошим доробком на майбутнє.

HyperX DDR4-3000 16384MB PC4-24000 (Kit of 2x8192) Predator

HyperX DDR4-3000 16384MB PC4-24000 (Kit of 2×8192) Predator

Якщо за вартістю цей комплект вас не влаштовує, рекомендуємо взяти одну планку оперативки HyperX на 8 ГБ з аналогічними характеристиками. Для повсякденних завдань цього обсягу вистачить ще на 1-2 роки, а в майбутньому ви зможете докупити модуль з аналогічними характеристиками і «освіжити» таким чином свій ПК.

HyperX DDR4-3466 16384MB PC4-27700 (Kit of 2×8192) Fury

А цей комплект – шикарний вибір для любителів сучасних відеоігор. Для тих, хто не терпить компромісів і бажає вичавити максимум продуктивності зі свого бюджету. У комплекті дві планки з 8192 Мб пам’яті. Характеристики кожного модуля:

 • частота – 3466 МГц;
 • тайминги – CL16-18-18;
 • ефективна пропускна здатність – 27 700 Мб/с;
 • напруга – 1.35В.

HyperX DDR4-3466 16384MB PC4-27700 (Kit of 2x8192) Fury

HyperX DDR4-3466 16384MB PC4-27700 (Kit of 2×8192) Fury

Модулі укладені в алюмінієвий радіатор асиметричної форми, у верхній частині планок розташована RGB-підсвічування. Інтенсивність світіння і колір ви можете змінювати на свій розсуд – корисно для тих, хто планує збірку в якомусь певному стилі і кольорі.

Це найкраща оперативка DDR4 з тих, що доступні для покупки у 2021 році. Цей комплект на 16 ГБ ОП, поки що цього достатньо, проте краще відразу взяти два комплекти і встановити в чотирьохканальному режимі. Так ви, в теорії, отримаєте дворазовий приріст продуктивності в порівнянні зі стандартним двоканальним режимом роботи ОП.

Crucial DDR4-3600 32768MB PC4-28800 Ballistix

Топова пам’ять Crucial представлена ​​у вигляді однієї планки на 32 ГБ, що дозволяє масштабувати обсяг оперативної пам’яті в робочій станції при необхідності до 64 або навіть 128 ГБ. Характеристики модуля вражають:

 • частота – 3600 МГц;
 • таймінги – CL16-18-18;
 • ефективна пропускна здатність – 28 800 Мб/с;
 • напруга – 1.35В.

Crucial DDR4-3600 32768MB PC4-28800 Ballistix

Crucial DDR4-3600 32768MB PC4-28800 Ballistix

Підійде для рендера довгих відеороликів у високій якості і будь-яких інших завдань, де потрібен великий обсяг ОП.

Наостанок кілька слів

Представлений рейтинг оперативної пам’яті DDR4 – вельми умовний, оскільки будь-який з описаних комплектів можна використовувати для будь-яких завдань. Оперативна пам’ять не буває «робочою», «геймерською» або «професійною», але ми відібрали комплекти, які за характеристиками будуть оптимальні для тих чи інших завдань у 2021 році. Також рекомендуємо ознайомитися з відео, в якому експерти ROZETKA детально розбирають тему частоти оперативної пам’яті DDR4 і її впливу на продуктивність:

На цьому ми закінчуємо, дякуємо, що дочитали до кінця.

До нових зустрічей!

Фото взяті з джерел: unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0