ru
ua
ru
ua

Як вибрати пальник для туризму

Розповідаємо, як вибрати пальник для туризму, щоб швидше готувати або розігрівати їжу в похідних умовах, а також грітися в холодну пору року. Поговоримо про види, дамо рекомендації щодо вибору, детально вивчимо кращі моделі провідних виробників туристичного обладнання.

Є чотири види туристичних пальників:

 1. Газові.
 2. Рідкопаливні.
 3. Мультипаливні.
 4. Твердопаливні.

Розглянемо докладніше їх особливості та переваги, щоб зрозуміти, який пальником екіпіруватись, а також як і в яких умовах використовувати різне устаткування.

Види пальників

Газові пальники

Газові пальники вважаються найпопулярнішими. Використання і обслуговування обладнання гранично просте. Щоб почати роботу, потрібно прикріпити до пальника балон із пропаном або ізобутаном. Різьба стандартна, тому зазвичай усе проходить без проблем.

Рекомендації з використання:

 • щоб новий пальник працював добре, перед першим запуском випустіть зайве повітря із клапана;
 • якщо готуєте в холодну пору року, зберігайте балон всередині спального мішка – це допоможе підтримувати оптимальний тиск;
 • для походів у гори вибирайте пальник із регулюванням тиску;
 • укладайте балон із газом на підкладку, коли готуєте на снігу або холодній землі.

Рідкопаливні пальники

Рідкопаливні пальники працюють на бензині, гасі, дизельному паливі або калоші (бензин-розчинник). Для початку роботи обладнання підключають до багаторазового контейнера з паливом.

Робота на декількох видах палива – більш практичне рішення, тому рідкопаливні пальники розумніше брати в далекі походи, наприклад, коли йдете в гори на кілька днів.

Рекомендації з використання:

 • якщо прогріти пальник спиртом до першого готування їжі, сажа і кіптява будуть осідати набагато менше;
 • не можна лити бензин до країв, краще залишити вільне місце, щоб всередині склався потрібний тиск;
 • паливо розширюється при нагріванні, тому коли ви не наливаєте бензин до країв, робота пальника стає безпечнішою;
 • необхідно спустошити бак, якщо пальник довгий час стоїть без діла;
 • прискорити і підвищити ефективність нагріву допомагає тепло і захист від вітру.

Мультипаливні пальники

Мультипаливні пальники працюють на бензині й газі, коштують трохи дорожче решти устаткування, зате підходять для туристичних маршрутів будь-якого рівня складності. Крім газу в хід іде все: бензин, гас, авіаційне і дизельне пальне. Усередині поступово накопичується осад і відходи горіння, тому за обладнанням потрібно доглядати.

Яке паливо вибрати

 1. Гас – продається скрізь, відмінно горить, полум’я стабільне і спекотне. У разі витоку запалюється не так швидко, як бензин або калоша. Основний недолік – неприємний запах, який подобається далеко не всім.
 2. Калоша – найчистіший варіант, швидко випаровується, продається у всіх господарських магазинах і на ринках, добре зарекомендувала себе в холодну пору року. Калошу не варто купувати про запас, тому що таке паливо з часом розкладається. А ще у калоші підвищена пожежонебезпека – паливо спалахує навіть від невеликої іскри, тому допускати витік небажано.
 3. Бензин легко дістати в будь-якому населеному пункті, де є заправки або хоча б техніка. Горить добре, але швидко запалюється при витоках. Запах теж є, але не такий яскраво виражений, як у гасу. У сучасний бензин часто додають присадки. Тому при регулярному використанні бензину доведеться частіше обслуговувати пальник.

Твердопаливні пальники

Твердопаливні пальники працюють на сухому спирті у вигляді таблеток. Цей вид палива безпечний, тому що туристу не потрібно турбуватися про витоки і запалення. У похід краще брати додатковий запас сухого палива тому воно продається не на всіх заправках і магазинах. Якщо таблетки закінчилися, їх можна замінити трісками або сухими гілками. Але ефективність роботи пальника при цьому трохи знизиться.

Який газовий пальник вибрати

Як вибрати пальник для походу

Що взяти в гори

Для підйому на велику висоту краще за інших підходять мультипаливні пальники. У міру набору висоти і зниження температури працювати з газом стає майже неможливо. А рідке паливо буде горіти завжди.

При поїздках у регіони і країни з погано розвиненою інфраструктурою буває важко дістати балон із газом і відповідним до пальника клапаном. Бензин точно є в кожній країні. А якщо ви летите в подорож на літаку, брати на борт газові балони заборонено.

Для компанії до трьох осіб на невеликій висоті оптимальним варіантом стане інтегрована система приготування їжі. Вона витрачає менше газу, добре працює у вітряну погоду. Для холодної пори року вибирайте зимові газові балони. Вони сконструйовані особливим чином і наповнені спеціальною сумішшю газу для роботи при низьких температурах.

Для компанії до 5 осіб знадобляться дві інтегровані системи або шланговий пальник із газовим балоном. Його перевага – можливість нагріти балон відразу після запуску. Його ставлять на казанок або просто гріють руками. Прості дії підвищують ефективність згоряння газу. Для зими вибирайте моделі з трубкою попереднього підігріву.

Що підійде туристам

Якщо ви ходите в походи тільки в теплу пору року і не забираєтеся занадто високо, підійде звичайний небалонний пальник. Він зручна своєю компактністю, але не дуже стійкий. Особливо цей недолік проявляється при використанні балонів вагою 450 грам. Сучасні виробники пропонують різні варіанти, від мініатюрного пальника «під кухоль» до потужного устаткування для казанків до п’яти літрів.

Якщо хочете більш стійкий варіант – візьміть шланговий пальник. Він підходить не тільки для високогірних сходжень, але і для звичайних походів. До того ж газ у цангових балонах коштує зовсім недорого і легко потрапляє всередину через простий перехідник.

Для частих і довгих подорожей рекомендуємо економні інтегровані системи. Більшість моделей розраховані на одну-дві особи. Але є пальники під нестандартний посуд, розраховані на невелику групу до чотирьох осіб.

Що взяти на риболовлю, полювання і в одиночний похід

Для таких цілей підійде будь-яке обладнання. Тому головне – не купувати занадто важкі моделі. Наприклад, якщо вам потрібне тільки приготування окропу, вистачить звичайного спиртового пальника невеликого розміру.

Якщо ніколи раніше не користувалися чимось подібним, навчитеся працювати з обладнанням перед походом. Коли навколо багато дров, невелика грубка допоможе закип’ятити воду і приготувати їжу на кілька людей.

Універсальне рішення – пальник на балон або компактна інтегрована система. Головне не брати нічого важкого. Мініатюрний балон газу вагою 100 грамів закриває всі основні потреби і не займає багато місця в рюкзаку.

Що підійде для кемпінгу і сімейних пікніків

Для тривалого приготування великої кількості їжі потрібен потужний пальник зі шлангом. Він стійкий, без проблем нагріє великий казанок, сковорідку і підходить для приготування будь-яких страв. Звичайно, таке обладнання не замінить багаття, але користуватися ним значно зручніше, ніж іншими пальниками.

Для регулярного використання також підійде мультипаливний пальник. Він коштує дорожче від газового, але швидко окупить витрати завдяки доступній вартості палива.

Рекомендації з безпеки:

 • використовуйте пальник тільки в добре провітрюваному приміщенні;
 • ураховуйте, що деякі деталі сильно нагріваються в процесі роботи;
 • зберігайте обладнання в недоступному для дітей місці;
 • міняйте балон подалі від джерел відкритого вогню, тепла і людей;
 • користуйтеся пальником на віддаленні від джерел відкритого вогню та легкозаймистих речовин;
 • бажано включати обладнання на відстані мінімум один метр від стелі або стіни.

Яка газовий пальник краще

Вам може бути цікаво

Як вибрати намет

ТОП-6 найкращих туристичних пальників: рейтинг 2021

Спиртовий пальник Fornello Ad Alcol

Одна з кращих пропозицій на ринку. У латунного корпусу відмінна теплопровідність, тому пальник швидко входить у робочий режим. На кришці є гумове кільце ущільнювача – зберігати і переносити можна зі спиртом всередині. Але закривати потрібно в холодному вигляді. Після запуску дає насичений і рівний факел.

Компактні розміри ідеально підходять для мисливців, рибалок, туристів, садівників та інших любителів активного відпочинку на природі.

Переваги:

 • гумова накладка на кришці для ущільнення;
 • працює на спирті, бензині та інших добре займистих речовинах;
 • компактні розміри зручні для зберігання і транспортування;
 • допомагає швидко розігріти їжу і закип’ятити воду в похідних умовах;
 • є можливість купити зручну підставку під спиртівку.

Спиртовий пальник Fornello Ad Alcol

Спиртовий пальник Fornello Ad Alcol

Вам може бути цікаво

Як вибрати бінокль

Газовий пальник Sturm PRO з регулятором вогню

Латунний вентиль і корпус гарантують тривалий термін служби. Устаткування добротне, деталі не плавляться при нагріванні. Корпус легко розібрати, щоб, наприклад, прочистити жиклер при засміченні.

Є зручний вентиль подачі газу. Він полегшує експлуатацію і продовжує термін служби обладнання. П’єзопідпалу немає, але звичайної запальнички або сірників вистачить, щоб швидко і легко запалити пальник. До того ж п’єзоелементи часто ламаються, а пальники з ними коштують дорожче.

У процесі горіння пристрій не плюється полум’ям, вогонь горить рівномірно. Інтенсивність можна відрегулювати на розсуд від вузького до широкого полум’я.

Підійде для туризму, ремонтних робіт, нагріву предметів, розігріву трубопроводу, розпалювання багаття. Працює від газу на стандартних балонах. Палива в комплекті немає, його потрібно докуповувати окремо.

Сфери застосування:

 • робота з ювелірними виробами;
 • моделювання та ремесла;
 • видалення лаку або фарби;
 • зварювання труб;
 • у кулінарії для карамелізації, фламбування, підсмажування й інших ефектів;
 • розморожування замків і труб;
 • розпал печей, камінів, мангалів, багать.

Газовий пальник Sturm PRO з регулятором вогню

Газовий пальник Sturm PRO з регулятором вогню

Пальник Fire-Maple FMS-F3

Пальник на рідкому паливі з насосом вагою 47 грам. Він зроблений із міцного пластику і працює в будь-яку погоду. Система попереднього нагріву палива робить FMS-F3 придатною для використання взимку, а також на великих висотах.

Гнучкий шланг полегшує приєднання ємності до пальника. В якості палива рекомендований 92 і 95 бензин, а також спеціальні очищені суміші для пальників.

Ніжки витримують велику вагу. При транспортуванні FMS-F3 складається в компактний, жорсткий короб і займає мінімум місця в рюкзаку.

Переваги: ​​

 • важить всього 321 грам;
 • за 60 хвилин витрачає 300 мл палива на повній потужності;
 • один літр води закипить за 3 хвилини і 50 секунд при температурі повітря 20⁰С;
 • зубці на власниках покращують зчеплення з посудом;
 • вентиль контролю інтенсивності полум’я;
 • у ємності для палива поміщається 500 мл бензину.

Рекомендації з використання і безпеки:

 • використовуйте вітрозахисний екран на відстані 3 см і далі від пальника, щоб уникнути пошкодження устаткування;
 • використання спирту скорочує термін експлуатації обладнання тому пошкоджує ущільнювальні елементи;
 • не використовуйте дизельне паливо, якщо вам важлива відсутність великої кількості нагару і кіптяви.

Пальник на Fire-Maple FMS- F3

Пальник Fire-Maple FMS-F3

Пальник Primus OmniFuel

Мультипаливний пальник із форсунками 0.47 мм для газу, 0.35 мм для бензину і 0.28 мм для дизельного палива. Завдяки трьом форсункам модель вийшла стійкою до різних видів палива. Технологічна система підігріву скорочує час запуску до мінімуму.

Успішно випробувана в реальних умовах при температурі мінус 30⁰С у рамках експедиції «Полюс холоду 2004». При подачі газу полум’я стійке, при використанні бензину або дизеля низької якості засмічується повільніше, ніж інші пальники.

Устаткування такого рівня рекомендоване досвідченим туристам, які регулярно їздять у тривалі подорожі в різні країни. Літр води вийде нагріти за три хвилини, не враховуючи 40-секундного розігріву. Пальник розрахований на приготування їжі або гарячих напоїв на компанію до чотирьох осіб.

Балон із паливом у комплект не входить.

При використанні в зимовий час рекомендується збільшити витрати палива на 50%.

Пальник Primus OmniFuel

Пальник Primus OmniFuel

Портативний бензиновий пальник Tramp TRG-016

Перевірене рішення для тих, у кого завжди є доступ до бензину автомобіля, човна або іншого транспортного засобу. Практичний та економний пальник надійно захищений від вітру і запускається швидше іншого схожого обладнання.

Запуск можливий навіть на нерівній поверхні. Потужне полум’я швидко перетворить у воду сніг або лід. Робота TRG-016 можлива при температурі до мінус 50⁰С.

Портативний бензиновий пальник Tramp TRG-016

Портативний бензиновий пальник Tramp TRG-016

Вам може бути цікаво

Як риба у воді: вибираємо ласти

Пальник твердопаливний Esbit

Пальник твердопаливний Esbit

Пальник твердопаливний Esbit

Компактний і легкий туристичний пальник. Працює на паливі в таблетках по 14 грамів марки Esbit. Але інші види твердого палива також відмінно підходять для розпалювання.

Установка швидка і зручна. Устаткування універсальне, підійде для будь-яких цілей. Наприклад, нагріти вміст чашки, сковорідки або казанка. Завдяки компактним розмірам займає мінімум місця в рюкзаку, човні або багажнику машини.

Готує у двох позиціях. У комплекті шість таблеток по 14 грамів кожна. Одна таблетка горить 12 хвилин. Усього однієї таблетки вистачить, щоб закип’ятити пів літра води.

При транспортуванні рекомендуємо зберігати тверде паливо всередині пальника. Якщо таблетки закінчаться, замість них можна використовувати тріску або сухі гілки.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com, unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0