ru
ua
ru
ua

Як вибрати паяльник

Як вибрати паяльник для домашнього використання? Яке обладнання підійде для роботи з мікросхемами і пластиковими трубами? Відповіді на ці питання ви дізнаєтеся із нашої статті.

У тексті детально розповідаємо про види обладнання, особливості наконечників різної форми, ділимося тонкощами вибору, а також вивчаємо кращі моделі газових і електричних паяльників 2021 року.

Види паяльників

Є сім основних видів паяльників:

 1. Електричні.
 2. Керамічні.
 3. Індукційні .
 4. Імпульсні.
 5. Газові.
 6. На акумуляторі.
 7. Паяльні станції.

Розглянемо докладніше особливості та переваги кожного виду.

Електричні

Майже всі електричні паяльники укомплектовані ніхромовою спіраллю, через яку проходить електрострум. У найсучасніших моделей є датчик для контролю температури наконечника. Він подає сигнал для відключення спіралі відразу, як тільки вона досягне робочої температури.

У простих типах припоїв спіраль намотана навколо корпусу, зробленого з ізоляційного матеріалу зі стрижнем для нагріву всередині. У просунутих моделях ніхромові елементи знаходяться в ізоляторах, які покращують віддачу і зменшують втрати тепла.

Деякі нагрівальні елементи з ніхрому захищені ізоляцією білого кольору. Іноді її плутають із керамікою. Але це всього лише виверт виробників для підйому продажів.

Керамічні

В основі конструкції керамічний нагрівальний елемент у формі стрижня. Паяльник нагрівається від напруги, яка підводиться до спеціальних контактів. Керамічні прилади вважаються найдосконалішими, тому що нагріваються швидко, служать довго, а регулювання температури і потужності робить використання цього обладнання максимально зручним.

Індукційні

Стрижень нагріває індукційна котушка. Наконечник посилений феромагнітним покриттям. Магнітне поле котушки направляє струм для нагріву наконечника паяльника.

Після досягнення робочої температури феромагнітне покриття втрачає магнітні властивості, й температура наконечника перестає підвищуватися. Зі зниженням температури магнітні властивості повертаються і нагрів поновлюється.

Температура сердечника підтримується в робочому діапазоні без електронного управління або датчика.

Імпульсні

Головна особливість – робота з натиснутою кнопкою пуску. Наконечник досягає робочої температури за кілька секунд. Коли робота закінчена, кнопку відпускають і наконечник поступово охолоджується.

У більшості паяльників виробництва країн СНД в якості наконечника використовують мідний дріт. Прилад складається з перетворювача частоти і трансформатора високої частоти. Він підвищує частоту напруги до 40 кГц.

Сердечник закріплений до струмознімачів вторинної котушки, за рахунок цього мідне жало нагрівається максимально швидко. У просунутих моделях передбачено регулювання потужності й температури для пайки дрібної електроніки і великих деталей.

Газові

Усі газові паяльники працюють автономно, тому підходять для роботи практично в будь-яких умовах. Жало нагрівається за рахунок газового полум’я. Усередині паяльника є невеликий балончик із газом, який заправляється за принципом запальнички. Якщо від’єднати наконечник, у вас у руках опиниться портативний газовий пальник.

Найбільш зручними і легкими вважаються газові паяльники з п’єзозапаленням. У таких приладах займання відбувається миттєво за рахунок вбудованого п’єзоелемента. Горіння в середньому триває від 30 до 60 хвилин.

На акумуляторі

Альтернатива автономному газовому паяльнику. Працює від невеликого акумулятора потужністю до 15 Ватт, підходить для пайки невеликих електронних деталей і мікросхем.

Паяльні станції

Регулюють температуру, працюють у більшому температурному діапазоні, за рахунок цього налаштовуються для виконання різних завдань. При виборі більшості моделей є можливість використовувати велику кількість різних насадок.

У деяких моделей є можливість зберегти найбільш затребуваний температурний режим. Зазвичай станції оснащені більш зручними паяльниками, але досить громіздкі, тому підходять для стаціонарного використання на одному робочому місці.

Як вибрати паяльник

Типи наконечників паяльників

Конус

Універсальний варіант для комплектації більшості паяльників. Стандартна довжина – кілька сантиметрів, на кінці найчастіше заокруглена півсфера.

Під час роботи припій не розподіляють рівномірно, тому паяльник доводиться крутити для вибору точки з достатньою кількістю матеріалу. Конус не підходить для пайки дрібних компонентів, порівняних за розміром із сферичним наконечником.

Голка

Візуально нагадує конус, але діаметр широкої і вузької частини набагато менше, тому «голка» підходить для пайки дрібних деталей і щільного монтажу.

Маса тонкого наконечника невелика, звідси низька теплоємність і продуктивність. Навіть незначне охолодження голки різко знижує температуру і жало прилипає до деталі. Для відпрацювання такого збою потрібен час, тому голку застосовують нечасто.

Клин

Він же викрутка. За формою також нагадує конус, але у вузькій частині приточені дві грані. Ближче до наконечника площини утворюють проріз. Він робить утримання і розподіл припою зручнішим.

Клин не потрібно постійно провертати, щоб набрати потрібну кількість припою. Таке жало однаково зручне для пайки та демонтажу різних деталей. Теплоємність велика, тому провести кілька пайок у одній лінії не проблема.

Скос

Жало виконане у формі конуса чи циліндра. Одна грань заточена під кутом 45º. У скоса є всі можливості клина, але в використанні цей наконечник ще зручніше. Жало ідеально підходить для наскрізного монтажу осьових компонентів, пайки корпусів SMD і мікросхем. Головне – підібрати правильний діаметр відвалу. Діапазон доступних розмірів дозволяє зробити це без особливих проблем.

Мікрохвиля

Просунута версія попереднього варіанту. Доповнена овальною площиною, де збирається запасний припій. Якщо паяти мікрохвилею плоскі ніжки на мікросхемах, не будуть утворюватися перемички, а весь зайвий припій залишиться в поглибленні. Мікрохвиля також підходить для роботи з осьовими компонентами.

Ніж

Візуально нагадує невеликий шевський ніж і має найбільшу теплоємність з усіх наконечників. Завдяки великій площі вийде захопити багато припою. «Ніж» підійде для пайки компонентів із великою кількістю припою: земляні майданчики, конструктивні елементи або осьові радіодеталі.

Який паяльник вибрати

Як вибрати паяльник

Потужність

Чим вище потужність, тим швидше нагрівається жало. Але занадто велика потужність потрібна далеко не завжди, тому що через неї деталі можуть перегріватися і виходити з ладу.

Більшість паяльників працює в діапазоні від 5 до 40 Ватт.

Для ремонту електроніки в домашніх умовах з головою вистачить 20 Ватт. Експлуатація більш потужного обладнання потребує додаткового захисту і потрібна в рідкісних випадках.

Напруга

Найзручніший варіант під українські розетки 220 Вольт. Звичайно, є паяльники під мережі 6, 12 або 36 Вольт, але вони працюють тільки у зв’язці зі знижувальним трансформатором. Для домашнього використання подібні складнощі в більшості випадків зайві.

Розмір

Тут все гранично просто, для ювелірної роботи підходять маленькі паяльники до 20 см. Вони потрібні для ремонту дрібних деталей і мікросхем. Паяльник середніх розмірів від 30 до 35 см підійде для роботи з великими деталями і проводами.

Ручка

Дерев’яна найлегша і майже не нагрівається. Але якщо ви візьмете прилад із пластиковою або ебонітовою ручкою, нічого страшного не станеться. А ось текстолітові й карболітові ручки краще обходити стороною, вони важать більше аналогів з інших матеріалів і нагріваються помітно сильніше.

Матеріал наконечника

Для побутових цілей краще за інших підходить наконечник із міді. Матеріал швидко нагрівається, його легко чистити від нагару, правити, з лудінням також не виникає жодних проблем. У процесі роботи мідь окислюється, тому потрібно мати під рукою надфіль, щоб періодично сточувати сліди окислення.

Найзручніший варіант – «вічний» наконечник із хрому або нікелю. Він не вигоряє, не окислюється, тому не вимагає обслуговування протягом всього терміну використання.

ТОП-6 паяльників: рейтинг кращих моделей 2021

Паяльник газовий Dremel VersaFlame 2200

Один із кращих газових паяльників Dremel із безпечним використанням відкритого вогню. Стаціонарна паяльна лампа з широким спектром можливостей, насадкою та каталізатором розігрівається і перезаряджається максимально швидко. Прилад підходить для зварювання, термоусадки, і, звісно ж, пайки.

Переваги: ​​

 • займання за допомогою п’єзоелемента;
 • безперервне горіння від 75 до 90 хвилин;
 • температура насадки 500° C, гарячого повітря від 600 до 1000° C, атмосферного повітря 1200° C;
 • компактні розміри.

У комплекті, крім паяльника, каталізатора і паяльної насадки маса корисних речей:

 • відбивач полум’я;
 • насадка-подовжувач факела;
 • коробочка і губка;
 • паяльна насадка з блакитним жалом;
 • інструкція і рекламний буклет для ознайомлення.

Усе обладнання акуратно складене в надійну жерстяну валізу. Офіційна гарантія виробника – 24 місяці.

Паяльник газовий Dremel VersaFlame 2200

Паяльник газовий Dremel VersaFlame 2200

Паяльник імпульсний Sigma 200 Вт + аксесуари 5 шт

Прилад для різання пластмасових деталей, пайки радіоелементів, зварювання, монтажних робіт, випалювання по дереву і шкірі, демонтажу електронних пристроїв. Максимально продуктивний у зв’язці зі сплавом припою зі свинцю і олова.

У комплекті каніфоль, олово, насадка для різання пластику і дві насадки для пайки.

Переваги: ​​

 • якісний пластик;
 • швидке нагрівання;
 • зручна кнопка включення;
 • безпечна прогумована рукоятка ;
 • швидка і зручна зміна насадок;
 • LED-підсвітка.

Весь комплект поставляється в зручному кейсі. Офіційна гарантія виробника шість місяців.

Паяльник імпульсний Sigma 200 Вт + аксесуари 5 шт

Паяльник імпульсний Sigma 200 Вт + аксесуари 5 шт

Вам може бути цікаво

Як вибрати точильний верстат

Паяльник для пластикових труб Forte WP6308

Прилад для зварювання труб із поліпропілену контактним ручним способом. Роботи проводяться нагрітим інструментом врозтруб. Потужності 800 Вт із запасом вистачить для тривалої роботи без перерв. Заявлений виробником допустимий діапазон температур від 0 до 300°С. Максимальний час нагрівання до 15 хвилин.

Forte WP6308 застосовують для муфтового зварювання фітингів і пластикових труб діаметром 20-32 мм. Для зварювання не потрібно докладати великих зусиль. У комплекті три насадки під труби 20, 25 і 32 мм. Вони підходять не тільки для зварювання, але також для плавки і гарячого різання.

Forte WP6308 часто купують для сантехнічних робіт і домашнього використання через невелику вагу і ергономічну рукоятку. Працювати інструментом можна тривалий час без відчутного дискомфорту.

Основне обладнання та насадки поставляються в кейсі, зручному для перенесення і зберігання обладнання.

Паяльник для пластикових труб Forte WP6308

Паяльник для пластикових труб Forte WP6308

Паяльник імпульсний Intertool із трансформатором 200 Вт

Продуктивний інструмент для пайки та різання пластику. У комплекті ключ для зміни насадок, каніфоль, олово, три насадки і сам паяльник. Усе акуратно складене в надійний пластиковий кейс.

Кнопку включення розмістили прямо на ергономічній рукоятці. Гумова накладка робить процес комфортнішим, ручка не вислизає з долоні навіть при тривалій роботі.

Невеликий світлодіод у корпусі допоможе додатково висвітлити робочу зону за необхідності. Наконечники тримаються на різьбових з’єднаннях, знімаються і надягаються за кілька секунд. Круглий регулятор на корпусі відповідає за зміну режимів пайки:

 • різання пластику за температури від 70 до 200°C проходить у режимі «А»;
 • звичайна пайка за температури від 200 до 350°C проходить у режимі «в»;
 • випалювання по дереву за температури від 350 до 500°C проходить у режимі «С».

Паяльник імпульсний Intertool із трансформатором 200 Вт

Паяльник імпульсний Intertool із трансформатором 200 Вт

Паяльний набір із ЖК-дисплеєм JCD 908S 80W у футлярі + паяльна станція

Прилад підходить для ремонту електроніки, випоювання великих деталей і пайки скруток. У футлярі, крім паяльника, є пружинна підставка, п’ять змінних наконечників, пінцет, припой, олововідсмоктувач і знімач ізоляції. Цього вистачить для виконання більшості робіт вдома і на виїзді.

Переваги: ​​

 • цифрове регулювання температури;
 • ШІМ-контролер для регулювання температури економить енергію, забезпечує безпеку і продовжує експлуатацію;
 • ЖК-дисплей, убудований у ручку;
 • режим калібрування гарантує зчитування достовірних свідчень;
 • компактні розміри і мінімальна вага розраховані на тривалу роботу в комфортному режимі.

Паяльний набір зі ЖК-дисплеєм JCD 908S 80W у футлярі + паяльна станція

Паяльний набір із ЖК-дисплеєм JCD 908S 80W у футлярі + паяльна станція

Вам може бути цікаво

Як вибрати електролобзик

Паяльник електричний Work’s W60110 100 Вт

Паяльник електричний Work's W60110 100 Вт

Паяльник електричний Work’s W60110 100 Вт

Безпечний електричний паяльник, захищений кабелем у подвійній ізоляції. Жало з покриттям з алюмінію розраховане на тривале використання. Тубус із нержавійки надійно захищає обладнання від корозії. Бакелітова ручка не нагрівається в процесі роботи. Паяльник розрахований на роботу за температури до 440° C і розігрівається за час від 8 до 13 хвилин.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com.

Вам сподобалася стаття?

0