ru
ua
ru
ua

Як визначити, що час міняти блок живлення

Ми міняємо блок живлення тільки тоді, коли він перестає працювати зовсім або його потужності перестає вистачати, наприклад, для нової відеокарти. Але іноді БЖ варто замінити раніше, коли сумнівів у його працездатності ще не виникає. Як же дізнатися, що його час міняти?

По-перше, у сучасних БЖ вищий ККД, відповідно, менше споживання електроенергії, нагрівання й шум. Крім того, блок живлення може деградувати, втрачаючи потужність. А під час роботи на межі є великий ризик того, що скоро він вийде з ладу. Оптимальний рівень завантаження БЖ має становити не більш ніж 80 відсотків. І некоректна робота небезпечна його повним виходом із ладу або пошкодженням інших комп’ютерних вузлів, що живляться ним.

Є й ознаки, за якими можна зрозуміти, що блок живлення не функціонує належним чином. Наприклад, перестали заряджатися або працювати деякі USB-пристрої. Насамперед це стосується всього, що живиться від USB — наприклад, зовнішніх жорстких дисків або веб-камер. Якщо під час під’єднання до хабу із зовнішнім живленням проблема зникає, то причина явно криється в блоці живлення ПК.

Другий момент, який може навести на думку про заміну БП — помилки в SMART жорсткого диска. Насамперед варто звернути увагу на значення:

  1. Spin-Up Retry Count — число повторних спроб розкручення дисків до робочої швидкості. Позаяк найбільше енергоспоживання в жорсткого диска відбувається на момент старту, з великою ймовірністю проблеми проявляються саме в цей момент.
  2. Raw Read Error Rate — частота помилок під час читання даних, зумовлених апаратною частиною диска. Це значення теж може рости за нестабільного живлення жорсткого диска.
  3. Spin-Up Time — час розкручення дисків до робочої швидкості. Росте під час зношування механіки, але також може свідчити про неякісне живлення, наприклад, просідання напруги.

Критичні помилки системи (BSOD) часто викликані апаратними проблемами, зокрема через погане живлення. За таких помилок як тимчасовий захід часто може допомогти відключення функцій енергозбереження.

Через проблеми з БЖ може проявлятися й нестабільна робота комп’ютера під час серйозних навантажень. Це можуть бути помилки, підвисання, відмова драйверів, наприклад, в іграх або під час конвертації відео. Виявляються вони тільки під час пікового енергоспоживання й максимального навантаження на БЖ.

Операційна система або драйвери відеокарти також можуть сигналізувати про недостатнє живлення. Це може відбуватися під час від’єднаного додаткового живлення відеокарти, нестачі номінальної потужності або коли БЖ більше не видає необхідні струми.

Проблеми з блоком живлення можуть виявитися й завдяки писку. Сам по собі писк не небезпечний, пищати можуть дроселі, якщо вони погано залиті спеціальним компаундом на основі епоксидної смоли. Але якщо висох або витік електроліт у конденсаторах, пищати може почати трансформатор, і це вже привід для занепокоєння.

Згідно з нормами стандарту ATX, допустимий діапазон відхилень напруг для всіх ліній живлення становить ± 5% від їхнього номіналу. Якщо відхилення більше — це ознака неправильної роботи БЖ. Подивитися значення можна в BIOS або спеціальних утилітах.

Вентилятор, що працює на максимумі, із регулюванням обертів може бути ознакою перегрівання в БЖ через його неправильну роботу.

Якщо ви зіткнулися з однією з подібних проблем, то варто задуматися про вибір нового блоку живлення.

Вам сподобалася стаття?

0