ru
ua
ru
ua

Як вибрати електролобзик

Електролобзик поряд зі звичайним дрилем є одним із найпоширеніших інструментів в арсеналі як простого домашнього майстра, так і професійного майстра-обробника. Пояснюється це широкою універсальністю цього електроінструмента.

Електролобзик здатний колосально полегшити вам життя, якщо доводиться мати справу з розпилюванням дерева, пластику, металу, гіпсокартону — він здатний робити як прямі, так і криволінійні пропили. Також (за умови використання пилкового полотна з алмазним напиленням) можливе різання керамічної плитки.

Щоправда, в електролобзика є свої обмеження за потужністю й часом роботи. Але, з іншого боку, якщо ви бажаєте цілодобово розпускати брус і товсту дошку, потрібно купувати не лобзик, а стаціонарну циркулярну пилу.

За своєю конструкцією електролобзики можна поділити на інструмент із суто вертикальним переміщенням пилки й з додатковим маятниковим режимом (іноді його називають орбітальним). Крім цього, електролобзики діляться на моделі зі шнуром (працюють від електромережі) й акумуляторні (повністю автономні).

Пристрій електролобзика

У варіанті з вертикальним переміщенням пилки, обертання електромотора перетворюється шестерним редуктором у прості зворотно-поступальні рухи, які й передаються на пилку. Цей принцип руху є традиційним для всіх електролобзиків.

Конструкція лобзика з додатковим маятниковим рухом трохи складніша. Пилка в ньому під час руху вгору (коли ріжеться матеріал) подається ще і вперед, а коли повертається вниз (холостий рух), то відводиться назад. Тобто рухається вона не по вертикальній лінії, а по витягнутому овалу.

Для отримання маятникового руху до описаного вище механізму доданий спеціальний штифт, який качає опорний ролик пилки. Ролик штовхає пилку вперед і відпускає назад. У сучасних моделях лобзиків передбачена можливість ступінчастого регулювання ступеня подачі маятникового механізму.

Маятниковий рух полотна дає змогу істотно прискорити процес різання. Його головний огріх — грубий, не дуже якісний різ. Тому маятниковий режим використовується переважно для чорнової обробки деталей із дерева, фанери, ДСП. Там, де потрібна якість і чисте пропилювання, маятниковий рух вимикають.

Запам’ятайте: використання маятникового режиму для фігурного різання є вкрай небажаним!

Воно призводить до підвищеного навантаження на механізм лобзика й перегріву пилкового полотна. Також не варто вмикати маятниковий рух при розпилюванні металу.

Як користуватися електролобзиком

Потужність

Основний критерій вибору — потужність електроінструмента. Вона безпосередньо впливає як на товщину матеріалу, який виявиться «по зубах» певній моделі, так і на швидкість розпилювання.

Як і весь електроінструмент, електричні лобзики діляться на побутові і професійні. Потужність побутових лобзиків зазвичай починається від 350 Вт і може доходити до 700 Вт. Верхній поріг у більшості професійних моделей становить 1000 Вт, але є лобзики потужністю 1500 Вт. Якщо ви збираєтеся інтенсивно пиляти листовий метал або в’язку деревину, потужність інструмента має бути не менше, ніж 700 Вт.

Під час вибору потрібної моделі інструмента настійно радимо вам звертати увагу не тільки на її потужність, але й на максимальну глибину різання. Для порівняння: найбільш потужні побутові лобзики здатні розпилювати дошку завтовшки до 7 см, професійні — до 14 см.

Урахуйте: чим вища потужність інструмента, тим більшою буде його вага. Підходьте до питання купівлі лобзика потрібної вам потужності розумно. Занадто великий «запас потужності» може вам і не знадобитися, а от руки важкий електролобзик відтягне точно. На цей недолік можуть не звертати уваги тільки ті майстри, для яких питання максимальної продуктивності інструмента є вирішальним.

Вам може бути цікаво

Як вибрати електрорубанок

Частота руху

В електролобзику обов’язково має бути передбачена можливість зміни частоти руху. Купувати інструмент без цієї функції вкрай небажано. Одношвидкісний електролобзик можна успішно використовувати хіба що для розпилювання дерева (стандартні показники зазвичай розраховані якраз на цей матеріал).

Частота руху пилкового полотна в сучасних електролобзиків доходить до 3500 рухів за хвилину. Для безпеки пилкове полотно в багатьох моделей може закриватися під час роботи запобіжним щитком із прозорого пластику.

Частота руху лобзика може змінюватися як фіксовано, так і плавно. Фіксована частота руху виставляється спеціальним перемикачем, розташованим на корпусі лобзика. Під час пиляння вона залишається незмінною. Плавне регулювання проводиться в процесі пиляння. Так може бути в тих моделей, які обладнані «чутливою» кнопкою пуску (чим сильніше тиснеш, тим швидше рухається пилка). Але пам’ятайте: активне використання «форсованого» режиму прискорює не тільки розпилювання матеріалу, але і зношування пилкового полотна.

Частота руху має вирішальне значення для швидкості й чистоти розпилювання, причому оптимальний показник під час роботи з різними матеріалами тут абсолютно різний. Відповідно, чим більший діапазон регулювання, тим із більшою кількістю матеріалів може працювати лобзик.

Загальне правило: висока частота руху пилки виставляється при розпилюванні деревини, середня — для пластиків (щоб не горіли) й алюмінію, низька — для сталі, гранично низька — для кераміки. Дуже добре, якщо електролобзик забезпечений системою електронного контролю за частотою руху.

Не забувайте, що при роботі на малих швидкостях двигун електролобзика гріється набагато швидше і йому частіше потрібно «відпочивати».

Підошва лобзика

Особливу увагу потрібно звернути на підошву електролобзика (також може називатися опорною плитою або платформою).

По-перше, вона має бути міцною. На неї припадає чимале навантаження (особливо коли ви сильно придавлюєте лобзик до робочого столу під час розпилювання твердого або товстого матеріалу). Якщо підошва деформується або перекоситься, то про високу точність розпилювання на цьому лобзику можна забути. Тому найкраще, якщо вона зроблена з литого металу, а не штампована або пластикова.

По-друге, поверхня підошви має бути максимально гладкою, щоб не дряпати матеріал. Як варіант, у комплекті з електролобзиком може продаватися пластикова насадка-чохол, якою можна прикривати робочу поверхню підошви.

По-третє, буде зовсім чудово, якщо в підошві лобзика передбачена можливість установлення так званої «протискалкової» вкладки (чудово зарекомендувала себе під час різання крихких і ламінованих матеріалів).

Працюємо електролобзиком

Конструкція ручки

Ручки, за які тримають електролобзик, бувають двох видів: скобоподібні та грибоподібні.

Скобоподібна форма властива більшості моделей, що випускаються сьогодні. Вона дає можливість тримати електролобзик однією рукою (друга в цей час може фіксувати матеріал, що розпилюється). Хват зі скобоподібною ручкою дуже надійний (особливо, якщо вона обгумована), рука на лобзику абсолютно не перекриває огляд лінії різання.

З урахуванням цих моментів, електролобзик зі скобоподібною ручкою добре підходить для роботи як в обладнаній майстерні (на верстаті), так і в домашніх або «польових» умовах (коли верстата немає).

Грибоподібна конструкція ручки має на увазі, що такий електролобзик потрібно тримати двома руками: одна лежить на грибоподібному виступу зверху лобзика, друга тримає корпус за ручку-хвостовик. Такий електролобзик міцно фіксується в руках. Він хороший при розпилюванні матеріалу на похилій поверхні.

Специфічне компонування ручок дає гарантію, що «майстер-дилетант” не засуне другу руку під пилкове полотно (обидві вони тримають лобзик). Водночас, хват лобзика двома руками має на увазі те, що матеріал, який він пиляє, надійно закріплений на верстаті або столі (притримувати його другою рукою тут уже не вийде). Тому оптимальне місце використання такого лобзика — майстерня або цех.

Кріплення пилкового полотна

Операція закріплення пилки в лобзику проводиться або за допомогою традиційної колодочки на гвинтах, або одного з варіантів сучасної швидкозатискної системи кріплення. В обох способів є свої мінуси і плюси.

Колодка «всеїдна» — у неї можна вставити полотно практично будь-якої товщини, але, щоб затиснути в ній пилку без перекошування, потрібні вже певні навички. Затиск колодки проводиться з використанням інструмента — наприклад, плоскої викрутки або шестигранника.

У швидкозатискному патроні для зміни пилки інструмент не потрібен — усе робиться «голими руками». З ним ви забудете, що таке перекошене пилкове полотно, але вставити в патрон пилку зможете лише чітко визначеного виду й товщини (тільки ту, під яку він зроблений). Зауважимо, що швидкозатискна система кріплення зазвичай допускає невеликий поздовжній люфт пилкового полотна, але однозначно до негативних цей момент віднести не можна.

Найбільш поширеними сьогодні є пилки з хрещатим хвостовиком (у народі такі полотна ще називають «бошівськими»).

Довжина шнура

Короткий електричний шнур лобзика помітно обмежить «свободу маневрів». Оптимальна довжина шнура має становити 3-4 метри (варіант із придбанням додаткового подовжувача є набагато менш надійним).

Також можна придбати акумуляторний лобзик, який забезпечить максимальну автономність. Але тут потрібно пам’ятати, що безперервний час роботи подібних моделей жорстко обмежена ємністю акумулятора (заряджається він, до речі, повільно), а потужність у такого інструмента менша, ніж у лобзиків, що працюють від електромережі. Акумуляторний електролобзик може виявитися незамінним інструментом для роботи в труднодоступних місцях, але пиляти ним краще лише порівняно м’які матеріали.

Пилкове полотно

Пилкове полотно

Запам’ятайте: пилкове полотно обов’язково має бути прямим і гострим!

Гнуті й тупі пилки створюють зайве навантаження на двигун, матеріал при їх використанні надмірно гріється й може навіть підгорати або плавитися.

Загальне правило: чистота пропилювання безпосередньо залежить від величини зуба пилки. Чим він більший, тим швидше можна зробити проріз і тим грубішим він вийде. Чим ширше полотно пилки, тим легше нею буде зробити прямий рез (широке полотно «стабілізує» пилку в розрізі).

Від правильно підібраного виду пилкового полотна значною мірою залежить якість різання. Кольорове маркування пилок різні виробники здійснюють на власний розсуд, універсальних позначень тут немає, й орієнтуватися на них нерозумно. Краще зверніть увагу на позначення марки стали:

 1. HCS — це гнучка вуглецева сталь, полотна з неї придатні для розпилювання ДСП, м’яких порід дерева й порівнянних за твердістю матеріалів. Під час роботи з ламінованим ДСП часто використовуються пилки з так званим оберненим зубом — вони дають змогу зменшити кількість відколів на лицьовому боці аркуша.
 2. HSS — більш тверда сталь, пилки призначені для розпилювання стали, міді, алюмінію, твердих пластиків.
 3. BIM — з’єднання HCS і HSS, із якого робляться біметалеві пилки, що відрізняються підвищеною пружністю й терміном експлуатації.
 4. HM — тверда сталь, пилкові полотна з якої використовуються для роботи з керамічною плиткою, склопластиком, тонким (до 10 см) газобетоном.
 5. DIA — сталева пилка з алмазним напиленням, з її допомогою пиляються керамограніт і кераміка.

Додаткові можливості

Кількість додаткових функцій помітно впливає на вартість моделі — чим їх більше, тим лобзик дорожчий. Оскільки кожна з них здатна набагато полегшити або прискорити роботу з розпилювання, розглянемо їх докладніше.

 1. Дуже бажаною є функція підсвічування лінії різання. Вона стає дуже важливою, якщо вам доводиться мати справу з криволінійним, фігурним різанням. Лампочка, вмонтована в електролобзик, прекрасно освітлює поверхню оброблюваного матеріалу й намічену на ньому лінію розпилювання. Це не тільки покращує якість різання (легше дотримуватися лінії різання), але і знімає зайве навантаження з очей — їм не потрібно перенапружуватися, щоб точно бачити місце розпилювання.
 2. Помітно підвищує точність розпилювання матеріалу в домашніх умовах таке пристосування, як лазерний покажчик. Похибка «на відхилення» у такому разі зводиться до мінімуму — різання пройде точно по лінії лазерного променя (природно, якщо пилка лобзика гостра й не зігнута).
 3. Значною мірою полегшує процес різання матеріалу функція очищення робочої поверхні. Вона є у двох варіантах. У першому з них лобзик сам здуває тирсу з місця різання (функція наддуву), у другому до нього через спеціальний адаптер підключається пилосос (тоді тирса потрапляє у фільтр-мішок усередині пилососа). Оптимально, якщо в моделі передбачені обидва варіанти.
 4. Дуже корисною додатковою функцією може бути варіант, коли підошву електролобзика можна повертати на певну кількість градусів (зазвичай до 45). Але тут є одна важлива обмовка: підошва при будь-якому виставленому положенні має фіксуватися, що називається, намертво. Якщо під час роботи вона «попливе» хоча б на 2-3 градуси — ви матимете перекошений різ.
 5. Функція плавного пуску дуже полегшує роботу з крихкими матеріалами.
 6. Полотно пили в деяких сучасних моделях електролобзиків можна повертати на певний кут (водночас є можливість фіксувати пилку зубцями вперед, назад і вбік). Ця функція буде не зайвою під час проведення складних криволінійних різів.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0