ru
ua
ru
ua

Як вибрати електронну книгу

Цифрові технології міцно увійшли в наше життя, так що традиційне читання книг і бібліотечна культура поступово трансформуються в догоду новим віянням. Усе рідше можна побачити в транспорті людей, які читають паперові книги – убиваючи час у дорозі, пасажири вже вважають за краще користуватися різними електронними пристроями. Так, деякі цінують багатофункціональність звичних смартфонів або планшетів, а інші роблять свій вибір на користь спеціально призначених для читання пристроїв – електронних книг. Як вибрати відповідну модель, на які характеристики варто звертати увагу і що взагалі можуть вам дати «читалки»? На ці та інші питання ми й спробуємо відповісти в цій статті.

Електронне чорнило

Що робить електронні книги такими особливими? Звичайно ж, електронне чорнило! Ясна річ, насправді це ніяке не чорнило, а назва технології, розробленої компанією E Ink Corporation.

У дисплеях, що ґрунтуються на цій технології, мініатюрні комірки містять у собі пігменти білого та чорного кольору та прозору олійну основу. Пігменти мають різні заряди, тому у разі подавання струму одні піднімаються вгору, інші – зміщуються вниз. У такий спосіб на екрані формується зображення або текст. Важливий момент: картинка на екрані E Ink зберігається видимою, навіть якщо вимкнути живлення дисплея!

Технологія e-ink

E Ink , особливості та переваги

Можливість читати навіть під прямими сонячними променями

Багато користувачів планшетів і смартфонів нарікають на те, що навіть за максимальної яскравості дисплея читання інформації на сонці з нього проблематичне. Електронні книги позбавлені такої незручності, оскільки технологія дисплея працює саме на світлі, що відбивається, а не на випромінюваному самостійно. Отже, яскраве освітлення стає не проблемою, а перевагою.

Хоча в цій особливості є і зворотний бік медалі – за недостатнього освітлення читати стає складно, як і звичайну паперову книгу. Так що вам знадобиться або автономне джерело світла, або книга з вбудованою підсвіткою.

Щадне навантаження на очі

Завдяки принципу отримання зображення з використанням відбитого світла екран ридера комфортніше сприймається очима користувача та не призводить до такої стомлюваності зору, як звичні РК-дисплеї (які у разі зниження яскравості можуть помітно мерехтіти). Саме цей чинник визначив появу пристроїв на E Ink, що залишаються комфортними навіть у разі тривалого читання. Знову ж таки, у цьому випадку схожість із паперовою книгою в наявності.

Швидкість оновлення сторінок

Ясна річ, що немає технологій, які складаються з одних тільки переваг. E Ink не стала винятком, вирізняючись не найвищою швидкістю оновлення зображення. Хоча в нових поколіннях E Ink дисплей оновлюється зі швидкістю, яка приблизно дорівнює 500 мілісекунд, це все ж не дає змогу електронному чорнилу відображати відео та динамічну анімацію.

Відображення градацій сірого

Позаяк більшість E Ink-дисплеїв монохромні, однією з істотних характеристик дисплея E Ink є відображення градацій сірого. Ця характеристика розповість про якість промальовування різних зображень, у яких важлива деталізація і є відтінки кольорів. На цьому етапі розвитку технології E Ink фізично відображає 16 градацій сірого, що в поєднанні з різними програмними хитрощами забезпечує більш-менш коректне відображення нескладної графіки.

Компактні габарити

Ще однією перевагою електронних книг є їхні порівняно мала вага та габарити, порівнюючи зі звичними паперовими книгами. Не згадуючи той факт, що ви зможете носити в кишені сотню книг або повне зібрання творів класиків української літератури, порівнюючи навіть з однією звичайною книгою, ридер виявляється набагато більш транспортабельним.

Найбільш поширеним розміром електронних книг є діагональ дисплея на 6-7 дюймів, так що ридер часто виявляється набагато меншим та легшим навіть від компактних планшетів.

Хоча, звичайно, трапляються і справжні гіганти з діагоналлю дисплея до 10 дюймів їх вирізняє дещо менша портативність. Водночас завдяки великому дисплею набагато комфортніше працювати з відсканованими матеріалами або ж великими обсягами тексту, особливо формату А4.

Велика автономність

Однією з особливостей технології електронного чорнила є те, що E Ink-дисплей споживає енергію тільки у разі зміни зображення, тобто в процесі перегортання сторінок, але не самого читання. Абсолютно не важливо, як довго ви читаєте одну сторінку. У такий спосіб істотно знижується потреба в енергії і продовжується час автономної роботи пристрою. Тому електронні книги можуть похвалитися готовністю працювати впродовж декількох тижнів і навіть місяців від одного заряду. Втім, задіяння додаткових функцій, як-от МР3-плеєр, зв’язок через Wi-Fi або вбудована підсвітка, можуть помітно знизити автономність пристрою.

Типи дисплеїв в електронних книгах

Хоча ми звикли вважати електронне чорнило та слово «E Ink» синонімами, насправді друге – це лише торгова марка. Різних різновидів електронного чорнила придумано і є набагато більше, хоча й не всі з них залишилися актуальними донині. Хоча деякі розроблення досить успішно застосовуються в різних сферах, наприклад кольорові дисплеї Mirasol від компанії Qualcomm знайшли своє застосування в смарт-годинниках, розроблених компанією.

SiPix. Головною проблемою електронного чорнила є високі витрати на виготовлення такого дисплея. Його вартість становить до 90% ціни всієї електронної книги, і саме вона стримує зниження цін на ці пристрої. Sipix-дисплеї замислювалися як недорога альтернатива E Ink, однак не вирізнялися високою якістю зображення, через що популярністю не користувалися.

E Ink Vizplex. Узагалі, слово «Vizplex» є внутрішньою назвою для всіх дисплеїв з електронним чорнилом, яке випускає компанія E Ink. Однак дуже часто воно вживається для позначення «електронного паперу» першого покоління, у якого не було власної назви. У цьому сенсі E Ink Vizplex є базовою за якістю картинки технологією, яка сьогодні може спокусити хіба що невисокою вартістю. За останні роки з’явилися більш цікаві альтернативи.

E Ink Pearl. Ця технологія другого покоління є покращеною, порівнюючи з першими E Ink. У дисплеях такого типу, як порівняти з минулим поколінням, збільшена контрастність на 50%, що робить читання ще більш схожим із читанням друкованої продукції. Білий колір має біліший вигляд, а чорний – більш насичений. За словами виробника, якщо E Ink першого покоління за якістю відображення відповідає рівню газети, то E Ink Pearl – якості друкованих книг. Також зросла швидкість оновлення сторінок, а роздільна здатність досягла 150-200 точок на дюйм.

E Ink Triton, Triton 2. Третє покоління електронного чорнила стало кольоровим. Однак кольоровий E Ink дисплей не зовсім дотягує до звичного розуміння слова «кольоровий». «Чорнило» тут використовується те ж, а для отримання кольору застосовуються кольорові фільтри, внаслідок чого зображення виходить кольоровим. Але кольорові фільтри сильно знижують контрастність, тому яскравих і насичених кольорів водночас досягти не вдалося. Дисплеї такого типу відображають до 16 градацій сірого і 4096 відтінків кольору, за якістю картинки нагадуючи більше дешеву кольорову газету, ніж глянсовий журнал, і не можуть конкурувати з РК-дисплеями типових планшетів, наприклад:

E Ink Carta. Четвертим етапом розвитку технології електронного чорнила стала E Ink Carta, яка змогла на 50% поліпшити свої показники щодо E Ink Pearl, досягнувши контрастності 15:1 й роздільної здатності понад 300 пікселів на дюйм. На момент публікації статті такий дисплей застосовувався тільки в одній моделі електронної книги:

Mobius. У контексті найяскравішої й найбільш спірної тенденції останніх років – гнучких дисплеїв для мобільних пристроїв – виробникам екранів із технологією електронного чорнила також є що сказати. Компанія E Ink має у своєму асортименті технологію Mobius, що дає змогу створювати гнучкі дисплеї з використанням не крихкого скла, а гнучкого пластику як основи.

Хай буде світло: E Ink із підсвіткою

Прихильників трохи почитати на сон завжди було безліч, але електронні книги зі звичайними E Ink для цього підходять не найкраще – їм, як і паперовим книгам, потрібне гарне освітлення. Або – додаткове підсвічування.

Щоб розв’язати проблему з читанням за недостатнього освітлення деякі електронні книги обладнуються вбудованою підсвіткою. Але тут вона реалізується у такий спосіб, що світло не випромінюється екраном, а скеровується на нього за принципом переднього підсвічування. Так, світло розподіляється тонким провідним шаром, розташованим над дисплеєм. Джерелами світла водночас виступають світлодіоди, розташовані на краях дисплея ридера.

Але в чомусь здобуваємо, а в чомусь втрачаємо. Використання підсвітки неабияк скорочує термін автономної роботи пристрою. Щоб на максимум оптимізувати використання енергії, більшість електронних книг, обладнаних підсвіткою, надають можливість регулювати її інтенсивність або вимкнути.

Альтернативним варіантом для читання в умовах поганого освітлення може стати спеціальний ліхтарик, який кріпиться до електронної книги та освітлює екран під час читання. Але, за суб’єктивними відчуттями, найкраще або встановити гарне місцеве освітлення, або все ж придбати ридер із підсвічуванням дисплея.

Керування

Багато ридерів мають специфічні інтерфейси взаємодії з користувачем, характерні для кожного виробника окремо. Водночас деякі виробники електронних книг, як, наприклад, Amazon і Barnes & Noble, не мають російської мови інтерфейсу, що треба враховувати під час купівлі (хоча читання книг російською та українською мовами проблем не викличе).

Якщо раніше можна було натрапити на екземпляри ридерів із повноцінною qwerty-клавіатурою, то зараз кількість механічних кнопок керування намагаються скоротити – для створення максимально компактних і зручних пристроїв.

Сенсорний екран

Сенсорні дисплеї сьогодні можна знайти практично в будь-якому пристрої – це зручний та інтуїтивно зрозумілий спосіб керування. Є безліч електронних книг, обладнаних сенсорним дисплеєм. Водночас є кілька варіантів «тачскринів»:

  • Резистивний, який реагує на тиск на дисплей;
  • Ємнісний, у якому від дотику пальцем зростає провідність струму в конкретній точці дисплея;
  • Інфрачервоний, у якому моделюється своєрідна сітка інфрачервоних променів, переривання яких визначає місце дотику.

Всі вони цілком справляються зі своїми основними функціями – здійснювати просту та легку взаємодію користувача з пристроєм.

Але не обійшлося й без деяких нюансів – наявність тачскрина відразу піднімає ціну на пристрій. Також враховуйте, що під час роботи він може реагувати набагато повільніше за сенсорний екран планшета.

Інтерфейси під’єднання

Основним інтерфейсом для електронних книг є порт USB, який слугує одночасно й для заряджання пристрою, і для передавання даних. Водночас «читалка» може розпізнаватися комп’ютером як зовнішній жорсткий диск або ідентифікуватися як приєднаний медіа-пристрій.

Часто в ридерах можна знайти й роз’єм для приєднання навушників, що робить можливим відтворення аудіокниг або прослуховування музики.

Для зберігання даних в електронній книзі може використовуватися вбудована пам’ять або карти пам’яті формату SD або microSD. Це дає змогу створювати чималі бібліотеки, а також зберігати на ридері аудіокниги або зображення, не побоюючись переповнення пам’яті виробу.

Вам може бути цікаво

Як вибрати карту пам’яті

Wi-Fi

Хтось може запитати себе – навіщо в електронній книзі Wi-Fi? Адже ясна річ, що через невисокі технічні характеристики робота в інтернеті за допомогою електронної книги не може вирізнятися високою швидкістю або особливою зручністю. Та й переглядати сторінки в чорно-білому варіанті сподобається далеко не всім.

Але варто поглянути на це питання по-іншому, як відразу стає очевидною практичність такого підходу. За наявності бездротового з’єднання і вбудованого браузера її приєднання до комп’ютера для поповнення бібліотеки стає необов’язковим. Вам більше не потрібно чекати на момент, коли ви зможете приєднатися до ПК, щоб скинути на ридер бажану книгу – адже тепер її можна завантажити з бібліотеки через Wi-Fi, безпосередньо з «читалки»!

Низка компаній пропонує широку онлайн-підтримку електронних книг свого виробництва. Так, Amazon (виробник Kindle) і Barnes&Noble (творець Nook) є найбільшими міжнародними компаніями, що займають позиції лідерів з продажу книг у паперовому та електронному варіанті. За задумом, для поповнення бібліотеки на цих пристроях вам достатньо ввімкнути Wi-Fi і запустити онлайновий книжковий магазин на самій читалці.

amazon kindle

Формати

Для багатьох користувачів важливим залишається питання підтримки ридером різних форматів книг та інших даних. Найчастіше трапляються формати книг, представлені в електронних бібліотеках, як-от fb2, txt, mobi, epub. Для когось буде важливою підтримка звичних doc і pdf.

Але водночас варто пам’ятати, що навіть якщо ридер, який сподобався вам, не підтримує абсолютно всі формати, це ще не кінець світу й аж ніяк не привід відмовлятися від жаданої покупки. Вам на допомогу завжди готові прийти численні он-лайн і офф-лайн конвертери. Завдяки їм можна конвертувати будь-яку книгу в необхідний вам формат.

З іншого боку, на відміну від читалок на E Ink, повноцінні Android-планшети не мають жодних проблем сумісності з форматами, позаяк для них завжди можна знайти застосунок, який працює саме з потрібним вам типом документів.

Читалки з кольоровим РК-дисплеєм

На ринку ридерів також є моделі з кольоровими РК-дисплеями (іноді їх називають також TFT). Вони займають проміжну нішу між електронними книгами на E Ink і компактними планшетами, пропонуючи розширену функціональність за прийнятну ціну.

Плюсом таких пристроїв є дійсно кольоровий РК-екран із повною палітрою кольорів, який не вимагає зовнішнього підсвічування. Але водночас такий дисплей уже не матиме переваг E Ink – ні високу автономність, ні використання відбитого світла для зменшення навантаження на очі. Та й на пляжі або просто на яскравому сонці на екрані такого пристрою мало що вдасться розрізнити.

Деякі користувачі віддають перевагу подібним пристроям не тільки для читання книг, але й для перегляду зображень і відтворення музики та відео.

Однак із поширенням бюджетних Android-планшетів з повноцінною функціональністю сенсу в придбанні примітивної читалки з кольоровим РК-дисплеєм залишається все менше. Адже багато з них не тільки не дають змогу запускати користувацькі застосунки, але навіть не обладнані Wi-Fi! Так що якщо ви вважаєте, що можете пожертвувати перевагами E Ink на догоду широкій функціональності, сміливо переходьте до наступного пункту.

Планшети

Планшети являють собою одні з найбільш цікавих і популярних пристроїв світу споживчої електроніки. Вони досить мобільні, щоб супроводжувати вас у дорозі, водночас на рідкість багатофункціональні, продуктивні та внаслідок своїх габаритів – досить зручні.

За допомогою планшетів робота в інтернеті стала настільки простою та комфортною, якою вона не була раніше. Це зачепило і сферу медіаконтенту, оскільки багато планшетів справляється з відтворенням відео та музики на вищому рівні. А як бути з книгами? Чи може планшет замінити собою читалку на E Ink?

І так, і ні. З одного боку, кольоровий РК-екран дає змогу з комфортом читати в місцях із поганим освітленням, де без додаткового підсвічування на E Ink нічого не видно. З іншого – на пляжі та під яскравим сонцем із планшетом зазвичай робити нічого. А набагато більша функціональність і можливості планшетів нівелюються високою ціною й невеликою (порівнюючи з ридерами) автономністю.

Треба також пам’ятати, що планшет на планшет не схожий, і ті чудові характеристики, які демонструють передові моделі провідних виробників, ніяк не можна співвідносити з бюджетними варіантами цих пристроїв. У них і дисплеї гірші, і продуктивність зазвичай «ніяка», та й автономність зовсім так собі.

Якщо ж порівняти макрофотографії дисплея на E Ink, планшета з дисплеєм на технології IPS і ридера з LCD-дисплеєм, то ми бачимо, що E Ink дає чітке відображення тексту, а зображення на РК- і IPS-дисплеях набагато більш схильні до пікселізації.

Підсумки

Загалом, якщо ви хочете мати один пристрій на всі випадки життя, ризикнемо порекомендувати звернути увагу на сучасні планшети, особливо на моделі з цінової категорії понад 2000 грн.

А ось якщо ви дійсно любите багато читати та хочете робити це з максимальним комфортом, то варто все ж віддати перевагу спеціалізованому ридеру – невеликому, легкому, з якісним і сучасним екраном типу E Ink (бажано новітнього покоління), який не вимагає підзаряджання частіше ніж 1-2 рази на тиждень.

Водночас, якщо умови для читання у вас далеко не завжди ідеальні, задумайтеся про купівлю пристрою з вбудованою підсвіткою. Також не зайвими виявляться вбудований Wi-Fi і сенсорний екран для керування пристроєм, хоча й без них можна обходитися.

електронна читалка

Приємного вам читання!

Вам сподобалася стаття?

0