ru
ua
ru
ua

Як вибрати електричну зубну щітку

Сучасні зубні щітки є найбільш ефективним домашнім пристосуванням для боротьби із зубним нальотом. Водночас вони дають змогу діяти максимально точно, не зачіпаючи ясен.

Згідно з даними глобальної дослідницької мережі Cochrane, до якої входять вчені з понад 130 країн, регулярне чищення зубів за допомогою електричної зубної щітки помітно оздоровлює порожнину рота.

Уже за місяць ступінь запалення ясен (гінгівіт) знижується на 6% без застосування будь-яких ліків, кількість зубного нальоту зменшується на 11%. Після трьох місяців ці показники збільшуються до 11% і 21% відповідно.

У продажу сьогодні представлені три типи електричних зубних щіток зі щетиною (механічнию, звуковою й ультразвуковою) і гідромасажери- іригатори, що дають змогу очищати зуби й масажувати ясна пульсувальним струмочком води.

Електрична зубна щітка механічного типу

У родині електричних щіток є найбільш традиційною. Її чистильна головка активується електричним моторчиком.

Конструкція механічної зубної щітки

Серед обов’язкових вузлів входить знімна щіточна головка з тримачем (насадка) і ручка. У ручці розташовуються акумулятори або батарейки, електронна керівна плата, а також електродвигун.

Чистильна головка в таких щіток зазвичай кругла. Вона здійснює зворотно-обертальні рухи (повертається вліво-вправо). Кут повороту в різних моделей становить, у середньому, від 40 до 70 градусів, а кількість рухів у різних моделей – від 5000 до 40000 за хвилину. Найсучасніші моделі працюють ще й у режимі пульсації.

Електрична зубна щітка ORAL-B BRAUN Expert / DB4

Електрична зубна щітка BRAUN ORAL-B Expert / DB4

На ручці електричної зубної щітки є герметичний перемикач режимів роботи. Також у комплекті з електричними щітками, які працюють на акумуляторах, постачається захищений від вологи зарядний пристрій.

До додаткових вузлів належать різноманітні дисплеї, датчики тиску на щітку, індикатори розряду батареї, таймери й тому подібні пристосування, що роблять використання електричної зубної щітки більш комфортним.

Переваги й вади

Конструкція механічних моделей є найбільш перевіреною – за останні п’ятдесят років вона була повністю відпрацьована й налагоджена навіть у дрібницях.

Також до переваг електричної зубної щітки механічного типу можна зарахувати те, що серед їх модельному ряду можна знайти варіанти з невисокою (щодо інших типів електричних щіток) ціною.

До вад можна віднести потребу ретельно промивати насадки на щітку хоча б раз на тиждень. Тільки у такий спосіб можна уникнути накопичення в них залишків зубної пасти і знятих із зубів відкладень.

Також електричну зубну щітку не можна використовувати за наявності гінгівіту й пародонтиту, якщо на ваших зубах є підясенні й наддесняні тверді відкладення (це може загострити захворювання). Після того, як дантист зніме ці відкладення, електричною щіткою користуватися можна.

Електрична зубна щітка звукового типу

Її досить легко впізнати за формою чистильної головки. Вона не кругла, як у механічних моделях, а подовжена. Являє собою електричну зубну щітку нового покоління.

Конструкція звукової зубної щітки

У звуковій зубній щітці щетина активується генератором високих частот. Він створює звукові хвилі, чутні людиною.

Працюють звукові щітки переважно на частоті від 200 до 400 Гц. Її досить для того, щоб щетинки здійснювали від 24 до 48 тисяч рухів за хвилину, знімаючи із зубів наліт.

Завдяки тому, що щетинки коливаються дуже швидко й з великою амплітудою, зубна паста, перемішана з водою і слиною, активно проникає в усі шпаринки між зубами й чистить їх до самої лінії ясен. Крім цього, на зуб впливають звукові коливання. Зазвичай зубний і пігментний наліт тримається міцно, але під впливом звуку високої частоти він відстає від стінок зуба легко.

Переваги й вади

Безумовною перевагою є збільшена ефективність процесу чищення зубів.

До відносних вад можна віднести те, що звукову щітку не рекомендовано використовувати за гострих захворюваннях ясен (типу гіпертрофічного гінгівіту), запаленнях зубних коренів, наявність будь-яких пухлин, а також після хірургічних операцій у порожнині рота.

Електрична зубна щітка ультразвукового типу

Інноваційний тип електричних зубних щіток. Забезпечує найбільш повний вплив на зуби і ясна: ультразвукові хвилі, створювані щіткою, поширюються приблизно на 4-5 мм углиб тканин. Це дає змогу ефективно обробляти ультразвуком найвужчі міжзубні проміжки, а також місця зубодесневого з’єднання.

Ультразвук, що видає щетина, руйнує колонії бактерій, які закріпилися на зубах. Під його впливом відкладення, що міцно тримаються, відскакують від поверхні зуба й перетворюються на емульсію, після чого легко видаляються чистильною головкою.

Конструкція ультразвукової зубної щітки

П’єзокерамічна пластина, розташована всередині чистильної головки, генерує ультразвук, що змушує щетину щітки коливатися зі швидкістю від 2,4 до 204 млн рухів за хвилину (це відповідає частотам від 0,02 до 1,7 МГц). Найпоширенішою й найбільш вивченою є частота 1,6 МГц (майже 192 млн рухів за хвилину). Людське вухо таку частоту не вловлює.

Оскільки щетинки вібрують із величезною частотою, то амплітуда їхніх рухів невелика. Втім, її з надлишком вистачає для того, щоб добре очистити поверхню зуба.

У найбільш сучасних моделях зубних щіток ультразвук поєднується зі звуковими вібраціями, що робить рух щетинок на чистильній голівці більш активними.

Переваги й вади

Основна перевага – максимально досяжна ефективність чищення зубів, що поєднується з ультразвуковим масажем ясен.

Основною вадою є те, що використовувати ультразвукову щітку рекомендовано лише людям зі здоровими зубами. Ультразвук помітно зменшує термін експлуатації пломб, коронок, вставних зубів на металевих штифтах, вінірів та інших чужорідних для зуба тіл. Мікровібрація, що виникає під впливом ультразвуку, призводить до того, що пломби й коронки починають «сипатися» прискореними темпами.

Крім цього, ультразвукову щітку не можна використовувати за наявності пародонтиту, гінгівіту, періодонтиту й будь-яких пухлинах у порожнині рота. Не рекомендовано застосовувати її в період вагітності, а також людям із кардіостимуляторами.

Насадки

Є безліч видів насадок (для делікатного чищення зубів, природного відбілювання й полірування, очищення міжзубних проміжків, догляду за мостами, коронками і брекетами, для чутливих ясен, для щоденного догляду, для дитячих зубів). Чим більше насадок, тим ширші можливості електричної щітки.

Якщо придбати для кожного члена сім’ї свої індивідуальні насадки, то вся сім’я зможе користуватися однією електричною щіткою (щоправда, навантаження на щітку при цьому зростає пропорційно тому, скільки людина її використовує). На кожній насадці є кольорове колечко-ущільнювач, за допомогою якого можна буде легко дізнатися, кому вона належить (кожному домочадці – свій колір).

Щетина чистильної головки з часом стирається, тому насадки потрібно регулярно міняти. Зношена щетина збільшує ризик пошкодження ясен.

Визначити зношування можна й за інтенсивністю забарвлення кольорових щетинок. Втрата кольору сигналізує про потребу зміни насадки. Середній термін експлуатації насадки становить від 3 до 6 місяців.

Дитячі моделі

Для дітей випускаються моделі з полегшеною вагою й укороченою ручкою. Важлива особливість дитячих електричних щіток – їхній яскравий зовнішній вигляд, що допомагає надати процесу чищення зубів ігровий характер. Ручки дитячих щіток часто робляться у формі яскравих фігурок – персонажів казок і мультфільмів. На вітчизняному ринку представлено безліч таких моделей, що дає змогу вибрати потрібний варіант щітки під будь-які «мультиплікаційні» переваги дитини.

З огляду на те, що ніжна дитяча зубна емаль легко пошкоджується, застосовувати електричну щітку для чищення зубів рекомендовано тільки дітям старше трьох років. При цьому за дитиною потрібно доглядати, а найкраще – допомагати їй чистити зуби (доочищати пропущені дитиною ділянки). Також потрібно стежити за тим, щоб електрична щітка не використовувалася довше за дві хвилини.

Чим менша дитина, тим м’якшою має бути щетина на її щітці (вік, на який призначена ця модель, подивіться етикетку на упаковці). Але в будь-якому разі дітям менше за п’ять років найкраще купувати моделі, марковані «extra soft» (дуже м’яка), а старше за п’ять років – «soft» (м’яка).

Також у чистильних голівках сучасних дитячих щіток встановлюється віничкова щетина. У ній кожна щетина на кінці розщеплена у своєрідний пензлик-віник із м’яких, але пружних волокон. Такою щіткою можна безбоязно чистити зуби навіть із найніжнішою емаллю.

Перемикатися на «дорослу» електричну щітку потрібно з досягненням 13-14 років – у цьому віці зуби вже повністю сформовані.

Iригатор

Іригатор – це гідромасажер для порожнини рота. Зовні він схожий на електричну зубну щітку, яка з’єднана шлангом із контейнером для рідини. Але іригатор видаляє зубний наліт і залишки їжі із зубів не щетиною, а пульсувальним струмочком води під тиском. У сучасних моделях водяна цівка насичується мікробульбашками повітря, вбиваючи велику клькість бактерій.

Іригатор, на відміну від електричної щітки, позитивно впливає на хворі ясна: масажує їх, не пошкоджуючи.

Іригатор ORAL-B BRAUN Professional Care / MD20

Іригатор BRAUN ORAL-B Professional Care / MD20

Іригатором можна масажувати ясна, навіть запалені: водний масаж активно лікує захворювання типу пародонтозу або гінгівіту. Також він корисний за наявності цукрового діабету (діабет негативно впливає на кровоносні судини в порожнині рота).

Іригатор є оптимальним варіантом для догляду за важкодоступними ділянками ротової порожнини, особливо, коли йдеться про всілякі брекети, імплантати, зубн мости й коронки. Він забезпечує найвищу якість очищення.

Як і електричні щітки, іригатори обладнуються змінними насадками, велика частина яких призначається для профілактичного й лікувального масажу ясен.

Критерії вибору

Намагайтеся купувати електричні зубні щітки й іригатори найбільш відомих фірм – це гарантує вам не тільки гарну якість очищення, а й довгу роботу приладу. Згідно з даними німецького інституту Stiftung Warentest, що спеціалізується на тестуванні різного роду побутових товарів, якість чищення зубів часто залежить не стільки від конкретної моделі зубної щітки, скільки від того, яка фірма-виробник її випустила. За запевненням німців, першість тут утримують компанії Braun Oral-B і Philips.

Насадки, які входять до комплекту із самою щіткою, обійдуться вам набагато дешевше, ніж якщо ви будете купувати їх окремо. Відповідно, чим більше їх у комплекті, тим вигідніше його купувати.

Чим більше в електричної зубної щітки режимів роботи, тим краще, особливо, якщо у вас чутливі або хворі зуби.

Під час вибору звертайте увагу на час роботи щітки від однієї підзарядки: чим він довший, тим краще.

Оптимально, якщо щітка буде обладнана індикатором заряду.

Дуже зручно, якщо рідкокристалічний екран розташований не в ручці щітки, а винесений в окремий безконтактний модуль, який можна кріпити на стіну. Це багаторазово знижує ризик залити його водою, одночасно підвищуючи зручність зчитування інформації.

Таймер і датчик тиску є додатковими, але вкрай бажаними функціями. Їх використання багаторазово знижує ризик пошкодження зубної емалі.

Вам сподобалася стаття?

0