ru
ua
ru
ua

Як вибрати газонокосарку

Щоби ділянка перед приватним будинком або дачею мала пристойний вигляд, доводиться її регулярно викошувати. Робиться це, звичайно, не косою — людей, які вміють користуватися цим інструментом, сьогодні можна зустріти хіба що в селі, та й то не в кожному. Для того, щоб підстригати газонну траву, косити бур’ян і навіть молоді кущі використовується ціла низка інструментів. У народі їх, не мудруючи лукаво, називають газонокосарками, змішуючи все воєдино. Але це неправильно як із технічного, так і з практичного погляду.

Особливості конструкції

Газонокосарки є найбільш потужними з цілої низки інструментів, призначених для косьби. Їх конструкція являє собою візок на двох або чотирьох колесах, який людина штовхає перед собою, як дитячу коляску (тримаючи за спеціальну ручку). Під корпусом візка приховані рухомі ножі й може бути розташований мотор.

Газонокосарка — потужний інструмент, але призначений він для роботи на рівних ділянках ґрунту, не може косити чагарники, не здатний викошувати траву впритул до перешкоди. Водночас, жодним тримерами не створиш галявині перед дачею настільки доглянутий вигляд, який можна отримати за допомогою газонокосарки. Трава виходить ідеально рівною: підстрижена без «сходинок», вона буде схожою на килимок.

Більшість газонокосарок обладнана травозбірником: жорстким пластиковим (обʼєм до 35 літрів) або м’яким матер’яним (до 90 літрів). Але є і два додаткових варіанти. У першому з них скошена трава може викидатися в сторону, і її потім збирають граблями. У другому — газонокосарка подрібнює (мульчує) скошену траву й розкидає отримане добриво по газону. Найкраще, якщо в моделі наяні всі три варіанти.

Газонокосарки поділяються на три типи: механічні, бензинові та електричні.

Механічні газонокосарки

Попри наявність певних недоліків, механічні газонокосарки є найбільш бюджетним, безпечним і найбільш чистим в екологічному плані варіантом. Іноді механічну косарку називають шпиндельною (шпиндель — це барабан із ножами, розташований усередині газонокосарки).

Корпус такої косарки поставлений на два колеса, розташовані з боків конструкції. Коли газонокосарку штовхають уперед, її колеса починають обертатися, приводячи в рух внутрішній барабан зі сталевими викривленими ножами. Ножі у своїй нижній точці обертання притискаються до нерухомого леза (за тим же принципом, як це відбувається у звичайних ножицях). У міру того, як косарка рухається, між ножами потрапляє все нова трава, яка зрізається на рівні нижнього леза.

Зазвичай у більшості механічних косарок висоту зрізуваної трави можна регулювати. Приблизно — у межах від 1 до 5 см.

Ширина викошуваної смужки (ширина захвату) залежить від довжини ножів косарки й перебуває в межах від 30 до 45 см. Загальне правило: чим ширша косарка, чим більше трави вона захоплює, тим більше фізичне зусилля доведеться докласти людині, яка працює з нею. Але сьогодні навіть для найбільш широких механічних газонокосарок це зусилля є досить невеликим.

Механічні газонокосарки, попри свою «примітивність», залишаються досить поширеним варіантом для країн із високим рівнем життя. Зусилля, яке потрібно докладати для того, щоб косарка їхала і зрізала траву, там відносять до розряду «корисних фізичних навантажень», необтяжливої роботи на свіжому повітрі. Таку роботу можна робити в будь-який зручний час: механічна газонокосарка не шумить, не димить, не боїться дощу.

Попри простоту конструкції, механічна газонокосарка стриже траву дуже якісно, даючи змогу отримати максимально рівну поверхню газону. Природно, у разі дотримання основного правила: ґрунт ділянки має бути рівним.

До недоліків механічних газонокосарок можна віднести їхню «малу потужність». Бур’яни (і вже поготів кущі) такою косаркою не викосиш. Проблеми може створити навіть занадто занедбаний газон. Якщо пучки трави, які потрапляють у косарку, надмірно великі, ножі будуть провертатися вельми туго.

Вам може бути цікаво

Як вибрати культиватор

Електричні газонокосарки

Більш потужні, ніж механічні косарки, але трохи слабші від бензинових. Це пояснюється тим, що електромотор не може бути «занадто потужним», інакше він ризикує перевантажити проводину домашньої мережі. Також робочі можливості електрокосарки обмежені тим, що вона порівняно швидко гріється. Їй потрібно влаштовувати регулярні перерви для того, щоб дати охолонути (звичайний час безперервної роботи становить від 15 до 20 хвилин).

Електричні газонокосарки зручно використовувати для стрижки трави на помірних площах. Висоту викошуваної трави зазвичай можна змінювати в діапазоні від 1 до 10 см.

Сучасні електричні газонокосарки поділяються на два різновиди: із живленням від мережі й від акумулятора. У першому випадку час роботи косарки залежить лише від ступеня нагріву її мотора, але радіус охопленої ділянки обмежений довжиною електричного шнура або подовжувача. У другому варіанті електрокосарка автономна (шнура немає), але час її роботи залежить від ємності акумулятора (у різних моделей його вистачає для обробки ділянки в 100-300 квадратних метрів, тобто приблизно на годину-дві роботи). Заряджаються акумулятори досить довго — близько доби.

Коштує косарка на акумуляторах зазвичай трохи дорожче, ніж зі шнуром, але ця вада нівелюється зручністю її застосування. До того ж, при роботі з акумуляторною косаркою не потрібно стежити за тим, щоб електрошнур випадково не потрапив «під ніж».

До позитивних моментів усіх електричних газонокосарок належить їхня екологічність і невеликий рівень шуму під час роботи. Також електрокосарка не вимагає особливого догляду, її не потрібно заправляти бензином.

До основних недоліків можна зарахувати боязнь вологи в електрокосарок із нижнім розташуванням двигуна. Косити такої косаркою траву по ранковій росі або після дощу не варто. Щонайменше може вийти з ладу мотор, у гіршому — вас ударить струмом. Але якщо вже вам усе-таки закортіло викошувати мокру траву — робіть це в гумових чоботях. Це трохи охоронить вас від можливого ураження електрострумом. Косарка з верхнім розташуванням електромотора менш чутлива до вологи, але зловживати цим теж не варто.

Використання будь-яких електричних газонокосарок у дощ категорично не рекомендується.

Бажано, щоб електрична газонокосарка була обладнана захистом від випадкового вмикання. Це набагато підвищує ступінь її безпеки.

Садова газонокосарка

Бензинові газонокосарки

Найбільш потужні з усіх газонокосарок. За потужністю двигуна вони поділяються на побутові (до 5 кВт) і професійні (понад 5 кВт). Робочий ресурс у професійних моделей в 1,5-2 рази більший, ніж у побутових, а й вартість косарки водночас підвищується відповідно. Найбільш дорогі моделі є самохідними.

Висока потужність бензокосарки має на увазі неабияку ширину викошуваної смуги. Це набагато підвищує її продуктивність, що дає змогу використовувати бензинову косарку для роботи на найбільших площах. Бензинова газонокосарка повністю автономна, можливість її роботи не обмежена довжиною електрошнура. Регулювання висоти зрізу трави найширше. Усе це робить бензинові газонокосарки дуже популярними.

До вад можна віднести велику вагу й необхідність періодичної заправки бензином (приблизно після кожної години роботи). Заправляти косарку найкраще не на газоні — якщо бензин випадково потрапить на траву, то вийде «лисина». Крім цього, бензиновий двигун створює під час роботи чималий шум — якщо ви вирішите постригти траву вранці, про це будуть знати не тільки ваші домашні, а й усі сусіди.

Ще один негативний момент — під час запуску бензинового мотора є досить їдкі викиди, а за модель із системою їх уловлювання доведеться заплатити дорожче.

Запускаються бензинові газонокосарки, як правило, вручну — для цього потрібно різко й сильно смикнути заводний шнур. Але на вітчизняному ринку вже можна знайти моделі, які запускаються натисканням кнопки стартера.

Вам може бути цікаво

Як вибрати мотоблок

Загальні міркування й рекомендації

Зручна газонокосарка

  1. чим ширший корпус газонокосарки, тим більше трави вона скосить за один прохід;
  2. чим ширші ножі газонокосарки, тим більш інтенсивним буде повітряний потік, створюваний ними, і тим менше скошеної трави потрапить на газон, а не в травозбірник (це не стосується механічних косарок);
  3. чим ширші колеса, тим менший тиск вони роблять на траву. Чим колеса більші, тим газонокосарку легше везти;
  4. якщо є можливість, купуйте модель із максимально широким регулюванням висоти стрижки: на ділянках із купинами потрібно піднімати ножі вище;
  5. ножі будь-якої газонокосарки обов’язково мусять бути гострими — траву потрібно різати, а не «рвати». Обірвані травинки мають схильність жовтіти, надаючи газону нездорового вигляду.

Обов’язково визначтеся, у яких умовах доведеться працювати вашій газонокосарці, зокрема наявність бур’янів, ступінь занедбаності газону й можливість його регулярного підстригання, площа галявини, з якою доведеться мати справу, можливість підʼєднання газонокосарки до електромережі. Коли ви будете чітко знати, що саме вам доведеться робити та в яких умовах, це істотно полегшить вибір потрібної моделі.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0