ru
ua
ru
ua

Як вибрати графічний планшет

Графічний планшет (або дигітайзер, диджитайзер) – це пристрій для введення мальованих від руки об’єктів безпосередньо в комп’ютер, оброблення світлин і редагування різноманітної графіки.

Дигітайзер складається з пера та плаского планшета. Перо досить чутливе до натискання або близькості до пристрою, яку можна за бажанням регулювати. Отже, ефект малювання максимально наближений до ручного. Варто зазначити, що під час роботи з пристроєм курсор на екрані відразу ж переміщається в те місце, куди ви спрямовуєте перо на планшеті, а не малює весь шлях, як під час роботи з мишею. Однак у деяких комплектаціях додатково може додаватися і спеціальна миша, яка працює не як звичайна комп’ютерна мишка, а як особливий різновид пера. Таке абсолютне позиціонування є головною відмітною особливістю дигітайзера.

Говорячи простою мовою, графічний планшет – це чутлива поверхня й перо. Курсор на комп’ютері повторює рух пера на цій поверхні.

Якщо ви захоплюєтеся фотографуванням, малюєте від руки або ж ваша робота пов’язана з векторними контурами – вам просто потрібен цей пристрій! Купуючи графічний планшет, ви отримуєте можливість малювати на ПК так само, як на папері. Купівля планшета відкриває величезні можливості для створення логотипів у стилі «від руки», промальовування автентичних шрифтів і інших авторських об’єктів, якісно та швидко ретушувати світлини, працювати з електронними презентаціями та доповідями й багато іншого. Плюс маса зручних опцій, які роблять вашу роботу та творчість більш яскравими та цікавими.

За допомогою цієї статті ми познайомимо вас із цим модним, давно визнаним професіоналами пристроєм і допоможемо легко підібрати для себе оптимальну модель.

У перших версіях графічних планшетів використовувалася технологія позиціонування за звуком, але це було дорого та неякісно. Сучасні ж пристрої розроблені за останніми досягненнями оптичної й лазерної електроніки.

Залежно від спеціалізації майбутнього користувача планшета, необхідно визначитися, у якій мірі для вас підходить передбачувана модель: як за розміром, так і за функціоналом. Сучасний ринок досить багатий на асортимент виробників і моделей пропонованих графічних планшетів.

Типи графічних планшетів

Умовно всі графічні планшети можна розділити на три основні типи:

 1. До першого типу належать моделі для введення довільній графічній інформації. Це пристрої формату А6 з набором найнеобхідніших функцій і властивостей. До них додається перо, в окремих моделях – спеціальна миша. З підвищенням класу пристрою ростуть і спектр, і якість властивостей. Моделі обладнуються додатковими кнопками, програмним забезпеченням і аксесуарами. Дещо зростають і фізичні розміри робочої поверхні – у найбільших моделях вони досягають формату А4.
 2. Другий тип – це такі своєрідні міні-планшети. Повноцінно малювати на них навряд чи можливо, а ось, поставити на цифрових документах підпис від руки дуже зручно. Зазвичай, такі пристрої й позиціонуються як офісне обладнання. До офісних же пристроїв належать так звані «цифрові блокноти». Вони мають вигляд як папка А4, у якій можна тримати й звичайні аркуші паперу. Але під листами ховається планшет, що працює на акумуляторах і обладнаний пам’яттю на кілька десятків сторінок рукописного тексту.
 3. Третій тип – пристрої, створені внаслідок поєднання планшета та монітора. Давно вже винахідники хотіли наділити свій виплід функцією малювання прямо на екрані. Колись було винайдено такий пристрій введення інформації, як світлове перо. Але справа тоді далеко не пішла, і тільки сьогодні, коли технології виробництва моніторів стали настільки відточеними, з’явилася можливість реалізувати цю ідею в уже абсолютно новій якості. Це висококласні, дуже цікаві за своїми можливостями та комфортабельні у використанні прилади – можна сказати, що це еліта планшетів.

Діджітайзер-монітор

Характеристики діджітайзерів

Виокремимо основні характеристики, що враховуються під час вибору пристрою:

 • фізичні розміри;
 • розміри робочої поверхні;
 • чутливість пера до тиску;
 • роздільна здатність;
 • точність пера;
 • точність миші;
 • кут нахилу;
 • максимальна робоча висота пера над поверхнею;
 • максимальна швидкість відгуку;
 • інтерфейс.

Від фізичних розмірів планшета та розміру робочої поверхні залежить точність і зручність вашої роботи. Якщо вам потрібно часто переміщатися, то підійдуть планшети розміром до формату А5. Вони компактні, зручні для транспортування й роботи в обмежених умовах.

Вам може бути цікаво

Як вибрати нетбук

Робоча площа звичайно прирівнюється до одного зі стандартних паперових форматів (А7-А3). Варто враховувати й співвідношення сторін вашого монітора. Якщо монітор і планшет будуть із різним співвідношенням сторін, то ви будете використовувати не всю робочу поверхню пристрою або працювати із сильним спотворенням пропорцій на планшеті. Габарити А5 Wide майже збігаються з 17-дюймовим широким ноутбуком, і його цілком можливо використовувати для перевезення, помістивши його в одну сумку (рюкзак) з ноутбуком. Для ноутбуків із маленькими діагоналями (12-13 дюймів) прекрасно підійдуть планшети формату А6. В ідеалі розмір монітора має бути близький до розміру планшета. З фізичними розмірами та робочою площею все зрозуміло – виробники дигітайзерів пропонують покупцям підібрати собі найзручніший варіант.

Параметр чутливості пера до тиску або до натискання свідчить про те, наскільки перо буде імітувати реальну кисть – чим сильніший натиск, тим товстіша лінія. Професійні пристрої стандартно розпізнають 1024 рівні натискання, але завдяки останнім розробкам є пристрої, які розпізнають удвічі більше ступенів тиску пером на поверхню планшета – 2048. Така чутливість дає змогу повністю імітувати ефект природного малювання. Дешевші планшети розпізнають 512 рівнів натискання. Різниця майже не відчутна на око – 512 рівнів вистачає з надлишком, щоб створити ефект, наближений до натурального малювання. Низька чутливість пера під час зчитування даних може стати причиною неточностей у відтворенні контуру на екрані, що може бути непомітно для пересічного користувача, але критично для професіонала.

Розглянемо основні різновиди пер, пропоновані виробниками:

 1. GripPen – стандартне двокнопкове перо Intuos з гумкою.
 2. ArtMarker – перо, схоже на маркер зі скошеним наконечником. Крім чутливості до нахилу має ще й чутливість до обертання.
 3. Airbrush – розпилювач. Серед унікальних особливостей дизайн і колесо керування. За бажання колесу можна надати різні функції, як-от настройка прозорості, товщини пензля, розкиду тощо.
 4. ClassicPen – той же GripPen, але менше й без гумового покриття.
 5. Ink Pen – з’явився недавно. Його наконечник – кулькова ручка. Тобто ним можна реально малювати по паперу, помістивши його попередньо на планшеті.
 6. Lens Cursor – Intuos мишка з прицілом, для перенесення реальних креслень у віртуальні.

У перах використовуються кілька типів наконечників:

 • Звичайні. Виготовлені з м’якого пластику, ідеально підходять для художників.
 • Жорсткі. Мають ефект малювання дерев’яною паличкою.
 • Підпружинені. З маленькою пружинкою всередині наконечника. М’які. Внаслідок цього стрижень входить всередину під час кожного натискання.
 • З пружним стрижнем. Дуже схожі на звичайні в роботі, але трохи більш гнучкі та пружні.

Перо дігітайзера

Роздільною здатністю планшета називається крок зчитування інформації, що вимірюється числом точок на дюйм – dpi. Роздільна здатність свідчить про щільність зчитувальних датчиків на робочій поверхні планшета: чим більша роздільна здатність, тим вища точність передавання штриха з поверхні. У професійних планшетах цей показник зазвичай становить 5080 dpi. В аматорських пристроях цей параметр буде приблизно 2040 dpi. Від величини цієї цифри багато в чому залежить точність лінії під час малювання та редагування зображень, що визначається точністю позиціонування пера.

Наступні показники – точності пера і миші. Ці показники свідчать про похибки під час позиціонування курсора в роботі з пером. Показник у соті частки міліметра може мати значення для професіоналів. Пера в планшетів бувають із батарейками, а бувають без елементів живлення. Пластикові кулькові ручки легші, ніж одна батарейка, а додавання додаткового вантажу веде до зміщення центру мас. Потрібно мати це на увазі під час вибору планшета, а найкраще попросити продавця випробувати пристрій у дії.

Планшетна миша в роботі має набагато вищу точність, як порівняти зі звичайною комп’ютерною завдяки високій роздільній здатності робочої поверхні планшета.

Показник кут нахилу вказує на те, під яким максимальним нахилом планшет сприймає перо як інструмент введення. Цей параметр вказується тільки на професійних моделях, оскільки для них може бути критична кожна зі ступенів свободи, що надається пристроєм.

Максимальна робоча висота пера – це показник, який вказує відстань, на якій перо сприймається планшетом без торкання до нього. Завдяки цій властивості з планшетом можна працювати як з інструментом навігації, без використання мишки.

Максимальна швидкість відгуку – цифра, яка вказує на те, яка кількість точок на секунду зможе відтворювати планшет під час роботи й вимірюється в rps. Для професійних планшетів цей показник має значення приблизно 200 точок на секунду, а для користувацьких – приблизно 100-150. За найвищого відгуку відставання виведення зображення на екран майже не видно. У разі менших показників відтворення зображення дещо відстає від реальної швидкості малювання по планшету. Якщо ваша швидкість роботи не надто висока, то менша цифра відтворення не настільки критична.

Інтерфейс – спосіб під’єднання планшета до комп’ютера, у цей
час усі планшети під’єднуються через USB-порт і не потребують додаткових з’єднань. Перові дисплеї, що являють собою повноцінний монітор, доповнений активною матрицею для малювання, крім USB-виходу, мають відео вихід VGA або DVI і вихід для під’єднання живлення.

Графічний планшет для малювання

У сучасному світі графічний планшет може бути у ваших руках і іграшкою, і серйозним інструментом. Розглядаючи запропоновані моделі, завжди можна вибрати ту пропозицію, яка буде відповідати саме вашим можливостям і потребам. А ресурсів цього приладу вистачить надовго. Почати можна з зовсім недорогих аматорських моделей. Але, з огляду на відгуки фотографів і дизайнерів, зручність застосування планшета може затьмарити навіть порівняно високі ціни на професійні моделі. Ставши власником графічного планшета, ви швидко зрозумієте, що це дуже зручний, актуальний інструмент. Робота та творчість із планшетом нікого не залишить байдужим, і ви вже не зможете уявити, як раніше без нього обходилися.

Вдалої покупки!

Вам сподобалася стаття?

0