ru
ua
ru
ua

Як вибрати інгалятор

Інгалятор — річ, потрібна в кожному будинку. Він потрібен як сім’ям із дітьми, так і людям, які піклуються про своє здоров’я. Адже більшість захворювань дихальних шляхів можна вилікувати або полегшити за допомогою домашнього інгалятора.

Вибираючи інгалятор, часто можна побачити назву «небулайзер». У чому різниця? Небулайзер — це медичний прилад, який створює своєрідний «туман» із наддрібних крапель рідких ліків і використовується для інгаляцій. Інгалятор ж — ширше поняття, що охоплює всі медичні та побутові прилади, які слугують для введення ліків в аерозольному вигляді. Тому обидва цих значення синонімічні, за винятком найпростіших парових інгаляторів.

інгалятор для дорослих

Типи інгаляторів

Інгалятори діляться на кілька видів:

  • Парові;
  • Ультразвукові;
  • Компресорні;
  • Mesh-інгалятори.

Паровий інгалятор дає змогу прогрівати верхні дихальні шляхи за допомогою збагаченої ліками пари, пом’якшувати слизову оболонку трахеї, гортані й носоглотки, поліпшити відхаркування. Це найпростіший тип інгалятора, у якому використовується ефект випаровування лікарського розчину. Сучасні парові інгалятори обладнані регулятором подавання пари й датчиком температури. Також у комплекті постачається кілька різноманітних насадок для всіх членів сім’ї. Головною вадою таких інгаляторів є руйнування частини лікарських речовин під час нагрівання. Також прилад не можна використовувати за температури тіла понад 37,5 °С.

На захист парового інгалятора важливо сказати, що він успішно використовується як у професійній, так і в домашній косметології.

В ультразвукових інгаляторах (небулайзерах) лікарські препарати розпорошуються у формі аерозолю внаслідок вібрації пластини випромінювача на ультразвуковій частоті. Такі прилади мають невеликі розміри й вагу, вони практично безшумні. Під час користування ультразвуковими інгаляторами потрібно ретельно вивчити інструкцію, у якій міститься інформація про ліки, які можна використовувати з цим конкретним приладом, оскільки деякі лікарські засоби можуть руйнуватися ультразвуком. Окремі небулайзери можуть використовувати як розчин для інгаляцій не тільки ліки, а й мінеральну воду, трав’яні відвари й ефірні олії. До мінусів таких інгаляторів належать потреба покупки додаткових насадок, гелів або особливих ємностей для ліків.

У компресорних небулайзерів аерозольна суспензія створюється за допомогою компресора, який нагнітає повітря через отвір у камері, де міститься лікувальний розчин. Такі прилади можуть активуватися за допомогою вдиху або обладнуватися особливим запірним клапаном. Перший варіант вельми зручний у разі використання дорогих лікарських сумішей, оскільки допоможе знизити витрату препаратів. Компресорні інгалятори призначені на будь-які інгаляційні розчини, не впливають на гормональні препарати й ліки, що бояться високих температур. Мабуть, єдиною вадою компресорного небулайзера є гучна робота. Хоча в сучасних пристроях, наприклад, у японського небулайзера Omron, рівень шуму становить усього 45 дБ, що дає змогу робити інгаляцію навіть під час сну дитини.

Mesh-інгалятори іноді називають мембранними або сітчастими, оскільки розташована в них сіткак-мембрана вібрує й перетворює лікарську рідина на аерозоль. Водночас частинки речовини після розпилення мають мінімальний розмір і максимально ефективно засвоюються організмом. Технологія вібрувальної сітки дає змогу зменшити осідання частини ліки на стінках небулайзерної камери приладу. Мембранний небулайзер безшумний, дає змогу здійснювати інгаляції під будь-яким кутом нахилу апарата й успішно перетворює на аерозоль гормональні препарати, муколітики та антибіотики. На сьогодні mesh-інгалятори належать до найвищої цінової категорії, проте ефективність лікування з їхньою допомогою незаперечна.

Важливі деталі

Під час вибору між перерахованими вище типами небулайзерів важливо враховувати розмір вироблених часток. Адже чим менші ці фракції, тим до віддаленішої ділянки дихальної системи організму вони можуть дістатися. Частинки бувають таких розмірів:

  • Великі (від 5 до 10 мкм) — локалізуються в глотці, гортані та трахеї;
  • Середні (від 1 до 5 мкм) — осідають у нижній частині дихальних шляхів;
  • Дрібні (від 0,5 до 1 мкм) — осідають в альвеолах.

Перед використанням небулайзера лікар має повідомити вам, який відділ дихальної системи потребує лікування, відповідно, якого розміру мають бути на виході частки аерозолю. Для респіраторних захворювань оптимальний розмір частинок суспензії становить 2-5 мікронів, а для лікування астми треба вибрати розмір від 3 мкм і менше.

Швидкість розпилення аерозолю — також важливий параметр, оскільки є різниця, чи сидіти перед інгалятором 5,чи 20 хвилин. Діапазон мінімальної швидкості розпилення становить від 0,2 мл/хв у бюджетних моделях, до 0,5 мл/хв у приладах із дорогого сегмента.

Мити і стерилізувати прилад з mesh-камерою досить просто — потрібно лише помістити деталі камери в теплу воду, а маски протерти спиртом. Компресорні інгалятори миються в теплій воді з мийним засобом. Розпилювальні камери ультразвукових інгаляторів не варто замочувати, їх миють просто проточною водою. Корпус агрегата протирається вологою тканиною. Однак усі ці дії потрібно здійснювати відповідно до інструкції для конкретного типу інгалятора.

Лікуємо дітей

інгалятор дитячий

Що стосується використання інгаляторів для лікування дітей, то, зрозуміло, небулайзер у побуті зручніший і простіший, ніж прості парові інгалятори. Під час використання останніх можна обпалити слизову дихальних шляхів, та й часто малюки не хочуть дихати гарячою парою. На допомогу приходять компресорні й ультразвукові небулайзери. Сучасні виробники інгаляторів, наприклад, як Omron або Longevita, приділяють увагу й зовнішньому вигляду приладів. Набагато легше вмовити дитину скористатися інгалятором у формі сонечка або зробити процедуру, одночасно граючи з іграшками, які постачаються в комплекті.

Якщо ви купуєте небулайзер для всієї родини знаєте, що найчастіше ним будуть користуватися діти, перевірте наявність маски для немовлят і дітей старшого віку, а також дитячої насадки для носа.

Важливо звернути увагу на рівень шуму, який виробляє прилад. У компресорних небулайзерів цей показник перебуває в діапазоні 35-65 дБ. Ультразвукові небулайзери працюють безшумно й дають змогу здійснити процедуру й під час дитячого сну, і під час гри, просто поставивши прилад поруч.

Портативний інгалятор

Батьки також оцінять компактний і зручний ручний небулайзер. Наприклад, інгалятор Omron U22 працює від акумулятора й дає змогу користуватися ним у будь-який час. Є простіший різновид ручних інгаляторів — насадка, що вдягається на флакон із лікарським засобом. Однак за якістю механічний розпилювач поступається сучасним портативним небулайзерам.

Купуючи небулайзер, перевірте базову комплектацію приладу. До неї мають входити розпилювач, повітряна трубка, медичні мундштуки, маски для всіх членів сім’ї, загубник і насадки для носа. Не зайвими будуть чохли й сумки для зберігання.

Оскільки прилад має медичне призначення, обов’язково читайте інструкцію перед використанням.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0