ru
ua
ru
ua

Як вибрати клейовий пістолет

Простота будови клейового пістолета, доступна ціна, швидкість і міцність склеювання зробили цей інструмент популярним у побуті і професійному використанні. Його з успіхом застосовують домогосподарки, народні умільці, ремонтники, будівельники.

Конструкція клейового пістолета

Принцип роботи всіх клейових пістолетів (їх також називають «клейовий пістолет», «гарячий пістолет») ґрунтується на розігріванні спеціального клейового стрижня до потрібної температури. Рідкий гарячий клей видавлюється штовхачем через сопло на поверхні, що склеюються, краще проникає в пори. Схожість зі зброєю посилюється наявністю спускового гачка, що приводить у дію штовхач.

Професійні налаштування для термічного склеювання, що працюють у безперервному багатогодинному циклі, у побуті й будівництві не застосовуються.

Прості побутові конструкції можуть бути позбавлені механічного штовхальника — у них клейовий стрижень опускається під власною вагою, або його потрібно підштовхувати пальцем. Іншою вадою дешевих пристроїв є неміцний пластмасовий корпус.

Напівпрофесійні пістолети мають міцний корпус, а також обладнані автоматичним подаванням клейового стрижня і зворотним клапаном (запобігає зворотному руху гарячого клею). Якісний інструмент продається в комплекті з додатковими насадками.

Насадки для клейового пістолету

Ділити пристрою на побутові та професійні за діаметром клейового стрижня (7-8 мм або 11-12 мм) неправильно. Дійсно, для побутового використання достатній менший діаметр, але він же застосовується професійними декораторами та виробниками мініатюр. Для отримання різноманітних конфігурацій і розмірів клейового шару випускаються спеціальні насадки. Вони розрізняються перерізом і розміром випускного отвору, надійно з’єднуючись із соплами будь-якого діаметру.

До переваг професійних термоклейових пістолетів відносять:

  • Міцний корпус;
  • Малий час нагрівання;
  • Наявність двох видів живлення (мережевий шнур, акумулятор);
  • Висока температура нагрівання (необхідна для спеціальних клеїв);
  • Наявність додаткових пристроїв.

Застосування клейових пістолетів

Робота з клейовим пістолетом дає змогу склеювати більшість побутових матеріалів, за винятком металів, бетону, штукатурки, пухких матеріалів. Міцне з’єднання виходить у разі склеювання дерев’яних поверхонь (деталей), тканини, пластмас, кераміки, картону, паперу. Можливе приклеювання на скляні поверхні, з’єднання різнорідних матеріалів.

Для якісного виконання робіт обов’язкова підготовка поверхонь, що склеюються (очищення, знежирення). Деякі матеріали (дерево, гума) для поліпшення з’єднання можна підігрівати — це легко зробити за допомогою фена.

Також для якісного склеювання важливий склад клейового стрижня (патрона). У побутовому застосуванні для склеювання елементів (що не випробовують підвищених навантажень) досить стандартних стрижнів із маркуванням «для термопістолета». Їхня довжина (200 мм) дає змогу використовувати стрижень для декількох операцій, а прозора фактура підходить для більшості побутових робіт. Для професійних ремонтних робіт і численних однорідних операцій використовуються клейові стрижні збільшеної довжини.

Від складу клейового стрижня залежить міцність склеювання. Спеціальні стрижні (їх іноді називають клеї-розплави) використовуються для операцій, що вимагають високої міцності склеювання. Зазвичай, їм необхідна висока температура нагрівання — це вказується на упаковці. Деякі виробники клейових пістолетів рекомендують роботу тільки зі стрижнями власного виробництва. Для декоративних і художніх робіт, що потребують повної кольорової однорідності, випускаються кольорові клейові стрижні.

Критерії вибору термоклейових пістолетів

Як вибрати клейовий пістолет

Головні критерії вибору клейових пістолетів залежать від планованої частоти застосування та специфіки основних робіт. Найважливіший параметр — ціна пристрою, яка залежить від потужності нагрівача, джерела живлення, матеріалу корпусу, а також репутації виробника.

Потужність електронагрівача визначає швидкість розігрівання пістолета до робочого стану, максимальну температуру нагрівання клейового стрижня і продуктивність інструменту.

Для побутових цілей достатньо потужності 15-25 Вт — вона дає змогу нагрівати клейову суміш до 105-165 ° С. Достатнім для універсальних стрижнів вважається нагрівання до 105 ° С. Час нагрівання 5-10 хвилин не критичний у разі епізодичного використання пістолета, як і продуктивність.

Професійні термоклейові пістолети потужністю 30-50 Вт дають змогу розігріти інструмент за 15 секунд і нагрівати спеціальні клейові склади до температур 165-500 ° С. Провідні виробники професійних інструментів часто взагалі не вказують потужність, замінюють її поняттям продуктивності, вимірюваної в кількості витраченого клею. Продуктивність 30-40 грамів на хвилину вважається оптимальною, з огляду на швидкість застигання клею.

Купівля професійного клейового пістолета раціональна для домашніх ремонтів із великою кількістю монтувальних і оздоблювальних робіт.

Для зовнішніх робіт у відриві від електромереж і операцій у важкодоступних місцях більш зручні акумуляторні клейові пістолети. Брак шнура підвищує зручність роботи та збільшує точність мініатюрного склеювання.

Для таких же декоративних, модельних і дизайнерських робіт використовується різновид клейового пістолета — компактна термоклейова акумуляторна ручка. Конструкція таких пристроїв дає змогу заряджати інструмент від порту USB. Бувають і пістолети з непостійним живленням. Теплова камера такого пристрою дає змогу, від’єднавши шнур живлення, працювати з пістолетом, що повільно остигає, до 20 хвилин.

Робота з клейовим пістолетом

Побутові операції з клейовим пістолетом не вимагають високої кваліфікації та спеціального навчання. Основними небезпеками під час роботи з пристроєм є можливість отримання опіку від гарячого клею, а також загоряння пальних матеріалів, що склеюються (паперу, пластиків). У якісних моделях пожежну безпеку забезпечують кремнієві кожухи сопла, підставки з непальних і тугоплавких пластмас.

Зображення взято з джерел: bobvila.com.

Вам сподобалася стаття?

0