ru
ua
ru
ua

Як вибрати кондиціонер

З настанням літа тема купівлі й установлення кондиціонера вдома або в офісі стає все більш актуальною. На сьогодні вибрати кондиціонер можна з-поміж величезної кількості брендів і моделей різних класів і типів. На які характеристики приладів варто звернути особливу увагу, ми й з’ясуємо в цій статті.

Види кондиціонерів

Кондиціонери преміум-класу представлені переважно різними типами дорогих приладів високотехнологічних японських корпорацій. Такі кондиціонери прекрасно обладнані технічно, а також мають надійні системи самодіагностики та захисту, які в разі непередбаченої ситуації вимкнуть кондиціонер. До таких кондиціонерів належать, наприклад, пристрої компаній Daikin, Mitsubishi.

Кондиціонери середнього класу представлені моделями японських і європейських брендів і вирізняються гарним співвідношенням ціни та якості. Однак, мають трохи менший термін експлуатації, як порівняти з кондиціонерами преміум-класу, обладнані спрощеною системою контролю та захисту від неправильної експлуатації та є трохи гучнішими. Сюди належать японські та європейські бренди, як-от Toshiba, Panasonic, кондиціонери яких трохи дешевші, ніж елітні.

Малобюджетний клас містить пристрої корейських і китайських виробників, і тут спостерігається істотний розкид як за якістю, так і за цінами на різні типи кондиціонерів різних компаній, до яких належать такі бренди, як LG, Samsung, тощо. Основні вади пристроїв цього класу це трохи вищий рівень шуму, а також спрощена система керування й мінімальна кількість датчиків контролю, що означає, що кондиціонер призначений для роботи в більш вузькому температурному діапазоні, і в разі роботи за температури, що виходить за межі цього діапазону, кондиціонер схильний до ризику. Також в таких кондиціонерах немає системи захисту від неправильної експлуатації, тому користувачеві потрібно знати всі тонкощі роботи кондиціонера.

Як працює кондиціонер

Робота кондиціонера побудована на властивості рідких речовин поглинати тепло під час випаровування та виділяти тепло під час переходу з газоподібного стану назад у рідкий. Принцип дії кондиціонера ґрунтується на зміні агрегатного стану холодоагенту (фреону) залежно від температури та тиску в замкнутій системі. Отже, під час роботи кондиціонера відбувається перенесення тепла з приміщення, у якому розташований випарник назовні де розташований конденсатор. Кондиціонер не виробляє холод або тепло, а переносить тепло з одного боку в інший. Рух холодоагенту холодильним контуром підтримується компресором.

Сучасні кондиціонери можуть не тільки охолоджувати, але й нагрівати повітря в приміщенні. У такому разі чотириходовий клапан запускає потік холодоагенту у зворотний бік грубо кажучи, випарник і конденсатор міняються місцями.

Що характерно, перший кондиціонер був сконструйований на початку минулого століття для однієї нью-йоркської друкарні, і призначався не для створення приємної прохолоди працівникам, а для боротьби з вологістю, через яку погіршувалась якість друку. Тому варто врахувати, що кожен кондиціонер, крім охолодження повітря, забирає з нього частину вологи, а недостатня вологість повітря в приміщенні може стати причиною різних респіраторних захворювань. Тому під час встановлення кондиціонера потрібно також подбати про достатнє зволоження повітря в приміщенні.

Основні характеристики

Основні характеристики кондиціонера це тип його конструкції й потужність. Всі системи кондиціонування можна розділити на пристрої побутового, напівпромислового та промислового призначення. До побутових належать кондиціонери малої й середньої потужності (до 7 кВт), які використовуються для охолодження невеликих приміщень до 50-80 м². Для охолодження великих площ (від 100 м² і більше) використовуються кондиціонери високої потужності пристрої напівпромислового та промислового призначення.

Типи кондиціонерів

За типами конструкції побутові кондиціонери діляться на дві основні групи: спліт-системи та моноблокові кондиціонери.

Спліт-системи

Спліт-системи є найпоширенішим типом кондиціонерів. Спліт-системи (англ. Split розбивати на частини) складаються з двох блоків зовнішнього (компресорно-конденсаторного) і внутрішнього (випарного), з’єднаних між собою мідними трубами й електричним кабелем. Трубами циркулює холодоагент фреон.

Спліт-системи бувають різних типів і відрізняються одна від одної конструкцією внутрішнього блока. Бувають спліт-системи настінного, канального, касетного, колонного, підлогово-стельового типу, крім того, велику популярність мають мультиспліт-системи. У кожного з цих підтипів спліт-систем є свої особливості та переваги, які ми й розглянемо нижче.

Спліт-система настінного типу (настінний кондиціонер) найпоширеніший і найбільш доступний за ціною тип спліт-систем. Внутрішній блок у такій системі зазвичай встановлюють у верхній частині стіни, недалеко від вікна, а зовнішній під вікном. Настінну спліт-систему можна встановити в будь-якому невеликому приміщенні у квартирі, офісі або магазині. Потужності цих систем (2-10 кВт) дають змогу охолоджувати від 15 до 100 м². Оскільки в будинках і квартирах найчастіше застосовується саме ця система, іноді такі кондиціонери ще називаються побутовими, домашніми або кімнатними.

Канальні спліт-системи (канальний кондиціонер) встановлюються за підвісною стелею, яка повністю приховує внутрішній блок кондиціонера. Розподіл охолодженого повітря здійснюється за системою теплоізольованих повітроводів, які також розміщуються в міжстельовому просторі. Завдяки такій конструкції канальні кондиціонери можуть охолоджувати відразу декілька приміщень. Типова потужність кондиціонерів канального типу становить 5-25 кВт, чого достатньо для охолодження невеликого офісу, котеджу або 4-5 кімнатної квартири. Особливістю канальних спліт-систем є можливість подавання свіжого повітря в обсягах, необхідних для повноцінної вентиляції кондиціонованих приміщень. Отже, використання одного кондиціонера канального типу дає змогу виконати завдання як вентиляції, так і кондиціонування цілого офісу, квартири або котеджу.

Касетні спліт-системи (касетний кондиціонер), так само, як і канальні кондиціонери, встановлюються за підвісною стелею. Але на відміну від канальних систем, кондиціонери касетного типу розподіляють охолоджене повітря через нижню частину блока. Нижня частина касетної спліт-системи має розмір стандартної стельової плитки 600 × 600 мм, а за великої потужності удвічі більший 1200 × 600 мм і закривається декоративною решіткою з розподільними жалюзі. Основна перевага касетних кондиціонерів непомітність, оскільки відкритою залишається тільки декоративна решітка. Ще одна його перевага рівномірний розподіл повітряного потоку за чотирма напрямками, що дає змогу використовувати всього один кондиціонер касетного типу для охолодження великого приміщення. Під час використання, наприклад, настінних спліт-систем для досягнення такого самого ефекту потрібно було б використовувати 2-3 кондиціонери меншої потужності.

Колонні спліт-системи (колонний кондиціонер) використовуються там, де потрібна велика холодопродуктивність і немає жорстких вимог до дизайну приміщення. Ці кондиціонери мають великі габарити та встановлюються на підлозі. Колонні кондиціонери потребують порівняно великої площі для свого розміщення, оскільки створюють сильний потік охолодженого повітря, який не дозволяє перебувати безпосередньо поруч з кондиціонером.

Підлогово-стельові спліт-системи (підлогово-стельовий кондиціонер або стельовий кондиціонер) є альтернативою касетним у тому разі, якщо в приміщенні немає підвісної стелі. Такі кондиціонери вирізняються невеликою глибиною 18-25 сантиметрів. Як видно з назви, встановлюються вони, або внизу стіни, або на стелі. Водночас потік повітря в першому випадку прямує вгору, у другому горизонтально уздовж стелі. Така конструкція дає змогу рівномірно розподіляти охолоджене повітря у приміщенні й уникати попадання прямого потоку на людей.

Мультиспліт-системи

Мультиспліт-системи є різновидом спліт-систем. Їхня відмінність полягає в тому, що до одного зовнішнього блока під’єднуються декілька внутрішніх блоків зазвичай від 2 до 4-5 штук. Водночас внутрішні блоки можуть бути не тільки різної потужності, але й різних типів. Мультиспліт-системи дають змогу економити місце на зовнішній стіні будівлі та не дуже псувати зовнішній вигляд споруди зовнішніми блоками. Вада такої системи полягає в тому, що в разі виходу з ладу зовнішнього блока перестають працювати всі внутрішні блоки. У зв’язку з цим, мультиспліт-системи зазвичай використовують тільки в разі неможливості розміщення на зовнішній стіні будівлі кількох зовнішніх блоків.

Інверторні кондиціонери

Інверторні спліт-системи мають частотно-керований двигун компресора та є окремим типом кондиціонерів. Інвертор перетворює змінний струм на постійний, а потім знову постійний на змінний. Упродовж другого перетворення напруга та частота струму змінюються, що дає змогу вільно регулювати швидкість обертання компресора і, відповідно, потужність охолодження або обігрівання кондиціонера.

До досягнення заданої температури кондиціонер з інвертором працює на підвищеній потужності (яка перевищує потужність аналогічної моделі звичайного кондиціонера) і швидше охолоджує або нагріває повітря в приміщенні (приблизно на 15%).

Після досягнення заданої температури інверторний кондиціонер не зупиняється, а знижує потужність охолодження/обігрівання, працюючи на низьких обертах. У такому режимі кондиціонер може дуже точно підтримувати температуру повітря в приміщенні (± 0.5с від заданої) і працює практично безшумно.

Звичайний кондиціонер для підтримки заданої температури постійно вмикається і вимикається, а кондиціонер з інвертором працює постійно на тій потужності, яка потрібна для підтримки температури. Через це для підтримки температури повітря в приміщенні йому потрібно від 15% до 50% менше електричної енергії.

Як відомо, основне спрацювання компресора кондиціонера відбувається в момент запуску. Оскільки компресор, керований інвертором, працює без зупинок, він менше зношується й набагато тихіше працює.

Моноблокові кондиціонери

До групи моноблокових кондиціонерів входять два типи пристроїв: віконні та мобільні кондиціонери.

Віконні кондиціонери монтуються у віконний отвір або тонку стіну у такий спосіб, що задня частина корпусу кондиціонера виходить на вулицю. Перевагами цього типу є невисокі ціни на пристрої й нескладні монтувальні роботи. Крім того, віконні кондиціонери мають можливість витяжки приблизно 10-20% від загального обсягу повітря в приміщенні. Раніше це був найпоширеніший тип кондиціонерів, проте, на сьогодні, у зв’язку зі зниженням попиту, тільки деякі виробники пропонують подібні моделі. Основною вадою віконного кондиціонера вважається високий рівень шуму, створюваний компресором, а низька популярність віконних кондиціонерів пояснюється тим, що під час їх монтування порушується теплоізоляція приміщення, і взимку холодне повітря з вулиці потрапляє в приміщення через корпус кондиціонера.

Мобільні кондиціонери вигідно відрізняються від інших типів систем кондиціонування тим, що такий кондиціонер можна встановлювати самостійно та легко переміщати по кімнатах. Під час установлення потрібно через кватирку або отвір у стіні вивести на вулицю гнучкий повітровод, через який виводиться гаряче повітря. Деякі мобільні кондиціонери комплектуються фільтрами, що очищають повітря від пилу, і вбудованими іонізаторами. Перевагою такого кондиціонера є його портативність і брак потреби у складному монтуванні, а вадою високий рівень шуму, чимала ціна та неякісне підтримання комфортного мікроклімату в приміщенні, як порівняти з іншими типами кондиціонерів.

Потужність кондиціонера

Після типу конструкції, основна характеристика кондиціонера це його потужність. Саме від потужності кондиціонера залежить ефективність його роботи. Дуже важливо правильно розрахувати необхідну потужність кондиціонера, оскільки малопотужна модель не буде справлятися зі своїм завданням, навіть у разі роботи на зношення, а надто потужна модель буде часто вмикатись і вимикатися, що позначиться на терміні її експлуатації.

Щоб правильно вибрати кондиціонер за площею, потрібно врахувати деякі особливості приміщення, для якого він призначений:

  1. Порахуйте по 1000 Вт холодопродуктивності на кожні 8-10 м² приміщення.
  2. Додайте до отриманої цифри ще 20-30%, якщо прямі промені сонця потрапляють у приміщення хоча б півдня.
  3. Додайте до отриманої цифри надлишкове тепло від техніки, що міститься в приміщенні це приблизно 30% від споживаної кожним приладом потужності. Наприклад, на 1 комп’ютер у середньому береться 300 Вт.
  4. Додайте надлишкове тепло від людей, які перебувають у приміщенні. Для офісних приміщень 1 людина = 100 Вт, й 100-З00 Вт для ресторанів і приміщень, де люди фізично працюють

Оскільки кондиціонер це американський винахід, де досі використовується дюймова система вимірювань, його потужність за виробництвом холодного повітря заведено вимірювати в BTU. 1BTU становить 0,2931 Вт або 1 Ват ≈ 3.412 BTU. Тому на наступному етапі підрахунків, переведіть отриману цифру з Ватів в одиниці виміру BTU й отримаєте необхідну потужність кондиціонера.

Стандартний ряд потужностей кондиціонера в BTU має такий вигляд: 7000, 9000, 12000, 18000, 24000 BTU. Більшість виробників випускає ряд кондиціонерів із потужностями, близькими до стандартного ряду.

Метраж

Потужність (кВт)

BTU (тисяч)

до 20 м²

2,1

7

до 25 м²

2,6

9

до 35 м²

3,5

12

до 50 м²

5,2

18

Понад 50 м²

7

24

Найпоширенішими для побутового використання є моделі кондиціонерів із потужністю від 7000 до 12000 BTU. У середньому, у кімнати площею до 18-20 м², зазвичай, ставлять так звані “сімки” (7000 BTU), до 25-27 м² підходять “дев’ятки” (9000 BTU) і так далі.

Вам може бути цікаво

Як вибрати зволожник повітря

Основні функції кондиціонера

Охолодження й обігрівання

Охолодження й обігрівання (для «теплих» моделей) це основні режими для кондиціонування й обігрівання приміщень. Режим обігрівання розглянемо більш детально, оскільки в цьому питанні є деякі важливі нюанси.

Режим обігрівання в будь-якому кондиціонері орієнтований, насамперед, на осінньо-весняний період і не актуальний для зими, оскільки для режиму обігрівання нижня межа зовнішньої температури в різних кондиціонерах зазвичай становить від -5 °С до + 5 °С. «Теплий »кондиціонер виділяє тепла втричі-вчетверо більше, ніж споживає електроенергії, тому у весняно-осінній період використання функції обігрівання має сенс. Але за більш низьких температур змінюються фізичні властивості фреону та компресорної оливи. Унаслідок цього, під час старту, холодний компресор може заклинити, і його доведеться міняти. Але навіть у разі успішного пуску зношення компресора буде істотно вищим, ніж допустиме. Тому використання кондиціонера в зимовий період неминуче призведе до виходу з ладу компресора впродовж 2-3 років.

Щоб кондиціонер міг працювати й взимку, у нього вбудовують додатковий пристрій «всесезонний блок» або «зимовий комплект», який здійснює підігрівання дренажу та картера компресора, а також керує роботою вентилятора зовнішнього блока. У такому разі кондиціонер може працювати за низьких температур зовнішнього повітря (зазвичай до -15 ° З… -30 ° С). Але за -20 °С ККД кондиціонера падає приблизно втричі, як порівняти з номінальним значенням, унаслідок чого опалення за допомогою кондиціонера перетворюється на «недозволену розкіш». Тому взимку для обігрівання краще використовувати традиційні, набагато дешевші способи обігрівання.

Додаткові функції

Вентиляція
Режим вентиляції використовується для рівномірного розподілу повітря у приміщенні. У цьому режимі працює тільки вентилятор внутрішнього блока, без ввімкнення компресора. Цей режим може використовуватися, наприклад, взимку, коли тепле повітря від нагрівачів або батареї накопичується під стелею, а підлога залишається холодною.

Автоматичний режим
На «автоматі» кондиціонер сам керує вибором режиму роботи (охолодження, обігрівання або вентиляція) для підтримання комфортної температури.

Осушення
Режим, у якому кондиціонер зменшує вологість повітря. Як ми вже зазначали, охолодження повітря завжди супроводжується його осушенням. У цьому режимі кондиціонер працює так само, як і в режимі охолодження, тільки температура повітря в приміщенні знижується не більше, ніж на 1 °C.

Напрямок повітряного потоку
Напрямок повітряного потоку, створюваного внутрішнім блоком кондиціонера, регулюється по вертикалі за допомогою горизонтальних пластин (жалюзі), які мають 5-7 фіксованих положень. У режимі охолодження потік зазвичай спрямовують уздовж стелі, щоб холодне повітря не потрапляло на людей. Оскільки гаряче повітря легше, ніж холодне, та піднімається вгору, то в режимі обігрівання потік повітря спрямовують вниз.

Таймер
За допомогою таймера можна встановити час автоматичного ввімкнення і вимикання кондиціонера, наприклад, можна запрограмувати кондиціонер на ввімкнення за годину до вашого повернення з роботи.

Нічний режим
Після ввімкнення цього режиму кондиціонер встановлює мінімальну швидкість вентилятора (для меншого шуму) і плавно підвищує (в режимі охолодження) або знижує (у режимі обігрівання) температуру на 2-3 градуси впродовж декількох годин. За 7 годин після ввімкнення цього режиму кондиціонер автоматично вимикається.

Вам може бути цікаво

Як вибрати вентилятор

Встановлення кондиціонеру

Під час купівлі кондиціонера потрібно врахувати, що вартість його встановлення становить приблизно 20-30% від вартості самого кондиціонера. Якісне монтування кондиціонера запорука його довгої й надійної роботи. Як показує практика, понад 85% проблем, пов’язаних із поганою роботою кондиціонера, виникають унаслідок неякісного монтування, тому цьому питанню потрібно приділити більше уваги і, можливо, коштів.

Вдалої Вам покупки!

Вам сподобалася стаття?

0