ru
ua
ru
ua

Як вибрати лазерний нівелір

Лазерний нівелір, який часто називають лазерним рівнем або будівником площин, замінює два найдавніші будівельні пристрої — прямовис і рівень.

Прилад генерує лазерний промінь, який на всій довжині вирізняється стабільними параметрами, може відбиватися від протилежних апарату стін, проявлятися на конструкціях, приймальних пристроях. Це дає змогу формувати площини, осі, перпендикулярні лінії й робити заміри відстані. Подібний прилад незамінний під час будівельних і ремонтних робіт.

Застосування лазерних нівелірів

Завдяки своїй точності та простоті експлуатації лазерні нівеліри використовуються під час початкового топографічного знімання, розмітці ділянки, на всіх стадіях будівництва.

У геодезичному супроводі будівництва нівеліри застосовуються для прив’язки основного креслення до місцевості. Постійними вимірами горизонтальних і вертикальних складників супроводжуються всі будівельні процеси:

  • підготовка й заливання фундаменту;
  • зведення несних стін і конструкцій;
  • монтування перекриттів, кроквяних систем і дахів.

Від точності вимірювань залежить правильна геометрія будівлі, її стійкість, довговічність. Відповідність конструкцій горизонтальним планам, точне дотримання вертикалей однаково важливо під час зведення як великої виробничої споруди, так і маленького приватного будинку.

У внутрішніх оздоблювальних роботах, під час ремонтів будь-якої складності лазери не менш потрібні. З його допомогою можна ідеально точно вирівняти штукатурку стін під фінішне оброблення, укласти основи підлог (лаги, цементні стяжки) під усі різновиди підлогових покриттів. Лазерне нівелювання особливо важливе для високоякісних оздоблювальних робіт.

Використовувати можливості лазерного приладу можна для точного встановлення ванн, монтування підвісних і натяжних стель. Навіть під час простого наклеювання шпалер нівелір допоможе ідеально розташувати полотнища по вертикалі й точно приклеїти горизонтальний верхній бордюр.

Під час капітальних ремонтів лазери необхідні для точного встановлення в прорізи віконних і дверних конструкцій. У складних малюнках підлогового, настінного кахлю прилад забезпечить повну відповідність ескізу укладання.

Вам може бути цікаво

Як вибрати електролобзик

Відмінності різних видів лазерних нівелірів

Головні відмінності лазерних нівелірів полягають у способах генерації лазерного променя. Точкові нівеліри проектують на протилежну поверхню окремий промінь, видимий як точка. Такі конструкції зручні для встановлення маркерів (маяків), за якими вирівнюється поверхня.

Лінійні (позиційні) нівеліри будують стійкі вертикальні й горизонтальні (хрестоподібні) лазерні лінії, з якими зручно працювати на всій довжині площин.

Ротаційні нівеліри відрізняються від лінійних можливістю побудови кругової площини. Пульсувальний лазерний промінь дає змогу будувати лінійні, точкові зображення, збільшує дальність роботи приладу. Комбіновані моделі (лінійно-ротаційні, лінійно-точкові) використовуються для вузькоспеціалізованих робіт.

Поділ моделей на професійні, напівпрофесійні й побутові багато в чому умовний. Для кваліфікованих оздоблювальних робіт буде достатньо простої моделі лінійного нівеліра, з обмеженими функціями, маятниковим вирівнюванням (з механізмом, що використовують силу тяжіння).

Для повного циклу будівельних робіт застосовуються професійні ротаційні нівеліри, обладнані додатковими функціями, що можуть будувати площині на відстанях до 250 метрів.

Збільшення дальності роботи, підвищення точності (зменшення величини похибок), застосування додаткових функцій (електронного вирівнювання, захисту від вібрації, лазерів високого класу) тягне за собою подорожчання пристрою і збільшення його габаритів. Експлуатація професійних ротаційних нівелірів вимагає високої кваліфікації, роботи декількох будівельників, застосування додаткового обладнання (рейок, штанг, приймачів випромінювання, спеціальних монохромних окулярів).

Іноді до категорії нівелірів помилково зараховують лазерні далекоміри (електронні рулетки). Цей прилад використовує той самий принцип генерації лазерного променя, не є будівником площин. Його основна функція — вимірювання довжини променя лазера, обчислення площ, обсягів вимірюваного простору. У комплекті з лазерним нівеліром застосування лазерного далекоміра може значно спростити самостійні будівельні та ремонтні роботи.

Критерії вибору лазерного нівеліра

Нівелір будівельний

Самостійний вибір лазерного нівеліра для домашніх робіт має ґрунтуватися на сфері його застосування. Для ремонтів можна придбати просту модель позиційного нівеліра. Його кут випромінювання (до 110 градусів), дальність роботи (до 30 метрів), точність вимірювання достатні для більшості внутрішніх ремонтних робіт. Водночас не потрібно купувати спеціальний приймач, необхідний для лазерного нівеліра під час зовнішніх робіт.

Для самостійного будівництва дачі або будинку раціональна покупка поліпшених моделей лінійних нівелірів або простих ротаційних пристроїв. Такий лазер полегшить роботу на всіх етапах будівництва — від розмітки ділянки до оздоблювальних робіт.

Основні критерії, на які потрібно звертати увагу під час вибору нівеліра

  • Кількість проектованих площин (для більшості робіт досить хрестоподібної побудови);
  • Можливість від’єднання невикористовуваної площини (спрощує роботу, заощаджує батарейки);
  • Тип вирівнювання (автоматичне або ручне);
  • Функція попередження про збій встановлення (супроводжується звуковим сигналом або миготінням площин);
  • Показники максимальної дальності (актуально під час будівельних зовнішніх робіт);
  • Функція автоматичного вимкнення;
  • Клас лазера (оптимальний другий клас, який не потребує захисних окулярів).

Також нівеліри можуть відрізнятися кольором лазерного променя — червоним або зеленим. Другий варіант краще сприймається оком, але подібних приладів представлено менше й коштують вони дорожче.

До ключових критеріїв не варто відносити точність побудови площин, помітно впливає на ціну пристрою — вона досить висока навіть у найпростіших моделей. Вартість лазерних нівелірів відомих марок дорожча, що компенсується гарною якістю, довговічністю приладів.

Під час вибору також варто звернути увагу на наявність дистанційного пульта. Бажано, щоб до комплекту з нівеліром постачався штатив, що дає змогу плавно регулювати напрямок площині, висоту приладу. Якщо ви плануєте докуповувати його або використовувати вже наявний, зверніть увагу, що нарізь під штатив може бути різною — 1/4″ або 5/8″. Багато нівелірів підходять для обох нарізей. Під час зовнішніх робіт із лазерним нівеліром можуть знадобитися приймач випромінювання, рейки, штанги. Роботу полегшать монохромні окуляри, що дають змогу побачити лінію лазера, погано помітну в умовах сонячного світла.

Зображення взято з джерел: cdn.architecturelab.net

Вам сподобалася стаття?

0