ru
ua
ru
ua

Як вибрати роутер для дому

Швидке і стабільне інтернет-з’єднання – штука корисна і приємна, але щоб покрити житло якісним Wi-Fi-сигналом, треба грамотно вибрати роутер для дому. У цій статті ми розповімо, які бувають маршрутизатори, на що звертати увагу при покупці і як правильно підібрати підходящу модель для квартири, приватного будинку або офісу. Також надамо власну добірку ТОП-5 кращих роутерів у 2021 році.

Які бувають роутери і для чого вони потрібні

Роутер, або точка доступу, – це пристрій для розподілу Інтернету між підключеними пристроями. До нього безпосередньо підключається мережевий кабель від провайдера, а маршрутизатор вже роздає цей сигнал на всі підключені пристрої. До роутера можна підключати техніку як дротовим способом через кабель LAN, так і бездротовим – шляхом роздачі Wi-Fi сигналу. Стаціонарну техніку зазвичай підключають за допомогою кабелю, а портативні гаджети на зразок смартфонів, планшетів і ноутбуків підключаються через Wi-Fi.

Роутери для будинку діляться на чотири типи в залежності від використовуваного WAN-порту:

 1. Ethernet. Доступ в Інтернет надається за допомогою оптоволоконного кабелю живлення, так званої витої пари. Кабель цей має дві лінії: перша на прийом, друга на передачу даних. Швидкість такого Інтернету в середньому по Україні становить 100 Мбіт/с. З’єднання зазвичай дуже стабільне, ніякі погодні ефекти або радіочастотні перешкоди не впливають на швидкість передачі даних. Це найпоширеніший тип підключення до мережі Інтернет в Україні на поточний момент, і найнадійніший.
 2. ADSL роутери. Ці маршрутизатори забезпечують вихід у Мережу через звичайну телефонну лінію. Зручно, оскільки для підключення не потрібно прокладати дроти. Швидкість передачі даних телефонною лінією досить скромна: до 10 Мбіт/с на прийом і близько 700 Кб/с на віддачу. Технологія стрімко старіє, і від неї все частіше відмовляються на користь швидкого і стабільного Ethernet-з’єднання.
 3. 3G/4G USB модем. Так звані LTE-роутери, які підключаються до стандартної мобільної мережі «за повітрям», вловлюючи радіосигнал. Як і у випадку з технологією ADSL, LTE роутери підключаються бездротовим способом, але швидкість передачі даних обмежується якістю з’єднання і обраним тарифним пакетом мобільного оператора.
 4. SIM-картою 3G/4G. Найчастіше WAN-порт тут відсутній, а замість нього на роутері встановлено спеціальний слот для SIM-карти. Принцип роботи схожий зі звичайним смартфоном – ви вставляєте SIM-карту з активованим пакетом мобільного оператора і вам надається доступ до Інтернету. Сам роутер лише транслює інтернет-з’єднання на підключені пристрої.

Роутер 3G/4G

Природно, найкращий варіант з усього цього – роутери з підключенням через Ethernet. Швидкість гранично висока, стабільність мережі відмінна, а обмеження трафіку зазвичай відсутні.

Тут багато чого залежить від самого провайдера, але в цілому високошвидкісний доступ в Інтернет можливий тільки з мережевого кабелю. Можливо, з приходом мереж нового покоління 5G все зміниться, і мобільний інтернет стане більш вигідним рішенням, але поки що ситуація інша.

Який роутер для дому краще вибрати

Якщо у вашому населеному пункті є можливість підключення швидкісного оптоволоконного інтернету зі швидкістю близько 100 Мбіт/с, думати тут нічого – треба брати і проводити. Жоден 3G, 4G або телефонна лінія не можуть забезпечити таку ж якість з’єднання з настільки ж високою швидкістю передачі даних.

Дивитися в сторону маршрутизаторів 3G/4G варто лише в трьох випадках:

 • якщо у вашому населеному пункті немає хорошого провайдера, зате є якісне покриття 3G або 4G;
 • якщо вам потрібен портативний переносний маршрутизатор, який хочете брати з собою на роботу, навчання або у відрядження;
 • для поїздок на дачу або у відпустці, коли ви відпочиваєте в місцях, де немає можливості отримати доступ в Інтернет іншими способами.

Так, у деяких моделей є вбудований акумулятор – це так звані мобільні роутери. Вони компактні, легкі і можуть працювати без підзарядки від 3 до 10 годин, у залежності від ємності акумулятора конкретної моделі.

Як вибрати роутер: на які характеристики звертати увагу

Щоб вибрати кращий роутер для дому з доступних на ринку, враховуйте наступні характеристики і особливості:

 1. Робочі частоти. У 2021 році як ніколи актуальні дводіапазонні маршрутизатори, що дозволяють роздавати сигнал одночасно на частотах 5 ГГц і 2.4 ГГц. Як правило, у великих містах ефір забитий роутерами, що працюють на частоті 2.4 ГГц, через що можуть виникати проблеми зі стабільністю сигналу. А ось 5 ГГц на цьому етапі використовується рідко, і ця частота менш схильна до впливу перешкод. Недолік частоти 5 ГГц у меншому радіусі дії сигналу, але для покриття Wi-Fi-сигналом одно- або двокімнатної квартири цього буде більш ніж достатньо.
 2. Швидкість LAN-порту. Більшість сучасних моделей підтримує швидкість передачі даних до 1 Гбіт/с, чого зазвичай вистачає з головою, адже велика частина провайдерів України пропонують у 10 разів меншу швидкість – 100 Мбіт/с.
 3. Кількість LAN-портів. Вибирати індивідуально, залежно від кількості техніки, яку ви хочете підключити провідним способом. Стандартні домашні роутери мають від 3 до 5 LAN-портів, але, якщо ця кількість не покриває ваші потреби, можна підшукати модель з 5, 6 або навіть 8 портами.
 4. Швидкість LAN-портів. Ця характеристика визначає пропускну здатність кожного окремого порту. У більшості випадків це або 1 Гбіт/с, або 100 Мбіт/с. Краще брати маршрутизатори зі швидкістю LAN-портів 1 Гбіт/с – це буде хороший вклад у майбутнє.
 5. Стандарт зв’язку Wi-Fi. У 2020 році з’явився новий стандарт Wi-Fi 6, який прийшов на зміну п’ятого покоління. Максимальна швидкість бездротового з’єднання збільшилася з 6.77 Гбіт/с до 9.6 Гбіт/с, тобто приріст становить близько 40% у порівнянні з Wi-Fi 5. Крім того, роутери з Wi-Fi 6 споживають менше електроенергії і забезпечують підключеним пристроям більш надійний захист за рахунок шифрування WPA3.
 6. Швидкість Wi-Fi. Вибирайте з урахуванням тарифного плану, яким користуєтеся. Для домашнього використання досить моделей зі швидкістю 1000-3000 Мбіт/с. Більше буває тільки у спеціалізованих ігрових роутерів Hi-End класу.
 7. Наявність USB-портів. Потрібні лише в тих випадках, якщо ви плануєте підключити мережевий принтер, WEB-камеру, 3G/4G модем або створити FTP-сервер. Також через USB-порт можна підключити флешку, щоб створити мережеве сховище, до якого отримують доступ будь-які пристрої в рамках цієї мережі.
 8. Кількість антен. Більшість роутерів для будинку мають від 2 до 4 антен, і чим більше цих антен, тим вище швидкість і стабільність з’єднання через Wi-Fi. Крім того, деякі роутери підтримують функцію MIMO, що дозволяє підвищити швидкість одночасної передачі даних на кілька пристроїв – така особливість наявна в сучасних моделях з кількістю антен від 4 і більше. Але пам’ятайте – на радіус покриття цей параметр ніяк не впливає, лише гарантує більш високу якість з’єднання.

Домашній роутер

Ці поради допоможуть підібрати якісний і недорогий роутер для квартири, приватного будинку або офісу. В інтернет-магазині ROZETKA є готові фільтри, що сортують техніку за призначенням, тож ніяких складнощів з вибором у вас не виникне.

Вам може бути цікаво

Windows 10 – яку версію вибрати

Рейтинг роутерів: ТОП-5 кращих моделей у 2021 році

Вашій увазі 5 кращих маршрутизаторів для покупки у 2021 році:

 1. Mercusys MR50G.
 2. TP-LINK Archer AX10.
 3. Huawei Wi-Fi AX3.
 4. Asus RT-AC1300G Plus V3.
 5. Netis N1.

Розглянемо детальніше кожен із них.

Mercusys MR50G – лідер за співвідношенням ціни та якості

Ця модель розроблена одним з найбільших китайських виробників мережевого устаткування. Відрізняється привабливим дизайном, відмінною якістю збірки і надійністю у купі з досить низькою для свого класу ціною. Це двохдіапазонний маршрутизатор із 6 потужними антенами, який легко покриє стабільним сигналом середню за габаритами квартиру або навіть приватний будинок.

Максимальна теоретична швидкість Wi-Fi складає 1900 Мбіт/с, роутер підтримує стандарти зв’язку 802.11b/g/a, 802.11n і Wi-Fi 5 (802.11ac). Новітній стандарт, а саме Wi-Fi 6-го покоління, тут не підтримується – це єдиний недолік, який, втім, складно буде відчути при використанні стандартного оптоволоконного інтернету зі швидкістю 100 Мбіт/с.

Mercusys MR50G

Mercusys MR50G

Додаткові особливості та переваги Mercusys MR50G:

 • можливість віддаленого управління;
 • технологія пріоритетності трафіку (QoS);
 • підтримка Beamforming;
 • дозволяє налаштувати гостьовий доступ із чітким обмеженням швидкості та трафіку;
 • функція фільтрації MAC-адрес для просунутих користувачів;
 • можливість роботи в режимі MU-MIMO для підвищення стабільності сигналу і швидкості передачі даних.

Окремо варто відзначити дуже якісну прошивку – головний екран згрупований просто і зрозуміло, до всіх меню можна отримати доступ через основні вкладки. Загалом, розгубитися під час налаштування складно – інтерфейс виконаний чудово.

Зовсім новий маршрутизатор, що вийшов у 2020 році і отримав, що називається, усього і побільше. Тут вам і двохдіапазонний режим роботи на частотах 5 ГГц + 2.4 ГГц, і підтримка новітнього стандарту зв’язку Wi-Fi 6 (802.11ax). Його ключові характеристики:

 • 4 LAN-порту для підключення пристроїв по локальній мережі зі швидкістю 1 Гбіт/с;
 • швидкість Wi-Fi – 1500 Мбіт/с (стандарт AX1500);
 • 4 антени;
 • є вбудований FTP-сервер;
 • підтримує протоколи DDNS, DHCP, IPv4, IPv6, L2TP, OpenVPN, PPPoE і PPTP.

Також варто відзначити зручний інтерфейс у кращих традиціях TP-Link – з ним легко впорається будь-який користувач, що знає необхідні параметри підключення від свого провайдера.

Маршрутизатор TP-LINK Archer AX10

Маршрутизатор TP-LINK Archer AX10

У діапазоні 2.5 ГГц роутер Archer AX10 видає стабільну швидкість 100/100 Мбіт/с як поблизу, так і на невеликому віддаленні від точки доступу. У діапазоні 5 ГГц швидкість очікувано вище – близько 500/350 Мбіт/с поблизу, і 390/240 Мбіт/с при підключенні з сусідніх кімнат. Тут все, правда, буде залежати від спрямованості сигналу, товщини стін і матеріалу, з якого ці стіни виготовлені.

Якщо не знаєте, який роутер купити, і не хочете сильно заморочуватися з вибором, до цієї моделі варто придивитися трохи краще. Тут і дизайн приємний, і підтримка всіх сучасних технологій, і висока стабільність роботи маршрутизатора навіть при підключенні десятка пристроїв.

Huawei Wi-Fi AX3 (Dual-core) – елегантний і неймовірний

А цей красень прийшов до нас прямо з середнього цінового сегменту, однак його апаратна начинка, характеристики і протоколи безпеки мітять відчутно вище. Модель має рекордно високі характеристики для свого класу:

 • швидкість Wi-Fi – 2976 Мбіт/с;
 • працює в двох діапазонах частот одночасно: 5 ГГц + 2.4 ГГц;
 • має двоядерний процесор Gigahome Dual-core 1.2 ГГц, який гарантує стабільність навіть при екстремальних навантаженнях;
 • вбудований модуль NFC;
 • можливість організації Mech-мережі;
 • 4 зовнішні антени (2 × 2, MU-MIMO);
 • 3 LAN-порту для підключення пристроїв за локальною мережею;
 • підтримує новітній стандарт Wi-Fi 6 Plus (802.11ax).

Особливої ​​похвали заслуговують просунуті функції безпеки:

 • DMZ-зона;
 • батьківський контроль;
 • гостьовий доступ;
 • захист від DoS-атак;
 • програмно-апаратна технологія Huawei HomeSec, що включає безпечне оточення TEE і режим TrustZone;
 • фільтрація MAC-адрес.

Ця модель здатна працювати з пропускною здатністю до 160 МГц з модуляцією 1024-QAM, а технологія OFDMA гарантує стабільну роздачу сигналу на кілька пристроїв одночасно. У діапазоні 2,4 ГГц Huawei Wi-Fi AX3 дозволяє підключати до 4-х пристроїв, а на частоті 5 ГГц у рази більше – 16.

Huawei Wi-Fi AX3 (Dual-core)

Huawei Wi-Fi AX3 (Dual-core)

Важливою особливістю даної моделі є функція пробудження, яка знижує енергоспоживання підключених пристроїв. Щоб підключені девайси в рамках домашньої мережі не витрачали заряд батареї, роутер вміє активувати їх на вимогу. Як заявляє сам виробник, ця технологія знижує витрату батареї приблизно на 30% в добу.

Що стосується зовнішнього вигляду, то Huawei Wi-Fi AX3 просто красивий і витончений – його дизайн кидається в очі, маршрутизатор якісно вирізняється з-поміж інших моделей на ринку, і при цьому його не можна назвати претензійним. Пристрій елегантно впишеться в будь-який інтер’єр.

Asus RT-AC1300G Plus V3 – практично флагман

Ця модель є сучасною точкою доступу класу AC1300, що володіє всіма необхідними у 2021 році функціями і технологіями. Якщо вам потрібен роутер для офісу або квартири, ця модель підійде. Тут 4 потужних антени з технологією MU-MIMO, можливість роботи у двох частотних діапазонах 5 ГГц і 2.4 ГГц, а швидкість Wi-Fi становить 1 267 Мбіт/с – цілком достатньо для більшості користувачів. Правда, цей маршрутизатор має Wi-Fi модуль 5-го покоління і в цьому плані поступається попереднім моделям.

Дизайн Asus RT-AC1300G Plus V3 не особливо оригінальний, проте його зовнішній вигляд продиктований зручністю і практичністю. Корпус має строгі геометричні форми без особливих вигинів, тому протирати від пилу його буде легко. Важить девайс всього 395 г, тож його без зусиль можна буде прилаштувати хоч на стіну, хоч на спеціальну поличку.

Asus RT-AC1300G Plus V3

Asus RT-AC1300G Plus V3

Серцем цієї моделі є система на кристалі Qualcomm IPQ4018 – це високопродуктивний чіп середнього класу, що гарантує безперебійну роботу навіть в умовах екстремальних навантажень. До переваг цієї моделі можна віднести:

 • зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс прошивки з доступом до безлічі налаштувань і функцій;
 • висока швидкість передачі даних;
 • добре передає сигнал навіть через товсті стіни;
 • відмінна якість збірки і внутрішнього компонування;
 • підтримує велику кількість протоколів: DDNS, DHCP, FTP, IGMP, IPv4, IPv6, L2TP, MPPE, NAT, NTP, OpenVPN, PPPoE, PPTP, RADIUS, TCP;
 • просунуті функції безпеки, включаючи фільтрацію MAC-адрес і DMZ-зону.

Загалом, ця модель повністю виправдовує свою вартість, і єдиним її недоліком є ​​відсутність підтримки Wi-Fi 6.

Маршрутизатор Netis N1 – кращий серед бюджетних

Остання модель з нашого рейтингу роутерів для дому – Netis N1. У цій ціновій категорії вкрай складно знайти двохдіапазонний роутер, який, до того ж, пропонує відразу два WAN-порти: Ethernet і USB 3G/4G. Швидкість Wi-Fi при цьому становить 1167 Мбіт/с. При локальному підключенні максимальна швидкість становить 1 Гбіт/с – тут 4 LAN-порти для проводового підключення до точки доступу.

Набір підтримуваних протоколів у Netis N1 досить скромний: DHCP, IPsec, L2TP, PPPoE, PPTP. Однак для пересічного користувача це не має жодного значення. Головне, щоб пристрій був надійним і ефективно виконував свою безпосередню функцію щодо забезпечення житла стабільним сигналом Wi-Fi, а тут це є.

Маршрутизатор Netis N1

Маршрутизатор Netis N1

Netis N1 оснащений двома антенами, які, на диво, добре пробивають навіть крізь масивні несучі стіни – але тільки на частоті 2.4 ГГц. Швидкість передачі даних на цій частоті досягає 300 Мбіт/с. При перемиканні на 5 ГГц можна збільшити швидкість до 867 Мбіт/с, але за це доведеться заплатити зменшенням радіусу покриття – закони фізики ще ніхто не скасував, адже високочастотні радіосигнали погано пробивають товсті стіни.

LAN-порти на роутері

Якість збірки роутера Netis N1 також відмінна, причому це стосується не тільки внутрішньої начинки, але і корпусу. Пластик хороший і міцний, нічого ніде не люфтить і не прогинається при найменшому натисканні. При цьому маршрутизатор досить компактний, його габарити складають 210 х 126 х 29 мм при вазі 317 грамів. Хороший вай фай роутер як для дому, так і для офісу, який здатний скласти конкуренцію навіть більш дорогим моделям із цієї добірки.

На цьому у нас все.

Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

Фото взяті з джерел: unsplash.com

Вам сподобалася стаття?

0