ru
ua
ru
ua

Як вибрати намет

Нарешті сонечко почало тішити нас весняним теплом і багато хто серйозно задумався про те, як провести свята та відпустки, що наближаються. Якщо вас ваблять гори або лісові озера, якщо ви є активним туристом або тільки збираєтеся долучитися до походів, то перше, про що варто подумати — це намет. Він є одним із найважливіших елементів туристичного обладнання, адже на тиждень-другий намет стане вашою домівкою і захищатиме вас від вітру, холоду та вологи, дасть можливість комфортно виспатися й набратися сил для щоденних маршрутів і подвигів.

Найчастіше людина переглядає безліч сайтів та інтернет-магазинів у пошуках намету у двох випадках: якщо вона тільки починає долучатися до туризму та відразу хоче придбати «власне житло» або якщо вона — досвідчений турист і їй набридло щоразу позичати намет у друзів. В обох випадках рішення придбати намет, безумовно, правильне, тому що ви вибираєте річ спеціально для своїх потреб і вона слугуватиме вам довгі роки.

Неймовірна різноманітність наметів усіх різновидів і розмірів ускладнює пошуки, але водночас дає можливість стовідсоткового влучення. Ми допоможемо вам зробити вибір максимально швидким і легким.

Отже, перше питання, яке варто поставити — для яких цілей вам потрібен намет?

Варіанти відповідей можна звести до трьох основних:

 • Кемпінг або автоподорож. Ви не збираєтеся переміщатися з місця на місце, намет встановлюється стаціонарно, скажімо, на тиждень. Або ж ви — автомандрівник і періодично витягуватимете намет із багажника машини.
 • Аматорський туризм. Ви плануєте трекінг горами для свого задоволення, не підкоряючи складні вершини. Сюди ж, з невеликими застереженнями, можна віднести велотуризм та походи на байдарках.
 • Професійний туризм. Це активні подорожі, іноді «на грані можливостей», сходження вище ніж 3000 метрів, альпінізм і рекорди. До таких походів потрібна найретельніша підготовка, будь-яка помилка у виборі обладнання може коштувати реалізації сходження.

намет у горах

Якщо ви чітко сформулювали мету своїх подорожей, вам буде легко виділити основні вимоги під час вибору намету. Нижче — табличка, яка допоможе вам швидко звузити коло пошуку.

Кемпінг або автоподорож Аматорський туризм Професійний туризм
Вага та розмір Неважливо Важливо Дуже важливо
Захисні властивості та надійність Важливо Важливо Дуже важливо
Комфорт Дуже важливо Важливо Важливо

Тепер зупинимося докладніше на кожному з пунктів.

Вага та розмір

Ці параметри важливі для пішохідного туризму, особливо для професійного. Адже весь час подорожі вам доведеться нести намет на собі.

Насамперед визначтеся, скільки осіб поміщатиметься в наметі. Якщо ви не маєте певних особливостей на кшталт двометрового зросту, не потрібно вираховувати площу дна намету, просто подивіться, для скількох людей він призначений. Виробники давно вказують цю характеристику на самому наметі. Якщо ви подорожуєте пішки — не намагайтеся добитися більшого комфорту та простору, взявши намет «із запасом», пам’ятайте, що це збільшить вагу намету. Водночас і зменшувати вагу внаслідок економії «житлового простору» не потрібно. Так, якщо на наметі написано «2+», то туди з комфортом помістяться двоє дорослих і дитина. Три дорослі людини теж зможуть переночувати в такому наметі, але водночас ви пожертвуєте комфортом, а отже, і повноцінним відпочинком.

Вираховуйте кількість осіб якомога точніше. Подумайте, чи збираєтеся ви жити в компанії або поодинці — це багато в чому залежить від особливостей характеру. Вибирайте одномісний намет, якщо вам достатньо спілкування днем, а вночі ви хочете гарненько виспатися. Але будьте готові тоді чути анекдоти й історії на сон із сусідніх наметів і не брати участі у загальному святкуванні. Можливо, ви маєте постійного супутника життя або ви подружжя — тоді логічно буде вибрати двомісний намет.

Орієнтовною нормою ваги намету для піших туристів вважається 1,3-1,4 кг на людину у двох– або тримісному наметі та 1,1-1,2 кг — у чотиримісному.

Розмір упакованого намету теж важливий для «пішоходників» і велотуристів. Щоб намет не зайняв увесь простір рюкзака або помістився на велобагажник, він має бути досить компактним. Дуже допомагає наявність спеціальних стяжок, якими можна стиснути намет.

Вам може бути цікаво

Як вибрати велосипед

Для кемпінгу або автотуризму розмір і вага — не визначальні характеристики. Яким би великим не був намет, він навряд чи займе весь автомобільний багажник. Тому зараз популярністю користуються цілі «багатоквартирні будинки» з окремими кімнатами та коридорами. Це просторі намети на 4-12 місць для сімейного відпочинку або поїздок компанією на озеро. У них ви точно не почуватиметеся обмеженими в комфорті, навіть якщо на вулиці негода.

синій намет

Захисні властивості та надійність

Тип конструкції

Ви можете натрапити в туристичних магазинах на одинарні або подвійні намети. Одинарні підходять тільки для літніх пікніків і категорично не пристосовані до більш-менш серйозних походів. Вони захистять вас від легкого дощу, але жити в них кілька днів не дуже комфортно через не найкращу вентиляцію (часто конденсат накопичується всередині на стінах). Переваги одинарних наметів — у дешевизні, простоті використання й компактності.

Для дещо серйозних походів ми все ж радимо використовувати подвійні намети, де внутрішня частина та тент розділені, просто тому що вони більш універсальні. Така конструкція дає змогу забезпечити гарну вентиляцію не на шкоду водостійкості. Суцільний тент надійно захистить вас від негоди, а спекотного літнього дня ви зможете навіть зняти його та комфортно почуватися в провітрюваному і здатному «дихати» внутрішньому наметі.

Є також специфічні конструкції наметів без дна. Це або знову ж спрощені літні намети для пікніка, або намети спеціально для зимової риболовлі.

Якщо ви плануєте зимові походи, вибирайте намет зі «спідницею» (запасом тканини внизу периметром намету), яка захистить вас від продування, занесення снігу під тент і промокання намету.

Матеріал

Вибираючи намет, ви натрапите на безліч різних назв тканин — нейлон, капрон, поліестер, лавсан і багато інших. На перший погляд це заплутує, але насправді все не так складно.

Для виготовлення тентів матеріалів використовують тканини на основі поліамідних або поліефірних волокон, іноді суміші типу бавовна+поліамід.

Поліамідні тканини (нейлон, капрон)

Плюси: висока міцність, легкість, низька гігроскопічність, стійкість до стирання й низька ціна.

Мінуси: помітне розтягування у разі намокання, низька стійкість до впливу ультрафіолетового випромінювання (під впливом ультрафіолету втрачають до 40% міцності на рік).

Поліефірні тканини (поліестер, лавсан)

Плюси: практично не розтягуються у разі намокання, вирізняються підвищеною стійкістю до ультрафіолету, а також більш високою міцністю, ніж поліамідні волокна.

Мінуси: висока ціна.

Структура тканини

 • Тафта (Tafetta) — однорідна тканина щільного плетіння. Вирізняється підвищеною водостійкістю.
 • Оксфорд (Oxford) — тип плетіння в декілька ниток. Підвищує міцність тканини у разі незначного зниження водостійкості.
 • Rip-stop — у тканину через певні проміжки вплітається більш товста та міцна нитка. Така структура робить тканину більш стійкою до розривів, але знижена щільність тканини біля товстих ниток може призводити до протікання.

Водостійкість

У характеристиках намету ви знайдете показник максимальної висоти водяного стовпа (600-10000 мм), іншими словами — водостійкість. Зазвичай він вказується відразу після назви тканини намету. За стандартом DIN, водонепроникними вважаються тканини з водостійкістю понад 2000 мм. Якщо водостійкість понад 1000 мм, то тканина характризується водовідштовхувальними властивостями. Оптимальна водостійкість тканини тенту — 2000-4000 мм. Якщо вона менша — є ймовірність, що тканина промокатиме в сильний дощ, а якщо більше — намет буде занадто важким. Дно намету зазвичай характеризується більш високим показником водостійкості — не менш ніж 4000 мм.

Звертайте увагу й на якість швів. Вони мають бути зроблені лавсановими або капроновими нитками, обов’язково бути проклеєними або подвійними.

Товщина нитки (D, Den) і щільність тканини (T, Tex)

Чим більші ці значення, тим тканина товстіша та міцніша, але водночас збільшується і її вага. Оптимальними для тенту є значення щільності 210T-300T. Товщина нитки частіше вказується для днища намету та зазвичай становить приблизно 210D (для тенту — 50D-75D).

Надійність конструкції

Щоб намет не підвів, зверніть особливу увагу на якість каркаса. Дуги виготовляють із металу або склопластику. Сталеві каркаси вже мало хто використовує, оскільки носити їх важко. Досвідчені туристи користуються зараз конструкціями з алюмінію і його сплавів. Вони досить міцні та не обтяжують ваш рюкзак, хоча їхня вартість досить висока. Склопластикові каркаси легкі та зручні, але не такі надійні. Вони цілком підходять і непогано себе проявляють у нескладних і не дуже тривалих аматорських походах за м’яких погодних умов.

Вибираючи намет, зверніть увагу на загальний стан конструкції: чи не погнуті дуги, чи не «гуляють» їхні складники в зібраному вигляді. Сміливо тестуйте й оглядайте все до дрібниць — ви вибираєте ваш майбутній будинок!

Потрібні дрібниці

 1. Просочення. Здійснюється з поліуретану (PU) або силікону (SI) і підвищує водостійкість тканини. Деякі бренди пропонують для тих, хто любить перестрахуватися, і вогнетривке просочення — воно запобігає загорянню намету, хоча й не страхує від появи невеликих пропалювань у місцях прямого впливу вогню.
 2. Покриття. Додатковим плюсом є водовідштовхувальне покриття тканини (позначається WR). Звертаємо вашу увагу на те, що покриття можна придбати окремо й обробити намет самостійно.
 3. Вентиляція. Приділивши пильну увагу захисту від дощу, не забудьте про те, що внутрішня частина намету має «дихати», а вентиляційні віконця — відчинятися. Інакше є ризик промокнути від конденсату. Вентиляційні віконця або клапани мають бути зручними, легко відчинятися й зачинятися, не заважати компактному упакуванню намету.
 4. Розтяжки. Практично на будь-якому наметі є розтяжки, під час встановлення яких тент добре натягується й не стикається з внутрішньою частиною намету. Це захищає від конденсату, а у вітряні дні додатково зміцнює конструкцію намету. Зазвичай, розтяжки встановлюються за допомогою кілочків, але у разі браку місця розтяжку можна закріпити за дерево або кущ. Стандартна кількість розтяжок — 4-6, але в наметах для серйозних сходжень вона може досягати 20.

Стандартна купольна конструкція (півсфера) у звичайних умовах може встановлюватися без розтяжок. А ось «напівбочку» або «будиночок» без розтяжок встановити не можна, що не завжди зручно. Наприклад, у гірській місцевості намет часто встановлюється просто на каменях, у які вбити кілочки неможливо.

Комфорт

Цей параметр можна описувати нескінченно. Знову ж таки, все залежить від мети вилазки й особистих уподобань. Так, для автотуристів і прихильників постояти табором простір має величезне значення. Для тих же, кому доводиться звертати увагу на вагу, до поняття комфорту включається наявність спеціальних кишеньок і підвісів у наметі, куди можна розкласти речі.

Особливим моментом є наявність тамбура (тамбурів). Для туристів, які користуються газовими пальниками під час дощу та не люблять хвилюватися про те, чи не згорить намет, просторий тамбур, де можна готувати їжу, є великою перевагою. З огляду на те, що речі та рюкзак теж треба кудись скласти, ідеальний варіант для намету для двох і більше осіб — два досить містких тамбури. Зрештою, просто приємно спокійно заходити в намет, а не стрибати головою вперед через стіну речей. Для велотуристів є спеціальні намети з тамбуром для зберігання велосипеда.

До поняття комфорту також можна включити простоту встановлення — і, відповідно, конструкцію намету. Тут складно дати пораду: всі конструкції мають право на існування — це, швидше, питання вподобань і індивідуального вибору. Деякі виділяють навіть чинник комфорту, як-от колір.

Сподіваємося, що наша стаття допомогла вам розібратися в основних нюансах, що виникають під час вибору намету з величезного асортименту сучасних виробників.

Тепер — справа за малим:

 • визначтеся з метою подорожі;
 • загляньте у свій гаманець і встановіть ліміт суми, яку ви готові витратити;
 • і вперед — вибирайте намет, у якому буде тепло та затишно!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0