ru
ua
ru
ua

Як вибрати насос для поливу городу

Насос, як правило, може використовуватися для кількох цілей. Це стосується і городу – тут застосовуються насоси самих різних типів. Головне, щоб вони могли «працювати» саме з тієї водою, яка є на ділянці, а також забезпечували необхідний для поливу натиск води. Це є головним критерієм підбору потрібного для вас насоса.

Види насосів для поливу

Побутові насоси, які допустимо використовувати для поливу рослин, можна розділити:

За місцем установки – на поверхневі (перекачують воду, перебуваючи на суші) і занурені (опускаються безпосередньо в воду).

За особливостям конструкції – на відцентрові (вода в них перекачується за рахунок відцентрової сили, створюваної колесом з лопатями), моноблочні (це підвид відцентрових насосів, в яких корпус і електродвигун укладені в єдиний литий корпус-моноблок, а робоче колесо насаджено прямо на вал двигуна ), вібраційні (вода нагнітається за рахунок зворотно-поступальних рухів гнучкою діафрагми, що рухається з високою швидкістю), вихрові (завдяки особливостям конструкції створюють максимальний напір струменя на тлі невеликого обсягу води, що подається), напірні (автоматично відключаються в результаті навмисної або випадкової зупинки води в системі та відновлюють перекачування, як тільки перешкода усунена).

За можливої сфери їх застосування , тобто для чого і в яких умовах їх можна використовувати (нас, природно, цікавить полив саду та городу) – на бочкові, садові , колодязні.

Оскільки для однієї і тієї ж операції можуть використовуватися насоси різних видів, то логічно буде класифікувати побутові насоси для поливу городу НЕ по їх пристрою, а по тому, для чого їх краще застосовувати. При цьому виходити треба з конкретних умов, якими відрізняється водозабір на вашій ділянці: наскільки чистою є вода для поливу, чи доводиться викачувати її з дрібного ставка або глибокої свердловини, чи потрібно, щоб вода була прогрітою або допускається використання холодної та інше.

Насоси для різного роду накопичувальних ємностей-резервуарів

За специфікою використання такі насоси найбільш близькі до городно-садової специфіки. Досить часто їх так і називають – садові або бочкові.

Бочкові насоси для перекачки води є досить простими і НЕ вимагають для свого виготовлення спеціальних, особливо стійких матеріалів. Це позитивно позначається на їх вартості. Конструкція сучасних бочкових насосів відпрацьована до дрібниць і відрізняється високою надійністю.

Насос для роботи з резервуарами може качати воду лише з невеликою глибини (як правило, вона не перевищує 1,2 м). Але, з іншого боку, більшого для роботи з бочкою або єврокубом і не потрібно. Переваг же у таких моделей набагато більше: вони компактні, легкі (навіть потужні моделі зазвичай важать не більше 4 кг), прості в використанні (бочковий насос потрібно лише закріпити на бортику ємності та увімкнути в мережу), можуть регулювати вихідний тиск води (змінювати напір водяного струменя) і мало шумлять.

Ще дві переваги не відносяться безпосередньо до самого насосу, але безпосередньо стосуються специфіки поливу городу з ємності. По-перше, в цьому випадку в бочці перед поливом можна розводити необхідні хімікати або добрива. По-друге, більшість рослин любить прогріту воду, а в ємності вона такою і буде. Занадто холодна вода може викликати хвороби кореневої системи.

Якщо на ділянці передбачено басейн, то брати воду для поливу з нього подвійно вигідно. З однієї сторони, після поливу ви зможете підливати в басейн чисту свіжу воду. З іншого – для поливу будете брати воду прогріту та відстояну, що дуже благотворно впливає на рослини. Єдиний нюанс полягає в тому, що в цьому випадку в басейн не можна додавати ніяку «хімію» (вона гарантовано потрапить в овочі). Але оскільки хімічні препарати зазвичай використовуються для очищення води, а воду ви і так будете оновлювати щодня, використання добавок стає не дуже-то актуальним.

Полив садовим насосом

Насоси для чистих водойм і неглибоких колодязів (поверхневі)

Для поливу городу або саду зі ставка або колодязя потрібні більш потужні моделі насосів, адже в даному випадку воду часто доводиться качати не тільки з більш значною глибини, але і перекачувати на помітну відстань.

Ці насоси є більш важкими і потужними. Як правило, вони не кріпляться до чогось, а встановлюються на землі (при цьому під них часто подстилаються гумові килимки, які знижують рівень робочої вібрації та шуму механізму). Воду з водойми вони закачують з допомогою спеціального жорсткого шланга (звичайний шланг в таких умовах «злипнеться» і не буде пропускати рідину). Цей момент потрібно обов’язково врахувати при покупці шланга. Віддавати воду поверхневий насос може через звичайний неармований шланг.

Поверхневі насоси призначені для роботи тільки з відносно чистими водоймами, в воді яких не повинно бути органічного сміття або будь-яких твердих частинок. Також до недоліків поверхневих насосів відноситься високий рівень видаваного ними шуму.

Поверхневі насоси нерідко оснащуються водяним акумулятором (гідроакумулятором , розширювальним баком, ресивером) і реле тиску. В цьому випадку прилад переходить в розряд поверхневих насосних станцій. Перевага насосної станції полягає в тому, що вона володіє власним «резервом» води, рівним ємності її гідроакумулятора . Цей резерв може використовуватися навіть при вимкненому насосі, що в певній мірі згладжує можливі перебої в подачі води при поливі.

Максимальна глибина, з якою більшість поверхневих насосів може качати воду, досягає 10 метрів. Зазвичай цього з лишком вистачає як для малих і середніх водойм, так і для неглибоких колодязів.

Насоси для забруднених (замулених) водойм

В цьому випадку можна використовувати тільки дренажні насоси, конструкція яких дозволяє їм забирати воду з самого брудного ставка або навіть болота (основне призначення дренажних насосів – викачка вигрібних ям, затоплених погребів і підвалів). Максимальний розмір твердих частинок, з якими здатний нормально працювати дренажний насос, зазвичай не перевищує 35 мм, але цього виявляється досить практично у всіх випадках.

Для використання води з брудного або заболоченого ставка краще всього купувати дренажний насос з подрібнювачем. Родзинка такого приладу полягає в тому, що він ефективно перемелює листя, дрібні гілочки і навіть дрібних мешканців ставка і видає на город воду з готовим природним добривом.

Помітний мінус дренажних насосів – щодо невеликого натиску води. Вони призначені для швидкої відкачки значних обсягів рідини, а не для того, щоб створювати потужну водяну струмінь. Вода, подана дренажним насосом, буде бігти практично «самопливом».

Насоси для забору води з свердловин (заглибні)

Стандартні моделі заглибних насосів здатні прокачувати воду з глибини 40 метрів, більш потужні дістають її з 80 метрів, а окремі моделі здатні працювати з глибинами до 300 метрів. Виходячи з цього, заглибні насоси використовуються для роботи з глибокими колодязями і свердловинами.

Занурювальні насоси бувають двох видів: відцентрові і вібраційні. Перевага вібраційних в значно більш низьких цінах, зате відцентрові не бояться попадання дрібних частинок і мулу.

Специфіка заглибних насосів складається в тому, що їх необхідно повністю занурювати в воду, що в нашому випадку має на увазі необхідність опускати їх в свердловину на глибину кількох десятків метрів. Справа це непроста, не для дилетанта. Зазвичай для монтажу погружного насоса викликається фахівець (те ж саме стосується і демонтажу – на зиму, коли город поливати не треба, насос потрібно діставати зі свердловини). У колодязь погружний насос опускати легше, ніж в свердловину, але тут також є своя тонкість, що вимагає специфічних умінь. Насос в колодязі потрібно підвісити і зафіксувати таким чином, щоб він знаходився не ближче одного метра від дна. В іншому випадку він почне засмоктувати в себе пісок і мул. Для механізму відцентрового погружного насоса це може бути не так вже й страшно, але зайвий пісок на городі, як правило, не потрібен.

Ще один помітний мінус заглибного насоса (з точки зору поливу городу) складається в тому, що він піднімає на поверхню непрогріту, холодну воду, яка, як ми вже говорили, може привести до захворювання рослин.

Як визначити потрібну потужність насоса

Якщо прийняти за аксіому, що для нормального поливу на один квадратний метр городу повинно йти від трьох до шести літрів води в добу (в залежності від фази розвитку рослин і погоди, яка стоїть в це час), то подальші розрахунки праці не складуть. Припустимо, що площа вашого городу – 300 квадратних метрів. У цьому випадку за добу він повинен отримувати (беремо максимальну цифру поливу) 6 х 300 = 1800 літрів води. Цей обсяг, природно, не потрібно в буквальному сенсі слова розтягувати на добу: бажано, щоб город можна було полити максимум за годину. У нашому випадку це означає, що для поливу городу в 300 квадратних метрів потрібен насос потужністю не менш 1,8 м³ / год. Закругляймо 1,8 до цілого числа (невеликий запас не завадить) і отримуємо шукану потужність: 2 кубічних метра в годину.

При виборі потрібної потужності ретельно перевіряйте, в яких одиницях вона позначена в документах даної моделі: деякі виробники пишуть її не в кубічних метрах в годину, а в літрах в секунду.

У технічному паспорті показник потужності насоса може позначатися літерою Q.

Як порахувати потрібний напір насоса

Чим більше натиск, створюваний насосом, тим на більшу висоту він може підняти воду. Відповідно, показник напору насоса вказується в одиницях висоти – метрах. Передбачається, що по горизонталі насос здатний прокачувати воду на вдесятеро більшу відстань – якщо натиск насоса дорівнює 40 метрам, то їм можна закачувати воду зі ставка або басейну по шлангу довжиною 400 метрів.

Теоретично для того, щоб підняти воду з колодязя глибиною 12 метрів і пропустити через поливальний шланг довжиною 30 метрів, натиск насоса повинен становити 12 + 3 = 15 метрів. Але на практиці до цього значенням потрібно додати ще 20 % від загальної довжини водопроводу (вони будуть витрачені на подолання всіляких вигинів, поворотів і з’єднань). В даному випадку 20 % від загальної довжини трубопроводу (12 + 30 = 42) складуть 8,4 метра. Крім цього потрібно врахувати те, що для нормального поливу вода повинна не просто виливатися зі шланга, а бити з нього струменем. Для отримання такого ефекту потрібно додати ще 10, а краще – 15 метрів. В результаті отримуємо: 15 + 8,4 +15 = 38,4 метра. Закругляймо показник до круглої цифри, кратної десяти, і отримуємо показник необхідного напору – 40 метрів.

Напір насосів в технічних даних часто позначається буквою Н.

Як вибрати насос для поливу

Визначившись з потрібною потужністю і напором насоса, обов’язково перевіряйте, з якої водою (чистою або забрудненою) працює вподобана вам модель. Насос повинен працювати в штатному режимі.

Якщо у вас є сумніви в тому, яка саме потужність насоса необхідна (наприклад, ви збираєтеся через якийсь час розширити свій город), то «округляйте» цей показник тільки в сторону збільшення. Не варто покладатися на те, що «як-небудь і менш потужним насосом поллю». Насос, що працює в режимі інтенсивного навантаження, занадто довго не проживе.

Оптимально, щоб в насосі була присутня функція автоматичного вимкнення при недостатній кількості забраної води. Вона збереже вам чимало нервів, а ваш насос позбавить від поломок, що з’являються в результаті аварійної роботи в «сухому режимі».

Потужні моделі насосів обладнані двоступінчастим механізмом. Коштують вони дорожче, але двоступенева система помітно подовжує термін служби приладу (працюючи «Не на знос», насос прослужить набагато довше).

Садовий насос

Врахуйте, що насоси для ємностей можуть використовуватися на ділянці як в якості основних, так і додаткових приладів поливу. Основних – в тому випадку, коли для поливу використовуються ємності з дощовою водою, яку потрібно просто подати на город. Додаткових – коли вода в ємність попередньо повинна накачатися з свердловини (для цього застосовуються насоси інший конструкції) і тільки потім використовується для поливання.

Якщо ви збираєтеся придбати самоусмоктувальну модель, знайте – її точно так же не можна включати «насуху», як і інші види насосів. Це загрожує виходом з ладу приладу. Термін «самовсмоктуючий» в даному випадку має на увазі лише те, що для підготовки до роботи даної моделі досить наповнити водою тільки її корпус, а не весь трубопровід в цілому. Якщо в самоусмоктувальному насосі є вода, то рідину в шланг він дійсно затягне сам.

Вам сподобалася стаття?

0