ru
ua
ru
ua

Як вибрати нетбук

Неважливо, де ви вперше дізналися про нетбуки – у телевізійній програмі, на рекламному бігборді або в журналі про ґаджети, важливо те, що ми допоможемо вам не тільки зрозуміти, чи потрібен вам цей пристрій у принципі, але й зробити усвідомлений вибір моделі, що підходить під ваші запити.

І для початку розберімося, що ж таке нетбуки та що вони можуть. Попри те, що для цих пристроїв придуманий окремий термін, за своєю суттю нетбуки – це ті самі ноутбуки, тільки дешеві, маленькі, порівняно «повільні» і дуже » «довгогральні». Як і для будь-якого іншого складного пристрою, переваги нетбуків є наслідком їхніх вад і навпаки, і щоб розібратися в цьому хитросплетінні, ми послідовно розберемо їхні основні характеристики.

Використання

Головне, що потрібно розуміти під час купівлі нетбука, це те, що він не зможе повністю замінити вам повноцінний комп’ютер (десктоп або ноутбук). З його допомогою ви зможете легко та досить зручно вивчати інтернет-сторінки, працювати з офісними документами, дивитися фільми та виконувати інші нескладні дії. Однак такі операції як оброблення фото та відео в професійних редакторах, сучасні ігри й будь-які інші дії, що вимагають потужного процесора та дискретної відеокарти, нетбукам не до снаги.

Крім невисокої швидкодії, нетбуки також вирізняються браком вбудованого приводу оптичних дисків, мінімальним обсягом вінчестера та невеликим екраном, проте ці особливості з лишком компенсуються можливістю буквально не випускати їх із рук упродовж усього дня (завдяки мінімальним розмірам і вазі, а також здатності працювати від одного заряду акумулятора до 8 годин). Отже, основні моделі використання нетбуків – мобільний ПК для навчання й розваг або другий комп’ютер у домі, який буде досить доречним, коли основний ПК зайнятий іншими членами сім’ї.

Нетбук на столі

Ціна

Одним із найважливіших критеріїв під час вибору будь-якого пристрою є його вартість. Саме тут нетбуки виявляють свою головну перевагу – тоді як ціни на популярні ноутбуки з нормальним обладнанням, зазвичай, тільки починаються з $500 (а в підсумку можуть підніматися до декількох тисяч!), Сучасний нетбук можна купити за набагато доступнішу суму $300-400.

Природно, за такі гроші ви отримаєте скромніше, ніж у звичайних ноутбуків обладнання, але найчастіше економія набагато важливіша, ніж технічні показники. Візьміть до уваги, що крім апаратних характеристик на вартість нетбука впливають і такі параметри, як дизайн і якість використовуваних матеріалів, наявність у комплекті комерційної операційної системи, кількість бездротових адаптерів, ємність акумулятора тощо.

Екран

Найпопулярнішими на сьогодні є нетбуки з 10-дюймовим дисплеєм, більш компактні моделі з 8,9-дюймовим екраном поступово сходять зі сцени, ну а 11,6 – і 12,1-дюймовим нетбуки поки досить рідкісні.

Крім діагоналі екрана під час вибору нетбука також треба звертати увагу на його роздільну здатність, що безпосереднім чином впливає на підсумкову кількість інформації, що зможе вміститися на одному «робочому столі». Найчастіше в 10-дюймових нетбуках використовуються матриці з роздільною здатністю 1024 на 600 точок, проте трапляються й моделі з вищою роздільною здатністю 1280 на 720 або навіть 1366 на 768 точок (які так само є стандартними для більших 11,6-дюймових моделей).

Отже, якщо у вас немає особливих вимог до розміру зображення, то вибирайте нетбук із ряду актуальних 10″ моделей. Якщо ж ви плануєте регулярно відвідувати насичені інтернет-сайти або комфортно переглядати відео, то придивіться до більших 11,6 “і 12,1” моделей.

Зручність

Не забувайте, що розмір екрана нетбука впливає не тільки на зручність роботи, але й на габарити корпусу, а значить і на підсумкову комфортність його експлуатації. Так, максимально компактні та легкі 8,9″ моделі дуже легко транспортувати та працювати з ними в мобільному режимі, найбільші нетбуки з екранами 11,6″ і 12,1″ мають у своєму розпорядженні найзручніші клавіатури з великими клавішами та повноцінними тачпадом, ну а популярні 10″ моделі являють собою «золоту середину» між першими та другими.

Крім розмірів корпусу, на зручність використання також впливає вага нетбука, причому навіть у однакових за розмірами моделей вага може досить помітно відрізнятися. Найпомітніший внесок у масу нетбука вносить акумулятор – різниця між “половинними” й “посиленими” батареями може доходити до 200 гр, що досить помітно на тлі пристрою вагою трохи більше ніж 1 кг

Ну, і не забувайте про матеріали корпусу – гладкий глянсовий пластик гарний, але швидко покривається подряпинами, матові поверхні зручніші під час активного щоденного використання, ну а метал взагалі поза конкуренцією – нетбуки з таким типом покриття одночасно й гарні, й практичні.

Гарний нетбук

Характеристики

На відміну від звичайних ноутбуків, у величезному асортименті процесорів, чипсетів і графічних карт, у яких розбираються тільки найдосвідченіші користувачі, варіанти апаратних платформ для нетбуків можна перелічити на пальцях однієї руки.

В абсолютній більшості актуальних моделей встановлені спеціалізовані процесори від Intel: Atom N270 (1,60 ГГц) або Atom N280 (1,66 ГГц), а в ролі графічної карти використовується вбудований відеоадаптер GMA 950. Набагато рідше використовується ще одна розробка компанії Intel – Atom Z520 (1,33 ГГц) і відеоядро GMA 500, які працюють повільніше, але вирізняються тривалішим часом автономної роботи завдяки дбайливому використанню заряду акумулятора.

Свої варіанти «заліза» для нетбуків (процесори Yukon і Athlon Neo) пропонує також компанія AMD, однак поки ці комплектуючі використовують усього дві моделі нетбуків – MSI U210 і Acer Ferrari One 200. Обсяг оперативної й дискової пам’яті для більшості нетбуків також приблизно однаковий і становить 1-2 ГБ і 120-160 ГБ відповідно.

Втім, вже в найближчому майбутньому покупцям нетбуків доведеться вибирати з куди більшого асортименту апаратних комплектуючих. Річ у тім, що в продажу починають з’являтися перші моделі на мультимедійній платформі NVIDIA ION, що дає змогу повноцінно грати в ігри середньої складності. Не відстає від конкурентів і компанія Intel, яка планує на початку наступного року представити наступне покоління процесорів Atom.

Порівняльна таблиця характеристик нетбуків і ноутбуків

Нетбук Ноутбук
Вартість Низька ($300- $400) Висока (від $500 і вище)
Швидкодія низька Від середнього до високого (залежно від конфігурації)
Автономність Від середньої до високої (залежно від акумулятора) Від низької до середньої
(Залежно від типу процесора, відеокарти, розміру екрана й акумулятора)
Ергономіка Від низької до середньої (залежно від розмірів екрана та клавіатури) Від середньої до високої
(Залежно від розмірів екрана та клавіатури)
Розмір екрана Від 9 до 12 дюймів Від 11 до 20 дюймів
Вага Від 1 кг до 1,5 кг Від 1,5 до 5 кг (в середньому 2-3 кг)

Акумулятор

Неважко здогадатися, що час автономної роботи будь-якого мобільного пристрою залежить від ємності акумулятора і того, наскільки активно його компоненти споживають енергію. Однак, на відміну від ноутбуків, у яких різниця в енергоспоживанні між найекономнішою й найбільш ненажерливою моделлю обчислюється в разах, всі нетбуки споживають енергію приблизно однаково. Отже, ємність акумулятора справляє визначальний вплив на час автономної роботи нетбука – саме з цієї позиції й треба вибирати комплектацію обраної моделі.

Річ у тім, що багато виробників пропонують відразу кілька варіантів акумуляторів для однієї й тієї самої моделі – від максимально легкої й дешевої «половинної» батареї (3-4 елементи, 2200-2400 мА·год) з якою ваш нетбук пропрацює всього 2-3 години, до важкої і дорогої «посиленої» батареї (6-8 елементів, 4400-5600 мА·год), що може протриматися від одного заряду до 8-10 годин!

Бездротові адаптери

Важливість наявності бездротових адаптерів у нетбуках важко переоцінити, оскільки саме вони надають змогу виходити в інтернет і обмінюватися даними з різними пристроями без незручного під’єднання за допомогою кабелів.

Wi-Fi -адаптер встановлений у всіх нетбуків “за замовчуванням”, з його допомогою ви зможете легко вийти в інтернет у кафе, готелі, аеропорті й будь-якому іншому місці, де є Wi-Fi мережа. Чудовим варіантом є також купівля Wi-Fi-роутера, за допомогою якого ви зможете бродити просторами глобальної мережі в будь-якій точці вашої квартири, не прив’язуючись Ethernet-дротом до єдиного робочого місця.

Bluetooth-модулі в нетбуках трапляються помітно рідше (позначається економія на комплектуючих, характерна для всіх бюджетних пристроїв), отже, якщо ви плануєте під’єднувати свій телефон до нетбука для синхронізації й обміну даними, то уточніть наявність цього інтерфейсу в обраному нетбуку перед купівлею.

3G -модеми поки є екзотикою, але в разі бажання вже зараз цілком реально знайти окремі моделі нетбуків, обладнані такими модулями. Втім, навіть якщо в уподобаному вами нетбуку немає вбудованого 3G-модема, завжди можна придбати зовнішній (у формі USB-донгла), до того ж українські провайдери пропонують їх за цілком доступною – від 199 грн. Основна перевага технології 3G полягає в вищих швидкостях передавання даних (як порівняти зі звичним GPRS/EDGE) за однакового покриття території України.

Роз’єми

Через мініатюрні розміри нетбуків кількість комунікаційних роз’ємів на їхніх гранях мінімальна. У більшості випадків вам буде доступно 2-3 USB для під’єднання флешок і іншої периферії, RJ45 – для локальної та глобальної мережі, VGA – для зовнішніх моніторів, аудіопорти mic-in і head-out – для мікрофона та навушників.

До речі, за допомогою зовнішнього монітора можна легко обійти одну з найсерйозніших претензій до нетбуків – недостатньо великий для повноцінної роботи екран. Отже, ви зможете працювати, затишно розташувавшись на улюбленому дивані з нетбуком на колінах, а за бажання комфортно подивитися фільм – просто під’єднати нетбук до монітора або РК-телевізору.

До речі, під’єднуватися до сучасних телевізорів набагато зручніше за допомогою роз’єму HDMI, який може передавати не тільки зображення, а й звук, до того ж вирізняється вищою якістю передавання зображення. Тому, якщо ви плануєте використовувати свій нетбук у парі із сучасним монітором або РК-телевізором, то придивіться до моделей нетбуків із наявністю роз’єму HDMI.

Операційна система

Нетбуки по праву належать до бюджетних пристроїв, проте, щоб зробити їх ще дешевшими, багато виробників випускають конфігурації з безплатними операційними системами (FreeDOS, Linux). Якщо ви підготовлений користувач і точно знаєте, чого хочете, то для вас не становитиме труднощів встановити згодом будь-яку потрібну ОС. А ось новачки можуть зіткнутися як із проблемами під час роботи в незнайомому програмному середовищі, так і зі складнощами апгрейду до більш звичної для більшості користувачів Windows (немає потрібних драйверів, складнощі інсталяції ОС без приводу оптичних дисків тощо).

Водночас, для типових задач (браузинг, електронна пошта, ICQ, робота з текстом тощо) встановленої Linux буде більш ніж достатньо, а ви до того ж зможете заощадити на покупці. І все ж найбільш підхожою для нетбуків на сьогодні є «стара добра» Windows XP, яка прекрасно працює на порівняно малопотужних процесорах Intel Atom, а ось більш вдосконалена Windows Vista може помітно гальмувати на подібних конфігураціях, тому задумайтеся про доцільність купівлі нетбуків із цією ОС.

Вам може бути цікаво

Windows 10 – яку версiю вибрати

Підсумки

Сподіваємося, наші рекомендації допоможуть вам визначитися з вибором нетбука, який би цілком і повністю підходив під ваші вимоги. Нагадаємо, що для початку треба визначитися з тим, чи готові ви пожертвувати високою швидкодією, великими екраном і зручною клавіатурою типового ноутбука на догоду мінімальним габаритам і масі, найвищій автономності та надзвичайно привабливій ціні нетбука?

Якщо відповідь позитивна, то насамперед обмежте список відповідних вам моделей за розміром екрана: маленькі та легкі, але не дуже зручні 8,9-дюймові; ергономічні, але досить великі та важкі 11,6-дюймові; ті, що мають характеристики двох попередніх груп, 10-дюймові нетбуки. Другим важливим параметром є ємність комплектного акумулятора: якщо ви хочете отримати максимально легкий пристрій, то сміливо купуйте нетбук з «половинною» батареєю (3-4 елементи, 2200-2400 мА·год); якщо ж основною вимогою є тривалий час роботи далеко від розеток електроживлення, то зупиніть свій вибір на комплектації з «посиленою» батареєю (6-8 елементів, 4400-5600 мА·год).

Також варто звернути увагу на наявність у комплекті постачання «звичної» операційної системи, тоді як інші характеристики для більшості моделей нетбуків практично ідентичні та не мають визначального впливу ні на зручність використання, ні на підсумкову вартість пристрою.

Вдалої покупки!

Вам сподобалася стаття?

0