ru
ua
ru
ua

Як вибрати радіатор опалення

Під час проведення капітального ремонту всі замислюються про створення мікроклімату у своїй оселі в холодну пору року. Зовнішнє утеплення й сучасні металопластикові вікна збережуть тепло в кімнатах, але, щоб забезпечити ефективне нагрівання повітря, потрібно правильно підібрати радіатори опалення.

Радіатор опалення — це опалювальний прилад, який складається з однієї або декількох секцій, з’єднаних між собою і яким на постійній основі циркулює теплоносій (найчастіше це вода). Нагріваючись, батарея віддає частину теплової енергії довколишнім предметам і повітрю, створюючи комфортні умови для проживання.

Система опалення нерідко модернізується в літній період, позаяк у цей час в опалювальній системі відсутній теплоносій або його можна легко злити без наслідків. Наслідки в грамотній модернізації тільки позитивні — підтримання комфортної температури під час опалювального сезону і зниження витрат на комунальні платежі. Але якщо неправильно підібрати радіатор опалення, не врахувавши параметри опалювальної системи, то можливе швидке зношування приладу або й зовсім його вихід із ладу (з протіканням і розривами).

Панельні й секційні радіатори

Особливості конструкції батареї впливають на ефективність нагрівання повітря в приміщенні й можливості зміни конфігурації приладу. Так, у панельних радіаторів єдиний зварений корпус — їхню конструкцію ніяк уже не поміняєш. На противагу їм випускаються секційні батареї, що складаються з окремих опалювальних елементів (секцій), з’єднаних між собою різьбовими ніпелями. Завдяки цьому в таких радіаторів можна зменшити або збільшити обігрівальну поверхню, забравши окремі елементи або докупивши нові.

Алюмінієві радіатори

Алюміній — легкий, але міцний матеріал із високою теплопровідністю. Алюмінієві радіатори вирізняються надійністю, довгим терміном служби, малою вагою секцій (що полегшує їхній монтаж) і слабкою теплоінерційністю, через це прилад можна використовувати разом із регуляторами температури. У таких батарей стильний зовнішній вигляд, тому можна легко підібрати модель залежно від інтер’єру опалювального приміщення.

Але враховуйте й наявні вади батарей з алюмінію:

 1. Схильність до корозії, якщо теплоносій містить етиленгліколь або луги;
 2. Необхідність у видаленні повітря з верхнього колектора (здійснюється за допомогою повітровідвідного клапана — крана Маєвського);
 3. Наявність слабкого місця в конструкції — нарізного сполучення секцій;
 4. Мала межа робочого тиску (до 20 атмосфер).

Попри певні мінуси, стабільну популярність алюмінієвих радіаторів забезпечують невисока, порівнюючи з іншими різновидами приладів, ціна та інші наявні переваги.

алюмінієвий радіатор

Сталеві радіатори

Сталь використовується нарівні з чавуном під час виготовлення опалювальних приладів уже довгий час. Сталеві радіатори найбільш поширені та прості за своєю конструкцією — у панелях пророблені заглиблення, які утворюють сполучні канали й колектори, якими рухається теплоносій. Така батарея швидко нагрівається й остигає, мінімізуючи втрати енергії, має низький робочий тиск (приблизно 6-9 атмосфер), порівняно невисоку вартість і вирізняється елегантним дизайном.

Сталеві радіатори не ідеальні: внутрішня поверхня матеріалу кородує у разі зливання теплоносія, тепловіддачу приладу неабияк знижує наявність повітря в опалювальній системі, а різкі зміни робочого тиску можуть призвести до розривів. Але під час належного поводження такі прилади можуть прослужити 20-30 років, тому їх часто вибирають для опалення приватних будинків.

Варто сказати про ще одну конструктивну особливість сталевих радіаторів. Відповідно до загальноприйнятих стандартів ці прилади бувають трьох типів — 11, 22 і 33. Розшифрування цих цифрових сполучень досить просте:

 • Перша цифра відповідає числу сталевих панелей у радіаторі (наприклад, в 11 типі 1 панель);
 • Друга цифра — число конвекторів, розташованих між панелями батареї (наприклад, у 33 типі 3 конвектори).
 • Виходить, чим «більший» тип сталевого радіатора, тим ефективніше він нагріває повітря в приміщенні.

Біметалеві радіатори

Ці прилади мають особливу конструкцію: корпус і ребра зроблені з алюмінію, а труби, якими тече теплоносій — зі сталі. Ці радіатори вирізняються міцністю й довговічністю (термін служби приблизно 20-25 років), сумісні з будь-якими типами труб і прекрасно нагрівають приміщення. Біметалеві батареї стійкі до корозії та без наслідків переносять високий робочий тиск в опалювальній системі (до 40 барів).

Хоча біметалеві радіатори й увібрали в себе найкращі якості алюмінію і сталі, такі прилади мають кілька вад:

 • Вартість моделей вища, ніж у інших типів батарей (на 15-40%);
 • Прохідний перетин менший, порівнюючи з батареями з алюмінію;
 • Висока чутливість до підвищеного вмісту кисню в теплоносії.

Радіатори з біметалу — надійні, елегантні, хоча і досить дорогі опалювальні прилади, популярність яких росте з року в рік.

біметалевий радіатор

Облік особливостей опалювальної системи

У споживача до радіатора вимоги досить прості та зрозумілі: рівномірне прогрівання, ефективна тепловіддача й довгий термін служби. І щоб домогтися такого поєднання, не варто забувати про нюанси наявних опалювальних систем.

Так, для автономного опалення та приватних будинків підходить практично будь-який радіатор, позаяк тут використовується теплоносій гарної якості, немає стрибків тиску і великих домішок повітря (єдиний виняток — алюмінієва батарея не використовується в парі з опалювальним котлом із мідним нагрівальним елементом). Тому сміливо використовуйте в цьому разі сталеві й алюмінієві радіатори — біметалеві моделі можна встановити, якщо площа опалювальних приміщень досить велика.

Велика частина багатоквартирних будинків в Україні приєднані до централізованого опалення з теплоносієм низької якості (кислотність, наявність шлаку, перепади тиску в системі) і його зливанням у літній період, тому для таких приміщень підійдуть моделі з підвищеною зносостійкістю. Таким запитам відповідають біметалеві або чавунні радіатори.

Необхідно врахувати діаметр труб всередині приміщень і їхнє розташування. Під час монтажу системи опалення «з нуля» цей нюанс не має значення, але у разі заміни труб на металопластикові у квартирі доведеться це зробити з усім стояком. Варіант бічного або нижнього підведення води дасть змогу вибрати оптимальне розташування радіатора або модель, яка підходить формату цього приміщення й розташуванню труб опалення.

Теплова потужність радіаторів

Цей параметр вказує кожен виробник — від нього залежить можливість приладу обігріти конкретне приміщення. Якщо є можливість, то зверніться до фахівців, і вони розрахують потужність, з огляду на наявні параметри об’єкта або кімнати. У будь-якому разі не забувайте про користь термостатичної головки, яка дасть змогу керувати температурою й економно використовувати ресурси.

Якщо ви збираєтеся модернізувати опалювальну систему, то подумайте про кількість батарей. Число основних радіаторів має збігатися з кількістю вікон, а додаткові прилади встановлюються в передпокоях та інших приміщеннях без доступу природного світла. Враховуйте, що сушарка для рушників у санвузлі також грає роль опалювального приладу, тому у ванній і туалетній кімнаті встановлюється батарея тільки у разі наявності вікна.

Також під час вибору радіатора враховуйте розташування приміщення всередині будівлі та його особливості. Наприклад, мешканцям перших, цокольних, останніх поверхів і кутових квартир варто збільшити теплову потужність на 20-30%. У разі утеплення зовнішніх стін знижуйте цей показник на 5-10%, а за наявності сучасних склопакетів — ще на 15%.

Зовнішній вигляд

настінний радіатор

Завдяки різноманітності моделей можна легко підібрати радіатор відповідно до дизайну приміщення. Є моделі, зовні схожі зі звичними чавунними батареями, з абсолютно гладкою лицьовою панеллю, з поставленими під різними кутами секціями та багато іншого. І хоч колірна гама приладів не вирізняється різноманітністю (білий, сірий і чорний), але у разі грамотного поєднання відтінків вони не будуть виділятися на загальному тлі. До того ж деякі моделі, якщо це дозволяє виробник, можна перефарбовувати спеціальною фарбою, стійкою до високих температур і температурних перепадів.

Під час монтажу не забудьте про необхідні аксесуари до радіаторів:

 1. Кульові крани;
 2. Трійники;
 3. Пластикові труби;
 4. Кронштейни;
 5. Анкерні болти;
 6. Заглушки.

Хоч встановлення радіаторів опалення й не вирізняється високою складністю, але краще запросити профільного працівника. Головне, пам’ятайте, що елегантний дизайн має поєднуватися з необхідними експлуатаційними характеристиками, щоб у приміщенні було і красиво, і тепло.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0