ru
ua
ru
ua

Як вибрати тонометр

Терапевти і кардіологи в недалекому минулому рекомендували п’ятдесятилітнім пацієнтам купувати домашні тонометри для регулярного контролю тиску. Так як серцево-судинні захворювання істотно «помолодшали», зараз лікарі рекомендують мати прилад для вимірювання тиску в кожній родині. З ним ви зможете спостерігати за змінами тиску, частотою пульсу і, при необхідності, вчасно звернутися за допомогою до фахівця.

Для того, щоб підібрати оптимальний варіант саме для вас, давайте розглянемо які бувають тонометри:

  1. Механічні. Такий тонометр оснащений грушею для нагнітання повітря, манжетою і стетоскопом. Великим плюсом таких тонометрів є їх дешевизна. Але без навичок таким пристроєм тиск не поміряєш, особливо самому собі. Механічні тонометри частіше зустрічаються в амбулаторіях. Для домашнього використання він не дуже зручний, особливо, якщо їм планує користуватися літня людина. До того ж точність у таких приладів нижче, ніж у автоматичних та напівавтоматичних.
  2. Напівавтоматичні тонометри теж оснащені грушею з випускним клапаном, як правило, манжетою на плече і основним блоком, на якому автоматично висвічуються показники. Тобто, вам досить накачати повітря в манжету, поки тонометр не подасть сигнал, а потім просто дочекатися висновку результатів на екрані тонометра. Такий прилад коштує дорожче, але і точність у нього вище, ніж у механічного.
  3. Автоматичні тонометри. В даному випадку достатньо просто надіти манжет з приладом на кисть або плече і натиснути на кнопку. Апарат все зробить сам – вам залишиться тільки прочитати результат. Такий прилад для вимірювання тиску вважається самим високоточним (точним вважається тонометр з похибкою 3 мм рт. ст.). Такий тонометр буде особливо корисний тяжкохворим, людям з обмеженими можливостями та людям похилого віку.

При покупці зверніть увагу на те, в якій області руки вам зручніше буде вимірювати тиск. Традиційно прийнято проводити вимірювання на плечі лівої руки ближче до ліктьового суглобу, але є тонометри, які знімають показники на передпліччя біля зап’ястя. Місце вимірювання на точність показників не впливає.

Стандартний розмір манжети для плеча – 22-36 см. На більш повну руку потрібна манжета більше 36 см, а зап’ястні розраховані максимум на 22 см. Японський виробник тонометрів Omron оснастив деякі моделі каркасної манжетою. Вона універсальна за розміром – з її допомогою можна виміряти тиск навіть дитині.

Головна функція тонометра – визначати показники тиску і пульсу. З цим впорається навіть найпростіша модель. Але у сучасних тонометрів діагностичні можливості приладу суттєво розширені.

Автоматичний тонометр

Ось додаткові функції, які допоможуть точніше визначити стан пацієнта:

  • Індикатор аритмії – миготливе сердечко внизу екрану повідомить про збої ритму в роботі серця.
  • Обчислення середнього тиску – функція, яка передбачає, що людина виміряєт тиск 3 рази за 10 хвилин. Тонометр обробить дані і видасть середнє арифметичне.
  • Багато які сучасні тонометри «запам’ятовують» останні показники. Це дуже зручно, адже ви зможете дати лікареві більш детальну інформацію, а він зможе зробити правильні висновки. Деякі просунуті моделі можуть по Bluеtooth передавати дані на смартфон або планшет.
  • Автоматичне вимикання – корисна функція, яка продовжує життя батареям, вимикаючи апарат після використання.

Варто сказати кілька слів про шкалу класифікації тиску – це різнобарвна смужка біля екрану. Шкала є універсальною для всіх тонометрів. Вона була розроблена Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я, щоб спростити інтерпретацію результатів. Якщо пацієнт не орієнтується, які показники вважаються нормальними, а за яких потрібно викликати «швидку», шкала допоможе йому в цьому. Якщо позначка стоїть на зеленому або жовтому тлі – значить все нормально, а якщо перейшла на червоний – потрібна допомога. У деяких моделях шкала одноколірна, і її зони просто підписані.

При виборі тонометра зверніть увагу на те, який вид живдення підходить вам більше. Більшість моделей працюють на батарейках або акумуляторах, забезпечуючи пристрою максимальну мобільність. Найбільш просунуті пристрої можуть живитися як від батарейок, так і від побутової електромережі. Досить рідко зустрічаються моделі з можливістю живлення від USB.

Є сенс купувати тонометри відомих марок, таких як Omron, Medisana, Longevita. Такі пристрої надійні, точні, пройшли необхідне тестування і мають тривалу гарантію. Погодьтеся, здоров’я – це не та сфера, в якій потрібно економити, тим більше, що відомі виробники випускають тонометри в різних цінових категоріях, але однаково точні і надійні.

Який би прилад ви не вибрали, варто запам’ятати кілька загальних правил вимірювання тиску. Не міряйте тиск, коли нервуєте, коли дуже втомилися і після ситної вечері. Краще становище для вимірювання тиску – сидячи. Під час вимірювання не ворушіться – особливо не варто ворушити рукою, так як це може привести до неточних результатів.

Вимірювання тиску тонометром

Погане самопочуття, слабкість, сонливість, запаморочення, нудота, головний біль і багато інших дисфункції можуть бути спровоковані стрибками тиску. Маючи під рукою тонометр, ви зможете самі виявити причину дискомфорту і відреагувати на неї адекватніше, повідомити про показники лікаря і отримати професійні рекомендації. І пам’ятайте, що тонометр – прилад, який має медичне призначення: обов’язково читайте інструкцію перед використанням.

Вам сподобалася стаття?

0