ru
ua
ru
ua

Як вибрати велотренажер

Велосипед викликає в мене радісні спогади про дитинство, та й зараз я б прокотилася. А ось на велотренажери я вперше натрапила недавно. Насамперед, здивувало те, що «їздою» на велотренажері можна захопитися не менше, ніж прогулянками на старому доброму велосипеді. Кріпатура, що з’явилася наступного дня, змусила навіть замислитися — мабуть, варто стримуватися та менше докладати зусиль.

Велотренажер помітно молодший свого мобільного прототипу, який має двовікову історію — він з’явився в 70-х роках минулого століття. Проте, відразу ж ставши популярним, він довгий час був лідером продажів серед кардіотренажерів. І сьогодні він входить до трійки найкупованіших поряд із біговою доріжкою і орбітреком.

Велотренажер, як і звичайний велосипед, здатний виконувати безліч завдань:

 1. Зміцнення м’язів живота, ніг і стегон. Найочевидніша функція велотренажера, що не робить її менш цінною. Часто сидяча робота та наявність автомобіля формують звичку день у день переміщатися дрібними перебіжками «будинок — машина — офіс». Звичайно ж, такий графік не дає достатнього навантаження на м’язи. Велотренажер — один із варіантів розв’язання проблеми.
 2. Аеробне тренування. Під час занять активно працюють легені, запускаючи механізм оновлення всього організму: ви вдихаєте більше повітря, покращується кровообіг, нормалізує обмін речовин. Це найважливіший аспект турботи про ваше здоров’я. Завдяки таким навантаженням зміцнюється серцево-судинна система, здійснюється профілактика варикозного розширення вен і розвитку вегето-судинної дистонії. Крім того, медичні дослідження підтверджують, що заняття на велотренажері, так само як і їзда на звичайному велосипеді, підвищують імунітет. «Велосипедисти» на 70% менше хворіють на простудні захворювання холодного періоду року.
 3. Схуднення. Велотренажери давно зарекомендували себе як один із найкращих способів схуднути. Навіть щоденні 15-хвилинні заняття сприяють відчутній втраті ваги. Такий вид навантаження дуже добре підходить для спалювання калорій.
 4. Покращення емоційного стану. Заняття на велотренажері відверне вас від щоденних турбот, поліпшить настрій і загальне самопочуття.

Вам може бути цікаво

Як вибрати велосипед

Крім усіх цих переваг, велотренажер вирізняється легкістю використання. Він, безсумнівно, виграє у велосипеда — насамперед практичністю. У вас не виникне сумнівів, тренуватися чи ні, навіть якщо:

 • ви маєте всього півгодини вільного часу;
 • за вікном — дощ, сніг, вітер, мороз чи спека;
 • скоро стемніє, а ви живете не в найбезпечнішому районі;
 • ви згадали про рельєф свого улюбленого міста «на семи пагорбах»;
 • ви випадково почули радіостатистику ДТП за участю велосипедистів;
 • ви живете на п’ятому поверсі в будинку без ліфта.

З чого почати?

Різноманітність функцій велотренажера може трохи заплутати вас під час вибору. Радимо згадати вислів «не можна обійняти неосяжне» і визначити цілі вашої покупки: які з них головні, а які супутні. Наприклад, сама ідея купити велотренажер може виникнути через бажання поліпшити роботу серцево-судинної системи, або підняти загальний тонус, або схуднути, або замінити ваш улюблений велосипед на зимовий час, або через десяток інших причин.

велотренажер домашній

Вам може бути цікаво

Що таке пілатес

Звичайно ж, будь-який велотренажер виконуватиме всі свої завдання, але, знаючи свої головні цілі, ви зрозумієте, на що звертати увагу насамперед та в якій ціновій категорії шукати. Чим вища ціна, тим більшу кількість функцій має велотренажер — але «більше» не завжди означає «краще».

Визначившись із цілями, важливо врахувати всі особливості велотренажерів. Отже, розпочнемо детальніший розгляд їхніх відмінностей.

Конструкція

Вертикальний — звичний для нас і найпоширеніший вид велотренажерів. По суті, це повний аналог звичайного велосипеда. Його педалі містяться під сидінням, відповідно, ноги працюють у вертикальній площині.

Безперечними перевагами велотренажерів такого виду є компактність, звичність і ефективність тренування основних груп м’язів. Вони ідеально підходять для охочих схуднути та прихильників домогтися швидких результатів.

Водночас, у них є кілька огріхів і обмежень. Такий тренажер не щадить вашу спину та колінні суглоби. Якщо Ви маєте проблеми з ними, придивіться до наступного типу тренажерів.

Горизонтальний — такий тип велотренажерів був створений насамперед для реабілітації. Педалі в ньому містяться під кермом, конструкція передбачає зручне сидіння зі спинкою.

Переваги цього типу оцінять люди, у яких є проблеми з опорно-руховим апаратом. Положення тіла спортсмена максимально комфортне, немає зайвого навантаження на спину або суглоби. Цей тип рекомендований також людям, що мають підвищений тиск.

До огріхів тренажера належить його громіздкість (проти вертикального типу). До того ж, більшість фахівців сходяться в тому, що заняття на такому пристрої менш ефективні. Безсумнівно, ви досягнете бажаних результатів, але, ймовірніше, це забере більше часу. Такі тренажери в середньому дорожче вертикальних.

Підсумовуючи розгляд двох основних типів велотренажерів, хотілося б порадити дуже просту схему вибору: якщо ви віддаєте перевагу чималим навантаженням і прагнете до швидких результатів, а головне — не маєте медичних протипоказань, пов’язаних із травмами спини та суглобів, вибирайте вертикальний велотренажер. Якщо ж ви збираєтеся використовувати тренажер у реабілітаційних цілях, або ж просто не готові до навантажень вище середнього — задумайтеся про горизонтальний тренажер. Водночас врахуйте, що він забирає досить багато місця.

Розвиток галузі призвело до появи й інших моделей велотренажерів. Проти вертикальних та горизонтальних, трапляються вони дуже рідко, але все ж варті уваги:

Гібридний — спроба об’єднати вертикальний і горизонтальний тренажери. Його сидіння регулюється в декількох площинах, що дає можливість тренуватися як сидячи, так і напівлежачи. Це дорогі тренажери, які не мають поки високого попиту.

Портативний — максимально компактна версія велотренажера, хоча й має далеко не всі переваги стандартних варіантів. До конструкції не входить сидіння й кермо. Вона може легко транспортуватися, але через інше положення тіла спортсмена тренажер не такий ефективний. Він призначений насамперед для людей, які постійно перебувають у роз’їздах.

велотренажер для залу

Типи навантаження

Є ще один поділ велотренажерів на типи: залежно від способу гальмування махового колеса.

Механічні велотренажери добрі тим, що не вимагають під’єднання до електромережі, компактні та порівняно недорогі.

Цей тип велотренажерів, і собі, поділяється ще на два:

 1. Ремінні — маховик гальмується надягнутим на нього ременем. Рівень навантаження збільшується або зменшується зміною натягу ременя. Цей тип тренажерів поступово відходить у минуле через свої огріхи: недовговічність, жорсткість ходу та шум.
 2. Колодкові — конструкція успадкована від звичайного велосипеда. Відмітність тільки в тому, що на велосипеді колодки слугують лише іноді для гальмування, а в тренажері вони притиснуті до маховика постійно, створюючи необхідне навантаження. Маховик у таких пристроях, зазвичай, досить великий, що забезпечує добру плавність ходу, а отже, дає нагоду якісно опрацьовувати м’язи та захищає від травм. Водночас такі тренажери важкі та нерідко недовговічні: колодки швидко зношуються й потребують заміни.

Навантаження в магнітних велотренажерах регулюється зміною відстані між постійними магнітами та маховиком. Ця конструкція дає нагоду використовувати більшу кількість рівнів навантажень, ніж у попередніх варіантах, і точніше їх контролювати. Це тренажери середньої цінової категорії. Більшість із них безшумні в роботі, мають гарну плавність ходу та не вимагають під’єднання до електромережі.

Принцип роботи електромагнітних тренажерів такий само, як і в попередньому випадку. Відмітність тільки одна — навантаження створюється не постійним, а електричним магнітом. Таке обладнання вимагає під’єднання до електромережі та коштує дорожче, але й функціональність його набагато вища. Електромагнітні тренажери вирізняються високою якістю тренувань, точністю визначення відповідної схеми занять і різноманітністю програм.

Генераторні велотренажери — по суті, ті ж електромагнітні. Відмітність лише в тому, що вони мають вбудований генератор, що робить їх незалежними від мережі електроживлення.

Kерування

Практично у всіх моделях велотренажерів є вбудований комп’ютер. Найпростіші, базові варіанти містять стандартний модуль, який показує швидкість, час, пройдену дистанцію й витрату калорій.

У дорожчих електромагнітних моделях комп’ютер дає нагоду контролювати вже цілий комплекс характеристик, які допомагають у заняттях. Крім вимірювача пульсу та регулювань рівня навантаження, він має безліч встановлених програм, а також можливість самому задавати необхідні параметри тренувань. Такі можливості, крім усього іншого, ще й роблять ваші заняття різноманітнішими. Внаслідок цього вправи не набридають, що дуже мотивує й далі тренуватися.

Яка кількість програм вам необхідна та яких саме — залежить тільки від ваших цілей і потреб. Уважно вивчіть можливості комп’ютера перед купівлею, звертаючи увагу на його «дружність до користувача». У деяких моделях є функції перегляду відео, прослуховування музики та під’єднання до інтернету, що дасть змогу перетворити заняття на розвагу.

Вимірювач пульсу — важливий елемент конструкції, особливо для людей, у яких є проблеми із серцем, судинами або тиском. Зручність користування такими вимірювачами, як і їхня точність, залежить від типу датчика. Трапляються два варіанти: датчики вбудовують до поручнів або кріплять на тілі спортсмена. У другому випадку показання точніші, але вадою такого кріплення є деякий дискомфорт — не всі спортсмени можуть до цього звикнути. Спосіб передання сигналу для виносних датчиків теж має значення. Дротові датчики точніші, але не такі зручні в використанні, як бездротові. Зверніть увагу, що вимірювачі пульсу можуть не підходити людям із кардіостимулятором — перед початком занять їм необхідно проконсультуватися з лікарем.

Який же діапазон значень пульсу краще вибрати для занять?

Приблизно це можна обчислити так: порахуйте свій МВП (максимальний віковий пульс), віднявши від числа 220 свій вік у роках. Під час занять частота пульсу не має перевищувати 70-80% від МВП.

Це загальна формула, яка не враховує ваші індивідуальні особливості. Тому, орієнтуючись на неї, самі корегуйте навантаження, адже ніхто не знає ваш організм краще за Вас самих. У цьому аспекті спеціальні вбудовані програми тренувань можуть бути дуже корисні.

Iндивідуальні характеристики

Деякі елементи та характеристики велотренажерів мають бути підібрані точно під ваші особливості. Насамперед, звертайте увагу на максимальну вагу користувача. Навіть якщо у вас немає проблем із зайвою вагою, задумайтеся про статуру всіх членів сім’ї — навряд чи новий велотренажер не зацікавить ваших близьких.

Висота керма та педалей теж мають величезне значення. Від них залежить не тільки зручність користування, але й ступінь навантаження на суглоби, правильне тренування м’язів. Добре рішення — велотренажери з можливістю регулювання сидіння й керма.

Подумайте, які аксесуари та додаткові характеристики вам дійсно потрібні. Деякі деталі зможуть стати важливими елементами вашого комфорту, інші ж — призвести до марного зростання вартості.

білий велотренажер

Ось, мабуть, і всі основні критерії вибору чудового партнера в щоденних тренуваннях. Наостанок — кілька порад, як тренуватися ефективно й без перенапруги.

Поради для ефективних тренувань

 1. Головне — завжди прислухайтеся до свого організму. Його потрібно навантажувати, але не можна доводити до виснаження.
 2. Зіставте тренування зі своїми біоритмами. «Сови» можуть тренуватися ввечері, а «жайворонки» — вранці. Пам’ятайте тільки, що бажано, щоб після сну минула година або дві й не варто старатися на ніч — це може відбитися на безтурботності вашого сну.
 3. Після їди до початку занять має пройти мінімум 2 години.
 4. Намагайтеся не пити воду під час тренування, аби вгамувати спрагу, краще просто прополоскати рот водою або зробити маленький ковток. Відновити водний баланс ви зможете пізніше, трохи відпочивши після тренування.
 5. Для занять вибирайте легкий та зручний одяг, що дає нагоду тілу дихати.
 6. Завжди робіть невелику розминку перед тренуванням, готуючи свій організм до навантаження й розігріваючи м’язи.

Заняття на велотренажері за правильного підходу до тренувань дає нагоду домогтися дивовижних результатів. Виберіть саме те, що слугуватиме найкращим інструментом для досягнення ваших цілей. Якщо ви уважно поставилися до всіх деталей — вперед! Ви маєте приголомшливу можливість щодня робити невеличкий внесок до свого здоров’я й гарного настрою.

Не забувайте, що запорука успіху в будь-якій справі — це робота з натхненням і собі на втіху. Якщо ви ловите себе на думці, що заняття проходять з усмішкою — ви на правильному шляху!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0