ru
ua
ru
ua

Як вибрати зволожник повітря

Проблема пересушеного повітря є актуальною для більшості сучасних квартир. Влітку повітря в них сухе через спеку на вулиці, взимку його сушать батареї та різного роду нагрівачі. Брак вологи в повітрі негативно відбивається на здоров’ї, особливо дитячому. За словами лікарів, надмірно сухе повітря знижує імунітет і помітно збільшує ймовірність виникнення різного роду респіраторних захворювань.

Зволожники повітря — спеціальні прилади, які доводять вологість повітря в приміщенні до комфортного для людини рівня. Зазвичай влітку ця цифра становить від 30% до 60%. Взимку прийнятна вологість буде дещо меншою — у межах 30-45%.

Принцип роботи зволожника

Усі зволожники повітря можна класифікувати за типом їхньої роботи:

Зволоження гарячою парою

Конструкція такого зволожника проста та надійна. Він діє майже за тим самим принципом, що й електрочайник: вода потрапляє між двома контактами, закипає й у формі пари виходить назовні. Тільки в електрочайнику вода нагрівається відразу у всьому об’ємі (тут її потрібно не випарувати, а довести до кипіння), а у зволожнику вона подається на електроди потроху й тому відразу перетворюється на пару. Ця пара під власним тиском інтенсивно, цівкою виходить зі спеціального отвору у зволожнику.

Спеціальної функції очищення повітря у таких зволожниках немає.

Щоб забезпечити гарну швидкість випаровування води, потрібна велика потужність — здебільшого у моделях такого типу вона перебуває в діапазоні 300-600 Вт.

Зволожувач повітря MAXCAN MH-602BRC

Зволожувач повітря MAXCAN MH-602BRC

Основною вадою цього зволожника є висока витрата електроенергії. Також у разі необережного поводження зі зволожником гаряча пара може обпекти, тому апарат потрібно ставити в кімнаті так, щоб до нього не могли дістатися діти.

До найпомітніших плюсів можна віднести невибагливість і простоту використання, а також досить високу швидкість зволоження повітря (до 700 мл/год).

Зазвичай пристрої цього типу порівняно легко ремонтуються. У зволожниках з гарячою парою не потрібно міняти фільтри та картриджі. Вони працюють зі звичайною водопровідною водою. Але, якщо у зволожнику використовується досить жорстка вода, прилад доведеться часто очищувати від накипу. З іншого боку, це означає, що жорсткі солі, які містяться у воді, залишаються всередині зволожника, не потрапляючи назовні — гаряча пара, осідаючи на підлогу та поверхню меблів, не залишатиме після висихання білий наліт.

Ще один позитивний момент — у зволожниках з гарячою парою часто є функція «інгаляція» (або «аромолампа») — над струменем гарячої пари всередині корпусу встановлюється невелика ємність, куди можна додавати ефірні олії. Тоді пара буде не тільки гарячою, а й запашною.

До характерних особливостей зволожника з гарячою парою можна віднести те, що він певною мірою нагріває повітря в кімнаті. Влітку це, найімовірніше, буде вадою, взимку — перевагою.

Можливість піднімати температуру та підтримувати високу вологість у приміщенні роблять зволожники цього типу популярними серед садівників — вони використовують найпотужніші моделі в зимових садах і теплицях.

Зволожувач повітря

Зволоження холодною парою

Обов’язковими вузлами конструкції такого зволожника є вентилятор і зволожувальний фільтр (може використовуватися спеціальний картридж). Вентилятор створює усередині корпусу досить потужний повітряний струмінь, який, проходячи через мокрий матеріал фільтра, вбирає в себе частину вологи та виходить назовні. Зволожене таким способом повітря завжди трохи охолоджується, оскільки частина його тепла йде на процес випаровування води.

Зволожувальний фільтр або картридж зазвичай складається з декількох шарів спеціального матеріалу з різним ступенем пористості. Мета такого «листкового пирога» — прибрати зі зволоженого повітря не тільки пил, але й мікроорганізми, які зазвичай у ньому є. Для посилення ефекту виробники обробляють окремі шари фільтра спеціальним антибактеріальним просоченням.

Зволожувач повітря POLARIS PUH 6080 TFD

Зволожувач повітря POLARIS PUH 6080 TFD

Велика потужність цим приладам не потрібна — зазвичай вистачає 20-50 Вт. Швидкість випаровування у зволожників з холодною парою зазвичай не перевищує 400 мл/год.

До вад зволожників цього типу можна віднести те, що вони потребують регулярної заміни фільтрів. Швидкість забруднення сильно залежить від того, наскільки чисте повітря фільтрується, але найчастіше фільтра вистачає на 2-3 місяці роботи.

Зволожник з холодною парою потребує обов’язкового використання дистильованої води. Інакше фільтр швидко забивається солями, які осідають на ньому. Подовжити йому життя може встановлення додаткового картриджа для пом’якшення води.

Основні переваги зволожника з холодною парою — надійність конструкції, неможливість обпектися й ефект «саморегуляції» ступеня вологості в кімнаті. У приміщенні, де вологість уже висока, вода з мокрого фільтра буде випаровуватися дуже «неохоче». І навпаки, якщо вологість низька — вода починає випаровуватися інтенсивно.

Ультразвуковий зволожувач повітря

Ультразвукове охолодження

Принцип роботи ультразвукового зволожника базується на тому, що вода під час впливу на неї високочастотними (ультразвуковими) коливаннями починає «розбиватися» на дрібні крапельки — мікросуспензію. За своїми властивостями вона більше схожа на туман, а не на пару.

В ультразвуковому зволожнику вода надходить на спеціальну мембрану, яка коливається з високою швидкістю, й перетворюється на дрібнорозсіяний водяний пил. Мембрана приводиться в рух «тремтячою» шайбою з п’єзоелектричної кераміки, що коливається з ультразвуковою частотою. У конструкції також обов’язково є вбудований вентилятор, який виганяє отриманий «туман» назовні.

Вам може бути цікаво

Як вибрати кондиціонер

Холодна пара, одержувана за допомогою ультразвукових коливань, також має знезаражувальні властивості — причиною тому є смертельні для бактерій і грибків ультразвукові коливання (до речі, саме ультразвуком очищують і знезаражують воду в сучасних басейнах).

Найпомітніша вада ультразвукового зволоження полягає в тому, що солі, які містяться у використовуваній воді, не залишаються всередині зволожника (як це відбувається в «гарячому» та «холодному» типах). Тут вони повністю переходять у мікрокрапельки отриманої пари. Якщо вода у вашій місцевості досить жорстка, то «туман» з ультразвукового зволожника буде після свого висихання залишати помітний білий наліт на поверхні підлоги та меблів. У цьому разі використовувати водопровідну воду не вийде — вам доведеться заливати в прилад добре фільтровану або дистильовану воду.

Зволожувач повітря NEOCLIMA SP-75WB

Зволожувач повітря NEOCLIMA SP-75WB

До переваг ультразвукових зволожників можна віднести компактність, надзвичайно низький рівень шуму під час роботи, невелику енерговитратність, а також технологічність (наявність дисплея, можливість програмування, нічна підсвітка «нічник», функція «тепла пара», пульт ДК тощо). Помітними плюсами також є високі темпи насичення повітря вологою. Продуктивність таких зволожників трохи нижча, ніж у «гарячих», але помітно вища, ніж у «холодних» моделей. Здебільшого потужність ультразвукових зволожників становить 40-50 Вт.

Особливості експлуатації

  1. Не розміщуйте зволожник (особливо з гарячою парою) занадто близько до електроприладів і меблів — ви ризикуєте їх зіпсувати. Більшість виробників рекомендують витримувати відстань не менш як метр до електроприладів і не менш як 30-40 см від дерев’яних меблів.
  2. Не забувайте доливати в прилад свіжу воду — зволожнику не піде на користь, якщо вода в ньому буде постійно випаровуватися до кінця. Один раз на день повністю замінюйте воду у зволожнику.
  3. Як мінімум раз на тиждень ретельно промивайте зволожники гарячої та холодної пари. Інакше вони почнуть генерувати пару з неприємним затхлим запахом.
  4. В ультразвуковому зволожнику вода «закисати» не буде — вона там повністю знезаражується, але промивати час від часу потрібно і його.

Вам може бути цікаво

Як вибрати вентилятор

Критерії вибору

Обов’язково звертайте увагу на те, яку воду використовуватиме вподобана вами модель. Якщо для цього типу зволожника потрібна дистильована вода — подумайте, чи зможете ви купувати її в потрібній кількості.

Дуже зручно, якщо у вашому зволожнику буде гігрометр — пристрій, який показує вологість повітря. Але врахуйте, що його показання варто сприймати лише як приблизні — повітря поряд зі зволожником буде гарантовано вологішим, ніж в іншому кінці кімнати.

Ще корисніша річ — це гігростат. Він автоматично вимикає зволожник після досягнення заданого рівня вологості та вмикає, коли вона знижується.

Добре, якщо ваша модель буде обладнана таймером. Він дає змогу програмувати зволожник на самостійне ввімкнення-вимкнення у потрібному вам режимі.

Щоб правильно підібрати потужність зволожника під ваше приміщення, звертайте увагу на такий показник, як «площа обслуговування». Водночас не розраховуйте на те, що один потужний прилад зволожить повітря в усіх кімнатах вашої квартири, навіть, якщо її площа відповідає площі обслуговування приладу. Виходьте з того, що зволожник зробить вологість комфортною тільки в одній кімнаті.

Вибираючи, керуйтеся простим правилом: чим вища потужність приладу, тим швидше буде зволожуватися повітря в кімнаті. Але, з іншого боку, чим менша потужність — тим меншою буде витрата електроенергії.

Крім потужності, різні моделі зволожників можуть відрізнятися місткістю резервуара. Виходьте з того, що для великого приміщення потрібен великий резервуар. Приблизне співвідношення місткості та площі таке: для кімнати площею 20 м² місткість резервуара має коливатися в межах 4-5 літрів, для приміщення 30-40 м² — від 6 до 7 літрів, 50-60 м² — від 8 до 9 літрів.

Якщо у вас чутливий сон, зверніть увагу на моделі з регулюванням робочого шуму (вказується на дисплеї в децибелах). У таких зволожниках можна виставляти нічний тихіший режим.

Зображення взято з джерел: thespruce.com.

Вам сподобалася стаття?

0