ru
ua
ru
ua

Як вибрати зволожник повітря

Проблема пересушеного повітря є актуальною для більшості сучасних квартир. Влітку повітря в них сухе через спеку на вулиці, взимку його сушать батареї та різного роду нагрівачі. Брак вологи в повітрі негативно відбивається на здоров’ї, особливо дитячому. За словами лікарів, надмірно сухе повітря знижує імунітет і помітно збільшує ймовірність виникнення різного роду респіраторних захворювань.

Зволожники повітря — спеціальні прилади, які доводять вологість повітря в приміщенні до комфортного для людини рівня. Зазвичай влітку ця цифра становить від 30% до 60%. Взимку прийнятна вологість буде дещо меншою — у межах 30-45%.

Принцип роботи зволожника

Всі зволожники повітря можна класифікувати за типом їхньої роботи:

Зволоження гарячою парою

Конструкція такого зволожника проста та надійна. Він діє майже за тим самим принципом, що й електрочайник: вода потрапляє між двома контактами, закипає й у формі пари виходить назовні. Тільки в електрочайнику вода нагрівається відразу у всьому об’ємі (тут її потрібно не випарувати, а довести до кипіння), а у зволожнику вона подається на електроди потроху й тому відразу перетворюється на пару. Ця пара під власним тиском інтенсивно, цівкою виходить зі спеціального отвору у зволожнику.

Спеціальної функції очищення повітря у таких зволожниках немає.

Щоб забезпечити гарну швидкість випаровування води, потрібна велика потужність — здебільшого у моделях такого типу вона перебуває в діапазоні 300-600 Вт.

Основною вадою цього зволожника є висока витрата електроенергії. Також у разі необережного поводження зі зволожником гаряча пара може обпекти, тому апарат потрібно ставити в кімнаті так, щоб до нього не могли дістатися діти.

До найпомітніших плюсів можна віднести невибагливість і простоту використання, а також досить високу швидкість зволоження повітря (до 700 мл/год).

Зазвичай пристрої цього типу порівняно легко ремонтуються. У зволожниках з гарячою парою не потрібно міняти фільтри та картриджі. Вони працюють зі звичайною водопровідною водою. Але, якщо у зволожнику використовується досить жорстка вода, прилад доведеться часто очищувати від накипу. З іншого боку, це означає, що жорсткі солі, які містяться у воді, залишаються всередині зволожника, не потрапляючи назовні — гаряча пара, осідаючи на підлогу та поверхню меблів, не залишатиме після висихання білий наліт.

Ще один позитивний момент — у зволожниках з гарячою парою часто є функція «інгаляція» (або «аромолампа») — над струменем гарячої пари всередині корпусу встановлюється невелика ємність, куди можна додавати ефірні олії. Тоді пара буде не тільки гарячою, а й запашною.

До характерних особливостей зволожника з гарячою парою можна віднести те, що він певною мірою нагріває повітря в кімнаті. Влітку це, найімовірніше, буде вадою, взимку — перевагою.

Можливість піднімати температуру та підтримувати високу вологість у приміщенні роблять зволожники цього типу популярними серед садівників — вони використовують найпотужніші моделі в зимових садах і теплицях.

Зволоження холодною парою

Обов’язковими вузлами конструкції такого зволожника є вентилятор і зволожувальний фільтр (може використовуватися спеціальний картридж). Вентилятор створює усередині корпусу досить потужний повітряний струмінь, який, проходячи через мокрий матеріал фільтра, вбирає в себе частину вологи та виходить назовні. Зволожене таким способом повітря завжди трохи охолоджується, оскільки частина його тепла йде на процес випаровування води.

Зволожувальний фільтр або картридж зазвичай складається з декількох шарів спеціального матеріалу з різним ступенем пористості. Мета такого «листкового пирога» — прибрати зі зволоженого повітря не тільки пил, але й мікроорганізми, які зазвичай у ньому є. Для посилення ефекту виробники обробляють окремі шари фільтра спеціальним антибактеріальним просоченням.

Велика потужність цим приладам не потрібна — зазвичай вистачає 20-50 Вт. Швидкість випаровування у зволожників з холодною парою зазвичай не перевищує 400 мл/год.

До вад зволожників цього типу можна віднести те, що вони потребують регулярної заміни фільтрів. Швидкість забруднення сильно залежить від того, наскільки чисте повітря фільтрується, але найчастіше фільтра вистачає на 2-3 місяці роботи.

Зволожник з холодною парою потребує обов’язкового використання дистильованої води. Інакше фільтр швидко забивається солями, які осідають на ньому. Подовжити йому життя може встановлення додаткового картриджа для пом’якшення води.

Основні переваги зволожника з холодною парою — надійність конструкції, неможливість обпектися й ефект «саморегуляції» ступеня вологості в кімнаті. У приміщенні, де вологість уже висока, вода з мокрого фільтра буде випаровуватися дуже «неохоче». І навпаки, якщо вологість низька — вода починає випаровуватися інтенсивно.

Ультразвукове охолодження

Принцип роботи ультразвукового зволожника базується на тому, що вода під час впливу на неї високочастотними (ультразвуковими) коливаннями починає «розбиватися» на дрібні крапельки — мікросуспензію. За своїми властивостями вона більше схожа на туман, а не на пару.

В ультразвуковому зволожнику вода надходить на спеціальну мембрану, яка коливається з високою швидкістю, й перетворюється на дрібнорозсіяний водяний пил. Мембрана приводиться в рух «тремтячою» шайбою з п’єзоелектричної кераміки, що коливається з ультразвуковою частотою. У конструкції також обов’язково є вбудований вентилятор, який виганяє отриманий «туман» назовні.

Холодна пара, одержувана за допомогою ультразвукових коливань, також має знезаражувальні властивості — причиною тому є смертельні для бактерій і грибків ультразвукові коливання (до речі, саме ультразвуком очищують і знезаражують воду в сучасних басейнах).

Найпомітніша вада ультразвукового зволоження полягає в тому, що солі, які містяться у використовуваній воді, не залишаються всередині зволожника (як це відбувається в «гарячому» та «холодному» типах). Тут вони повністю переходять у мікрокрапельки отриманої пари. Якщо вода у вашій місцевості досить жорстка, то «туман» з ультразвукового зволожника буде після свого висихання залишати помітний білий наліт на поверхні підлоги та меблів. У цьому разі використовувати водопровідну воду не вийде — вам доведеться заливати в прилад добре фільтровану або дистильовану воду.

До переваг ультразвукових зволожників можна віднести компактність, надзвичайно низький рівень шуму під час роботи, невелику енерговитратність, а також технологічність (наявність дисплея, можливість програмування, нічна підсвітка «нічник», функція «тепла пара», пульт ДК тощо). Помітними плюсами також є високі темпи насичення повітря вологою. Продуктивність таких зволожників трохи нижча, ніж у «гарячих», але помітно вища, ніж у «холодних» моделей. Здебільшого потужність ультразвукових зволожників становить 40-50 Вт.

Особливості експлуатації

  1. Не розміщуйте зволожник (особливо з гарячою парою) занадто близько до електроприладів і меблів — ви ризикуєте їх зіпсувати. Більшість виробників рекомендують витримувати відстань не менш як метр до електроприладів і не менш як 30-40 см від дерев’яних меблів.
  2. Не забувайте доливати в прилад свіжу воду — зволожнику не піде на користь, якщо вода в ньому буде постійно випаровуватися до кінця. Один раз на день повністю замінюйте воду у зволожнику.
  3. Як мінімум раз на тиждень ретельно промивайте зволожники гарячої та холодної пари. Інакше вони почнуть генерувати пару з неприємним затхлим запахом.
  4. В ультразвуковому зволожнику вода «закисати» не буде — вона там повністю знезаражується, але промивати час від часу потрібно і його.

Критерії вибору

Обов’язково звертайте увагу на те, яку воду використовуватиме вподобана вами модель. Якщо для цього типу зволожника потрібна дистильована вода — подумайте, чи зможете ви купувати її в потрібній кількості.

Дуже зручно, якщо у вашому зволожнику буде гігрометр — пристрій, який показує вологість повітря. Але врахуйте, що його показання варто сприймати лише як приблизні — повітря поряд зі зволожником буде гарантовано вологішим, ніж в іншому кінці кімнати.

Ще корисніша річ — це гігростат. Він автоматично вимикає зволожник після досягнення заданого рівня вологості та вмикає, коли вона знижується.

Добре, якщо ваша модель буде обладнана таймером. Він дає змогу програмувати зволожник на самостійне ввімкнення-вимкнення у потрібному вам режимі.

Щоб правильно підібрати потужність зволожника під ваше приміщення, звертайте увагу на такий показник, як «площа обслуговування». Водночас не розраховуйте на те, що один потужний прилад зволожить повітря в усіх кімнатах вашої квартири, навіть, якщо її площа відповідає площі обслуговування приладу. Виходьте з того, що зволожник зробить вологість комфортною тільки в одній кімнаті.

Вибираючи, керуйтеся простим правилом: чим вища потужність приладу, тим швидше буде зволожуватися повітря в кімнаті. Але, з іншого боку, чим менша потужність — тим меншою буде витрата електроенергії.

Крім потужності, різні моделі зволожників можуть відрізнятися місткістю резервуара. Виходьте з того, що для великого приміщення потрібен великий резервуар. Приблизне співвідношення місткості та площі таке: для кімнати площею 20 м² місткість резервуара має коливатися в межах 4-5 літрів, для приміщення 30-40 м² — від 6 до 7 літрів, 50-60 м² — від 8 до 9 літрів.

Якщо у вас чутливий сон, зверніть увагу на моделі з регулюванням робочого шуму (вказується на дисплеї в децибелах). У таких зволожниках можна виставляти нічний тихіший режим.

Зображення взято з джерел: thespruce.com.

Вам сподобалася стаття?

0
Популярне
Що таке конвекція в духовці та як вона працює
Як правильно голитися електробритвою
Windows 10 – яку версiю вибрати
Рептилії: кого можна завести вдома