ru
ua
ru
ua

Які види рибок можна селити в одному акваріумі

Прекрасні золоті рибки, чудові вуалехвости й півники, цікаві телескопи — хочеться поселити у своєму акваріумі всіх і побільше. Але в акваріумних рибок буває своя несумісність у колективі. Якщо утримувати разом телескопів і піраній, то перші підуть на обід хижакам. Зате мирні золотисті й прості гупі, мечоносці й вуалехвости будуть цілком комфортно почуватися в одному акваріумі. Не буде безпечним утримання в одному водоймищі різних видів хижаків — міжвидову боротьбу ніхто не скасовував.

За якими критеріями вибирають мешканців акваріума

Маючи намір завести кілька видів рибок, вивчіть потрібні для їхнього утримання умови: жорсткість води, кислотність, освітленість, температуру, рівень насиченості киснем, існування течії і її силу, харчування. В одному водоймищі поселяють рибок з однаковими умовами проживання. Адже якщо для одного виду комфортною буде температура 22-24 ° С, а для іншого — 26-28 ° С, то неможливо забезпечити нормальні для життєдіяльності обох видів параметри. Аналогічно й з іншими характеристиками водного середовища — підходячи одним видам рибок, вони не задовольнять інших. Харчування — ще один важливий чинник. Одні види риб віддають перевагу живому корму, інші — рослинному, хтось — мотилю, а хтось — дафнію.

Різне середовище проживання непереборною перешкодою не є, рибки відразу не загинуть, але будуть хворіти й довго не проживуть. Тому найкраще поселити разом споріднені види риб або тих, що живуть в однакових природних умовах.

Безумовно, не можна селити в одному акваріумі хижаків і жертв. Під час купівлі рибок потрібно з’ясувати, чи не харчуються вони мирними побратимами. Якщо ви вирішили завести саме таких риб, то вони мають бути в акваріумі без потенційної здобичі.

Не варто поміщати в одному водоймищі великих і дрібних риб. Останні опиняться в некомфортних умовах, будуть жити в постійному страху, що несприятливо позначиться на їхньому здоров’ї. А ознаками цього стануть блякле забарвлення й тривожна поведінка. Великі риби можуть і не бути хижаками, просто випадково заковтнути маленьку рибку. Тому розміри мешканців одного акваріума мають бути приблизно однаковими.

Важливою є й сумісність за темпераментом. Гурамі й гупі в одному акваріумі зі спритнішими видами будуть завжди в пригніченому стані. Риб, які плавають спокійно й неспішно, будуть дратувати побратими, які швидко носяться по акваріумі. Крім того, їм може припадати мало корму. Щоб усе-таки мати змогу спостерігати за життям риб із різними темпераментами, потрібно розмістити такі види, які мешкають у різних водних шарах. Якщо спокійні сомики будуть перебувати в нижньому шарі акваріума, то можна підселити рухливіших рибок, які вибирають для проживання середні шари.

Є види риб, для яких їхня територія — це те місце, куди вони не пустять інших особин. Вони можуть охороняти водорості, якими харчуються (лабео, геринохейлус), або зони для нересту (цихліди). Причому вони туди не підпускають не тільки представників інших видів, але й своїх.

Є різновиди риб, які вимагають особливих умов проживання — золоті рибки, телескопи, астрономи, вуалехвости, перлинки й інші власники гіпертрофованих ознак — незвичайні плавники, забарвлення, очі та інше. Для них потрібні видові акваріуми. Ці різновиди менш пристосовані до виживання поруч із рибами, яких менше торкнувся селекційний добір. Довгі плавники можуть стати предметом особливої уваги рибок-забіяк. Наприклад, барбуси люблять обгризати такі плавники. Складно виживати з іншими рибами альбіносам, безбарвні лабео ніколи не здобудуть перемогу над пофарбованими родичами в битві за територію.

Важливим є також питання нащадків. Є різні підвиди риб, які можуть схрещуватися один з одним і звести нанівець роботу з селекційного добору.

Трохи про сумісність риб

За сумісністю рибок умовно поділяють на три види.

  1. Перші — абсолютно не сумісні. Це хижаки й жертви або рибки, середовище проживання яких дуже відрізняється.
  2. Другі — повністю сумісні, тут усе зрозуміле — споріднені види або з однаковими умовами утримання, харчуванням, темпераментом.
  3. Третій вид — обмежено не сумісні види. Вони не дуже добре зживаються один з одним, але за наявності певних умов — достатній об’єм акваріума, наявність зонування й укриттів — можуть непогано жити в одному водоймищі.

Є таблиця сумісності риб, де позначено, з якими іншими видами можна поселити рибок, з якими категорично не рекомендується це робити, і які види сумісні обмежено. Є рибки, які прекрасно уживаються практично з усіма видами риб — наприклад, скалярії. А є агресивні види, як-от барбуси й півники, підселяти яких до мирних мешканців акваріума не потрібно.

Види риб, які харчуються рослинами, обов’язково стануть жертвами хижаків, але можуть зжитися з усеїдними мешканцями акваріума.

Під час купівлі рибок потрібно обов’язково ознайомитися з відомостями про види. Там ви знайдете інформацію, як їх краще поселити — у якій кількості й з якими іншими видами. Детально розглядаються питання сусідства, як зможуть зжитися і які підстерігають небезпеки. Візьмемо, наприклад, золотих рибок — вони досить великі, і їм треба багато місця для проживання. Якщо поселити з ними дрібних спритних рибок, то флегматичним красуням не буде діставатися корм. У спокійних же сусідів їжу забиратимуть уже золоті рибки. Вони люблять порпатися в ґрунті й піднімають мул, іншим мешканцям водоймища буде некомфортно жити в таких умовах, особливо придонним видам, як-от ктенопоми. А ось донним чистильникам, як-от соми, це сусідство буде до смаку. Харчуються золоті рибки як живим, так і рослинним кормом, можуть пообідати дрібними рибками — неонами, родостомусами або мінорами. А ось розкішні плавники золотої рибки будуть обгризатися агресивнішими сусідами, навіть невеликих розмірів. Цихліди травоїдні будуть ображати золотих рибок, а хижі просто їх з’їдять. Найбільш придатними сусідами можуть стати тетри — конго або діамантові.

Якщо не можна, але дуже хочеться

Можна спробувати поєднати непоєднуване. Не варто тільки експериментувати з видами рибок, що живуть в умовах, які дуже відрізняються. В інших випадках потрібно виконати низку умов — великий акваріум, невелика щільність заселення, зонування з повним зашторюванням декораціями, рослинами або водоростями, обладнання великої кількості укриттів. Захисними спорудами для риб можуть бути водорості, корчі, гроти, які густо розрослися . Потрібно стежити за тим, щоб риби ніколи не залишалися голодними, корм робити доступним для мешканців різних частин акваріума. Щоб риби різних видів могли зжитися один з одним, найкраще придбати їх молодими й одночасно заселити в акваріум. І все ж, навіть під час дотримання всіх цих умов, є ризик побачити побитих або хворих рибок, а деяких із них сусідство з іншими рибами призведе до трагічного кінця.

Щоб ваше умиротворене споглядання за життям мешканців акваріума не перетворилося в перегляд трагічного серіалу, добре вивчіть сумісність різного виду рибок. А ще краще — проконсультуйтеся з грамотним фахівцем.

Вам сподобалася стаття?

0