ru
ua
ru
ua

Який екран смартфона краще для очей: AMOLED або IPS

У цій статті розберемо, який екран смартфона краще для очей, розповімо про відмінності IPS і AMOLED. Обидві технології гарні, але не бездоганні – кожна з них має свої переваги й недоліки.

Що таке IPS і як такі дисплеї працюють

IPS – це технологія виробництва матриць, розроблена в 1996 році при співпраці двох тодішніх гігантів – Hitachi і NEC. Це екрани на базі рідких кристалів з підсвічуванням на базі світлодіодів. Такий екран складається з декількох шарів, включаючи модуль у задній стінці, що відповідає за підсвічування.

Коли світло від світлодіодів проходить крізь пластини з поляризованого скла, воно змінює свою інтенсивність, видаючи певний колір. Рідкі кристали змінюють кут положення в залежності від стану електричного поля, формуючи певне зображення, яке ми і бачимо. Стандартна IPS-матриця складається з переднього поляризатора, світлофільтрів, шару рідких кристалів, електродів, керівних транзисторів, заднього поляризатора і блоку підсвічування.

Якщо подивитися на екран IPS зі збільшенням, ви побачите щось на зразок цього:

Пікселі на IPS екрані

Так виглядає піксельна структура стандартного IPS-дисплея. При звичайному використанні людина ці пікселі помітити ніяк не зможе, якщо тільки не володіє надприродним зором.

Переваги IPS матриць

Ця технологія залишається актуальною вже майже три десятиліття, тому що має ряд важливих переваг:

 1. Відмінна передача кольору. Довгий час саме IPS була улюбленицею фотографів, художників і дизайнерів, які працюють з фото і відео, тому що тільки ця матриця дозволяла реалістично відображати весь колірний спектр.
 2. Практично ідеальні кути огляду – 178°. За рахунок цього картинка не змінює гаму і контрастність, як би людина не повертала телефон. Хто пам’ятає перші смартфони на базі матриць TN, ті знають, про що йдеться і як дратувало те, що для нормального користування доводилося тримати телефон перпендикулярно щодо очей.
 3. Не шкодить зору. Ось і відповідь на питання, який екран краще для очей – технологія IPS вважається найбільш безпечною, тому що в цих дисплеях використовується вкрай висока частота мерехтіння, понад 2000 Гц. Це настільки багато, що здається, ніби екран взагалі не мерехтить. Його мерехтіння можна помітити тільки за допомогою спеціальних приладів.
 4. Тривалий термін служби. Рідкі кристали практично не схильні до старіння, вони не вигоряють з віком, тож і передача кольору з плином часу не змінюється в гіршу сторону.
 5. Низька вартість. Технологію вже давно обкатали і освоїли, тож вартість виробництва матриць IPS нижча. Як наслідок, і самі смартфони на базі IPS коштують менше.

Всупереч поширеній думці, в IPS присутній ШІМ (широтно-імпульсна модуляція), але інтенсивність мерехтіння екрану настільки висока, що це ніяк не шкодить зору. Тож якщо вас запитають, який екран краще для очей, сміливо показуйте в сторону IPS.

Недоліки технології IPS

Немає ідеальних матриць, і IPS не виняток:

 • відносно низька контрастність, через що чорні кольори і відтінки відображаються недостатньо реалістично;
 • невисока швидкість відгуку – до 5 мс.

Якщо швидкість відгуку майже неможливо помітити при повсякденному використанні, то невисока контрастність кидається в очі, особливо на тлі головного конкурента – AMOLED.

Що таке AMOLED і чому цей тип екрану краще

Технологія AMOLED є активною матрицю на органічних світлодіодах. Окремі пікселі в цих матрицях мають незалежне підсвічування, а інтенсивність випромінювання регулюється транзисторами. За рахунок цього досягаються наступні переваги:

 1. Блискавичний відгук, що не перевищує 0.1 мс.
 2. Знижене енергоспоживання при відображенні темних ділянок. Для відображення чорного кольору пікселі просто відключаються, перестаючи споживати заряд батареї. При включеній «темній темі» смартфони на AMOLED працюють значно довше.
 3. Невелика товщина матриці, що дозволяє створювати більш тонкі і легкі смартфони.
 4. Нескінченна контрастність, за рахунок чого досягається ідеальне відображення чорного і його відтінків.
 5. Ідеальні кути огляду – 180°.
 6. Можливість розміщувати різні датчики і сенсори прямо під екраном, що і дозволяє створювати смартфони з екранним сканером відбитку пальців. Завдяки цій же особливості стало можливим виробництво смартфонів зі складним екраном на зразок Samsung Galaxy Z Fold2.

Пікселі на AMOLED

Головний недолік AMOLED – вигорання пікселів з віком. Особливо часто вигорають сині світлодіоди, через що через 3-5 років використання можна спостерігати спотворення передачі кольору. У цьому плані IPS екран краще для смартфона, але це можна буде помітити тільки в перспективі через роки, коли телефон так чи інакше все одно доведеться оновлювати.

Другий недолік – низька частота мерехтіння, той самий злощасний ШІМ, через який наші очі втомлюються. У недорогих смартфонах частота мерехтіння рідко перевищує 240 Гц, а це погано.

Згідно з державним стандартом, пульсація освітленості понад 300 Гц не чинить шкідливого ефекту на зорові органи, тому орієнтуватися при виборі смартфона потрібно саме на цей рівень. Ось кілька сучасних моделей смартфонів на базі AMOLED і Super AMOLED, які мають матрицю з безпечним для очей рівнем ШІМ:

Смартфони з частотою мерехтіння дисплея більше 280 Гц вважаються абсолютно безпечними для очей – це підтверджується як практичним використанням, так і науковими дослідженнями.

Google Pixel 4

Які сенсорні екрани краще для очей

Ті, що мерехтять з високою частотою. Від низькочастотного мерехтіння наші очі втомлюються, з’являється ефект червоних очей, і користувач швидко втомлюється.

Важливий момент – при підвищенні яскравості дисплея частота мерехтіння збільшується, внаслідок чого знижується шкода для зору.

Однак використовувати постійно смартфон на високій яскравості некомфортно, і рішення проблеми – технологія DC Dimming, яка зараз часто зустрічається у флагманських моделях. Це альтернатива ШІМ, адже з цією технологією регулювання яскравості відбувається за рахунок зниження струму, що виключає ефект мерехтіння.

При включенні DC Dimming мерехтіння сходить нанівець

Людям із чутливими очима настійно рекомендується підбирати смартфони з підтримкою DC Dimming. Зараз ця технологія використовується практично на всіх флагмани, які вийшли після 2019 року.

То який екран краще: IPS або AMOLED

У бюджетному ціновому сегменті краще IPS, тому що просунуті матриці AMOLED не можуть коштувати дешево, особливо якщо розглядати моделі з технологією DC Dimming. Резюмуємо все написане вище у вигляді невеликої таблиці:

Характеристика IPS AMOLED
Передання колору Правильна, кольори насичені та чіткі У флагманських моделей бездоганна, але в окремих випадках кольори бувають злегка кислотними – легко коригується у налаштуваннях.
Кут огляду 178° 180°
Енергоспоживання Фіксоване, від картинки не залежить. Залежить від зображення на екрані – при відображенні темних сцен сильно знижується.
Час відгуку 2-5 мс Не більше 0.1 мс
Вигорання пікселів Ні За 3-5 років може виникати спотворення передачі кольору
ШІМ Відсутня Наявна, у флагманських смартфонах практично непомітна.
Рівень контрастності Непоганий Практично нескінченний
Вартість виробництва Дешевше Дорожче

З кожним роком матриці на органічних світлодіодах стають все більш досконалими, і вже зараз за якістю передачі кольору і контрастності вони в десятки разів краще за IPS. Особливо якщо розглядати смартфони на базі Super AMOLED і Dynamic AMOLED, які є наступною гілкою еволюції. Вони практично повністю позбавлені недоліків дисплеїв OLED і AMOLED, забезпечуючи високу частоту мерехтіння, тривалий термін служби, знижене енергоспоживання і насичені кольори.

Який екран краще OLED або AMOLED

По суті, OLED це перша технологія матриць на базі органічних світлодіодів. AMOLED краще, тому що споживає менше енергії і забезпечує поліпшену передачу кольору. Але і AMOLED не є найпрогресивнішим – він поступається матрицями Super AMOLED і Dynamic AMOLED, про які ми згадували вище. То який же екран краще для смартфона?

На сьогоднішній день найкращим рішенням є Super AMOLED, оскільки в ньому використовується схема PenTile RGBG.

Таке рішення дозволило знизити кількість синіх пікселів, за рахунок чого шкідливий вплив на зір людини зведено до мінімуму. Ця технологія в плані безпеки навіть перевершує IPS.

Нескінченна контрастність як вона є

Dynamic AMOLED, з іншого боку, перевершує Super AMOLED за частиною колірної гами – ця матриця забезпечує 100% охоплення колірного простору DCI-P3, тобто передача кольору тут ідеальна.

В основі всіх цих матриць лежить одна і та ж технологія, а відмінності між ними не настільки істотні, щоб сильно заморочуватися з вибором. За фактом, взявши в руки три смартфони з AMOLED, Super AMOLED і Dynamic AMOLED, ви не особливої ​​різниці помітити не зможете. А ось стандартні OLED вже застаріли і їх брати не варто – у цих дисплеїв ШІМ реально помітна і користування таким смартфоном може призводити до втоми очей і погіршення зору.

Фото взяті з джерел: unsplash.com

Вам сподобалася стаття?

0