ru
ua
ru
ua

Якою пастою краще чистити зуби

Відбілювальна, лікувальна, з фтором або без, а може, й зовсім зубний порошок — кожному підходить тільки свій варіант. Як же вибрати потрібний засіб для гігієни ротової порожнини? Якісна зубна паста видаляє наліт, вбиває мікроби, зміцнює емаль і ясна, захищаючи зуби від карієсу. У цій статті ми допоможемо розібратися в складі й дії зубних паст, щоб ви змогли зробити правильний вибір.

Уперше зубна паста згадується в єгипетському манускрипті IV століття н. е. Засіб складався із солі й перцю з додаванням листя м’яти і квіток ірису. Пасту в її сучасному розумінні створили американці у 1873 році, помістивши її в баночку. Згодом її змінив тюбик, а до складу почали додавати екстракти різних трав і сполуки фтору.
Зараз якісні зубні пасти містять діоксид кремнію, фосфат кальцію або метафосфат натрію. Ці щадні абразивні речовини делікатно видаляють зубні відкладення, будучи безпечними для емалі та ясен.

Різновиди зубних паст:

 • Гігієнічні;
 • Лікувально-профілактичні.

Якщо у вас здорові зуби, вам підійдуть гігієнічні пасти з антисептичною дією. Вони очищають зубну поверхню від нальоту й освіжають дихання, водночас не містять лікувальні компоненти. Зазвичай, такі засоби створені на основі хімічно осадженої крейди, гліцерину й натрієвої солі карбоксиметилцелюлози. А приємний смак ще й сприяє швидкому привчанню дітей до чищення зубів.

До гігієнічних паст входять засоби із содою, які очищають зуби й надають легку відбілювальну дію.

Водночас більшість зубних паст — лікувально-профілактичні. Вони включають цілий набір біологічно активних добавок, серед яких вітаміни, солі, екстракти лікарських рослин, а також мікроелементи та ферменти. Вони потрібні для профілактики карієсу і кровоточивості ясен. Також особливою популярністю користується паста для відбілювання зубів.

Зазначимо, що окремі компоненти можуть пошкоджувати зубну емаль і негативно впливати на ясна.

Варто уникати використання зубних паст, до складу яких входять:

 • Грубі абразивні речовини (крейда, карбонат кальцію й окису алюмінію).
 • Триклозан і хлоргексидин. Підходять тільки під час лікування запалення ясен й усунення запаху з рота. У разі використання понад 3 тижнів порушують мікрофлору в ротовій порожнині.
 • Лаурилсульфат натрію. Дає змогу пасті більше пінитися, але не покращує чищення зубів. Водночас може негативно діяти на весь організм. Якщо компонент вказаний у складі серед перших, краще від такої пасти відмовитися.

Види зубної пасти

Поради щодо вибору зубної пасти

 1. Для чутливих зубів вибирайте пасту з позначкою Sensitive. Вона містить солі калію, стронцію, амінофторид і гідроксиапатит.
 2. Паста для відбілювання зубів містить у назві слово White. У засобу підвищена абразивність, а в складі — кислоти й перекиси.
 3. Під час захворювань пародонту підходять засоби з маркуванням Parodont.
 4. Ефективно зміцнюють ясна пасти з позначкою Fito, що містять екстракти лікарських рослин, кори дуба, ефірні олії й антисептики. Також вони знімають набряки з ясен і знижують утворення нальоту на зубах.
 5. Для профілактики карієсу і відновлення зубної емалі використовуйте пасту з фторидами і сполуками кальцію.
 6. Для видалення зубного нальоту підходять пасти з вмістом ферментів (папаїн, лізоцим, лактоферин, лактопероксидаза). Найчастіше вони входять до складу відбілювальних засобів.
 7. Для загоєння слизової оболонки рота потрібні пасти з вітамінами А, Е, С, групи В і каротоліном. До того ж, вони покращують обмінні процеси.
 8. Для тривалого захисту від бактерій застосовуйте пасти з антисептиком триклозаном. Він знімає запалення ясен і не допускає утворення зубного нальоту. Такі пасти використовують не довше місяця, щоб не викликати дисбактеріоз порожнини рота.

Як правильно чистити зуби

Звичайну зубну пасту використовуйте двічі на день, а лікувальні — згідно з інструкцією і з урахуванням зубних проблем. Зазвичай, їх застосовують 1-2 рази на тиждень.

Відбілювальна зубна паста

Паста для відбілювання зубів рекомендується у разі потемнілої, але міцної емалі. Водночас засоби не рекомендують дітям, а також у разі захворювань пародонту і високої чутливості емалі.

Як речовини для освітлювання у таких пастах застосовують перекисні сполуки, кислоти і ферменти. Також до них можуть входити абразивні частинки як карбонат кальцію, діоксид кремнію та бікарбонат натрію. Вони делікатно відбілюють емаль на 1-2 тони, не пошкоджуючи її, але водночас усуваючи наліт і жовтизну.

Індекс абразивності таких паст може досягати 200 RDA. Враховуйте, що у разі неправильного застосування засобів може потоншати емаль і збільшитися зубна чутливість. Крім того, на зубах можуть сильніше проявитися плями від нікотину, чаю або кави. Щоб цього уникнути, використовуйте відбілювальні пасти не більш ніж 3-4 дні. Загалом їх застосовують не частіше 1-2 разів на тиждень.

Відбілювальна зубна паста

Різновиди пасти для відбілювання зубів

 1. Із ферментами. Дбайливо полірують і освітлюють зубну емаль на 1-2 тони, розщеплюючи пігмент у зубному нальоті за допомогою папаїну. Пасти з цими компонентами застосовують у разі великої кількості пломб, стирання твердих тканин зубів і ерозії емалі. Також вони допомагають під час підвищеної чутливості зубів і у разі наявності протипоказань для професійного відбілювання. Пасти застосовують двічі на день упродовж кількох місяців.
 2. Високоабразивні. Це порятунок для курців і прихильників чаю та кави. Такі пасти легко усувають темний наліт, але за частого використання можуть підвищити чутливість зубів. Засоби застосовують 1-2 рази на тиждень.
 3. Із перекисом водню або карбаміду. Такі пасти руйнують пігменти, що забарвлюють емаль у жовтуватий колір. Компоненти застосовують для професійного відбілювання зубів.

Протикарієсна паста

Такі пасти потрібні для профілактики карієсу, коли зуби дуже схильні до руйнування бактеріями. Крім того, без них не обійтися під час відновлення емалі після відбілювання.

Засоби включають фториди, кальцій і фосфати, які захищають і зміцнюють зуби, насичують їхні тканини мінералами й перешкоджають утворенню нальоту. На чищення зубів протикарієсними пастами має йти не менш ніж 5 хвилин, щоб мікроелементи встигли зміцнити емаль.

Паста для чутливих зубів

Для зниження чутливості емалі потрібні спеціальні зубні пасти з безпечними абразивними речовинами, які зменшують дію подразників. Індекс абразивності в таких випадках не має перевищувати 75 RDA. Іони фторидів у складі паст знижують реакцію нервів біля шийки зуба і пригнічують активність мікробів, а гідроксиапатит заповнює тріщини емалі.

Компоненти насичують стоншену зубну емаль мінералами, відновлюють її структуру й покривають зуби захисною плівкою. Особливо ефективно діє поєднання амінофториду і фториду натрію.

Зверніть увагу, що в пасті для чутливих зубів не має бути хімічних відбілювачів (зокрема, карбонату кальцію). Замість них застосовують абразивні частинки з невеликим діаметром, що акуратно освітлюють емаль. Наприклад, з таким завданням справляється оксид кремнію.

Пасти для чутливих зубів потрібно використовувати зі звичайними або протизапальними засобами. Не обійтися без них у разі підготовки до процедури відбілювання зубів, а також під час і після неї.
Під час чищення зубів залиште пасту на 2-5 хвилин, після чого прополощіть рот і змийте. Повторюйте ці дії 1-2 рази на тиждень упродовж місяця, і ви помітите ефект уже на другому тижні.

Як правильно вибрати зубну пасту

Зубна паста від кровоточивості ясен

У разі кровоточивості й запалення ясен на допомогу приходять спеціальні зубні пасти з вмістом хлорофілу, мінеральних солей і екстрактів лікарських рослин. Ці антибактеріальні компоненти загоюють тканини біля коренів зубів, знімають запалення ясен і послаблюють їхню кровоточивість, усувають неприємний запах у разі хвороб пародонту.

Такі пасти радять чергувати із засобами проти карієсу. Наприклад, вранці можна чистити зуби пастою, що захищає від руйнування тканин, а ввечері — протизапальною. Також подібні засоби незамінні у разі стоматиту, гінгівіту й пародонтиту.

Водночас зверніть увагу: якщо засіб містить хлоргексидин, не використовуйте його щодня. Інакше речовина може змінити колір зубів і підвищити їхню чутливість. Зазвичай, такі пасти достатньо застосовувати 1-2 рази на тиждень упродовж місяця.

Паста від запаху з рота

Найчастіше неприємний запах із рота виникає під час порушень балансу мікрофлори в ротовій порожнині. У такому разі прискорюється ріст хвороботворних мікробів, які й собі викликають інфекційні захворювання. Позбутися їх допомагають пасти з вмістом ксиліту або сквалену, а також олії петрушки й екстрактів лікарських рослин. Крім відновлення балансу мікрофлори, активні речовини усувають синдром «сухості порожнини рота».

Зубна паста з фтором

Зубна паста з фтором

Цей різновид зубних паст перешкоджає утворенню карієсу внаслідок зміцнення зубної емалі фторидами. Вони захищають тверді тканини зуба від дії кислот, збільшують кількість кальцію в зубах і послаблюють дію бактерій у м’якому нальоті. Для такого ефекту достатньо 1-3 мг фтору в 1 г пасти. Але враховуйте, що фтор — токсичний мікроелемент, тому у разі регулярного використання кількість фторовмісних компонентів у пасті не має перевищувати 0,15% (1500 ppm). Для спеціалізованої пасти для дорослих рекомендується концентрація приблизно 0,6%, а для дітей — 0,3%.

Враховуйте, що для повної дії зуби потрібно чистити приблизно 3 хвилини.

Користь фтору для зубів:

 • Перешкоджає утворенню карієсу.
 • Зміцнює зубну емаль, роблячи її стійкішою до дії кислот.
 • Надає антибактеріальну дію.
 • Не допускає утворення зубних відкладень.
 • Усуває неприємний запах із рота.
 • Покращує обмін речовин в організмі.

Пасти з вмістом фтору протипоказані у разі зубів темнуватого кольору з білими «штрихами» або цятками вздовж зуба. Не варто ними користуватися й проживаючи в районі з водою, що містить іони фтору в концентрації більш ніж 1,2 мг/л.

Небезпека фтору. Надлишок фтору шкідливий для організму через нейротоксичну дію. Речовина накопичується в тканинах, вражає мозок і дихальні органи, після чого може сприяти порушенню мовлення, погіршувати пам’ять і призводити до безпліддя. Крім того, велика кількість фтору в організмі викликає флюороз — захворювання, за якого кісткова тканина стає крихкою, через що зуби поступово руйнуються.

Найнебезпечніший надлишок фтору для хворих на діабет і з нирковою недостатністю. Проте, попри небезпечні чинники, зубна паста з цією речовиною користується більшою популярністю, ніж інші засоби.

Чи складно знайти й підібрати зубну пасту без фтору? Список таких засобів великий, і ви можете вільно порівнювати продукти різних виробників за складом і дією. Водночас можна бути повністю впевненим, що такі пасти мають натуральний склад і, зазвичай, не містять консервантів, парабенів, лаурилсульфат натрію й барвників. Водночас вони включають кальцій, ксилітол і екстракти лікарських рослин, які очищають емаль і знімають запалення ясен. Ще один плюс паст без фтору — зниження чутливості зубів і запобігання кровоточивості.

Замінники фтору в зубних пастах:

 • Лактат кальцію.
 • Цитрат кальцію.
 • Гліцерофосфат кальцію
 • Пантотенат кальцію.

Дитяча зубна паста

Дитяча зубна паста

У кожної дитини до 14 років має бути своя зубна паста, відповідна до її віку. Пам’ятайте, що дітям не підходять пасти для дорослих через підвищену кількість активних речовин. Дитячі засоби мають включати щадні абразивні речовини (діоксид титану або кремнію) з індексом до 20 RDA — для віку до 3 років і до 50 RDA — від 3 до 14 років.

Ще один важливий критерій — повна безпека пасти, позаяк діти можуть проковтнути її під час чищення зубів. Особливо це шкідливо в разі із засобами з вмістом фтору, який під час потрапляння в організм може викликати захворювання різних органів.Тому вибирайте дітям пасти з натуральним складом, до яких легко звикнути завдяки їхньому приємному смаку.

Пам’ятайте, що дітям до 14 років не можна використовувати пасту для відбілювання зубів, позаяк у такому віці емаль зубів ще формується. Не підходять і засоби з одночасним вмістом фтору й кальцію. Однак сміливо поєднуйте м’які гелі з пастами, у складі яких є фторид. Це не тільки добре очистить, але і зміцнить зуби і ясна.

До 2-3 років малюку потрібно чистити зуби один раз на день, а в старшому віці — вже двічі на день. Для процедури достатньо кількості пасти розміром із горошину.

Паста для дітей до 4 років

Для цієї вікової категорії створена безпечна паста з позначкою «з першого зубика». Якщо ж ви сумніваєтеся в якості дитячих паст, малюкам до 2 років можна чистити зуби й без них.

Паста для дітей від 4 до 8 років

У цьому віці в дитини відбувається зміна молочних зубів на постійні, і дитячі пасти враховують ці зміни. Зокрема, вони делікатно очищають емаль і зменшують чутливість зубів у разі появи карієсу.

Паста для дітей від 8 до 14 років

Засоби для цього дитячого віку містять допустиму кількість фтору, позаяк зубам уже потрібен посилений догляд. Але це зовсім не привід переходити на подібні засоби для дорослих, які можуть нашкодити емалі дитини.

Склад безпечної зубної пасти для дітей

 • Молочні ферменти (лактоферин, лізоцим, лактопероксидаза й оксид глюкози). Вони зміцнюють імунітет і збільшують захисні властивості слини.
 • Білок казеїн, завдяки якому в емалі накопичується кальцій.
 • Натуральні загусники (пектини, смоли, агар-агар).
 • Невелика кількість консервантів.
 • Натуральні смакові добавки (ментол, м’ята, евкаліпт або ванілін).
 • Не містять карбонат кальцію, бікарбонат натрію, лаурилсульфат натрію й сахарин.

Зубна паста для дітей

Зубна паста з кальцієм

Зубна паста для дітей до 6 років обов’язково мусить містити кальцій, оскільки емаль у такому віці ще слабо мінералізована. Але якщо у вашої дитини більш ніж один зуб з карієсом, цей варіант не підходить. У такому разі її зуби потребують зубної пасти зі фтором.

Дитячі пасти з фтором

Фахівці радять не використовувати пасти з вмістом фтору дітям до 6 років, але це допустимо. Для віку до 3 років кількість компонента в дитячих зубних пастах не має перевищувати 200 ppm, від 3 до 7 років — 500 ppm і від 7 до 14 років — 1400 ppm. Найкраще вибирати засоби з органічною формою речовини як амінофторид або олафлюр. Вони мінералізують емаль і покривають поверхню зуба захисною плівкою, під якою фтор продовжує всмоктуватися ще кілька годин.Найкорисніший варіант — чергувати пасти з фтором і кальцієм, використовуючи їх вранці та ввечері.

Також засоби з фтором радять дітям із регіонів із його мінімальним вмістом у воді.

Дитяча зубна паста без фтору

Засоби для чищення без фтору підходять як для малюків, так дітей постарше. Найчастіше вони включають найбільш легкозасвоювані форми кальцію і ксилитол, які відновлюють пошкоджену емаль і перешкоджають утворенню карієсу. Крім того, можна не хвилюватися, якщо дитина проковтнула пасту, позаяк вона абсолютно безпечна.
Окремі пасти без фтору містять ферменти для підвищення захисних властивостей слизової оболонки рота. А якщо у вашого малюка ріжуться зуби, йому підійдуть спеціальні дитячі засоби з натуральним складом, розраховані на вік до 3 років.

Зубний порошок

Зубна паста чи порошок

Зубний порошок — відбілювальний продукт на основі крейди, соди або білої глини, який якісно доповнює пасту. Цей засіб безпечний у використанні, легко усуває наліт і освітлює зуби в середньому на 2-3 тони, до їхнього природного кольору.

Корисні властивості зубного порошку:

 • Краще очищення емалі, як порівняти з пастами.
 • Запобігає утворенню карієсу й зубного каменю.
 • Усуває кровоточивість і зміцнює ясна.
 • Розпушує зубний камінь.
 • Нормалізує кислотно-лужний баланс ротової порожнини.
 • Відбілює зуби.
 • Натуральний склад, збагачений трав’яними екстрактами.
 • Низька ціна.

Перед використанням порошку найкраще проконсультуватися зі стоматологом, особливо якщо у вас пошкоджена або чутлива емаль. Крім того, часто засоби містять ефірні олії, які можуть викликати алергію.

Якщо протипоказань немає, намочіть зубну щітку й розведіть порошок водою до стану кашки. Потім нанесіть його на щітку й чистьте зуби рухами вгору і вниз. Робіть це впродовж 3-5 хвилин, час від часу додаючи порошок. Потім ретельно прополощіть рот і повторіть процедуру, після чого скористайтеся ополіскувачем для свіжості дихання.

Для профілактики зубного каменю застосовуйте порошок 1-2 рази на тиждень, а для відбілювання зубів — вранці та ввечері 7-10 днів із перервою на тиждень. Такий курс можна повторити три рази.

Поради щодо застосування зубного порошку:

 1. Не використовуйте довше ніж 10 днів, щоб не стоншити емаль.
 2. Нанесіть засіб дуже м’якою щіткою.Також підходить електрична.
 3. Після курсу відбілювання порошком використовуйте відновлювальну пасту для зміцнення емалі.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0