ru
ua
ru
ua

Збираємо комп’ютер: поради початківцям і докладний посібник

Самостійно займатися підбором комплектувальних і складанням ПК незрівнянно вигідніше в порівнянні з покупкою готового системного блоку. По-перше, це дешевше, адже збирачі роблять націнку 30-40% від загальної вартості комплектуючих. По-друге, готові збірки часто погано оптимізовані: то блок живлення недостатньо якісний, то оперативна пам’ять з високими таймингами, то відеокарта якась урізана і з поганим охолодженням. Усі, хто займається складанням готових рішень, будуть намагатися економити так, щоб покупець про це не дізнався. Економити на вас, дорогі читачі.

Сучасна збірка ПК

Самостійно зібрати ПК і вибрати комплектувальні непросто, якщо в питаннях заліза ви новачок. Ця стаття стане підмогою і допоможе грамотно підібрати компоненти комп’ютера, щоб у результаті ви отримали максимум продуктивності за свої гроші.

Центральний процесор – що це і для чого потрібен

Мозковий центр будь-якого ПК, що відповідає за виконання машинних інструкцій, арифметичних і логічних операцій. Він же керує роботою апаратного забезпечення системи. Будь-яка ваша команда комп’ютеру обробляється процесором. Програми та ігри також працюють завдяки йому. І чим він швидше, тим краще працює комп’ютер в цілому. Це все спрощення, але ми ж тут не для написання дисертації зібралися, так що технічні нюанси опустимо.

Отже, основні характеристики, що визначають продуктивність CPU:

 1. Тактова частота (ГГц). ЦП щомиті обробляє вхідні команди, а тактова частота визначає кількість циклів, які виконуються за секунду. Наприклад, ЦП з 4 ГГц виконує 4 мільярдів циклів у секунду. І чим вищий цей показник, тим більше операцій зможе виконати процесор за одиницю часу.
 2. Кількість ядер. Під ядром мають на увазі окрему частину мікропроцесора, яка здійснює виконання одного потоку команд. Сучасні CPU багатоядерні і здатні одночасно виконувати кілька потоків команд.
 3. Частота шини (МГц). Шиною, або FSB, називається канал, по якому передаються дані від процесора до інших компонентів системи і назад. Її пропускна здатність визначається тактами.
 4. Множник. Коефіцієнт множення – число, на яке множиться частота шини. Наприклад, у Ryzen 5 3600 від AMD частота шини становить 100 МГц, а базовий множник дорівнює 36x (у розгоні 42х). Ось і отримуємо на виході частоту 3600-4200 МГц.
 5. Техпроцес. На кремнієвий кристал комп’ютерного ЦП наносять мільярди транзисторів, розмір яких і визначає техпроцес. Чим вони компактніше, тим більше їх поміщається на кристалі. А разом зі зменшенням техпроцесу зростає обчислювальна потужність і енергоефективність.

Частотні характеристики ЦП наочно

Тепер ви більш-менш уявляєте, що собою являє процесор і які його характеристики важливі. Настав час дізнатися, як його вибрати під час складання ПК власними руками.

Який процесор вибрати при складанні ПК

Отже, ми готові до вибору мозкового центру, але заходимо на сайт і бачимо десятки, сотні моделей ЦП. Не панікуємо і дивимося на характеристики.

Кількість ядер

Для тривіальних завдань актуально мати 2-4 ядра. Робота з текстом, таблицями, навчання, перегляд фільмів і тому подібні завдання не вимагають захмарної обчислювальної потужності. Можна спокійно брати і 6 ядер, і 10 і навіть 12, але вони вам просто ні до чого. Тільки якщо не плануєте збірку в дусі «зібрав і забув на 10 років». Оптимальним рішенням для повсякденного використання зібрати ПК на 4-ядерному процесорі з підтримкою багатопоточності. Це означає, що у вас буде 4 фізичних і 4 віртуальних ядра. Сумарно 8 потоків.

При складанні ігрового ПК буде потрібно щось потужне. У листопаді 2020 року в продаж надійшли консолі нового покоління PS5 і Xbox Series X з 8-ядерними CPU від AMD. З огляду на те, що більшість розробників у першу чергу ціляться на ринок консолей, логічно припустити, що найближчі 5-6 років ігри вимагатимуть 8 ядер і 16 потоків. На період з 2020 по 2023 можна брати і 6-ядерний процесор на кшталт AMD Ryzen 5 5600, але якщо ігрова збірка на 5 років і більше, варто дивитися відразу в бік 8-ядерних рішень:

Найближчими роками 8 ядер стануть стандартом для потужних ігрових ПК. Якщо у вас немає можливості або бажання регулярно робити апгрейди, не економте.

Що стосується професійних завдань, тут все просто: ядер багато не буває. Рекомендуємо дивитися в бік лінійки AMD Threadripper або Intel Core i9, якщо вважаєте за краще табір «синіх». Так, ціни кусючі, сперечатися не будемо, але тут головне раціонально визначити, які потужності необхідні для роботи. Тут думайте своєю головою і грамотно розрахуйте бюджет, щоб не переплачувати за непотрібні потужності.

Так виглядає процесор Ryzen 7 1700X першого покоління

Тактова частота і тепловиділення

Ці дві характеристики тісно взаємопов’язані, адже з підвищенням тактової частоти ЦП зростає і його тепловиділення. При складанні ПК, якщо пріоритет на компактність і тишу, вибирайте CPU з частотою в межах 3.1-3.6 ГГц. Якщо упор на продуктивність, беріть вище.

Оптимальне тепловиділення варіюється в межах 65-100 Вт. У цьому випадку нескладно буде підібрати кулер, який зможе охолодити вашого красеня. Рекомендуємо дивитися в бік процесорів із тонким техпроцесом в межах 7-14 нм, оскільки вони пропонують велику продуктивність на ват. Іншими словами, при більшій продуктивності вони менше гріються.

Материнська плата

Вона з’єднує компоненти ПК в єдину систему, забезпечує їх взаємодію. Її вибираємо під сокет CPU. Наприклад, лінійка AMD Ryzen сумісна з сокетом AM4:

Перерахування характеристик центрального процесора

Якщо віддали перевагу одному з процесорів на архітектурі Zen, Zen+ або Zen 2, для зборки комп’ютера вам буде потрібна материнська плата з сокетом AM4. З Intel логіка та сама, але трішки складніше, адже у них вибір сокетів значно більше: LGA 1151, 2011-3, 1150, 775, 2011, 1156, 1366 і т.д. «Сині» люблять часто міняти роз’єм підключення ЦП, але труднощів усе одно не виникне. Просто дивимося сокет обраного процесора і вибираємо відповідну материнську плату.

Основні форм-фактори

Крім сокета, при виборі материнки важливо врахувати ось що:

 1. Форм-фактор. Повнорозмірна ATX для корпусів стандартного розміру і Micro-ATX для компактних. Є ще Mini-ITX, але це вже для зовсім мініатюрних ПК. Решта форм-факторів мало де придатні і розбирати їх немає сенсу. Хто про них знає, той нічого нового для себе не відкриє.
 2. Підтримуваний тип оперативної пам’яті. Для повсякденних завдань досить DDR3 – вийде непогана бюджетна збірка. Для ігор і професійних завдань тільки DDR4. Зараз це рекомендований стандарт.
 3. Наявність Wi-Fi. За смаком і потребою. У принципі до настільного комп’ютера легко підключити безпосередньо кабель Ethernet, але багатьом людям Wi-Fi на ПК здається необхідним.
 4. Максимальна частота пам’яті. Тут уважно. Якщо плануєте брати високочастотну ОЗУ, то материнська плата повинна підтримувати її частоту, в іншому випадку ви просто переплатите. Якщо, скажімо, збірка буде на DDR4 з частотою 3466 МГц, переконайтеся, що материнка її підтримує.
 5. Чипсет. Це комплект мікросхем, свого роду внутрішній контролер, який відповідає за коректну взаємодію периферії. Від якості чипсету прямо залежить можливість розгону, і якщо не плануєте займатися оверклокінгом, то воно вам і не треба.
 6. Кількість слотів M.2. Як мінімум один повинен бути – під SSD-накопичувач.
 7. Підтримка вбудованого відео (інтегрована графіка). Варіант для бюджетних збірок без дискретних відеокарт. Якщо відеокарту плануєте купувати, резонно брати без підтримки відеоядра CPU.

З материнськими платами в принципі все, розібралися. Переплачувати за неї не варто, але і брати найдешевший варіант із доступних не рекомендується.

Оперативна пам’ять для складання ПК: яку вибрати

ОП відповідає за тимчасове зберігання даних і команд. Людина запускає який-небудь додаток або відеогру, і дані цих процесів завантажуються в оперативну пам’ять, і будуть там до тих пір, поки додаток або гра не будуть закриті. Виходячи з цього робимо простий висновок: чим швидше працює RAM і чим більше її, тим більше ресурсомісткі завдання здатний виконувати комп’ютер.

Планки RAM без радіаторів

При виборі ОП слід звертати увагу на такі моменти:

 1. Підтримуваний тип пам’яті материнською платою і CPU. Ось чому ми їх вибирали в першу чергу – тому що RAM купується під них. Скажімо, Intel Core i5-10400F підтримує пам’ять DDR4, а ось багато старих процесори на мікроархітектурі Haswell начебто Core i5-4570 можуть працювати тільки у зв’язці з DDR3.
 2. Об `єм. Для повсякденних завдань досить 8-16 ГБ. Комфортний геймінг має на увазі складання ПК як мінімум з 16 ГБ ОЗУ. З доробком на майбутнє можна відразу брати 32 ГБ. Для професійних завдань на зразок монтажу або рендерингу конфігурація підбирається індивідуально, але поки ще 32 ГБ вистачає поза очі.
 3. Частота пам’яті. Більше краще, але тут нюанс – дивіться у специфікаціях обраної материнської плати, яку максимальну частоту пам’яті вона підтримує. Якщо візьмете, скажімо, ОП з частотою 3400 МГц, а материнська плата буде підтримувати тільки 2666, то і працювати пам’ять у результаті буде на низькій частоті. Пам’ятайте про це, щоб не переплатити.
 4. Кількість планок. Завжди, абсолютно завжди беремо комплекти ОП з двох планок. Це так звані «кити» з ідентичною частотою і таймінгами, які встановлюються в двоканальному режимі, за рахунок чого користувач отримує невеликий приріст продуктивності (на рівні 10-15%). Одну планку допускається ставити тільки в разі, якщо в майбутньому плануєте додати таку ж.
 5. Таймінги. Цей набір параметрів безпосередньо впливає на швидкість обміну інформацією між ОП і процесором. Чим вони нижче, тим більше інформації передається за одиницю часу.
 6. Наявність радіатора охолодження. Непотрібна маркетингова нісенітниця, але планки від хороших виробників, як правило, йдуть із радіаторами, так що вибору особливо немає. Зате красиво.

Як уже згадувалося раніше, DDR3 SDRAM можна брати, але вона вже застаріла і за ціною не обійдеться дешевше швидшої DDR4. Орієнтуйтеся відразу на збірку ПК під пам’ять DDR4 або новіше – загальна продуктивність системи в цьому випадку зросте відчутно.

Вибір відеокарти для ПК: що потрібно знати

Почнемо з того, що для повсякденних завдань вона вам, швидше за все, не потрібна. Перегляд фільмів, робота з текстом і будь-які подібні завдання не вимагають потужного GPU. У цьому випадку вигідніший процесор з інтегрованою графікою. У повноцінні гри з таким пограти не вийде, але, якщо ПК береться в якості робочої конячки під мультимедійні завдання, – це вигідний варіант.

Геймерам і всім, хто працює з графікою, потрібно підбирати дискретну відеокарту. Враховуємо:

 1. Обсяг відеопам’яті. Для ігор рекомендований мінімум – 6 ГБ. Краще зупинитися на моделі з 8 ГБ відеопам’яті, це оптимальний варіант для комфортної гри в розширенні Full HD (1920×1080 пікселів) і Quad HD (2560×1440 пікселів). Але самі по собі ці гігабайти марні, треба дивитися на характеристики в комплексі.
 2. Тип пам’яті. GDDR3, GDDR5, GDDR6 – три основних покоління за зростанням. Найшвидша пам’ять GDDR6, у якій пропускна здатність кожного такту становить 2 ГБ/с. У комбінації з 384-бітної шиною це дає пропускну здатність пам’яті близько 768 ГБ/с, що майже в два рази більше в порівнянні з GDDR5.
 3. Розрядність шини пам’яті. Визначає пропускну здатність каналу, за яким інформація передається від GPU у фреймбуфер і назад. Чим ширше шина, тим більше інформації передається за одиницю часу.
 4. Форм-фактор. Для повнорозмірних корпусів байдуже, а ось у компактні збірки потрібно ще пошукати потрібну модель серед низькопрофільних і міні.

Для ігрової збірки сміливо дивіться в сторону RTX 3070 та інших моделей 3000-й серії від NVidia. За вартістю вони не дорожче 2000-й серії, а за продуктивністю обходять попередню лінійку на 70-80%. Прихильникам AMD можна рекомендувати RX 5700 XT – дешево і сердито. Терплячим має сенс дочекатися надходження у продаж 6000-й серії: там і продуктивність вище, і апаратна підтримка Ray Tracing у наявності.

Для бюджетної ігрової збірки підійдуть такі моделі:

Якщо зовсім бюджет утискати, можна придивитися до RX 580 8GB. У неї пам’ять GDDR5, але в цілому для Full HD ще актуальна.

Існує також окрема каста професійних відеокарт зі швидкою пам’яттю HBM2. Це лінійки Nvidia NVS, Quadro, Radeon RX Vega і подібні. Такі рішення призначені для робочих станцій і актуальні при роботі з додатками, що вимагають високої точності і достовірної візуалізації складного графічного контенту. Інженери, дизайнери, архітектори, науковці, аніматори – ось лише частина фахівців, яким потрібні професійні GPU. Для рядового користувача покупка подібних моделей – гроші на вітер.

SSD або HDD: вибираємо накопичувач

Під установку операційної системи і основних програм у будь-якому випадку рекомендуємо твердотільний накопичувач. Підійде навіть SSD на 240 ГБ – місця вистачить ще й під установку однієї великої гри на 100-120 ГБ.

А ось для зберігання різних документів, фільмів, серіалів, музики та іншого мультимедійного добра підійде старий добрий HDD. Дешево й сердито.

 SSD-накопичувач Samsung 860 Evo-Series 500GB 2.5"

  Samsung 860 Evo-Series 500GB 2.5″

За швидкісними характеристиками SSD у 10-20 разів випереджають жорсткі диски, що відчутно позначається на роботі всієї системи. Після декількох місяців використання ви просто не зможете повернутися до роботи з Windows на застарілому HDD. Із приводу нюансів вибору накопичувача у нас є окрема велика стаття, рекомендуємо ознайомитися:

При складанні ультимативного ПК краще взагалі відмовитися від жорстких дисків і збирати систему виключно на SSD. Коли будете звертатися до HDD, щоб запустити яку-небудь гру або фільм, відчуєте, ніби тільки що вас пересадили з новенького Rolls-Royce на старий битий «запорожець». Поки він розкрутиться, поки щось знайде, запустить – усі процеси з читання/запису відбуваються повільніше. І це відчувається як при роботі, так і при повсякденному використанні.

Вибір блоку живлення

Збірка ПК майже закінчена, залишається визначитися з блоком живлення. Його вибираємо останнім, але це не означає, що йому треба приділяти менше уваги. Навпаки, він живить усі компоненти системи і захищає їх від будь-якого роду перешкод, стрибків і осідань напруги. У разі чого блок живлення сам згорить, але систему захистить. Надійний БЖ – страховка і гарантія спокою користувача. Він меч у темряві, він – сторожовий на Стіні; він – щит, який охороняє царство апаратних компонентів вашого комп’ютера.

На що звертати увагу при виборі БП:

 1. Потужність (Вт). Вибираємо модель, яка покриває потреби нашої системи з запасом 20-30%. Розрахувати потужність блоку живлення легко – для цього в Інтернеті є спеціальні калькулятори БЖ, де досить вказати комплектувальні. Інше зроблять алгоритми.
 2. Форм-фактор. Для повнорозмірних корпусів підійде будь-який стандартний ATX, а ось у компактні корпуси йдуть спеціальні моделі з форм-факторами Micro-ATX, SFX, TFX і т.д.
 3. Технології захисту. Від короткого замикання, від перегріву, перевантаження, від стрибків напруги і перепадів – все це обов’язково повинно бути. Чим більше в специфікаціях різних захисних технологій, тим спокійніше спиться ночами. SCP, SIP, OVP/UVP, OPP, OLP, OTP – так зазвичай виглядає перерахування вбудованого захисту.
 4. Модульне підключення. Якщо корпус буде відкритий і вам важливо те, як виглядають «нутрощі» системного блоку, беріть БЖ з модульним підключенням. Це зручно, адже після складання всередині не буде нічого зайвого.
 5. Система AFC (автоматичний контроль швидкості обертання вентилятора). Корисна річ, адже коли система буде у просторі, БЖ взагалі буде працювати безшумно.
 6. Підтримка PFC (автоматична корекція потужності). Блоки живлення з PFC більш ефективно перетворюють енергію, вони менш чутливі до короткочасних осідань напруги живлення і продовжують термін служби системи в цілому. Для складання продуктивного ПК з потужними комплектувальними наявність PFC настійно рекомендується.
 7. Рівень шуму (дБ). Підбираємо максимально тиху модель, але ні в якому разі не жертвуємо заради цього потужністю і технологіями захисту.

Також перед покупкою переконаєтеся, що обраний блок живлення сумісний з іншими компонентами системи, що він здатний живити відеокарту і підходить до материнської плати. З цим проблем не виникне, оскільки в більшості випадків виробники випускають максимально універсальні моделі з усіма необхідними конекторами. Якщо виникнуть труднощі – сміливо звертайтеся до представників постачальника, озброївшись переліком інших складників і питайте, чи підійде обрана модель.

Що стосується виробників, то на ринку блоків живлення добре себе зарекомендували такі бренди:

 • be quiet;
 • Seasonic;
 • DeepCool;
 • Aerocool;
 • Corsair;
 • Enermax;
 • Chieftec.

У кожного виробника є як вдалі моделі, так і не дуже. Крім хіба що блоків живлення Seasonic – у них усі моделі чудові і неповторні. Крім привабливого зовнішнього вигляду і хорошої стабілізації, вони незмінно поставляються з якісними японськими конденсаторами на кшталт Nippon Chemi-Con на 680 і 470 мкФ. Звичайно, і коштують вони відповідно. Для дорогої ігрової збірки – must have.

Показники напруги в AIDA64

Для бюджетного ПК варто придивитися до моделі DeepCool DQ750ST або DQ650-M-V2L, у залежності від вашої системи. За свій прайс DQ750ST одна з кращих моделей на ринку із сертифікатом Gold. Тут є все необхідне для коректної та безпечної роботи ПК:

 • стандарти CE, FCC, CCC, CB, EAC, TUV;
 • захист від перевантаження (OPP), підвищення і пониження напруги (OVP і UVP), коротких замикань (SCP);
 • 750 Вт потужності з високим ККД (80 Plus);
 • PFC;
 • 5 SATA-роз’ємів для підключення периферії;
 • добротні тайванські конденсатори Elite із робочою температурою 85°C і ємністю 470 мкФ.

Єдиний недолік – відсутність модульного підключення проводів. З кабель-менеджментом доведеться повозитися.

Висновки

Тепер ви знаєте, як зібрати ПК і на що звертати увагу. Ми постаралися якомога ширше висвітлити найважливіші аспекти вибору комплектувальних і сподіваємося, що стаття допоможе. Ринок комп’ютерних складників постійно оновлюється, але загальні принципи їхньої роботи змінюються вкрай повільно. Тримайте руку на пульсі передових технологій разом із нами. Всього найкращого!

Фото взяті з джерел: unsplash.com

Вам сподобалася стаття?

0